Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Północ już była
Autor: nieznany

Północ już była, gdy się zjawiła Nad bliską doliną jasna łuna; Którą zoczywszy i zobaczywszy, Krzyknął mocno Wojtek na Szymona: Szymonie kochany, znak to niewidziany, Że całe niebo czerwone. Na braci zawołaj, niechaj wstawają; Kuba i Mikołaj niech wypędzają Barany i capy, owce, kozły, skopy Zamknione. Na te wołania z smacznego spania Porwał się Stach z Grześkiem i spadł z broga; Maciek truchleje, od strachu mdleje, Woła: uciekajcie, ach dla Boga! Grześko nogę złamał, Stach na nogę chromał, Bo ją w kolanie wywinął. Oj oj oj, dla Boga! Pawełek woła: Uciekajcie prędko, gore stodoła; Pogorzały szopy i pszeniczne snopy, Jam zginął. Leżąc w stodole, patrząc na pole, Ujrzał Bartos stary anioły, Którzy wdzięcznymi głosami swymi, Okrzyknęli ziemskie padoły: Na niebie niech chwała Bogu będzie trwała, A ludziom pokój na ziemi. Pasterze wstawajcie, witajcie Pana; Pokłon Mu oddajcie, wziąwszy barana; Skoczno Mu zagrajcie, głosy zaśpiewajcie Zgodnymi. Więc ich tamuje i perswaduje Bartos jako stary w te słowa: Czego krzyczycie, gwałty czynicie? Nie gore, lecz to rzecz nowa: Bóg się na świat rodzi, witać się Go godzi, Pójdźmyż do Niego z darami. Weź Kuba jędyka, ty Wojtku cielę; Ja Mu poduszeczkę z puchu uścielę; Grześko zagra w dudki, by skakał malutki Wraz z nami. Biegną więc w skoki, nabrawszy w troki Jabłek, obwarzanków i gruszek: Miodu praśnego, masła młodego, Mleka i śmietany dzbanuszek: Kurcząt młodych czworo, kur starych ośmioro, Przy tym jaj świeżych dwie kopy. Dwie kozy dla mleka i jagniąteczko, Jędyka, kapłona i

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Alfred Jarry
- Denis Diderot
- E. T. A. Hoffmann
- Max Elskamp
- Seweryn Goszczyński
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Maria Dąbrowska
- Guillaume Apollinaire
- brak
- Marceline Desbordes-Valmore


Polecamy:

Z Narodzenia Pana
erotyk
Kubuś fatalista i jego pan
Dolinami rzek Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy
Czerwone buciki
Towarzysz podróży
Jeszcześ Polsko nie zginęła
Amor i czaszka
Słówka
Cały świat byś ściągnęła
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
James Oliver Curwood, Antoni Czechow, Casimir Delavigne, Stefan Grabiński, Andrzej Frycz Modrzewski, nieznany, Wiktor Gomulicki, Francis Jammes, Théodore de Banville, Guillaume Apollinaire, Gustave Kahn, Stanisław Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, Daniel Defoe, Charles Baudlaire, Johann Wolfgang von Goethe, Honore de Balzac, Jean-Marc Bernard, Rudyard Kipling, Eurypides, Rudolf G. Binding, brak, Alojzy Feliński, Joseph Conrad, René Descartes, Konstanty Gaszyński, Charles Guérin, , Klemensas Junoša, Homer, Denis Diderot, Wincenty Korab-Brzozowski, Julius Hart, Theodor Däubler, Franciszek Karpiński, Dōgen Kigen, Tadeusz Boy-Żeleński, Henry Bataille, Hugo von Hofmannsthal, Léon Deubel, Adam Asnyk, Aloysius Bertrand, Aleksander Dumas, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alfred Jarry, Fagus, Antonina Domańska, Hans Christian Andersen, Max Dauthendey, Marija Konopnicka, Pedro Calderón de la Barca, Anatole le Braz, Charles Baudelaire, Bolesław Prus, Aleksander Brückner, Seweryn Goszczyński, Jacob i Wilhelm Grimm, Anton Czechow, Józef Czechowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Cros, Wiktoras Gomulickis, Fryderyk Hebbel, Louis Gallet, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Max Elskamp, Louis le Cardonnel, Władysław Anczyc, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hölderlin, Stefan George, Maria De La Fayette, Maria Dąbrowska, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Joachim Gasquet, Frances Hodgson Burnett, E. T. A. Hoffmann, Stanisław Brzozowski, Marceline Desbordes-Valmore, Anatol France, Anatole France, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Fredro, Deotyma, Jan Kasprowicz, George Gordon Byron, Michał Bałucki, Karl Gjellerup, Alter Kacyzne, Björnstjerne Björnson, Maria Konopnicka, Tristan Derème,

pomocne źródła
warsztat samochodowy lublin, bogucin
dekoracjemieszkaniowe.pl
nowa ozimska
© 2015 Zbiór książek.