Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pewna kobieta miała trzy córki, najstarszą nazwano Jednooczką, bo miała tylko jedno oko pośrodku czoła, średnia była Dwuoczka, bo pod względem oczu nie różniła się od innych ludzi, najmłodszą zaś zwano Trzyoczką, bo pomiędzy parą oczu miała jeszcze trzecie oko na czole. I dlatego właśnie, że Dwuoczka nie różniła się od innych ludzi, matka i obie siostry nie mogły jej znieść. Poniewierały nią, dawały jej najgorszą odzież, głodziły, karmiąc ją ledwie resztkami własnego posiłku i dokuczały jej w ogóle, jak tylko mogły. Miały one kozę, z którą Dwuoczka musiała chodzić na trawę co rano o głodzie, tak mało jej siostry jeść dawały. I oto pewnego razu siadła sobie nad rowem i płacze tak rzewnie, że dwie strugi spływają jej z oczu. Nagle staje przed nią jakaś kobieta. — Co ci Dwuoczko, czego płaczesz? — zapytała. — Jakże nie mam płakać? Dlatego, że mam parę oczu, jak inni ludzie, siostry mszczą się na mnie, głodzą, zadają mi najcięższą robotę, w najgorsze suknie mnie ubierają, a dziś nie dały mi nic prawie do jedzenia, i aż mdleję z głodu. A na to mądra kobieta rzecze: — Nie płacz, Dwuoczko, dam ci radę, ażebyś nigdy głodną nie była. Ile razy jeść ci się zechce, powiedz do swojej kozy: — „Kózko, pójdź! — Głód mój skróć” — to zaraz stanie przed tobą czysto nakryty stół, a na nim znajdziesz tyle smacznego posiłku, że możesz najeść się do syta. Gdy się najesz, powiedz tylko: — „Kózko, już! — Stolik złóż!” — a stolik zniknie ci zaraz z oczu. Co powiedziawszy, mądra kobieta odeszła. Chcąc się przekonać, czy to prawda, Dwuoczka, że właśnie była bardzo głodna, rzekła do swojej kozy: — „Kózko, pójdź! — Głód mi skróć!”. I w tej chwili widzi przed sobą stolik nakryty białym obrusem, na nim talerz, nóż, widelec, srebrna łyżka, a przed talerzem obfita i smaczna strawa. Dwuoczka odmówiła krótką modlitwę i zabrała się do jedzenia. Najadłszy się, idąc za radą

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Charles Baudlaire
- Klemensas Junoša
- Karl Gjellerup
- Alojzy Feliński
- Frances Hodgson Burnett
- Wiktor Gomulicki
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Aleksander Dumas
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Homer


Polecamy:

Pies i flakon
Tryumfy Króla niebieskiego
Szydło w worku
Brązownicy
Smutek księżyca
Żarcik
Syrena
Mazurek młodzieży
Zagadkowa natura
Kwiaty

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alojzy Feliński, Charles Guérin, Michał Bałucki, Aleksander Brückner, Max Elskamp, Henry Bataille, , Zygmunt Gloger, Eurypides, Homer, Anton Czechow, Max Dauthendey, Théodore de Banville, Charles Cros, Anatole le Braz, Léon Deubel, Wiktoras Gomulickis, Fagus, Józef Czechowicz, Aleksander Fredro, Michaił Bułhakow, Fryderyk Hölderlin, Anatole France, Miguel de Cervantes Saavedra, Joseph Conrad, Antoni Czechow, Maria Dąbrowska, Władysław Anczyc, Antonina Domańska, Maria De La Fayette, Stanisław Brzozowski, Karl Gjellerup, Tristan Derème, Pedro Calderón de la Barca, Björnstjerne Björnson, Fryderyk Hebbel, Joachim Gasquet, Denis Diderot, Charles Baudlaire, Klemensas Junoša, Maria Konopnicka, James Oliver Curwood, Dōgen Kigen, Aloysius Bertrand, Wincenty Korab-Brzozowski, Deotyma, Marija Konopnicka, Casimir Delavigne, nieznany, Honore de Balzac, Hugo von Hofmannsthal, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Jan Kasprowicz, Bolesław Prus, Konstanty Gaszyński, Louis Gallet, E. T. A. Hoffmann, Johann Wolfgang von Goethe, Gustave Kahn, René Descartes, Rudolf G. Binding, Andrzej Frycz Modrzewski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Hans Christian Andersen, Jean-Marc Bernard, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Julius Hart, Frances Hodgson Burnett, George Gordon Byron, Aleksander Dumas, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatol France, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Stefan Grabiński, Marceline Desbordes-Valmore, Wiktor Gomulicki, Stanisław Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Louis le Cardonnel, Alfred Jarry, Alter Kacyzne, Theodor Däubler, Rudyard Kipling, Francis Jammes, Charles Baudelaire, Stefan George, Tadeusz Boy-Żeleński, Daniel Defoe, Seweryn Goszczyński, brak, Franciszek Karpiński, Guillaume Apollinaire,

Całej Polski ceny producenta
http://mduda.pl
http://www.lightcrew.eu
http://www.idealdomicil.eu
Ser du etter et 4 stjerner hotell i De
© 2015 Zbiór książek.