Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ślimak i róża
Autor: Hans Christian Andersen

Nad rowem wyrósł szpaler leszczynowy, poza nim rozciągały się łąki i pola, a z drugiej strony był ogród, a w ogrodzie zakwitł krzak róży. Pod krzakiem siedział ślimak i myślał o sobie. — Zaczekaj — mówił — przyjdzie czas i na mnie, a wtedy się okaże moja wartość. Na coś lepszego jestem przeznaczony, niż dawać światu róże lub orzechy, a choćby mleko, jak krowy i owce. — Bardzo bym chciała widzieć — rzekła róża — co pan da światu. Kiedyż to nastąpi? — Nie potrzebuję się śpieszyć — odparł ślimak. — Wam tylko zawsze pilno. Zaczekajcie. W następnym roku ślimak siedział znów pod krzakiem róży, wygrzewając się na słońcu. Nad nim zwieszały się pączki i róże, pełne, świeże, pachnące. Ślimak wysunął się ze swego domku, wyciągnął różki i schował je znowu. — Wszystko jak w zeszłym roku — rzekł niechętnie — żadnej zmiany ani postępu. Krzak różany wydaje róże i nic więcej! Róże kwitły przez lato, do późnej jesieni, dopóki śnieg nie upadł. Wtedy krzaczek zasnął, a ślimak skrył się w ziemi. Znów zawitał rok nowy, róże się rozwinęły, ślimak usiadł na słońcu, pod różanym krzakiem. — Zestarzałeś się — rzekł, kiwając głową.— Zapewne uschniesz wkrótce, bo oddałeś światu wszystko, co mu dać mogłeś. Nie mam czasu się zastanawiać, czy twoje dary miały jakąś wartość, to tylko jasne jest dla mnie, że sam z siebie nie zrobiłeś nic nowego, pozostałeś tym samym kijem, jakim byłeś. Żadnej zmiany, ani postępu. Czy mię rozumiesz dobrze? — Przerażasz mnie, ślimaku! — rzekła

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stanisław Brzozowski
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Hans Christian Andersen
- E. T. A. Hoffmann
- George Gordon Byron
- Wiktor Gomulicki
- Louis Gallet
- Deotyma
- Alojzy Feliński
- Stefan George


Polecamy:

Król zamczyska
Cyganie w podróży
świat
żal
Rocznica
Pod starą wierzbą
Starożytna Litwa
Modlitwa estety
Czerwone buciki
Przesłanie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Guérin, Józef Czechowicz, Alfred Jarry, Théodore de Banville, Zygmunt Gloger, Denis Diderot, Fryderyk Hebbel, Deotyma, Max Elskamp, Louis Gallet, Johann Wolfgang von Goethe, Aloysius Bertrand, René Descartes, Michał Bałucki, Miguel de Cervantes Saavedra, Wincenty Korab-Brzozowski, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Maria De La Fayette, Maria Dąbrowska, Gustave Kahn, Aleksander Dumas, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Jacob i Wilhelm Grimm, Konstanty Gaszyński, Theodor Däubler, Stefan George, Adam Asnyk, Rudyard Kipling, Louis le Cardonnel, Frances Hodgson Burnett, Alojzy Feliński, Casimir Delavigne, Antoni Czechow, Anton Czechow, Seweryn Goszczyński, Stefan Grabiński, Julius Hart, Maria Konopnicka, Joachim Gasquet, Jan Kasprowicz, Bolesław Prus, Stanisław Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, Anatole le Braz, Léon Deubel, Aleksander Fredro, Homer, Hugo von Hofmannsthal, Honore de Balzac, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Brzozowski, Charles Baudlaire, Rudolf G. Binding, Dōgen Kigen, Tadeusz Boy-Żeleński, Anatole France, Franciszek Karpiński, Wiktor Gomulicki, , Marija Konopnicka, Klemensas Junoša, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Daniel Defoe, Pedro Calderón de la Barca, Charles Cros, Antonina Domańska, Tristan Derème, brak, Władysław Anczyc, Andrzej Frycz Modrzewski, Eurypides, Fagus, Francis Jammes, George Gordon Byron, Karl Gjellerup, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, James Oliver Curwood, E. T. A. Hoffmann, Henry Bataille, nieznany, Alter Kacyzne, Aleksander Brückner, Max Dauthendey, Fryderyk Hölderlin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Anatol France, Joseph Conrad, Jean-Marc Bernard, Charles Baudelaire, Guillaume Apollinaire,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.