Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Matka
Autor: Hans Christian Andersen

Przy kolebce chorego dziecka siedziała matka bardzo niespokojna o swoje ukochane maleństwo. Ze smutkiem patrzyła na bladą twarzyczkę i zamknięte oczy dzieciny, z niepokojem śledziła jego ciężki oddech, to znów zwracała oczy łez pełne ku niebu. Wtem ktoś zapukał do drzwi. Był to ubogi staruszek otulony derką, jaką otulają konie, gdyż na świecie mróz był potężny, a wiatr ostry siekł po twarzy jakby nożem. Dziecię zasnęło właśnie, a że staruszek drżał z zimna, więc poczciwa kobieta prędko zagrzała piwa, aby ubogi miał się czym rozgrzać choć trochę. Usiadł on obok kołyski dziecięcia i patrzył na nie długo i uważnie; matka usiadła także z drugiej strony i gładziła chudą, maleńką rączynę. — Prawda, że ono wyzdrowieje? — rzekła. — Jak ci się zdaje? Przecież Bóg jest dobry, więc mi go nie zabierze? Staruszek skinął głową jakoś dziwnie i nic nie odpowiedział. Po twarzy kobiety łzy spływały powoli, pochyliła głowę i zasnęła. Przez trzy dni i trzy noce czuwała przy dziecku, a teraz zasnęła na jedną chwileczkę. Zbudziła się natychmiast przestraszona, drżąc z zimna. — Co to jest? — zapytała, oglądając się na wszystkie strony. Staruszek zniknął i dziecka nie było w kołysce: zabrał je z sobą. Stary zegar w kącie odezwał się głuchym mruczeniem, ciężka waga osunęła się do samej ziemi i — bum! Upadła. Stary zegar stanął. Biedna matka z krzykiem wybiegła z pokoju, wołając dziecka swego. Ale nikogo nie było na ulicy, tylko śnieg biały, miękki. Pod ścianą jednak siedziała kobieta w długiej, żałobnej sukni. — Nie wołaj

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Léon Deubel
- Charles Baudelaire
- Johann Wolfgang von Goethe
- Max Elskamp
- Joachim Gasquet
- Marceline Desbordes-Valmore
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Konstanty Gaszyński
- nieznany
- Alfred Jarry


Polecamy:

Legenda Młodej Polski
Kameleon
Anioł
Na Wzgórzu Śmierci
Utwory drobne
Gdy śliczna Panna
Cudna mieszczka
Wśród nocnej ciszy
Znachor
Monna Kerywel
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Maria Dąbrowska, Frances Hodgson Burnett, Marceline Desbordes-Valmore, Théodore de Banville, George Gordon Byron, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Dōgen Kigen, Andrzej Frycz Modrzewski, Louis le Cardonnel, Theodor Däubler, James Oliver Curwood, Charles Baudlaire, Jan Kasprowicz, Hans Christian Andersen, Aleksander Fredro, Stefan Grabiński, Wincenty Korab-Brzozowski, Deotyma, Rudyard Kipling, Casimir Delavigne, Karl Gjellerup, Konstanty Gaszyński, Alojzy Feliński, Honore de Balzac, Zygmunt Gloger, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Charles Guérin, Stanisław Brzozowski, Max Dauthendey, Michał Bałucki, René Descartes, Jean-Marc Bernard, Daniel Defoe, Léon Deubel, Anton Czechow, brak, Adam Asnyk, Antoni Czechow, Aleksander Dumas, Max Elskamp, Johann Wolfgang von Goethe, Jacob i Wilhelm Grimm, Denis Diderot, Rudolf G. Binding, Anatole France, Eurypides, Władysław Anczyc, Marija Konopnicka, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria De La Fayette, Fryderyk Hebbel, Klemensas Junoša, , Hugo von Hofmannsthal, Alfred Jarry, Joachim Gasquet, Björnstjerne Björnson, Tadeusz Boy-Żeleński, Wiktoras Gomulickis, Franciszek Karpiński, E. T. A. Hoffmann, Antonina Domańska, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatol France, Maria Konopnicka, Michaił Bułhakow, Gustave Kahn, Stanisław Korab-Brzozowski, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Brückner, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Joseph Conrad, Charles Baudelaire, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, Louis Gallet, Stefan George, Fagus, Aloysius Bertrand, Homer, Tristan Derème, Alter Kacyzne, Francis Jammes, Józef Czechowicz, Seweryn Goszczyński, Fryderyk Hölderlin, Bolesław Prus, nieznany, Henry Bataille, Wiktor Gomulicki, Julius Hart,

jedwabne poszewki
sportowy.info.pl
mieszkania opole
© 2015 Zbiór książek.