Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Czerwone buciki
Autor: Hans Christian Andersen

Była sobie mała dziewczynka, bardzo uboga i ładna. Nazywała się Karusia. W lecie chodziła boso, a na zimę miała duże drewniane saboty. Ale w tych było jej zimno, o zimno! Aż małe nożyny stawały się całkiem czerwone. Poczciwa szewcowa ulitowała się nad nią i ze starej czerwonej chustki uszyła jej pantofelki. Były brzydkie i niezgrabne, ale z dobrego serca pochodziły i dziewczynka ucieszyła się niezmiernie. Właśnie iść miała na pogrzeb matki, kiedy szewcowa przyniosła jej ten podarunek; włożyła je natychmiast na bose nożyny i szła tak ucieszona, iż zapomniała zupełnie, że w ubogiej trumnie spoczywa jej matka. Jakaś niemłoda pani jechała powozem i zdjęła ją litość nad biedną dziewczynką. Rzekła więc do proboszcza: — Zabiorę tę małą, chcę się nią opiekować. Zrobiła to przez dobroć, lecz Karusia pewna była, że tak ją zachwyciły czerwone trzewiczki. I później tak myślała, chociaż dobra pani powiedziała, że są szkaradne i kazała je spalić. Odtąd Karusia była zawsze czysto i porządnie ubrana, uczyła się czytać, szyć i wszystkiego, co jest dziewczynce potrzebne, a ludzie mówili o niej, że jest ładna. Lecz Karusia wierzyła temu, co jej mówiło zwierciadło, a ono jej szeptało co chwila zdradziecko: — Jesteś piękna, prześliczna, najpiękniejsza w świecie! Raz przyjechała do miasta królowa z małą córeczką i stanęły w zamku. Ciekawi ludzie zbiegali się zewsząd, żeby zobaczyć królową i królewnę, ale najwięcej po to, żeby się przekonać, jak obie są ubrane. I Karusi o to najwięcej chodziło, toteż nie wiedziała, co robić z radości, gdy ujrzała na ganku

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Hugo von Hofmannsthal
- Adam Asnyk
- Bolesław Prus
- Alter Kacyzne
- Rudyard Kipling
- Jacob i Wilhelm Grimm
- René Descartes
- Konstanty Gaszyński
- E. T. A. Hoffmann
- Wiktor Gomulicki


Polecamy:

Wilk i człowiek
Latarnie
Jedna jeszcze wiosna
Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków
Epigraf na potępioną książkę
Piekło kobiet
Daremne żale
Wykrzyknik
Dyrektor pod kanapą
Rota
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Henry Bataille, Hugo von Hofmannsthal, Gustave Kahn, Anatole le Braz, Klemensas Junoša, Rudolf G. Binding, Charles Cros, Daniel Defoe, Franciszek Karpiński, Joseph Conrad, Fagus, Aleksander Brückner, Joachim Gasquet, Jan Kasprowicz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Miguel de Cervantes Saavedra, Frances Hodgson Burnett, Rudyard Kipling, Deotyma, Antoni Czechow, Stanisław Korab-Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, Pedro Calderón de la Barca, René Descartes, Homer, Björnstjerne Björnson, Alter Kacyzne, , Max Dauthendey, Antonina Domańska, Guillaume Apollinaire, Théodore de Banville, Max Elskamp, Hans Christian Andersen, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Fredro, Marija Konopnicka, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anton Czechow, Michał Bałucki, Charles Baudlaire, Józef Czechowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Denis Diderot, Eurypides, George Gordon Byron, Bolesław Prus, Seweryn Goszczyński, nieznany, Władysław Anczyc, Léon Deubel, Aloysius Bertrand, James Oliver Curwood, Marceline Desbordes-Valmore, Karl Gjellerup, Charles Guérin, Tristan Derème, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Konopnicka, Konstanty Gaszyński, Jean-Marc Bernard, Casimir Delavigne, Dōgen Kigen, Louis Gallet, Aleksander Dumas, brak, Anatol France, Jacob i Wilhelm Grimm, Theodor Däubler, Wiktor Gomulicki, Wiktoras Gomulickis, E. T. A. Hoffmann, Fryderyk Hebbel, Julius Hart, Stanisław Brzozowski, Alojzy Feliński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria Dąbrowska, Michaił Bułhakow, Louis le Cardonnel, Charles Baudelaire, Stefan Grabiński, Adam Asnyk, Anatole France, Francis Jammes, Honore de Balzac, Maria De La Fayette, Stefan George, Zygmunt Gloger, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alfred Jarry,

pola namiotowe
© 2015 Zbiór książek.