Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ślimak i róża
Autor: Hans Christian Andersen

Nad rowem wyrósł szpaler leszczynowy, poza nim rozciągały się łąki i pola, a z drugiej strony był ogród, a w ogrodzie zakwitł krzak róży. Pod krzakiem siedział ślimak i myślał o sobie. — Zaczekaj — mówił — przyjdzie czas i na mnie, a wtedy się okaże moja wartość. Na coś lepszego jestem przeznaczony, niż dawać światu róże lub orzechy, a choćby mleko, jak krowy i owce. — Bardzo bym chciała widzieć — rzekła róża — co pan da światu. Kiedyż to nastąpi? — Nie potrzebuję się śpieszyć — odparł ślimak. — Wam tylko zawsze pilno. Zaczekajcie. W następnym roku ślimak siedział znów pod krzakiem róży, wygrzewając się na słońcu. Nad nim zwieszały się pączki i róże, pełne, świeże, pachnące. Ślimak wysunął się ze swego domku, wyciągnął różki i schował je znowu. — Wszystko jak w zeszłym roku — rzekł niechętnie — żadnej zmiany ani postępu. Krzak różany wydaje róże i nic więcej! Róże kwitły przez lato, do późnej jesieni, dopóki śnieg nie upadł. Wtedy krzaczek zasnął, a ślimak skrył się w ziemi. Znów zawitał rok nowy, róże się rozwinęły, ślimak usiadł na słońcu, pod różanym krzakiem. — Zestarzałeś się — rzekł, kiwając głową.— Zapewne uschniesz wkrótce, bo oddałeś światu wszystko, co mu dać mogłeś. Nie mam czasu się zastanawiać, czy twoje dary miały jakąś wartość, to tylko jasne jest dla mnie, że sam z siebie nie zrobiłeś nic nowego, pozostałeś tym samym kijem, jakim byłeś. Żadnej zmiany, ani postępu. Czy mię rozumiesz dobrze? — Przerażasz mnie, ślimaku! — rzekła

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Aloysius Bertrand
- Louis Gallet
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Aleksander Fredro
- Max Elskamp
- Fryderyk Hebbel
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Karl Gjellerup
- Antoni Czechow


Polecamy:

Legenda Młodej Polski
Śpiewaj wolno
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
jedyna
Był to Berko sławny Żyd
Amor i czaszka
Polny kwiatek
Troškimas
wąwozy czasu
legenda
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alojzy Feliński, Franciszek Karpiński, Denis Diderot, George Gordon Byron, Max Elskamp, Władysław Anczyc, Marceline Desbordes-Valmore, Rudolf G. Binding, Francis Jammes, Stanisław Brzozowski, Tadeusz Boy-Żeleński, nieznany, Stefan George, Charles Baudlaire, Charles Cros, Andrzej Frycz Modrzewski, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antonina Domańska, Homer, Anton Czechow, brak, Jan Kasprowicz, Fryderyk Hölderlin, Daniel Defoe, Józef Czechowicz, Pedro Calderón de la Barca, Deotyma, Jean-Marc Bernard, Maria De La Fayette, Aleksander Brückner, Björnstjerne Björnson, Anatole France, Tristan Derème, Charles Baudelaire, Seweryn Goszczyński, Jacob i Wilhelm Grimm, Stefan Grabiński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatol France, Honore de Balzac, Louis le Cardonnel, Fagus, Aleksander Dumas, Michaił Bułhakow, Wiktor Gomulicki, James Oliver Curwood, Joseph Conrad, Alfred Jarry, Aloysius Bertrand, Aleksander Fredro, Léon Deubel, Anatole le Braz, Fryderyk Hebbel, Karl Gjellerup, Klemensas Junoša, René Descartes, Rudyard Kipling, Zygmunt Gloger, Henry Bataille, Maria Konopnicka, Frances Hodgson Burnett, Antoni Czechow, Max Dauthendey, Dōgen Kigen, E. T. A. Hoffmann, Miguel de Cervantes Saavedra, Michał Bałucki, Adam Asnyk, Theodor Däubler, Maria Dąbrowska, Konstanty Gaszyński, Alter Kacyzne, Eurypides, Charles Guérin, Louis Gallet, , Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Joachim Gasquet, Hans Christian Andersen, Johann Wolfgang von Goethe, Wiktoras Gomulickis, Théodore de Banville, Stanisław Korab-Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Bolesław Prus, Casimir Delavigne, Wincenty Korab-Brzozowski, Hugo von Hofmannsthal, Julius Hart, Marija Konopnicka, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Gustave Kahn,

czytaj dalej na tej stronie
smakoszy.com.pl
nowe osiedle opole
thorma.com.pl
© 2015 Zbiór książek.