Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Czerwone buciki
Autor: Hans Christian Andersen

Była sobie mała dziewczynka, bardzo uboga i ładna. Nazywała się Karusia. W lecie chodziła boso, a na zimę miała duże drewniane saboty. Ale w tych było jej zimno, o zimno! Aż małe nożyny stawały się całkiem czerwone. Poczciwa szewcowa ulitowała się nad nią i ze starej czerwonej chustki uszyła jej pantofelki. Były brzydkie i niezgrabne, ale z dobrego serca pochodziły i dziewczynka ucieszyła się niezmiernie. Właśnie iść miała na pogrzeb matki, kiedy szewcowa przyniosła jej ten podarunek; włożyła je natychmiast na bose nożyny i szła tak ucieszona, iż zapomniała zupełnie, że w ubogiej trumnie spoczywa jej matka. Jakaś niemłoda pani jechała powozem i zdjęła ją litość nad biedną dziewczynką. Rzekła więc do proboszcza: — Zabiorę tę małą, chcę się nią opiekować. Zrobiła to przez dobroć, lecz Karusia pewna była, że tak ją zachwyciły czerwone trzewiczki. I później tak myślała, chociaż dobra pani powiedziała, że są szkaradne i kazała je spalić. Odtąd Karusia była zawsze czysto i porządnie ubrana, uczyła się czytać, szyć i wszystkiego, co jest dziewczynce potrzebne, a ludzie mówili o niej, że jest ładna. Lecz Karusia wierzyła temu, co jej mówiło zwierciadło, a ono jej szeptało co chwila zdradziecko: — Jesteś piękna, prześliczna, najpiękniejsza w świecie! Raz przyjechała do miasta królowa z małą córeczką i stanęły w zamku. Ciekawi ludzie zbiegali się zewsząd, żeby zobaczyć królową i królewnę, ale najwięcej po to, żeby się przekonać, jak obie są ubrane. I Karusi o to najwięcej chodziło, toteż nie wiedziała, co robić z radości, gdy ujrzała na ganku

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Andrzej Frycz Modrzewski
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Maria De La Fayette
- Louis Gallet
- Michaił Bułhakow
- Pedro Calderón de la Barca
- Theodor Däubler
- Julius Hart
- Gustave Kahn
- Homer


Polecamy:

Potwarz
Brzydkie kaczątko
Otchłań
Porta Nigra
De profundis
Bywaj dziewczę zdrowe
Piękno
Staruszki
Spleen
Był to Berko sławny Żyd

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Léon Deubel, Eurypides, Wiktor Gomulicki, Michaił Bułhakow, Andrzej Frycz Modrzewski, Pedro Calderón de la Barca, Casimir Delavigne, Marceline Desbordes-Valmore, Honore de Balzac, James Oliver Curwood, Alter Kacyzne, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Fredro, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, brak, Charles Baudelaire, nieznany, Björnstjerne Björnson, Jacob i Wilhelm Grimm, Joseph Conrad, Tadeusz Boy-Żeleński, Julius Hart, Marija Konopnicka, Fagus, Seweryn Goszczyński, Rudyard Kipling, Frances Hodgson Burnett, Louis Gallet, Rudolf G. Binding, Dōgen Kigen, Aleksander Brückner, Alfred Jarry, Jean-Marc Bernard, Anton Czechow, Michał Bałucki, Anatole France, Tristan Derème, Franciszek Karpiński, Hans Christian Andersen, Stefan George, Max Elskamp, Fryderyk Hebbel, Daniel Defoe, Stanisław Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Karl Gjellerup, Maria Dąbrowska, Anatol France, Fryderyk Hölderlin, Charles Baudlaire, Zygmunt Gloger, Adam Asnyk, Władysław Anczyc, Stefan Grabiński, Józef Czechowicz, Denis Diderot, Klemensas Junoša, Gustave Kahn, Theodor Däubler, Joachim Gasquet, Deotyma, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Konstanty Gaszyński, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Korab-Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Anatole le Braz, George Gordon Byron, Charles Cros, Louis le Cardonnel, Maria De La Fayette, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Antoni Czechow, Henry Bataille, Maria Konopnicka, Francis Jammes, Johann Wolfgang von Goethe, Guillaume Apollinaire, Homer, Wincenty Korab-Brzozowski, Antonina Domańska, René Descartes, Aloysius Bertrand, Max Dauthendey, Jan Kasprowicz, Alojzy Feliński, , Charles Guérin, Aleksander Dumas, Bolesław Prus, Théodore de Banville, Liudvika Didžiulienė-Žmona,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.