Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ukradziony grosik
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pewnego razu siedział przy stole pewien pan z żoną i z dziećmi, a z nimi jadł także jeden z przyjaciół, który przyjechał w odwiedziny. I gdy tak siedział przy stole, wybiła północ, a gość spostrzegł, że drzwi się otwierają i że do pokoju wchodzi całe w bieli, bladziuchne dziecko. Nie rozglądało się ono wcale dokoła i nic nie mówiło, lecz udało się wprost do sąsiedniej izdebki. Wkrótce potem wróciło i również cicho wyszło przeze drzwi. Na drugi i na trzeci dzień zdarzyło się zupełnie to samo. Gość zdziwiony pyta nareszcie pana domu, czyje to takie ładne dziecko, które podczas wieczerzy codziennie chodzi do sąsiedniej izdebki? — Ależ ja nie widziałem żadnego dziecka — odparł zagadnięty — toteż nie domyślam się nawet, do kogo mogłoby należeć. Nazajutrz, gdy się zdarzyło toż samo, gość pokazał dziecko przyjacielowi, ten jednak odrzekł, że dziecka nie widzi; ani matka, ani dzieci również nic nie widziały. Wstaje tedy gość, idzie do drzwi izdebki, uchyla się trochę i zagląda, co się tam dzieje. Przekonał się tedy, że dziecko siedzi na ziemi i palcami szuka i grzebie w szparach podłogi; gdy jednak spostrzegło ciekawe oczy gościa, znikło natychmiast. Opowiedział przyjaciołom, co widział i opisał dziecko jak najdokładniej. Wtedy matka, poznawszy je, rzekła: — Ach to moje drogie dzieciątko, które mi umarło cztery tygodnie temu. Oderwali deski w podłodze i znaleźli grosik, który matka dała kiedyś dziecku dla ubogiego. Dziecko myślało, że lepiej będzie sobie kupić za to cukierek, zatrzymało więc grosik i ukryło go w szparze podłogi, a że w grobie nie miało spokoju, więc przychodziło co noc szukać swego grosika. Rodzice oddali znaleziony grosik ubogiemu i odtąd dziecko już się nigdy nie

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Seweryn Goszczyński
- Alfred Jarry
- Aleksander Brückner
- Zygmunt Gloger
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Casimir Delavigne
- Honore de Balzac
- Rudolf G. Binding
- Max Elskamp
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort


Polecamy:

Duch we flaszce
Kariera Nikodema Dyzmy
Dym
Idzie żołnierz borem, lasem
lato na wołyniu
Marsz ślubny
O pierwszej nad ranem
Zaczarowana Królewna
Miłość godnym nie nazwie
Don Juan w piekle

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Maria Dąbrowska, Władysław Anczyc, Gustave Kahn, Antonina Domańska, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Marceline Desbordes-Valmore, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria Konopnicka, Fagus, Henry Bataille, Tristan Derème, Stefan George, Hugo von Hofmannsthal, Anatole France, Pedro Calderón de la Barca, nieznany, Théodore de Banville, Honore de Balzac, Jacob i Wilhelm Grimm, Wiktoras Gomulickis, Jan Kasprowicz, Marija Konopnicka, Deotyma, Aleksander Dumas, Anton Czechow, Klemensas Junoša, Johann Wolfgang von Goethe, Zygmunt Gloger, Julius Hart, Aleksander Brückner, Charles Baudelaire, Francis Jammes, Casimir Delavigne, Konstanty Gaszyński, Rudyard Kipling, Jean-Marc Bernard, Antoni Czechow, René Descartes, brak, Max Elskamp, Joseph Conrad, Louis Gallet, Guillaume Apollinaire, Denis Diderot, Józef Czechowicz, Fryderyk Hebbel, Eurypides, Aleksander Fredro, Franciszek Karpiński, Frances Hodgson Burnett, Joachim Gasquet, Max Dauthendey, Rudolf G. Binding, Wiktor Gomulicki, Dōgen Kigen, Homer, Anatol France, Stefan Grabiński, Bolesław Prus, Tadeusz Boy-Żeleński, E. T. A. Hoffmann, Adam Asnyk, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Wincenty Korab-Brzozowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fryderyk Hölderlin, George Gordon Byron, Alfred Jarry, Hans Christian Andersen, Björnstjerne Björnson, Maria De La Fayette, Charles Baudlaire, Michaił Bułhakow, Karl Gjellerup, Charles Cros, Andrzej Frycz Modrzewski, Stanisław Korab-Brzozowski, , Stanisław Brzozowski, Léon Deubel, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatole le Braz, Aloysius Bertrand, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Louis le Cardonnel, Daniel Defoe, Michał Bałucki, Charles Guérin, Alter Kacyzne, Theodor Däubler, Alojzy Feliński,

Szamba betonowe Dąbrowa Górnicza
https://dobsina.ebetonovezumpy.sk
Najlepsze alkohol dla firm - alkohole szlachetne i upominki oraz podarunki
© 2015 Zbiór książek.