Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Historia roku
Autor: Hans Christian Andersen

Był styczeń. Od rana srożyła się straszna zadymka, śnieg pędził przez ulice całymi chmurami, sypał z dachów, uderzał w szyby, bił przechodniów po twarzy, to znowu wirował w powietrzu, wichrem kręcony. Ludzie biegli skuleni, śpiesząc niesłychanie, mrużąc oczy, wpadając na siebie co chwila i ostrożnie rozchodząc się w strony przeciwne, aby nie upaść od zdradzieckich, silnych porywów wiatru. Powozy i konie wyglądały jak cukrem posypane, lokaje odwracali się bokiem do wiatru, stangreci wytężali siłę i uwagę, aby kogo nie przejechać, choć konie posuwały się bardzo powoli, tonąc w głębokich zaspach. Prawdziwa burza śnieżna. Uspokoiła się wreszcie pod wieczór, odmieciono ścieżki pod ścianami domów, ale tak wąskie, że jeśli na której spotkało się dwóch ludzi, to stali dość długo naprzeciw siebie, gdyż żaden z nich nie miał odwagi wstąpić w śnieg głęboki. Wieczór był już pogodny, ani cienia wiatru, niebo czyste, jakby kto wymiótł obłoki, usypane gwiazdami, które świeciły tak jasno, jak gdyby je wyczyszczono świeżo podczas burzy. Mróz ścinał śnieg, który skrzypiał pod stopami. Nad ranem był tak twardy i ścięty skorupą lodową, że wróble mogły skakać po nim, szukając pożywienia, którego nie było. — Pi, pi! — odezwał się jeden żałośnie — to mi piękny Rok Nowy! Stary był daleko lepszy i mógł sobie zostać jeszcze. Ten mi się wcale nie podoba i mam chyba prawo na niego narzekać. — Tak, tak — potwierdził drugi — ludzie narobili tyle hałasu, witając go aż wystrzałami. Nie wiedzieli sami, co robić z radości, że sobie stary poszedł. Ja

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Louis le Cardonnel
- Antonina Domańska
- Charles Baudlaire
- Maria Dąbrowska
- Stanisław Brzozowski
-
- Michaił Bułhakow
- Zygmunt Gloger
- Jan Kasprowicz
- Aleksander Brückner


Polecamy:

ja karabin
Miłość godnym nie nazwie
Wyznanie artysty
Pieśń jesienna
Herman i Dorota
Małe niedole pożycia małżeńskiego
O przyjdź
Mała księżniczka
Złoczyńca
Malcy

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Karl Gjellerup, Gustave Kahn, Daniel Defoe, Wiktoras Gomulickis, Johann Wolfgang von Goethe, Rudolf G. Binding, Guillaume Apollinaire, E. T. A. Hoffmann, Zygmunt Gloger, Seweryn Goszczyński, Hans Christian Andersen, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alojzy Feliński, Homer, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Pedro Calderón de la Barca, Aloysius Bertrand, Maria De La Fayette, Klemensas Junoša, Jan Kasprowicz, Max Dauthendey, Théodore de Banville, Fryderyk Hebbel, Maria Konopnicka, Anatole France, Eurypides, Antonina Domańska, Louis le Cardonnel, Julius Hart, Charles Baudlaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, James Oliver Curwood, Anatole le Braz, , Stanisław Korab-Brzozowski, Konstanty Gaszyński, Aleksander Fredro, Alfred Jarry, Aleksander Dumas, Stanisław Brzozowski, René Descartes, Adam Asnyk, Deotyma, Franciszek Karpiński, Maria Dąbrowska, Charles Cros, Andrzej Frycz Modrzewski, Denis Diderot, Francis Jammes, Honore de Balzac, Louis Gallet, Stefan Grabiński, Alter Kacyzne, Stefan George, Rudyard Kipling, Michał Bałucki, Marija Konopnicka, Władysław Anczyc, Dōgen Kigen, Joseph Conrad, Jean-Marc Bernard, Bolesław Prus, Anatol France, Hugo von Hofmannsthal, Jacob i Wilhelm Grimm, Léon Deubel, Theodor Däubler, Joachim Gasquet, Antoni Czechow, Fagus, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, nieznany, Wincenty Korab-Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Frances Hodgson Burnett, Marceline Desbordes-Valmore, Wiktor Gomulicki, Józef Czechowicz, Charles Guérin, Casimir Delavigne, Björnstjerne Björnson, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, George Gordon Byron, Aleksander Brückner, brak, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, Tristan Derème, Max Elskamp, Charles Baudelaire,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.