Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Północ już była
Autor: nieznany

Północ już była, gdy się zjawiła Nad bliską doliną jasna łuna; Którą zoczywszy i zobaczywszy, Krzyknął mocno Wojtek na Szymona: Szymonie kochany, znak to niewidziany, Że całe niebo czerwone. Na braci zawołaj, niechaj wstawają; Kuba i Mikołaj niech wypędzają Barany i capy, owce, kozły, skopy Zamknione. Na te wołania z smacznego spania Porwał się Stach z Grześkiem i spadł z broga; Maciek truchleje, od strachu mdleje, Woła: uciekajcie, ach dla Boga! Grześko nogę złamał, Stach na nogę chromał, Bo ją w kolanie wywinął. Oj oj oj, dla Boga! Pawełek woła: Uciekajcie prędko, gore stodoła; Pogorzały szopy i pszeniczne snopy, Jam zginął. Leżąc w stodole, patrząc na pole, Ujrzał Bartos stary anioły, Którzy wdzięcznymi głosami swymi, Okrzyknęli ziemskie padoły: Na niebie niech chwała Bogu będzie trwała, A ludziom pokój na ziemi. Pasterze wstawajcie, witajcie Pana; Pokłon Mu oddajcie, wziąwszy barana; Skoczno Mu zagrajcie, głosy zaśpiewajcie Zgodnymi. Więc ich tamuje i perswaduje Bartos jako stary w te słowa: Czego krzyczycie, gwałty czynicie? Nie gore, lecz to rzecz nowa: Bóg się na świat rodzi, witać się Go godzi, Pójdźmyż do Niego z darami. Weź Kuba jędyka, ty Wojtku cielę; Ja Mu poduszeczkę z puchu uścielę; Grześko zagra w dudki, by skakał malutki Wraz z nami. Biegną więc w skoki, nabrawszy w troki Jabłek, obwarzanków i gruszek: Miodu praśnego, masła młodego, Mleka i śmietany dzbanuszek: Kurcząt młodych czworo, kur starych ośmioro, Przy tym jaj świeżych dwie kopy. Dwie kozy dla mleka i jagniąteczko, Jędyka, kapłona i

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Zygmunt Gloger
- Max Elskamp
- Charles Baudlaire
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Maria Konopnicka
- Frances Hodgson Burnett
- Daniel Defoe
- E. T. A. Hoffmann
- Louis Gallet
- Rudolf G. Binding


Polecamy:

Kwiaty
Motylek
o niebie
Życie wymarzone
Kiwony
Laura i Filon
Aptekarzowa
Idzie żołnierz borem, lasem
Trzej bracia
Pożegnanie z Lindorą w górach

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Seweryn Goszczyński, Guillaume Apollinaire, René Descartes, Björnstjerne Björnson, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatole le Braz, Charles Cros, Charles Baudelaire, Stanisław Brzozowski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fryderyk Hölderlin, Aloysius Bertrand, Fryderyk Hebbel, Joachim Gasquet, Tristan Derème, nieznany, Michał Bałucki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alfred Jarry, Stefan George, Władysław Anczyc, Homer, Aleksander Brückner, Fagus, Alojzy Feliński, Bolesław Prus, Jean-Marc Bernard, Franciszek Karpiński, Hans Christian Andersen, Daniel Defoe, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Casimir Delavigne, Maria Konopnicka, Rudyard Kipling, Maria Dąbrowska, Anton Czechow, Dōgen Kigen, Wiktor Gomulicki, Adam Asnyk, Théodore de Banville, Jan Kasprowicz, Stefan Grabiński, Wiktoras Gomulickis, Francis Jammes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Antonina Domańska, Charles Baudlaire, Klemensas Junoša, Denis Diderot, Marija Konopnicka, Charles Guérin, Anatol France, Theodor Däubler, Maria De La Fayette, Max Elskamp, Johann Wolfgang von Goethe, Jacob i Wilhelm Grimm, Michaił Bułhakow, Frances Hodgson Burnett, Marceline Desbordes-Valmore, Léon Deubel, Antoni Czechow, Joseph Conrad, E. T. A. Hoffmann, , Konstanty Gaszyński, Pedro Calderón de la Barca, Hugo von Hofmannsthal, Henry Bataille, Zygmunt Gloger, Eurypides, Louis le Cardonnel, Max Dauthendey, James Oliver Curwood, Alter Kacyzne, Aleksander Dumas, Gustave Kahn, Louis Gallet, Aleksander Fredro, brak, Józef Czechowicz, Deotyma, George Gordon Byron, Stanisław Korab-Brzozowski, Julius Hart, Tadeusz Boy-Żeleński, Rudolf G. Binding, Anatole France, Andrzej Frycz Modrzewski, Honore de Balzac, Karl Gjellerup, Miguel de Cervantes Saavedra,

najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.