Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ślimak i róża
Autor: Hans Christian Andersen

Nad rowem wyrósł szpaler leszczynowy, poza nim rozciągały się łąki i pola, a z drugiej strony był ogród, a w ogrodzie zakwitł krzak róży. Pod krzakiem siedział ślimak i myślał o sobie. — Zaczekaj — mówił — przyjdzie czas i na mnie, a wtedy się okaże moja wartość. Na coś lepszego jestem przeznaczony, niż dawać światu róże lub orzechy, a choćby mleko, jak krowy i owce. — Bardzo bym chciała widzieć — rzekła róża — co pan da światu. Kiedyż to nastąpi? — Nie potrzebuję się śpieszyć — odparł ślimak. — Wam tylko zawsze pilno. Zaczekajcie. W następnym roku ślimak siedział znów pod krzakiem róży, wygrzewając się na słońcu. Nad nim zwieszały się pączki i róże, pełne, świeże, pachnące. Ślimak wysunął się ze swego domku, wyciągnął różki i schował je znowu. — Wszystko jak w zeszłym roku — rzekł niechętnie — żadnej zmiany ani postępu. Krzak różany wydaje róże i nic więcej! Róże kwitły przez lato, do późnej jesieni, dopóki śnieg nie upadł. Wtedy krzaczek zasnął, a ślimak skrył się w ziemi. Znów zawitał rok nowy, róże się rozwinęły, ślimak usiadł na słońcu, pod różanym krzakiem. — Zestarzałeś się — rzekł, kiwając głową.— Zapewne uschniesz wkrótce, bo oddałeś światu wszystko, co mu dać mogłeś. Nie mam czasu się zastanawiać, czy twoje dary miały jakąś wartość, to tylko jasne jest dla mnie, że sam z siebie nie zrobiłeś nic nowego, pozostałeś tym samym kijem, jakim byłeś. Żadnej zmiany, ani postępu. Czy mię rozumiesz dobrze? — Przerażasz mnie, ślimaku! — rzekła

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Jacob i Wilhelm Grimm
- Casimir Delavigne
- Dōgen Kigen
- Michaił Bułhakow
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Henry Bataille
- brak
- Fagus
- Anatol France
- Aleksander Dumas


Polecamy:

Życie poprzednie
Moesta et errabunda
Pieśń jesienna
Snycerzu, szukaj bacznie
Hej, w dzień narodzenia
Samowiedzy! Boleści!
Jedna jeszcze wiosna
Wpatruj się co wieczor
Dzieło sztuki
Ukradziony grosik

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Pedro Calderón de la Barca, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Eurypides, Klemensas Junoša, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Baudelaire, Adam Asnyk, Fryderyk Hölderlin, Louis le Cardonnel, Jan Kasprowicz, Louis Gallet, Rudyard Kipling, Alojzy Feliński, Jean-Marc Bernard, Fryderyk Hebbel, Henry Bataille, Charles Guérin, Seweryn Goszczyński, Aleksander Brückner, Bolesław Prus, Marija Konopnicka, , Casimir Delavigne, Karl Gjellerup, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Théodore de Banville, Alfred Jarry, brak, Gustave Kahn, Francis Jammes, Aloysius Bertrand, Stefan George, James Oliver Curwood, Anatole France, Charles Baudlaire, Joseph Conrad, Zygmunt Gloger, Max Dauthendey, Stanisław Korab-Brzozowski, Fagus, Johann Wolfgang von Goethe, Andrzej Frycz Modrzewski, Honore de Balzac, Anton Czechow, Antoni Czechow, Daniel Defoe, Denis Diderot, Aleksander Fredro, Konstanty Gaszyński, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Dumas, Anatole le Braz, Jacob i Wilhelm Grimm, Björnstjerne Björnson, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Miguel de Cervantes Saavedra, Julius Hart, Dōgen Kigen, Frances Hodgson Burnett, George Gordon Byron, René Descartes, Joachim Gasquet, Hugo von Hofmannsthal, Józef Czechowicz, Guillaume Apollinaire, Marceline Desbordes-Valmore, Anatol France, Franciszek Karpiński, nieznany, Michał Bałucki, Maria Konopnicka, Michaił Bułhakow, Tadeusz Boy-Żeleński, Stefan Grabiński, Max Elskamp, Léon Deubel, Tristan Derème, Maria Dąbrowska, Władysław Anczyc, Rudolf G. Binding, Charles Cros, Antonina Domańska, Hans Christian Andersen, Deotyma, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria De La Fayette, Alter Kacyzne, Homer, Theodor Däubler,

http://biznesolawa24hat.eu
© 2015 Zbiór książek.