Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Historia roku
Autor: Hans Christian Andersen

Był styczeń. Od rana srożyła się straszna zadymka, śnieg pędził przez ulice całymi chmurami, sypał z dachów, uderzał w szyby, bił przechodniów po twarzy, to znowu wirował w powietrzu, wichrem kręcony. Ludzie biegli skuleni, śpiesząc niesłychanie, mrużąc oczy, wpadając na siebie co chwila i ostrożnie rozchodząc się w strony przeciwne, aby nie upaść od zdradzieckich, silnych porywów wiatru. Powozy i konie wyglądały jak cukrem posypane, lokaje odwracali się bokiem do wiatru, stangreci wytężali siłę i uwagę, aby kogo nie przejechać, choć konie posuwały się bardzo powoli, tonąc w głębokich zaspach. Prawdziwa burza śnieżna. Uspokoiła się wreszcie pod wieczór, odmieciono ścieżki pod ścianami domów, ale tak wąskie, że jeśli na której spotkało się dwóch ludzi, to stali dość długo naprzeciw siebie, gdyż żaden z nich nie miał odwagi wstąpić w śnieg głęboki. Wieczór był już pogodny, ani cienia wiatru, niebo czyste, jakby kto wymiótł obłoki, usypane gwiazdami, które świeciły tak jasno, jak gdyby je wyczyszczono świeżo podczas burzy. Mróz ścinał śnieg, który skrzypiał pod stopami. Nad ranem był tak twardy i ścięty skorupą lodową, że wróble mogły skakać po nim, szukając pożywienia, którego nie było. — Pi, pi! — odezwał się jeden żałośnie — to mi piękny Rok Nowy! Stary był daleko lepszy i mógł sobie zostać jeszcze. Ten mi się wcale nie podoba i mam chyba prawo na niego narzekać. — Tak, tak — potwierdził drugi — ludzie narobili tyle hałasu, witając go aż wystrzałami. Nie wiedzieli sami, co robić z radości, że sobie stary poszedł. Ja

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- René Descartes
- Pedro Calderón de la Barca
- Jan Kasprowicz
- Alter Kacyzne
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Max Elskamp
- Alfred Jarry
- Dōgen Kigen
- Homer
- Michaił Bułhakow


Polecamy:

Projekcje
mózg lat 12
Cały świat byś ściągnęła
Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac
światło popołudniu
Małe niedole pożycia małżeńskiego
Spleen
O poprawie Rzeczypospolitej
Pan Grubas
Coś

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Konstanty Gaszyński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Homer, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole le Braz, James Oliver Curwood, E. T. A. Hoffmann, Jean-Marc Bernard, Aleksander Fredro, Alfred Jarry, Francis Jammes, Stanisław Brzozowski, Daniel Defoe, Theodor Däubler, Maria De La Fayette, Fryderyk Hölderlin, Anton Czechow, Tadeusz Boy-Żeleński, Dōgen Kigen, Henry Bataille, Fryderyk Hebbel, Louis le Cardonnel, Louis Gallet, George Gordon Byron, Wincenty Korab-Brzozowski, Honore de Balzac, Denis Diderot, Maria Dąbrowska, Hans Christian Andersen, brak, Hugo von Hofmannsthal, Eurypides, Józef Czechowicz, Klemensas Junoša, Gustave Kahn, Antonina Domańska, Wiktoras Gomulickis, Joachim Gasquet, Karl Gjellerup, Alojzy Feliński, Michaił Bułhakow, Seweryn Goszczyński, Alter Kacyzne, , Pedro Calderón de la Barca, Michał Bałucki, Anatol France, Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Baudelaire, Julius Hart, Stefan George, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, nieznany, Anatole France, Rudolf G. Binding, Léon Deubel, Antoni Czechow, Marija Konopnicka, Bolesław Prus, Andrzej Frycz Modrzewski, Tristan Derème, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Guérin, Fagus, Björnstjerne Björnson, Rudyard Kipling, Guillaume Apollinaire, Adam Asnyk, Johann Wolfgang von Goethe, Max Dauthendey, Aleksander Dumas, Max Elskamp, Franciszek Karpiński, Joseph Conrad, Władysław Anczyc, Miguel de Cervantes Saavedra, Théodore de Banville, Deotyma, Aloysius Bertrand, Charles Baudlaire, Zygmunt Gloger, Maria Konopnicka, Marceline Desbordes-Valmore, Wiktor Gomulicki, Frances Hodgson Burnett, Aleksander Brückner, Charles Cros, Stefan Grabiński, René Descartes, Casimir Delavigne, Jan Kasprowicz,

Ivnice septiky výroba a prodej
http://mduda.pl
http://www.idealdomicil.eu
http://anmar-vip.pl
najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.