Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: knajpa
Autor: Józef Czechowicz

Tłumnie mijały się auta centkowane kręgami lamp wracano z rautu Nagie ramiona w bransoletach pochylały się nad brukiem równolegle poziomo i w ukos z gestów dam wynikało że chcą spędzić wieczór w gabinetach pić wesoło i długo Błysła zabawa Nie było gwiazd nie wiadomo było czy noc już schodzi w czterech jedwabnych ścianach nie ma ulic miast nikt nie przechodził Głosy w pijaństwie gasły głaskały się coraz dalej smukły pan całował ażurowe pantofelki jedna para tańczyła spadała komenda pij nalej z ust panienki w sukience lila gulgotały nad kieliszkami butelki Nagle zaczęły się przesuwać kąty gabinetu żeby nie upaść musieli usiąść czarne nocne okno błądziło ze ściany na ścianę kwadraty posadzki goniły za daleką metą wydęte banie portier wirowały nad stołów oceanem Usiedli usnęli gabinet jak wagon pomknął ku świtowi głowy pijane odrzucili w tył żyły im nabrzmiewały krwią i alkoholem a z niemocy tych głów z gorączki żył realizuje się fantom-Golem Byłby może zmiażdżył tę gromadę ale oto w liryce dalekiego tanga zaczął warczeć codzienny motor zmieniło się niebo blade w jaskrawy prześwietlisty

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Charles Baudlaire
- Daniel Defoe
- Michał Bałucki
- Konstanty Gaszyński
- Charles Baudelaire
- René Descartes
- Aleksander Fredro
- Maria De La Fayette
- Max Dauthendey
- Fagus


Polecamy:

Wiersz ten ci święcę
Mazur z 1831 roku
Mogiła wyklętego poety
Na jagody
nic więcej
Dzwony
Zając i jeż
Księżna De Clèves
Okna
Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Casimir Delavigne, Andrzej Frycz Modrzewski, Fagus, Anton Czechow, Stanisław Korab-Brzozowski, Gustave Kahn, Johann Wolfgang von Goethe, Alter Kacyzne, Anatole le Braz, Stanisław Brzozowski, Jacob i Wilhelm Grimm, Rudyard Kipling, Homer, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, , Léon Deubel, Jean-Marc Bernard, Henry Bataille, Marija Konopnicka, Charles Cros, Konstanty Gaszyński, Charles Guérin, Aloysius Bertrand, Marceline Desbordes-Valmore, Jan Kasprowicz, Louis le Cardonnel, Fryderyk Hebbel, Joseph Conrad, Wiktoras Gomulickis, Tadeusz Boy-Żeleński, Alojzy Feliński, Fryderyk Hölderlin, Frances Hodgson Burnett, Daniel Defoe, Hugo von Hofmannsthal, Wiktor Gomulicki, Louis Gallet, René Descartes, Stefan Grabiński, Björnstjerne Björnson, Władysław Anczyc, Klemensas Junoša, Denis Diderot, Anatole France, Maria Dąbrowska, Antonina Domańska, Joachim Gasquet, Maria Konopnicka, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Rudolf G. Binding, Max Elskamp, Julius Hart, Honore de Balzac, Józef Czechowicz, Alfred Jarry, E. T. A. Hoffmann, Charles Baudlaire, Aleksander Brückner, Stefan George, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Michał Bałucki, Seweryn Goszczyński, Hans Christian Andersen, Eurypides, James Oliver Curwood, Dōgen Kigen, Max Dauthendey, Anatol France, Karl Gjellerup, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Baudelaire, Deotyma, Wincenty Korab-Brzozowski, Theodor Däubler, Zygmunt Gloger, Aleksander Fredro, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, George Gordon Byron, Bolesław Prus, brak, Tristan Derème, Miguel de Cervantes Saavedra, Francis Jammes, nieznany, Michaił Bułhakow, Pedro Calderón de la Barca, Guillaume Apollinaire, Maria De La Fayette, Théodore de Banville, Antoni Czechow, Franciszek Karpiński,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.