Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Matka
Autor: Hans Christian Andersen

Przy kolebce chorego dziecka siedziała matka bardzo niespokojna o swoje ukochane maleństwo. Ze smutkiem patrzyła na bladą twarzyczkę i zamknięte oczy dzieciny, z niepokojem śledziła jego ciężki oddech, to znów zwracała oczy łez pełne ku niebu. Wtem ktoś zapukał do drzwi. Był to ubogi staruszek otulony derką, jaką otulają konie, gdyż na świecie mróz był potężny, a wiatr ostry siekł po twarzy jakby nożem. Dziecię zasnęło właśnie, a że staruszek drżał z zimna, więc poczciwa kobieta prędko zagrzała piwa, aby ubogi miał się czym rozgrzać choć trochę. Usiadł on obok kołyski dziecięcia i patrzył na nie długo i uważnie; matka usiadła także z drugiej strony i gładziła chudą, maleńką rączynę. — Prawda, że ono wyzdrowieje? — rzekła. — Jak ci się zdaje? Przecież Bóg jest dobry, więc mi go nie zabierze? Staruszek skinął głową jakoś dziwnie i nic nie odpowiedział. Po twarzy kobiety łzy spływały powoli, pochyliła głowę i zasnęła. Przez trzy dni i trzy noce czuwała przy dziecku, a teraz zasnęła na jedną chwileczkę. Zbudziła się natychmiast przestraszona, drżąc z zimna. — Co to jest? — zapytała, oglądając się na wszystkie strony. Staruszek zniknął i dziecka nie było w kołysce: zabrał je z sobą. Stary zegar w kącie odezwał się głuchym mruczeniem, ciężka waga osunęła się do samej ziemi i — bum! Upadła. Stary zegar stanął. Biedna matka z krzykiem wybiegła z pokoju, wołając dziecka swego. Ale nikogo nie było na ulicy, tylko śnieg biały, miękki. Pod ścianą jednak siedziała kobieta w długiej, żałobnej sukni. — Nie wołaj

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Hans Christian Andersen
- Fryderyk Hölderlin
- Franciszek Karpiński
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Théodore de Banville
- Joachim Gasquet
- Maria Dąbrowska
- Stanisław Brzozowski
- Henry Bataille


Polecamy:

Testament
Życie snem
Dzikie ziele
Reguły dla gospodarzów domu
narzeczona
pod popiołem
Olbrzymka
Duch we flaszce
Są na pewno
Ślimak i róża
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan George, Rudyard Kipling, Gustave Kahn, Karl Gjellerup, Józef Czechowicz, Wiktor Gomulicki, Léon Deubel, Adam Asnyk, Daniel Defoe, nieznany, Alojzy Feliński, Deotyma, Max Dauthendey, Jan Kasprowicz, Antonina Domańska, Tadeusz Boy-Żeleński, Władysław Anczyc, Marija Konopnicka, Maria Konopnicka, Fryderyk Hebbel, Rudolf G. Binding, Aloysius Bertrand, Alter Kacyzne, Max Elskamp, Casimir Delavigne, Charles Cros, Henry Bataille, Louis Gallet, Aleksander Dumas, Franciszek Karpiński, Louis le Cardonnel, Jean-Marc Bernard, René Descartes, Joseph Conrad, Aleksander Fredro, Stefan Grabiński, Joachim Gasquet, Frances Hodgson Burnett, Miguel de Cervantes Saavedra, Jacob i Wilhelm Grimm, Pedro Calderón de la Barca, Guillaume Apollinaire, Zygmunt Gloger, Marceline Desbordes-Valmore, Alfred Jarry, Eurypides, Stanisław Brzozowski, Liudvika Didžiulienė-Žmona, E. T. A. Hoffmann, Hugo von Hofmannsthal, Andrzej Frycz Modrzewski, Anatol France, Fryderyk Hölderlin, Anatole le Braz, Bolesław Prus, Fagus, Wiktoras Gomulickis, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Tristan Derème, Seweryn Goszczyński, Homer, Michaił Bułhakow, Denis Diderot, Charles Guérin, Michał Bałucki, Théodore de Banville, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Julius Hart, Theodor Däubler, Maria Dąbrowska, George Gordon Byron, Maria De La Fayette, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Björnstjerne Björnson, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Baudlaire, Honore de Balzac, Konstanty Gaszyński, Klemensas Junoša, brak, Aleksander Brückner, Stanisław Korab-Brzozowski, Francis Jammes, Hans Christian Andersen, Dōgen Kigen, , Antoni Czechow, Johann Wolfgang von Goethe, James Oliver Curwood, Anatole France, Anton Czechow, Charles Baudelaire,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.