Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Historia roku
Autor: Hans Christian Andersen

Był styczeń. Od rana srożyła się straszna zadymka, śnieg pędził przez ulice całymi chmurami, sypał z dachów, uderzał w szyby, bił przechodniów po twarzy, to znowu wirował w powietrzu, wichrem kręcony. Ludzie biegli skuleni, śpiesząc niesłychanie, mrużąc oczy, wpadając na siebie co chwila i ostrożnie rozchodząc się w strony przeciwne, aby nie upaść od zdradzieckich, silnych porywów wiatru. Powozy i konie wyglądały jak cukrem posypane, lokaje odwracali się bokiem do wiatru, stangreci wytężali siłę i uwagę, aby kogo nie przejechać, choć konie posuwały się bardzo powoli, tonąc w głębokich zaspach. Prawdziwa burza śnieżna. Uspokoiła się wreszcie pod wieczór, odmieciono ścieżki pod ścianami domów, ale tak wąskie, że jeśli na której spotkało się dwóch ludzi, to stali dość długo naprzeciw siebie, gdyż żaden z nich nie miał odwagi wstąpić w śnieg głęboki. Wieczór był już pogodny, ani cienia wiatru, niebo czyste, jakby kto wymiótł obłoki, usypane gwiazdami, które świeciły tak jasno, jak gdyby je wyczyszczono świeżo podczas burzy. Mróz ścinał śnieg, który skrzypiał pod stopami. Nad ranem był tak twardy i ścięty skorupą lodową, że wróble mogły skakać po nim, szukając pożywienia, którego nie było. — Pi, pi! — odezwał się jeden żałośnie — to mi piękny Rok Nowy! Stary był daleko lepszy i mógł sobie zostać jeszcze. Ten mi się wcale nie podoba i mam chyba prawo na niego narzekać. — Tak, tak — potwierdził drugi — ludzie narobili tyle hałasu, witając go aż wystrzałami. Nie wiedzieli sami, co robić z radości, że sobie stary poszedł. Ja

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- George Gordon Byron
- Antonina Domańska
- Aleksander Dumas
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Anatole le Braz
- Aloysius Bertrand
- Wiktoras Gomulickis
- Louis Gallet
- Maria Konopnicka
- Tristan Derème


Polecamy:

W moje oczy — popiół prószy
Boże Narodzenie
do tereski z lisieux
Zaproszenie do podróży
Ukradziony grosik
przez kresy
Kameleon
Wpatruj się co wieczor
zaułek
Dziadek do orzechów
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Rudyard Kipling, brak, Seweryn Goszczyński, Casimir Delavigne, George Gordon Byron, Fagus, Aloysius Bertrand, Jean-Marc Bernard, James Oliver Curwood, Max Elskamp, Charles Cros, Hans Christian Andersen, Anatole le Braz, Maria Konopnicka, Henry Bataille, Johann Wolfgang von Goethe, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Gustave Kahn, Bolesław Prus, Fryderyk Hebbel, Théodore de Banville, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore, Stanisław Brzozowski, Louis Gallet, Charles Baudlaire, Władysław Anczyc, , Homer, Alter Kacyzne, Charles Baudelaire, Anatole France, Stefan George, Andrzej Frycz Modrzewski, Wiktoras Gomulickis, Julius Hart, E. T. A. Hoffmann, Daniel Defoe, Antonina Domańska, Aleksander Fredro, Franciszek Karpiński, Léon Deubel, Maria De La Fayette, Joseph Conrad, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Marija Konopnicka, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Guérin, nieznany, Louis le Cardonnel, Alfred Jarry, Tristan Derème, Francis Jammes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Denis Diderot, Frances Hodgson Burnett, Aleksander Brückner, Maria Dąbrowska, Deotyma, Anatol France, Tadeusz Boy-Żeleński, René Descartes, Dōgen Kigen, Björnstjerne Björnson, Aleksander Dumas, Józef Czechowicz, Konstanty Gaszyński, Antoni Czechow, Eurypides, Miguel de Cervantes Saavedra, Joachim Gasquet, Karl Gjellerup, Jan Kasprowicz, Michał Bałucki, Fryderyk Hölderlin, Guillaume Apollinaire, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anton Czechow, Klemensas Junoša, Hugo von Hofmannsthal, Theodor Däubler, Max Dauthendey, Honore de Balzac, Jacob i Wilhelm Grimm, Rudolf G. Binding, Pedro Calderón de la Barca, Michaił Bułhakow, Wiktor Gomulicki, Zygmunt Gloger, Wincenty Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Stefan Grabiński,

jedwabne poszewki
najtąńszy w warszawie tani fotograf oraz wideofilmowanie ślubów i wesel
album urodzinowy
© 2015 Zbiór książek.