Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ślimak i róża
Autor: Hans Christian Andersen

Nad rowem wyrósł szpaler leszczynowy, poza nim rozciągały się łąki i pola, a z drugiej strony był ogród, a w ogrodzie zakwitł krzak róży. Pod krzakiem siedział ślimak i myślał o sobie. — Zaczekaj — mówił — przyjdzie czas i na mnie, a wtedy się okaże moja wartość. Na coś lepszego jestem przeznaczony, niż dawać światu róże lub orzechy, a choćby mleko, jak krowy i owce. — Bardzo bym chciała widzieć — rzekła róża — co pan da światu. Kiedyż to nastąpi? — Nie potrzebuję się śpieszyć — odparł ślimak. — Wam tylko zawsze pilno. Zaczekajcie. W następnym roku ślimak siedział znów pod krzakiem róży, wygrzewając się na słońcu. Nad nim zwieszały się pączki i róże, pełne, świeże, pachnące. Ślimak wysunął się ze swego domku, wyciągnął różki i schował je znowu. — Wszystko jak w zeszłym roku — rzekł niechętnie — żadnej zmiany ani postępu. Krzak różany wydaje róże i nic więcej! Róże kwitły przez lato, do późnej jesieni, dopóki śnieg nie upadł. Wtedy krzaczek zasnął, a ślimak skrył się w ziemi. Znów zawitał rok nowy, róże się rozwinęły, ślimak usiadł na słońcu, pod różanym krzakiem. — Zestarzałeś się — rzekł, kiwając głową.— Zapewne uschniesz wkrótce, bo oddałeś światu wszystko, co mu dać mogłeś. Nie mam czasu się zastanawiać, czy twoje dary miały jakąś wartość, to tylko jasne jest dla mnie, że sam z siebie nie zrobiłeś nic nowego, pozostałeś tym samym kijem, jakim byłeś. Żadnej zmiany, ani postępu. Czy mię rozumiesz dobrze? — Przerażasz mnie, ślimaku! — rzekła

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Michaił Bułhakow
- Max Elskamp
- Henry Bataille
- Charles Guérin
- Fagus
- René Descartes
- Anatole France
- Bolesław Prus
- Aleksander Fredro
- Maria Dąbrowska


Polecamy:

Samowiedzy! Boleści!
Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków
Amor i czaszka
Kopciuszek
Barwy, głosy, wonie
De profundis
Gaj święcony
Król Drozdobrody
Elegia
Oj Maluśki, Maluśki

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Dōgen Kigen, Anatol France, Henry Bataille, Fryderyk Hölderlin, Michaił Bułhakow, Julius Hart, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Theodor Däubler, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Franciszek Karpiński, Charles Cros, Aloysius Bertrand, George Gordon Byron, , Hans Christian Andersen, Aleksander Brückner, Maria Konopnicka, Michał Bałucki, Max Elskamp, Pedro Calderón de la Barca, Daniel Defoe, Fryderyk Hebbel, Adam Asnyk, Seweryn Goszczyński, Tristan Derème, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria Dąbrowska, Stefan George, Andrzej Frycz Modrzewski, Anton Czechow, Rudolf G. Binding, Antonina Domańska, Théodore de Banville, Fagus, Charles Guérin, Miguel de Cervantes Saavedra, René Descartes, Denis Diderot, Rudyard Kipling, E. T. A. Hoffmann, Jean-Marc Bernard, Jacob i Wilhelm Grimm, Casimir Delavigne, Wiktor Gomulicki, Max Dauthendey, Bolesław Prus, Björnstjerne Björnson, Maria De La Fayette, Louis Gallet, Anatole France, Aleksander Dumas, Marceline Desbordes-Valmore, Léon Deubel, Stanisław Korab-Brzozowski, Deotyma, brak, Homer, Marija Konopnicka, Antoni Czechow, Aleksander Fredro, Hugo von Hofmannsthal, Alter Kacyzne, Jan Kasprowicz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatole le Braz, Stefan Grabiński, Charles Baudlaire, Klemensas Junoša, Zygmunt Gloger, Konstanty Gaszyński, Alfred Jarry, Stanisław Brzozowski, Wincenty Korab-Brzozowski, Francis Jammes, Joseph Conrad, Wiktoras Gomulickis, Charles Baudelaire, Joachim Gasquet, Józef Czechowicz, Tadeusz Boy-Żeleński, Guillaume Apollinaire, Johann Wolfgang von Goethe, Alojzy Feliński, Frances Hodgson Burnett, Louis le Cardonnel, Gustave Kahn, Eurypides, James Oliver Curwood, Karl Gjellerup, Honore de Balzac, Władysław Anczyc, nieznany,

http://mduda.pl
http://www.advertplus.pl
© 2015 Zbiór książek.