Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Czerwone buciki
Autor: Hans Christian Andersen

Była sobie mała dziewczynka, bardzo uboga i ładna. Nazywała się Karusia. W lecie chodziła boso, a na zimę miała duże drewniane saboty. Ale w tych było jej zimno, o zimno! Aż małe nożyny stawały się całkiem czerwone. Poczciwa szewcowa ulitowała się nad nią i ze starej czerwonej chustki uszyła jej pantofelki. Były brzydkie i niezgrabne, ale z dobrego serca pochodziły i dziewczynka ucieszyła się niezmiernie. Właśnie iść miała na pogrzeb matki, kiedy szewcowa przyniosła jej ten podarunek; włożyła je natychmiast na bose nożyny i szła tak ucieszona, iż zapomniała zupełnie, że w ubogiej trumnie spoczywa jej matka. Jakaś niemłoda pani jechała powozem i zdjęła ją litość nad biedną dziewczynką. Rzekła więc do proboszcza: — Zabiorę tę małą, chcę się nią opiekować. Zrobiła to przez dobroć, lecz Karusia pewna była, że tak ją zachwyciły czerwone trzewiczki. I później tak myślała, chociaż dobra pani powiedziała, że są szkaradne i kazała je spalić. Odtąd Karusia była zawsze czysto i porządnie ubrana, uczyła się czytać, szyć i wszystkiego, co jest dziewczynce potrzebne, a ludzie mówili o niej, że jest ładna. Lecz Karusia wierzyła temu, co jej mówiło zwierciadło, a ono jej szeptało co chwila zdradziecko: — Jesteś piękna, prześliczna, najpiękniejsza w świecie! Raz przyjechała do miasta królowa z małą córeczką i stanęły w zamku. Ciekawi ludzie zbiegali się zewsząd, żeby zobaczyć królową i królewnę, ale najwięcej po to, żeby się przekonać, jak obie są ubrane. I Karusi o to najwięcej chodziło, toteż nie wiedziała, co robić z radości, gdy ujrzała na ganku

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Aleksander Brückner
- Franciszek Karpiński
- Johann Wolfgang von Goethe
- James Oliver Curwood
- Seweryn Goszczyński
- Bolesław Prus
- Konstanty Gaszyński
- Wiktoras Gomulickis
- Dōgen Kigen
- Anton Czechow


Polecamy:

Flirt z Melpomeną
Coś
Dyrektor pod kanapą
Oddźwięki
Duch we flaszce
Listek z nieba
Po ciemku
Ongi śpiewałem
Rozmaryn
Do czytelnika
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stanisław Brzozowski, Konstanty Gaszyński, Wiktor Gomulicki, Francis Jammes, Björnstjerne Björnson, Frances Hodgson Burnett, Anatol France, brak, Stefan George, Honore de Balzac, E. T. A. Hoffmann, Bolesław Prus, Charles Baudelaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Fredro, Maria Dąbrowska, Deotyma, Joseph Conrad, Wiktoras Gomulickis, Michaił Bułhakow, Eurypides, Józef Czechowicz, James Oliver Curwood, Tadeusz Boy-Żeleński, Léon Deubel, Anton Czechow, Jean-Marc Bernard, Theodor Däubler, Charles Guérin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alter Kacyzne, Aloysius Bertrand, Julius Hart, Antonina Domańska, Henry Bataille, Zygmunt Gloger, Anatole le Braz, Johann Wolfgang von Goethe, René Descartes, Adam Asnyk, Stefan Grabiński, Théodore de Banville, Fryderyk Hölderlin, George Gordon Byron, Klemensas Junoša, Antoni Czechow, Maria De La Fayette, Hans Christian Andersen, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marija Konopnicka, Pedro Calderón de la Barca, Anatole France, , Guillaume Apollinaire, Denis Diderot, Alfred Jarry, Władysław Anczyc, Max Elskamp, Casimir Delavigne, Gustave Kahn, Maria Konopnicka, Louis le Cardonnel, Rudolf G. Binding, Tristan Derème, Miguel de Cervantes Saavedra, Louis Gallet, Joachim Gasquet, Marceline Desbordes-Valmore, Alojzy Feliński, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Brückner, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Rudyard Kipling, Max Dauthendey, Daniel Defoe, Charles Cros, Aleksander Dumas, Jacob i Wilhelm Grimm, Michał Bałucki, Seweryn Goszczyński, Jan Kasprowicz, Hugo von Hofmannsthal, Fryderyk Hebbel, Fagus, Homer, Charles Baudlaire, nieznany, Stanisław Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Karl Gjellerup, Dōgen Kigen,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.