Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ukradziony grosik
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pewnego razu siedział przy stole pewien pan z żoną i z dziećmi, a z nimi jadł także jeden z przyjaciół, który przyjechał w odwiedziny. I gdy tak siedział przy stole, wybiła północ, a gość spostrzegł, że drzwi się otwierają i że do pokoju wchodzi całe w bieli, bladziuchne dziecko. Nie rozglądało się ono wcale dokoła i nic nie mówiło, lecz udało się wprost do sąsiedniej izdebki. Wkrótce potem wróciło i również cicho wyszło przeze drzwi. Na drugi i na trzeci dzień zdarzyło się zupełnie to samo. Gość zdziwiony pyta nareszcie pana domu, czyje to takie ładne dziecko, które podczas wieczerzy codziennie chodzi do sąsiedniej izdebki? — Ależ ja nie widziałem żadnego dziecka — odparł zagadnięty — toteż nie domyślam się nawet, do kogo mogłoby należeć. Nazajutrz, gdy się zdarzyło toż samo, gość pokazał dziecko przyjacielowi, ten jednak odrzekł, że dziecka nie widzi; ani matka, ani dzieci również nic nie widziały. Wstaje tedy gość, idzie do drzwi izdebki, uchyla się trochę i zagląda, co się tam dzieje. Przekonał się tedy, że dziecko siedzi na ziemi i palcami szuka i grzebie w szparach podłogi; gdy jednak spostrzegło ciekawe oczy gościa, znikło natychmiast. Opowiedział przyjaciołom, co widział i opisał dziecko jak najdokładniej. Wtedy matka, poznawszy je, rzekła: — Ach to moje drogie dzieciątko, które mi umarło cztery tygodnie temu. Oderwali deski w podłodze i znaleźli grosik, który matka dała kiedyś dziecku dla ubogiego. Dziecko myślało, że lepiej będzie sobie kupić za to cukierek, zatrzymało więc grosik i ukryło go w szparze podłogi, a że w grobie nie miało spokoju, więc przychodziło co noc szukać swego grosika. Rodzice oddali znaleziony grosik ubogiemu i odtąd dziecko już się nigdy nie

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

-
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Antoni Czechow
- Karl Gjellerup
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Théodore de Banville
- Bolesław Prus
- Seweryn Goszczyński
- Alter Kacyzne


Polecamy:

Nieszczęście
Katarynka
Epigraf na potępioną książkę
Żądza nicestwa
Warkocz
Lietuvaitės
Przypadek
Mazur z 1831 roku
Giaur
opowiadanie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Gustave Kahn, Anton Czechow, Alter Kacyzne, Aloysius Bertrand, Hans Christian Andersen, Rudyard Kipling, Max Dauthendey, Konstanty Gaszyński, Jacob i Wilhelm Grimm, Marija Konopnicka, Klemensas Junoša, , brak, Bolesław Prus, Marceline Desbordes-Valmore, Theodor Däubler, Aleksander Brückner, Adam Asnyk, James Oliver Curwood, Antonina Domańska, Deotyma, Max Elskamp, Maria De La Fayette, Théodore de Banville, Antoni Czechow, Aleksander Dumas, Charles Baudelaire, Fryderyk Hölderlin, Frances Hodgson Burnett, Wiktoras Gomulickis, Franciszek Karpiński, George Gordon Byron, Jean-Marc Bernard, Andrzej Frycz Modrzewski, Louis le Cardonnel, Alojzy Feliński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Julius Hart, Aleksander Fredro, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Baudlaire, Stefan George, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Charles Guérin, Eurypides, Jan Kasprowicz, Anatole le Braz, Joachim Gasquet, Anatole France, Léon Deubel, Maria Konopnicka, Henry Bataille, Michaił Bułhakow, René Descartes, Honore de Balzac, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Pedro Calderón de la Barca, Denis Diderot, Stefan Grabiński, Anatol France, E. T. A. Hoffmann, Louis Gallet, Hugo von Hofmannsthal, Wiktor Gomulicki, Casimir Delavigne, Charles Cros, Joseph Conrad, Wincenty Korab-Brzozowski, Józef Czechowicz, Karl Gjellerup, Fryderyk Hebbel, Zygmunt Gloger, Daniel Defoe, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Francis Jammes, Tristan Derème, Rudolf G. Binding, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Michał Bałucki, Homer, Władysław Anczyc, Alfred Jarry, nieznany, Dōgen Kigen, Fagus, Tadeusz Boy-Żeleński, Guillaume Apollinaire, Miguel de Cervantes Saavedra, Björnstjerne Björnson,

https://josilq.pl
jedwabne poszewki
najtąńszy w warszawie tani fotograf oraz wideofilmowanie ślubów i wesel
© 2015 Zbiór książek.