Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ślimak i róża
Autor: Hans Christian Andersen

Nad rowem wyrósł szpaler leszczynowy, poza nim rozciągały się łąki i pola, a z drugiej strony był ogród, a w ogrodzie zakwitł krzak róży. Pod krzakiem siedział ślimak i myślał o sobie. — Zaczekaj — mówił — przyjdzie czas i na mnie, a wtedy się okaże moja wartość. Na coś lepszego jestem przeznaczony, niż dawać światu róże lub orzechy, a choćby mleko, jak krowy i owce. — Bardzo bym chciała widzieć — rzekła róża — co pan da światu. Kiedyż to nastąpi? — Nie potrzebuję się śpieszyć — odparł ślimak. — Wam tylko zawsze pilno. Zaczekajcie. W następnym roku ślimak siedział znów pod krzakiem róży, wygrzewając się na słońcu. Nad nim zwieszały się pączki i róże, pełne, świeże, pachnące. Ślimak wysunął się ze swego domku, wyciągnął różki i schował je znowu. — Wszystko jak w zeszłym roku — rzekł niechętnie — żadnej zmiany ani postępu. Krzak różany wydaje róże i nic więcej! Róże kwitły przez lato, do późnej jesieni, dopóki śnieg nie upadł. Wtedy krzaczek zasnął, a ślimak skrył się w ziemi. Znów zawitał rok nowy, róże się rozwinęły, ślimak usiadł na słońcu, pod różanym krzakiem. — Zestarzałeś się — rzekł, kiwając głową.— Zapewne uschniesz wkrótce, bo oddałeś światu wszystko, co mu dać mogłeś. Nie mam czasu się zastanawiać, czy twoje dary miały jakąś wartość, to tylko jasne jest dla mnie, że sam z siebie nie zrobiłeś nic nowego, pozostałeś tym samym kijem, jakim byłeś. Żadnej zmiany, ani postępu. Czy mię rozumiesz dobrze? — Przerażasz mnie, ślimaku! — rzekła

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Björnstjerne Björnson
- Louis Gallet
- Casimir Delavigne
- Dōgen Kigen
- Homer
- Antoni Czechow
- Marija Konopnicka
- Fryderyk Hölderlin
- Aleksander Fredro
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Don Juan
Ślimak i róża
Długi język
Zamek kaniowski
opowiadanie
Do Malabarki
Żądza nicestwa
Przypomnienie dawnej miłości Pieśń pasterska
Kara pychy
Kariera Nikodema Dyzmy
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Hugo von Hofmannsthal, Henry Bataille, Johann Wolfgang von Goethe, Seweryn Goszczyński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatole le Braz, brak, Wiktoras Gomulickis, Max Dauthendey, nieznany, Louis Gallet, Anatol France, Charles Baudelaire, E. T. A. Hoffmann, Francis Jammes, Józef Czechowicz, Maria Konopnicka, Alfred Jarry, Fryderyk Hölderlin, Bolesław Prus, Stefan George, Björnstjerne Björnson, Daniel Defoe, Rudolf G. Binding, Max Elskamp, Gustave Kahn, Tristan Derème, Tadeusz Boy-Żeleński, Guillaume Apollinaire, Maria Dąbrowska, Theodor Däubler, Aleksander Fredro, Antoni Czechow, Jean-Marc Bernard, Stefan Grabiński, Eurypides, Aloysius Bertrand, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Adam Asnyk, , Michał Bałucki, Louis le Cardonnel, Stanisław Korab-Brzozowski, Joseph Conrad, Alojzy Feliński, Władysław Anczyc, Dōgen Kigen, Charles Cros, Charles Guérin, Hans Christian Andersen, Théodore de Banville, Miguel de Cervantes Saavedra, Fagus, Denis Diderot, Homer, Pedro Calderón de la Barca, Antonina Domańska, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Julius Hart, Marceline Desbordes-Valmore, Franciszek Karpiński, Maria De La Fayette, Wiktor Gomulicki, Marija Konopnicka, Fryderyk Hebbel, Rudyard Kipling, Aleksander Dumas, Michaił Bułhakow, Charles Baudlaire, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anton Czechow, George Gordon Byron, Wincenty Korab-Brzozowski, Deotyma, Frances Hodgson Burnett, James Oliver Curwood, Karl Gjellerup, Andrzej Frycz Modrzewski, Stanisław Brzozowski, Joachim Gasquet, Honore de Balzac, René Descartes, Jan Kasprowicz, Klemensas Junoša, Aleksander Brückner, Léon Deubel, Alter Kacyzne, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatole France, Zygmunt Gloger, Konstanty Gaszyński, Casimir Delavigne,

kamera racławiczki kościół
ciekawa historia
© 2015 Zbiór książek.