Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: knajpa
Autor: Józef Czechowicz

Tłumnie mijały się auta centkowane kręgami lamp wracano z rautu Nagie ramiona w bransoletach pochylały się nad brukiem równolegle poziomo i w ukos z gestów dam wynikało że chcą spędzić wieczór w gabinetach pić wesoło i długo Błysła zabawa Nie było gwiazd nie wiadomo było czy noc już schodzi w czterech jedwabnych ścianach nie ma ulic miast nikt nie przechodził Głosy w pijaństwie gasły głaskały się coraz dalej smukły pan całował ażurowe pantofelki jedna para tańczyła spadała komenda pij nalej z ust panienki w sukience lila gulgotały nad kieliszkami butelki Nagle zaczęły się przesuwać kąty gabinetu żeby nie upaść musieli usiąść czarne nocne okno błądziło ze ściany na ścianę kwadraty posadzki goniły za daleką metą wydęte banie portier wirowały nad stołów oceanem Usiedli usnęli gabinet jak wagon pomknął ku świtowi głowy pijane odrzucili w tył żyły im nabrzmiewały krwią i alkoholem a z niemocy tych głów z gorączki żył realizuje się fantom-Golem Byłby może zmiażdżył tę gromadę ale oto w liryce dalekiego tanga zaczął warczeć codzienny motor zmieniło się niebo blade w jaskrawy prześwietlisty

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Rudyard Kipling
- Marceline Desbordes-Valmore
- Anatole le Braz
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Alter Kacyzne
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Klemensas Junoša
- Anatole France
- Maria Dąbrowska
- Józef Czechowicz


Polecamy:

Okna
Albatros
Białośnieżka i Różanka
opowiadanie
pontorson
we czterech
Herman i Dorota
Ukradziony grosik
Panna de Scudéry
Październik

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Bolesław Prus, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Guérin, Alter Kacyzne, Stanisław Korab-Brzozowski, brak, Théodore de Banville, Hans Christian Andersen, Charles Cros, nieznany, Charles Baudlaire, Marceline Desbordes-Valmore, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Brückner, Dōgen Kigen, Charles Baudelaire, Maria Dąbrowska, Wiktor Gomulicki, Hugo von Hofmannsthal, Julius Hart, Antoni Czechow, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Francis Jammes, Henry Bataille, Klemensas Junoša, Casimir Delavigne, Joseph Conrad, George Gordon Byron, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Franciszek Karpiński, Eurypides, Theodor Däubler, Rudolf G. Binding, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, Jean-Marc Bernard, Karl Gjellerup, Pedro Calderón de la Barca, , Władysław Anczyc, Gustave Kahn, Homer, Adam Asnyk, Maria Konopnicka, E. T. A. Hoffmann, Stefan George, Anatol France, Louis le Cardonnel, Anton Czechow, Aleksander Dumas, Maria De La Fayette, Aleksander Fredro, Aloysius Bertrand, Michaił Bułhakow, Max Elskamp, Anatole France, Fagus, Fryderyk Hebbel, Léon Deubel, Honore de Balzac, Björnstjerne Björnson, Louis Gallet, Tristan Derème, Jan Kasprowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Frances Hodgson Burnett, Andrzej Frycz Modrzewski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Rudyard Kipling, Denis Diderot, Stefan Grabiński, Joachim Gasquet, Fryderyk Hölderlin, Stanisław Brzozowski, Johann Wolfgang von Goethe, Max Dauthendey, Wiktoras Gomulickis, René Descartes, Tadeusz Boy-Żeleński, Alojzy Feliński, Deotyma, Marija Konopnicka, Miguel de Cervantes Saavedra, Konstanty Gaszyński, Alfred Jarry, Józef Czechowicz, Zygmunt Gloger, Antonina Domańska, Jacob i Wilhelm Grimm, Daniel Defoe, Michał Bałucki,

https://nove-mesto-nad-vahom.ebetonovezumpy.sk
przeprowadzki kraków
najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
kosze delikatesowe wrocław
Najlepsze alkohol dla firm - alkohole szlachetne i upominki oraz podarunki
© 2015 Zbiór książek.