Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Północ już była
Autor: nieznany

Północ już była, gdy się zjawiła Nad bliską doliną jasna łuna; Którą zoczywszy i zobaczywszy, Krzyknął mocno Wojtek na Szymona: Szymonie kochany, znak to niewidziany, Że całe niebo czerwone. Na braci zawołaj, niechaj wstawają; Kuba i Mikołaj niech wypędzają Barany i capy, owce, kozły, skopy Zamknione. Na te wołania z smacznego spania Porwał się Stach z Grześkiem i spadł z broga; Maciek truchleje, od strachu mdleje, Woła: uciekajcie, ach dla Boga! Grześko nogę złamał, Stach na nogę chromał, Bo ją w kolanie wywinął. Oj oj oj, dla Boga! Pawełek woła: Uciekajcie prędko, gore stodoła; Pogorzały szopy i pszeniczne snopy, Jam zginął. Leżąc w stodole, patrząc na pole, Ujrzał Bartos stary anioły, Którzy wdzięcznymi głosami swymi, Okrzyknęli ziemskie padoły: Na niebie niech chwała Bogu będzie trwała, A ludziom pokój na ziemi. Pasterze wstawajcie, witajcie Pana; Pokłon Mu oddajcie, wziąwszy barana; Skoczno Mu zagrajcie, głosy zaśpiewajcie Zgodnymi. Więc ich tamuje i perswaduje Bartos jako stary w te słowa: Czego krzyczycie, gwałty czynicie? Nie gore, lecz to rzecz nowa: Bóg się na świat rodzi, witać się Go godzi, Pójdźmyż do Niego z darami. Weź Kuba jędyka, ty Wojtku cielę; Ja Mu poduszeczkę z puchu uścielę; Grześko zagra w dudki, by skakał malutki Wraz z nami. Biegną więc w skoki, nabrawszy w troki Jabłek, obwarzanków i gruszek: Miodu praśnego, masła młodego, Mleka i śmietany dzbanuszek: Kurcząt młodych czworo, kur starych ośmioro, Przy tym jaj świeżych dwie kopy. Dwie kozy dla mleka i jagniąteczko, Jędyka, kapłona i

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Alter Kacyzne
- Léon Deubel
- Pedro Calderón de la Barca
- Konstanty Gaszyński
- Marija Konopnicka
- Fryderyk Hölderlin
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Joachim Gasquet
- Fagus


Polecamy:

Brzydkie kaczątko
Modlitwa estety
Marsz ślubny
Próżnia
Reguły dla gospodarzów domu
Podrzutek
Kara pychy
dzisiaj verdun
elegia uśpienia
Dziewczynka i lalka
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Fryderyk Hölderlin, Honore de Balzac, Stanisław Brzozowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Maria Dąbrowska, Michał Bałucki, Jan Kasprowicz, Pedro Calderón de la Barca, George Gordon Byron, Björnstjerne Björnson, nieznany, Hugo von Hofmannsthal, Anatole France, Seweryn Goszczyński, Joachim Gasquet, Alojzy Feliński, Guillaume Apollinaire, Tristan Derème, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Zygmunt Gloger, Karl Gjellerup, Homer, Jean-Marc Bernard, Theodor Däubler, Adam Asnyk, Tadeusz Boy-Żeleński, Deotyma, Charles Baudelaire, E. T. A. Hoffmann, Wincenty Korab-Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Aleksander Fredro, Stefan Grabiński, Louis Gallet, René Descartes, James Oliver Curwood, Eurypides, Henry Bataille, Max Dauthendey, Franciszek Karpiński, Charles Guérin, Johann Wolfgang von Goethe, Maria De La Fayette, Józef Czechowicz, Marija Konopnicka, Alfred Jarry, Anton Czechow, Daniel Defoe, Rudolf G. Binding, Gustave Kahn, Léon Deubel, Aleksander Brückner, Maria Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Alter Kacyzne, Konstanty Gaszyński, Francis Jammes, Théodore de Banville, Andrzej Frycz Modrzewski, brak, Marceline Desbordes-Valmore, Stefan George, Joseph Conrad, Klemensas Junoša, Władysław Anczyc, Casimir Delavigne, Hans Christian Andersen, Louis le Cardonnel, Charles Cros, Fagus, Rudyard Kipling, Aleksander Dumas, Jacob i Wilhelm Grimm, Dōgen Kigen, Stanisław Korab-Brzozowski, Frances Hodgson Burnett, Anatol France, Antoni Czechow, Antonina Domańska, Anatole le Braz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Bolesław Prus, Aloysius Bertrand, Michaił Bułhakow, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Denis Diderot, , Wiktoras Gomulickis, Julius Hart, Max Elskamp, Charles Baudlaire, Miguel de Cervantes Saavedra,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.