Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Matka
Autor: Hans Christian Andersen

Przy kolebce chorego dziecka siedziała matka bardzo niespokojna o swoje ukochane maleństwo. Ze smutkiem patrzyła na bladą twarzyczkę i zamknięte oczy dzieciny, z niepokojem śledziła jego ciężki oddech, to znów zwracała oczy łez pełne ku niebu. Wtem ktoś zapukał do drzwi. Był to ubogi staruszek otulony derką, jaką otulają konie, gdyż na świecie mróz był potężny, a wiatr ostry siekł po twarzy jakby nożem. Dziecię zasnęło właśnie, a że staruszek drżał z zimna, więc poczciwa kobieta prędko zagrzała piwa, aby ubogi miał się czym rozgrzać choć trochę. Usiadł on obok kołyski dziecięcia i patrzył na nie długo i uważnie; matka usiadła także z drugiej strony i gładziła chudą, maleńką rączynę. — Prawda, że ono wyzdrowieje? — rzekła. — Jak ci się zdaje? Przecież Bóg jest dobry, więc mi go nie zabierze? Staruszek skinął głową jakoś dziwnie i nic nie odpowiedział. Po twarzy kobiety łzy spływały powoli, pochyliła głowę i zasnęła. Przez trzy dni i trzy noce czuwała przy dziecku, a teraz zasnęła na jedną chwileczkę. Zbudziła się natychmiast przestraszona, drżąc z zimna. — Co to jest? — zapytała, oglądając się na wszystkie strony. Staruszek zniknął i dziecka nie było w kołysce: zabrał je z sobą. Stary zegar w kącie odezwał się głuchym mruczeniem, ciężka waga osunęła się do samej ziemi i — bum! Upadła. Stary zegar stanął. Biedna matka z krzykiem wybiegła z pokoju, wołając dziecka swego. Ale nikogo nie było na ulicy, tylko śnieg biały, miękki. Pod ścianą jednak siedziała kobieta w długiej, żałobnej sukni. — Nie wołaj

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Michaił Bułhakow
- René Descartes
- Eurypides
- Antonina Domańska
- Joachim Gasquet
- Anatole France
- Alojzy Feliński
- Wiktoras Gomulickis
- Julius Hart
- Karl Gjellerup


Polecamy:

elegia niemocy
Wino samotnika
Zegar
Znasz-li ten kraj
Złoczyńca
Pieśń jesienna
Kwiaty Idalki
Gaśnięcie
Antoni Gorecki
legenda

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
nieznany, Wincenty Korab-Brzozowski, Klemensas Junoša, Charles Cros, Julius Hart, Tadeusz Boy-Żeleński, Jean-Marc Bernard, Rudyard Kipling, Björnstjerne Björnson, Charles Baudelaire, Dōgen Kigen, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, Daniel Defoe, René Descartes, Michaił Bułhakow, Stanisław Brzozowski, Stefan Grabiński, Anton Czechow, Joseph Conrad, Deotyma, Tristan Derème, Charles Baudlaire, Théodore de Banville, , Theodor Däubler, Honore de Balzac, Władysław Anczyc, Fryderyk Hebbel, Guillaume Apollinaire, Maria De La Fayette, Anatole le Braz, Alojzy Feliński, Aleksander Fredro, Jacob i Wilhelm Grimm, Wiktor Gomulicki, Maria Dąbrowska, Hans Christian Andersen, Max Elskamp, Bolesław Prus, Stefan George, Miguel de Cervantes Saavedra, Seweryn Goszczyński, Pedro Calderón de la Barca, Hugo von Hofmannsthal, Gustave Kahn, Anatole France, Jan Kasprowicz, Fryderyk Hölderlin, Casimir Delavigne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, George Gordon Byron, Konstanty Gaszyński, E. T. A. Hoffmann, Francis Jammes, Franciszek Karpiński, Michał Bałucki, Alfred Jarry, James Oliver Curwood, Fagus, Zygmunt Gloger, Louis le Cardonnel, Denis Diderot, Adam Asnyk, Józef Czechowicz, Louis Gallet, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Rudolf G. Binding, Aleksander Dumas, brak, Aleksander Brückner, Johann Wolfgang von Goethe, Marceline Desbordes-Valmore, Henry Bataille, Alter Kacyzne, Anatol France, Frances Hodgson Burnett, Joachim Gasquet, Karl Gjellerup, Aloysius Bertrand, Stanisław Korab-Brzozowski, Léon Deubel, Wiktoras Gomulickis, Homer, Max Dauthendey, Maria Konopnicka, Charles Guérin, Marija Konopnicka, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antoni Czechow, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Antonina Domańska,

Całej Polski ceny producenta
http://mduda.pl
programy do pozycjonowania
sennik znaczenia snów
© 2015 Zbiór książek.