Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Historia roku
Autor: Hans Christian Andersen

Był styczeń. Od rana srożyła się straszna zadymka, śnieg pędził przez ulice całymi chmurami, sypał z dachów, uderzał w szyby, bił przechodniów po twarzy, to znowu wirował w powietrzu, wichrem kręcony. Ludzie biegli skuleni, śpiesząc niesłychanie, mrużąc oczy, wpadając na siebie co chwila i ostrożnie rozchodząc się w strony przeciwne, aby nie upaść od zdradzieckich, silnych porywów wiatru. Powozy i konie wyglądały jak cukrem posypane, lokaje odwracali się bokiem do wiatru, stangreci wytężali siłę i uwagę, aby kogo nie przejechać, choć konie posuwały się bardzo powoli, tonąc w głębokich zaspach. Prawdziwa burza śnieżna. Uspokoiła się wreszcie pod wieczór, odmieciono ścieżki pod ścianami domów, ale tak wąskie, że jeśli na której spotkało się dwóch ludzi, to stali dość długo naprzeciw siebie, gdyż żaden z nich nie miał odwagi wstąpić w śnieg głęboki. Wieczór był już pogodny, ani cienia wiatru, niebo czyste, jakby kto wymiótł obłoki, usypane gwiazdami, które świeciły tak jasno, jak gdyby je wyczyszczono świeżo podczas burzy. Mróz ścinał śnieg, który skrzypiał pod stopami. Nad ranem był tak twardy i ścięty skorupą lodową, że wróble mogły skakać po nim, szukając pożywienia, którego nie było. — Pi, pi! — odezwał się jeden żałośnie — to mi piękny Rok Nowy! Stary był daleko lepszy i mógł sobie zostać jeszcze. Ten mi się wcale nie podoba i mam chyba prawo na niego narzekać. — Tak, tak — potwierdził drugi — ludzie narobili tyle hałasu, witając go aż wystrzałami. Nie wiedzieli sami, co robić z radości, że sobie stary poszedł. Ja

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Anatole le Braz
- Rudyard Kipling
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Deotyma
- Honore de Balzac
- Max Elskamp
- Björnstjerne Björnson
- Stefan George
- Jan Kasprowicz
- Józef Czechowicz


Polecamy:

Marsz strzelców
Daremne żale
Gdy śliczna Panna
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Do Justyny O wdzięczności
Das Majorat
Der goldne Topf
ta chwila
więzienie
Das Fräulein von Scuderi
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan Grabiński, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Konopnicka, Theodor Däubler, Fryderyk Hölderlin, E. T. A. Hoffmann, nieznany, Denis Diderot, Björnstjerne Björnson, Rudolf G. Binding, Adam Asnyk, Daniel Defoe, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Fagus, Charles Cros, Tadeusz Boy-Żeleński, Homer, Théodore de Banville, Julius Hart, Fryderyk Hebbel, James Oliver Curwood, Klemensas Junoša, brak, Charles Baudelaire, Bolesław Prus, Hugo von Hofmannsthal, Casimir Delavigne, Maria Dąbrowska, Miguel de Cervantes Saavedra, Karl Gjellerup, Max Dauthendey, Louis Gallet, Marceline Desbordes-Valmore, Joseph Conrad, Gustave Kahn, Charles Baudlaire, Louis le Cardonnel, Seweryn Goszczyński, Władysław Anczyc, Francis Jammes, Alfred Jarry, Honore de Balzac, Andrzej Frycz Modrzewski, Dōgen Kigen, Maria De La Fayette, Rudyard Kipling, Deotyma, Tristan Derème, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Józef Czechowicz, Henry Bataille, Wiktoras Gomulickis, Konstanty Gaszyński, Marija Konopnicka, Guillaume Apollinaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Jacob i Wilhelm Grimm, , Eurypides, Michał Bałucki, George Gordon Byron, Charles Guérin, Anatole France, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, Stanisław Brzozowski, Franciszek Karpiński, Jean-Marc Bernard, Antoni Czechow, Hans Christian Andersen, Zygmunt Gloger, Michaił Bułhakow, René Descartes, Jan Kasprowicz, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Brückner, Pedro Calderón de la Barca, Frances Hodgson Burnett, Antonina Domańska, Anton Czechow, Max Elskamp, Alojzy Feliński, Anatol France, Léon Deubel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aloysius Bertrand, Aleksander Dumas, Alter Kacyzne, Wiktor Gomulicki, Stefan George, Anatole le Braz, Joachim Gasquet,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.