Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Matka
Autor: Hans Christian Andersen

Przy kolebce chorego dziecka siedziała matka bardzo niespokojna o swoje ukochane maleństwo. Ze smutkiem patrzyła na bladą twarzyczkę i zamknięte oczy dzieciny, z niepokojem śledziła jego ciężki oddech, to znów zwracała oczy łez pełne ku niebu. Wtem ktoś zapukał do drzwi. Był to ubogi staruszek otulony derką, jaką otulają konie, gdyż na świecie mróz był potężny, a wiatr ostry siekł po twarzy jakby nożem. Dziecię zasnęło właśnie, a że staruszek drżał z zimna, więc poczciwa kobieta prędko zagrzała piwa, aby ubogi miał się czym rozgrzać choć trochę. Usiadł on obok kołyski dziecięcia i patrzył na nie długo i uważnie; matka usiadła także z drugiej strony i gładziła chudą, maleńką rączynę. — Prawda, że ono wyzdrowieje? — rzekła. — Jak ci się zdaje? Przecież Bóg jest dobry, więc mi go nie zabierze? Staruszek skinął głową jakoś dziwnie i nic nie odpowiedział. Po twarzy kobiety łzy spływały powoli, pochyliła głowę i zasnęła. Przez trzy dni i trzy noce czuwała przy dziecku, a teraz zasnęła na jedną chwileczkę. Zbudziła się natychmiast przestraszona, drżąc z zimna. — Co to jest? — zapytała, oglądając się na wszystkie strony. Staruszek zniknął i dziecka nie było w kołysce: zabrał je z sobą. Stary zegar w kącie odezwał się głuchym mruczeniem, ciężka waga osunęła się do samej ziemi i — bum! Upadła. Stary zegar stanął. Biedna matka z krzykiem wybiegła z pokoju, wołając dziecka swego. Ale nikogo nie było na ulicy, tylko śnieg biały, miękki. Pod ścianą jednak siedziała kobieta w długiej, żałobnej sukni. — Nie wołaj

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Eurypides
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Tristan Derème
- nieznany
- Maria De La Fayette
- Alter Kacyzne
- Władysław Anczyc
- Klemensas Junoša
- Gustave Kahn
- Casimir Delavigne


Polecamy:

Warszawianka 1831
Młyn na wzgórzu
Wilk i człowiek
Przesolił
Małe niedole pożycia małżeńskiego
Kapitanowie zuchy
Dzieło sztuki
Żądza nicestwa
przedświt
opowiadanie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Hans Christian Andersen, Max Dauthendey, Klemensas Junoša, nieznany, Anton Czechow, Antoni Czechow, Daniel Defoe, Franciszek Karpiński, Joseph Conrad, Marija Konopnicka, Max Elskamp, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Fredro, Charles Baudlaire, George Gordon Byron, Konstanty Gaszyński, E. T. A. Hoffmann, Maria Konopnicka, Frances Hodgson Burnett, Tadeusz Boy-Żeleński, Michaił Bułhakow, Anatole France, Pedro Calderón de la Barca, Jacob i Wilhelm Grimm, Henry Bataille, Alter Kacyzne, Wiktoras Gomulickis, Rudyard Kipling, Joachim Gasquet, Aleksander Brückner, Julius Hart, Dōgen Kigen, Władysław Anczyc, Maria De La Fayette, Charles Baudelaire, Maria Dąbrowska, James Oliver Curwood, Theodor Däubler, Louis Gallet, Fryderyk Hölderlin, Guillaume Apollinaire, Hugo von Hofmannsthal, Léon Deubel, Alfred Jarry, Bolesław Prus, Aleksander Dumas, Aloysius Bertrand, , Wiktor Gomulicki, Miguel de Cervantes Saavedra, Théodore de Banville, Fryderyk Hebbel, Andrzej Frycz Modrzewski, Karl Gjellerup, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tristan Derème, Stefan Grabiński, Homer, Wincenty Korab-Brzozowski, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Stanisław Korab-Brzozowski, Björnstjerne Björnson, Antonina Domańska, brak, Zygmunt Gloger, Jan Kasprowicz, Gustave Kahn, Francis Jammes, Seweryn Goszczyński, Józef Czechowicz, Casimir Delavigne, Johann Wolfgang von Goethe, Deotyma, Anatole le Braz, Charles Guérin, Charles Cros, Stanisław Brzozowski, Honore de Balzac, Stefan George, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alojzy Feliński, Denis Diderot, Adam Asnyk, Fagus, Anatol France, Michał Bałucki, Jean-Marc Bernard, Eurypides, Rudolf G. Binding, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Louis le Cardonnel, René Descartes,

najlepszy na moktowie zakład pogrzebowy mokotów z profesjonalną obsługą
odsyłam do tej strony
pozycjonowanie na rynki zagraniczne
regały warsztatowe jezdne
© 2015 Zbiór książek.