Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Plotka o Weselu Wyspiańskiego
Autor: Tadeusz Boy-Żeleński

Przez tych dwadzieścia z górą lat, które upłynęły od powstania Wesela, napisano o nim wiele pięknych i mądrych zapewne rzeczy; dzieło to posiada całą swoją literaturę, liczniejszą z pewnością niż którykolwiek inny ze współczesnych utworów. Ale literatura ta obraca się raczej w sferze ideologii Wesela; mniej stosunkowo zajmuje się jego stroną genetyczną i, można rzec, anegdotyczną. Tłumaczy się to zapewne tym: w porze, kiedy najwięcej o Weselu pisano, anegdota ta była stosunkowo bardzo bliska, geneza Wesela uważana była za coś, co jest znane; zarazem szczegółowe jej omawianie było — wobec współczesności osób, które poeta miał na myśli — czymś jakby niedyskretnym. Odbiją to sobie z nawiązką przyszłe generacje historyków literatury: można sobie wyobrazić, co za żer znajdą przyszli „weselologowie” w egzegezie i komentarzu do tej sztuki. Już stąd widzę, jak jakiś młody uczony zostanie docentem polonistyki za obszerną rozprawę, w której wykaże metodą naukową, że Lucjan Rydel nosił binokle, a że „Kurdesz” to był np. gatunek wódki specjalnie ulubiony w kołach Młodej Polski. Strach pomyśleć, co za fantazje będą czytały z pietyzmem nasze prawnuki na temat tego lub owego szczegółu z Wesela. I wydaje mi się, że dziś, kiedy ustna tradycja poczyna już zanikać, ale kiedy istnieje jeszcze sporo uczestników tej epoki, byłaby może pora, aby ktoś zechciał dokonać tego, czego w ramach tego szkicu oczywiście dokonać nie mam pretensji, tj. aby ktoś zebrał wszystkie materiały rzeczowe, mogące pomóc do należytego zrozumienia Wesela. Albowiem, jeżeli drobiazgowe dociekanie elementów, które złożyły się na dany utwór, może się niekiedy wydać niewinną, ale dość jałową rozpustą historyczno-literacką, to nie tutaj. Albowiem stosunek poety do rzeczywistości był w Weselu inny niż zazwyczaj: anegdota była nie punktem wyjścia, ale samym najistotniejszym materiałem twórczym. Mało kiedy dane nam jest tak głęboko zapuścić ciekawe spojrzenie w warsztat poety. I każdemu, kto patrzał z bliska na ludzi i wydarzenia splatające się w Wesele, czymś najbardziej podziwu godnym jest to właśnie, jak drobnymi, lekkimi dotknięciami

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 20 | 21 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Tadeusz Boy-Żeleński <
Spis autorów:

- Tristan Derème
- Charles Baudlaire
- Hugo von Hofmannsthal
- Aleksander Brückner
- Alfred Jarry
- Adam Asnyk
- Seweryn Goszczyński
- Franciszek Karpiński
- Stanisław Brzozowski
- Aleksander Dumas


Polecamy:

Dusza wina
elegia niemocy
Ślimak i róża
preludium
Herman i Dorota
Hymn do piękna
Czerw drzewa zwiędłe toczy
Duch we flaszce
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Życie snem

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Fagus, Denis Diderot, Adam Asnyk, Charles Cros, Stefan George, , Max Dauthendey, Théodore de Banville, Aleksander Dumas, Johann Wolfgang von Goethe, Léon Deubel, Aloysius Bertrand, George Gordon Byron, Fryderyk Hölderlin, Daniel Defoe, James Oliver Curwood, Seweryn Goszczyński, Stanisław Korab-Brzozowski, Józef Czechowicz, Guillaume Apollinaire, Dōgen Kigen, nieznany, Tristan Derème, Hans Christian Andersen, Charles Baudelaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Michał Bałucki, Jan Kasprowicz, Max Elskamp, Homer, Stanisław Brzozowski, Louis Gallet, Alter Kacyzne, Theodor Däubler, Franciszek Karpiński, Alfred Jarry, Deotyma, Klemensas Junoša, Joseph Conrad, Charles Baudlaire, Rudyard Kipling, Anatol France, Alojzy Feliński, Gustave Kahn, Julius Hart, Hugo von Hofmannsthal, Jacob i Wilhelm Grimm, Maria Dąbrowska, Wiktor Gomulicki, Francis Jammes, brak, Antoni Czechow, Konstanty Gaszyński, Antonina Domańska, Zygmunt Gloger, Eurypides, Anatole France, Pedro Calderón de la Barca, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fryderyk Hebbel, Aleksander Fredro, Wincenty Korab-Brzozowski, Louis le Cardonnel, Michaił Bułhakow, Rudolf G. Binding, Maria De La Fayette, Tadeusz Boy-Żeleński, Casimir Delavigne, Wiktoras Gomulickis, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anton Czechow, Anatole le Braz, Bolesław Prus, René Descartes, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Henry Bataille, Jean-Marc Bernard, E. T. A. Hoffmann, Władysław Anczyc, Marceline Desbordes-Valmore, Stefan Grabiński, Charles Guérin, Aleksander Brückner, Marija Konopnicka, Karl Gjellerup, Frances Hodgson Burnett, Honore de Balzac, Andrzej Frycz Modrzewski, Björnstjerne Björnson, Joachim Gasquet, Miguel de Cervantes Saavedra, Maria Konopnicka,

http://www.advertplus.pl
http://www.lightcrew.eu
Ser du etter et 4 stjerner hotell i De
beaver shot
© 2015 Zbiór książek.