Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Północ już była
Autor: nieznany

Północ już była, gdy się zjawiła Nad bliską doliną jasna łuna; Którą zoczywszy i zobaczywszy, Krzyknął mocno Wojtek na Szymona: Szymonie kochany, znak to niewidziany, Że całe niebo czerwone. Na braci zawołaj, niechaj wstawają; Kuba i Mikołaj niech wypędzają Barany i capy, owce, kozły, skopy Zamknione. Na te wołania z smacznego spania Porwał się Stach z Grześkiem i spadł z broga; Maciek truchleje, od strachu mdleje, Woła: uciekajcie, ach dla Boga! Grześko nogę złamał, Stach na nogę chromał, Bo ją w kolanie wywinął. Oj oj oj, dla Boga! Pawełek woła: Uciekajcie prędko, gore stodoła; Pogorzały szopy i pszeniczne snopy, Jam zginął. Leżąc w stodole, patrząc na pole, Ujrzał Bartos stary anioły, Którzy wdzięcznymi głosami swymi, Okrzyknęli ziemskie padoły: Na niebie niech chwała Bogu będzie trwała, A ludziom pokój na ziemi. Pasterze wstawajcie, witajcie Pana; Pokłon Mu oddajcie, wziąwszy barana; Skoczno Mu zagrajcie, głosy zaśpiewajcie Zgodnymi. Więc ich tamuje i perswaduje Bartos jako stary w te słowa: Czego krzyczycie, gwałty czynicie? Nie gore, lecz to rzecz nowa: Bóg się na świat rodzi, witać się Go godzi, Pójdźmyż do Niego z darami. Weź Kuba jędyka, ty Wojtku cielę; Ja Mu poduszeczkę z puchu uścielę; Grześko zagra w dudki, by skakał malutki Wraz z nami. Biegną więc w skoki, nabrawszy w troki Jabłek, obwarzanków i gruszek: Miodu praśnego, masła młodego, Mleka i śmietany dzbanuszek: Kurcząt młodych czworo, kur starych ośmioro, Przy tym jaj świeżych dwie kopy. Dwie kozy dla mleka i jagniąteczko, Jędyka, kapłona i

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Stefan George
- Julius Hart
- Anton Czechow
- Seweryn Goszczyński
- Marceline Desbordes-Valmore
- Jan Kasprowicz
- Antoni Czechow
- Franciszek Karpiński
- James Oliver Curwood
- Frances Hodgson Burnett


Polecamy:

wąwozy czasu
Wiersz ten ci święcę
Iliada
Wieniec z liści odarty
Do czytelnika
Wieczory
knajpa
Lietuvaitės
Ideał
Życie-i-śmierć
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Léon Deubel, Konstanty Gaszyński, Karl Gjellerup, Klemensas Junoša, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Theodor Däubler, Deotyma, Antoni Czechow, Michaił Bułhakow, Alter Kacyzne, Fagus, Charles Guérin, Honore de Balzac, Max Dauthendey, Charles Baudelaire, Miguel de Cervantes Saavedra, Stanisław Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Rudolf G. Binding, Guillaume Apollinaire, Francis Jammes, Fryderyk Hölderlin, Tristan Derème, Maria Dąbrowska, Stefan Grabiński, Józef Czechowicz, Anatole France, Charles Cros, Anatole le Braz, Rudyard Kipling, Julius Hart, Alojzy Feliński, , Pedro Calderón de la Barca, Bolesław Prus, Fryderyk Hebbel, Zygmunt Gloger, Anatol France, Hans Christian Andersen, Charles Baudlaire, Antonina Domańska, Johann Wolfgang von Goethe, nieznany, Casimir Delavigne, Joseph Conrad, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Björnstjerne Björnson, Aloysius Bertrand, Wincenty Korab-Brzozowski, Louis le Cardonnel, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Brückner, Maria Konopnicka, Marceline Desbordes-Valmore, Wiktoras Gomulickis, Stefan George, Jacob i Wilhelm Grimm, James Oliver Curwood, René Descartes, Denis Diderot, Homer, Eurypides, Dōgen Kigen, Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Fredro, Alfred Jarry, Anton Czechow, Frances Hodgson Burnett, Hugo von Hofmannsthal, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Dumas, Max Elskamp, Jan Kasprowicz, Franciszek Karpiński, Henry Bataille, George Gordon Byron, Stanisław Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Gustave Kahn, Jean-Marc Bernard, Joachim Gasquet, Daniel Defoe, Théodore de Banville, Louis Gallet, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria De La Fayette, Marija Konopnicka, Seweryn Goszczyński, Władysław Anczyc, brak, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Michał Bałucki,

pozycjonowanie na rynki zagraniczne
zespół muzyczny kłodzko
© 2015 Zbiór książek.