Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Matka
Autor: Hans Christian Andersen

Przy kolebce chorego dziecka siedziała matka bardzo niespokojna o swoje ukochane maleństwo. Ze smutkiem patrzyła na bladą twarzyczkę i zamknięte oczy dzieciny, z niepokojem śledziła jego ciężki oddech, to znów zwracała oczy łez pełne ku niebu. Wtem ktoś zapukał do drzwi. Był to ubogi staruszek otulony derką, jaką otulają konie, gdyż na świecie mróz był potężny, a wiatr ostry siekł po twarzy jakby nożem. Dziecię zasnęło właśnie, a że staruszek drżał z zimna, więc poczciwa kobieta prędko zagrzała piwa, aby ubogi miał się czym rozgrzać choć trochę. Usiadł on obok kołyski dziecięcia i patrzył na nie długo i uważnie; matka usiadła także z drugiej strony i gładziła chudą, maleńką rączynę. — Prawda, że ono wyzdrowieje? — rzekła. — Jak ci się zdaje? Przecież Bóg jest dobry, więc mi go nie zabierze? Staruszek skinął głową jakoś dziwnie i nic nie odpowiedział. Po twarzy kobiety łzy spływały powoli, pochyliła głowę i zasnęła. Przez trzy dni i trzy noce czuwała przy dziecku, a teraz zasnęła na jedną chwileczkę. Zbudziła się natychmiast przestraszona, drżąc z zimna. — Co to jest? — zapytała, oglądając się na wszystkie strony. Staruszek zniknął i dziecka nie było w kołysce: zabrał je z sobą. Stary zegar w kącie odezwał się głuchym mruczeniem, ciężka waga osunęła się do samej ziemi i — bum! Upadła. Stary zegar stanął. Biedna matka z krzykiem wybiegła z pokoju, wołając dziecka swego. Ale nikogo nie było na ulicy, tylko śnieg biały, miękki. Pod ścianą jednak siedziała kobieta w długiej, żałobnej sukni. — Nie wołaj

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Casimir Delavigne
- Max Dauthendey
- Władysław Anczyc
- Stanisław Brzozowski
- Deotyma
- Guillaume Apollinaire
- Max Elskamp
- Henry Bataille
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Jean-Marc Bernard


Polecamy:

Matka
Ubu Król czyli Polacy
Już
Z Narodzenia Pana
jedyna
Wilk i człowiek
Dziadek do orzechów
Kiwony
Dyrektor pod kanapą
bez nut

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Denis Diderot, Jan Kasprowicz, Léon Deubel, Daniel Defoe, Bolesław Prus, Tadeusz Boy-Żeleński, Eurypides, Aleksander Dumas, Gustave Kahn, Stefan Grabiński, Karl Gjellerup, Casimir Delavigne, Louis le Cardonnel, Alter Kacyzne, brak, Théodore de Banville, Antoni Czechow, Adam Asnyk, Wiktoras Gomulickis, Joseph Conrad, Henry Bataille, Hugo von Hofmannsthal, René Descartes, Alojzy Feliński, Jean-Marc Bernard, Jacob i Wilhelm Grimm, Anton Czechow, Guillaume Apollinaire, Maria De La Fayette, Dōgen Kigen, Tristan Derème, Wiktor Gomulicki, Andrzej Frycz Modrzewski, Deotyma, Zygmunt Gloger, Aloysius Bertrand, Fryderyk Hölderlin, Michał Bałucki, Alfred Jarry, Louis Gallet, Pedro Calderón de la Barca, Maria Dąbrowska, nieznany, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Rudolf G. Binding, Fryderyk Hebbel, Stefan George, E. T. A. Hoffmann, Honore de Balzac, Aleksander Brückner, Björnstjerne Björnson, Marceline Desbordes-Valmore, Anatole France, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anatol France, Klemensas Junoša, Antonina Domańska, Anatole le Braz, Homer, Theodor Däubler, Julius Hart, Władysław Anczyc, Seweryn Goszczyński, Frances Hodgson Burnett, , Aleksander Fredro, Max Dauthendey, Francis Jammes, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Konopnicka, Franciszek Karpiński, Charles Baudlaire, Konstanty Gaszyński, Joachim Gasquet, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Guérin, Stanisław Brzozowski, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Miguel de Cervantes Saavedra, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Max Elskamp, George Gordon Byron, Michaił Bułhakow, Hans Christian Andersen, Marija Konopnicka, Rudyard Kipling, Fagus, Charles Cros, Wincenty Korab-Brzozowski, James Oliver Curwood, Józef Czechowicz, Charles Baudelaire,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.