Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Północ już była
Autor: nieznany

Północ już była, gdy się zjawiła Nad bliską doliną jasna łuna; Którą zoczywszy i zobaczywszy, Krzyknął mocno Wojtek na Szymona: Szymonie kochany, znak to niewidziany, Że całe niebo czerwone. Na braci zawołaj, niechaj wstawają; Kuba i Mikołaj niech wypędzają Barany i capy, owce, kozły, skopy Zamknione. Na te wołania z smacznego spania Porwał się Stach z Grześkiem i spadł z broga; Maciek truchleje, od strachu mdleje, Woła: uciekajcie, ach dla Boga! Grześko nogę złamał, Stach na nogę chromał, Bo ją w kolanie wywinął. Oj oj oj, dla Boga! Pawełek woła: Uciekajcie prędko, gore stodoła; Pogorzały szopy i pszeniczne snopy, Jam zginął. Leżąc w stodole, patrząc na pole, Ujrzał Bartos stary anioły, Którzy wdzięcznymi głosami swymi, Okrzyknęli ziemskie padoły: Na niebie niech chwała Bogu będzie trwała, A ludziom pokój na ziemi. Pasterze wstawajcie, witajcie Pana; Pokłon Mu oddajcie, wziąwszy barana; Skoczno Mu zagrajcie, głosy zaśpiewajcie Zgodnymi. Więc ich tamuje i perswaduje Bartos jako stary w te słowa: Czego krzyczycie, gwałty czynicie? Nie gore, lecz to rzecz nowa: Bóg się na świat rodzi, witać się Go godzi, Pójdźmyż do Niego z darami. Weź Kuba jędyka, ty Wojtku cielę; Ja Mu poduszeczkę z puchu uścielę; Grześko zagra w dudki, by skakał malutki Wraz z nami. Biegną więc w skoki, nabrawszy w troki Jabłek, obwarzanków i gruszek: Miodu praśnego, masła młodego, Mleka i śmietany dzbanuszek: Kurcząt młodych czworo, kur starych ośmioro, Przy tym jaj świeżych dwie kopy. Dwie kozy dla mleka i jagniąteczko, Jędyka, kapłona i

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Rudyard Kipling
- Alojzy Feliński
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Maria Dąbrowska
- Charles Baudlaire
- Marceline Desbordes-Valmore
- Joseph Conrad
- Jean-Marc Bernard
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Michaił Bułhakow


Polecamy:

Do Justyny O wdzięczności
Nie udało się
Trzej bracia
Duch we flaszce
Błogosławieństwo
Iliada
Kapitanowie zuchy
Księga dżungli
Remedium dla literatów
Sekret

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Jan Kasprowicz, Tristan Derème, Maria Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Michaił Bułhakow, Józef Czechowicz, Anton Czechow, Fryderyk Hebbel, Marija Konopnicka, Jean-Marc Bernard, Joachim Gasquet, Konstanty Gaszyński, René Descartes, Joseph Conrad, Aloysius Bertrand, Franciszek Karpiński, Maria De La Fayette, Alojzy Feliński, Władysław Anczyc, Charles Guérin, Fryderyk Hölderlin, , Stefan George, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Brückner, Théodore de Banville, Hugo von Hofmannsthal, Charles Cros, Theodor Däubler, Honore de Balzac, Rudolf G. Binding, Denis Diderot, Frances Hodgson Burnett, Stefan Grabiński, brak, Stanisław Korab-Brzozowski, Max Elskamp, Dōgen Kigen, Pedro Calderón de la Barca, Antoni Czechow, Klemensas Junoša, George Gordon Byron, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antonina Domańska, Karl Gjellerup, Seweryn Goszczyński, Casimir Delavigne, Bolesław Prus, Louis le Cardonnel, James Oliver Curwood, Homer, Anatole France, Max Dauthendey, Léon Deubel, nieznany, Deotyma, Michał Bałucki, Alter Kacyzne, Gustave Kahn, Hans Christian Andersen, Stanisław Brzozowski, Tadeusz Boy-Żeleński, Alfred Jarry, Andrzej Frycz Modrzewski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Daniel Defoe, Anatole le Braz, Anatol France, Louis Gallet, Eurypides, Maria Dąbrowska, Wiktoras Gomulickis, Henry Bataille, Francis Jammes, Rudyard Kipling, Aleksander Fredro, Fagus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Adam Asnyk, Charles Baudlaire, Charles Baudelaire, Guillaume Apollinaire, Björnstjerne Björnson, Zygmunt Gloger, Wincenty Korab-Brzozowski, Johann Wolfgang von Goethe, Julius Hart, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Marceline Desbordes-Valmore, Miguel de Cervantes Saavedra, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Dumas,

Jímky Středočeský kraj - spolehlivé řešení na
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.