Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ukradziony grosik
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pewnego razu siedział przy stole pewien pan z żoną i z dziećmi, a z nimi jadł także jeden z przyjaciół, który przyjechał w odwiedziny. I gdy tak siedział przy stole, wybiła północ, a gość spostrzegł, że drzwi się otwierają i że do pokoju wchodzi całe w bieli, bladziuchne dziecko. Nie rozglądało się ono wcale dokoła i nic nie mówiło, lecz udało się wprost do sąsiedniej izdebki. Wkrótce potem wróciło i również cicho wyszło przeze drzwi. Na drugi i na trzeci dzień zdarzyło się zupełnie to samo. Gość zdziwiony pyta nareszcie pana domu, czyje to takie ładne dziecko, które podczas wieczerzy codziennie chodzi do sąsiedniej izdebki? — Ależ ja nie widziałem żadnego dziecka — odparł zagadnięty — toteż nie domyślam się nawet, do kogo mogłoby należeć. Nazajutrz, gdy się zdarzyło toż samo, gość pokazał dziecko przyjacielowi, ten jednak odrzekł, że dziecka nie widzi; ani matka, ani dzieci również nic nie widziały. Wstaje tedy gość, idzie do drzwi izdebki, uchyla się trochę i zagląda, co się tam dzieje. Przekonał się tedy, że dziecko siedzi na ziemi i palcami szuka i grzebie w szparach podłogi; gdy jednak spostrzegło ciekawe oczy gościa, znikło natychmiast. Opowiedział przyjaciołom, co widział i opisał dziecko jak najdokładniej. Wtedy matka, poznawszy je, rzekła: — Ach to moje drogie dzieciątko, które mi umarło cztery tygodnie temu. Oderwali deski w podłodze i znaleźli grosik, który matka dała kiedyś dziecku dla ubogiego. Dziecko myślało, że lepiej będzie sobie kupić za to cukierek, zatrzymało więc grosik i ukryło go w szparze podłogi, a że w grobie nie miało spokoju, więc przychodziło co noc szukać swego grosika. Rodzice oddali znaleziony grosik ubogiemu i odtąd dziecko już się nigdy nie

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Frances Hodgson Burnett
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Stanisław Brzozowski
- Bolesław Prus
- Theodor Däubler
- Henry Bataille
- Stefan Grabiński
- Anatol France
- Fryderyk Hölderlin
- Eurypides


Polecamy:

na wsi
Złote sidła
Mysikrólik i niedźwiedź
Sekret
Polny kwiatek
Brązownicy
Troškimas
Królowa śniegu
Zapach egzotyczny
Rocznica
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Klemensas Junoša, Antoni Czechow, Maria De La Fayette, Léon Deubel, Aleksander Brückner, Andrzej Frycz Modrzewski, Zygmunt Gloger, Seweryn Goszczyński, Franciszek Karpiński, Frances Hodgson Burnett, Anatole France, Louis Gallet, Homer, Rudyard Kipling, Fryderyk Hölderlin, Marceline Desbordes-Valmore, James Oliver Curwood, Aleksander Fredro, Anatole le Braz, Bolesław Prus, Denis Diderot, Aleksander Dumas, René Descartes, Stanisław Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Wiktor Gomulicki, Théodore de Banville, Louis le Cardonnel, Alter Kacyzne, Stefan George, George Gordon Byron, Eurypides, Pedro Calderón de la Barca, Tristan Derème, Fagus, brak, Michał Bałucki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Daniel Defoe, Alojzy Feliński, Charles Cros, Dōgen Kigen, Charles Baudelaire, Józef Czechowicz, Max Dauthendey, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fryderyk Hebbel, Antonina Domańska, Hugo von Hofmannsthal, Miguel de Cervantes Saavedra, Maria Dąbrowska, Tadeusz Boy-Żeleński, Rudolf G. Binding, Deotyma, Michaił Bułhakow, Charles Guérin, Johann Wolfgang von Goethe, Jacob i Wilhelm Grimm, Julius Hart, Hans Christian Andersen, Aloysius Bertrand, Stefan Grabiński, Władysław Anczyc, Charles Baudlaire, Adam Asnyk, Anatol France, Wincenty Korab-Brzozowski, Alfred Jarry, Maria Konopnicka, Gustave Kahn, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Max Elskamp, Stanisław Korab-Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anton Czechow, Marija Konopnicka, nieznany, , Karl Gjellerup, Francis Jammes, Honore de Balzac, Guillaume Apollinaire, Joachim Gasquet, Wiktoras Gomulickis, Jan Kasprowicz, Theodor Däubler, Henry Bataille, Björnstjerne Björnson, Casimir Delavigne, Konstanty Gaszyński, Jean-Marc Bernard, Joseph Conrad,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.