Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Historia roku
Autor: Hans Christian Andersen

Był styczeń. Od rana srożyła się straszna zadymka, śnieg pędził przez ulice całymi chmurami, sypał z dachów, uderzał w szyby, bił przechodniów po twarzy, to znowu wirował w powietrzu, wichrem kręcony. Ludzie biegli skuleni, śpiesząc niesłychanie, mrużąc oczy, wpadając na siebie co chwila i ostrożnie rozchodząc się w strony przeciwne, aby nie upaść od zdradzieckich, silnych porywów wiatru. Powozy i konie wyglądały jak cukrem posypane, lokaje odwracali się bokiem do wiatru, stangreci wytężali siłę i uwagę, aby kogo nie przejechać, choć konie posuwały się bardzo powoli, tonąc w głębokich zaspach. Prawdziwa burza śnieżna. Uspokoiła się wreszcie pod wieczór, odmieciono ścieżki pod ścianami domów, ale tak wąskie, że jeśli na której spotkało się dwóch ludzi, to stali dość długo naprzeciw siebie, gdyż żaden z nich nie miał odwagi wstąpić w śnieg głęboki. Wieczór był już pogodny, ani cienia wiatru, niebo czyste, jakby kto wymiótł obłoki, usypane gwiazdami, które świeciły tak jasno, jak gdyby je wyczyszczono świeżo podczas burzy. Mróz ścinał śnieg, który skrzypiał pod stopami. Nad ranem był tak twardy i ścięty skorupą lodową, że wróble mogły skakać po nim, szukając pożywienia, którego nie było. — Pi, pi! — odezwał się jeden żałośnie — to mi piękny Rok Nowy! Stary był daleko lepszy i mógł sobie zostać jeszcze. Ten mi się wcale nie podoba i mam chyba prawo na niego narzekać. — Tak, tak — potwierdził drugi — ludzie narobili tyle hałasu, witając go aż wystrzałami. Nie wiedzieli sami, co robić z radości, że sobie stary poszedł. Ja

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Adam Asnyk
- Theodor Däubler
- Homer
- Stefan George
- Anton Czechow
- Marija Konopnicka
- Francis Jammes
- Seweryn Goszczyński
- Charles Guérin
- Léon Deubel


Polecamy:

Wilk i człowiek
Lśnienie jesienne
Z jednego gniazda
Dolinami rzek Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy
Trzaska i Zbroja
Sed non satiata
Don Kichot z La Manchy
Słodka potrawa
piosenka czeski domek
Ideał
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Casimir Delavigne, Michaił Bułhakow, Louis le Cardonnel, Konstanty Gaszyński, Léon Deubel, Maria Dąbrowska, Hugo von Hofmannsthal, Jacob i Wilhelm Grimm, Guillaume Apollinaire, Francis Jammes, E. T. A. Hoffmann, Frances Hodgson Burnett, Théodore de Banville, Seweryn Goszczyński, Gustave Kahn, nieznany, Dōgen Kigen, Julius Hart, Honore de Balzac, Daniel Defoe, Anatol France, Stefan Grabiński, Klemensas Junoša, Hans Christian Andersen, Denis Diderot, Theodor Däubler, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, Aleksander Brückner, Charles Cros, George Gordon Byron, Bolesław Prus, Björnstjerne Björnson, Anatole le Braz, Jean-Marc Bernard, Marija Konopnicka, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Louis Gallet, Stefan George, Maria Konopnicka, Józef Czechowicz, Henry Bataille, Anatole France, Wiktoras Gomulickis, Max Elskamp, Charles Baudlaire, Rudolf G. Binding, Aloysius Bertrand, Tristan Derème, Antonina Domańska, Deotyma, Alojzy Feliński, Fryderyk Hölderlin, Joachim Gasquet, Fryderyk Hebbel, Wincenty Korab-Brzozowski, Karl Gjellerup, Władysław Anczyc, Aleksander Fredro, Charles Baudelaire, Wiktor Gomulicki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Miguel de Cervantes Saavedra, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Zygmunt Gloger, Homer, brak, Franciszek Karpiński, Joseph Conrad, Tadeusz Boy-Żeleński, Marceline Desbordes-Valmore, Fagus, Antoni Czechow, Rudyard Kipling, Alfred Jarry, Anton Czechow, Charles Guérin, René Descartes, Maria De La Fayette, Michał Bałucki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, James Oliver Curwood, Andrzej Frycz Modrzewski, Max Dauthendey, Jan Kasprowicz, Stanisław Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, Pedro Calderón de la Barca, Eurypides, , Alter Kacyzne, Johann Wolfgang von Goethe,

pokoje ze sniadaniami szklarska poręba centrum
© 2015 Zbiór książek.