Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Czerwone buciki
Autor: Hans Christian Andersen

Była sobie mała dziewczynka, bardzo uboga i ładna. Nazywała się Karusia. W lecie chodziła boso, a na zimę miała duże drewniane saboty. Ale w tych było jej zimno, o zimno! Aż małe nożyny stawały się całkiem czerwone. Poczciwa szewcowa ulitowała się nad nią i ze starej czerwonej chustki uszyła jej pantofelki. Były brzydkie i niezgrabne, ale z dobrego serca pochodziły i dziewczynka ucieszyła się niezmiernie. Właśnie iść miała na pogrzeb matki, kiedy szewcowa przyniosła jej ten podarunek; włożyła je natychmiast na bose nożyny i szła tak ucieszona, iż zapomniała zupełnie, że w ubogiej trumnie spoczywa jej matka. Jakaś niemłoda pani jechała powozem i zdjęła ją litość nad biedną dziewczynką. Rzekła więc do proboszcza: — Zabiorę tę małą, chcę się nią opiekować. Zrobiła to przez dobroć, lecz Karusia pewna była, że tak ją zachwyciły czerwone trzewiczki. I później tak myślała, chociaż dobra pani powiedziała, że są szkaradne i kazała je spalić. Odtąd Karusia była zawsze czysto i porządnie ubrana, uczyła się czytać, szyć i wszystkiego, co jest dziewczynce potrzebne, a ludzie mówili o niej, że jest ładna. Lecz Karusia wierzyła temu, co jej mówiło zwierciadło, a ono jej szeptało co chwila zdradziecko: — Jesteś piękna, prześliczna, najpiękniejsza w świecie! Raz przyjechała do miasta królowa z małą córeczką i stanęły w zamku. Ciekawi ludzie zbiegali się zewsząd, żeby zobaczyć królową i królewnę, ale najwięcej po to, żeby się przekonać, jak obie są ubrane. I Karusi o to najwięcej chodziło, toteż nie wiedziała, co robić z radości, gdy ujrzała na ganku

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Fryderyk Hebbel
- Maria Konopnicka
- Louis le Cardonnel
- Aleksander Brückner
- Stanisław Brzozowski
- Józef Czechowicz
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Zygmunt Gloger
- Guillaume Apollinaire


Polecamy:

o niebie
Pamiątka
Pieśń przyjacielska Przy kielichu
Polny kwiatek
Pod starą wierzbą
w pejzażu
Testament
Zaproszenie do podróży
Ropucha
Motylek
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Józef Czechowicz, Aleksander Brückner, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, René Descartes, Louis Gallet, Charles Cros, Daniel Defoe, Anatole France, Fryderyk Hebbel, Konstanty Gaszyński, Henry Bataille, Miguel de Cervantes Saavedra, Theodor Däubler, Maria Konopnicka, Michaił Bułhakow, Marceline Desbordes-Valmore, Stefan George, Franciszek Karpiński, Max Dauthendey, Hans Christian Andersen, Alter Kacyzne, Zygmunt Gloger, Anatole le Braz, Michał Bałucki, Louis le Cardonnel, Max Elskamp, Tadeusz Boy-Żeleński, Francis Jammes, Marija Konopnicka, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Baudelaire, Alfred Jarry, Joachim Gasquet, Jean-Marc Bernard, Eurypides, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Karl Gjellerup, Jacob i Wilhelm Grimm, Deotyma, Tristan Derème, Bolesław Prus, Homer, Antonina Domańska, Stefan Grabiński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Seweryn Goszczyński, Denis Diderot, , Björnstjerne Björnson, Stanisław Brzozowski, Anton Czechow, Hugo von Hofmannsthal, Aloysius Bertrand, Andrzej Frycz Modrzewski, James Oliver Curwood, Charles Guérin, Rudolf G. Binding, Anatol France, Adam Asnyk, Wiktoras Gomulickis, Maria Dąbrowska, Aleksander Dumas, E. T. A. Hoffmann, Dōgen Kigen, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, Casimir Delavigne, Théodore de Banville, Alojzy Feliński, Jan Kasprowicz, Rudyard Kipling, nieznany, Gustave Kahn, Wiktor Gomulicki, Wincenty Korab-Brzozowski, Léon Deubel, Klemensas Junoša, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Fryderyk Hölderlin, George Gordon Byron, brak, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Fredro, Antoni Czechow, Guillaume Apollinaire, Honore de Balzac, Pedro Calderón de la Barca, Charles Baudlaire, Władysław Anczyc, Maria De La Fayette, Julius Hart, Fagus,

dowóz za darmo
jak zdobyć fanów twitter
następna strona
money shot
© 2015 Zbiór książek.