Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Czerwone buciki
Autor: Hans Christian Andersen

Była sobie mała dziewczynka, bardzo uboga i ładna. Nazywała się Karusia. W lecie chodziła boso, a na zimę miała duże drewniane saboty. Ale w tych było jej zimno, o zimno! Aż małe nożyny stawały się całkiem czerwone. Poczciwa szewcowa ulitowała się nad nią i ze starej czerwonej chustki uszyła jej pantofelki. Były brzydkie i niezgrabne, ale z dobrego serca pochodziły i dziewczynka ucieszyła się niezmiernie. Właśnie iść miała na pogrzeb matki, kiedy szewcowa przyniosła jej ten podarunek; włożyła je natychmiast na bose nożyny i szła tak ucieszona, iż zapomniała zupełnie, że w ubogiej trumnie spoczywa jej matka. Jakaś niemłoda pani jechała powozem i zdjęła ją litość nad biedną dziewczynką. Rzekła więc do proboszcza: — Zabiorę tę małą, chcę się nią opiekować. Zrobiła to przez dobroć, lecz Karusia pewna była, że tak ją zachwyciły czerwone trzewiczki. I później tak myślała, chociaż dobra pani powiedziała, że są szkaradne i kazała je spalić. Odtąd Karusia była zawsze czysto i porządnie ubrana, uczyła się czytać, szyć i wszystkiego, co jest dziewczynce potrzebne, a ludzie mówili o niej, że jest ładna. Lecz Karusia wierzyła temu, co jej mówiło zwierciadło, a ono jej szeptało co chwila zdradziecko: — Jesteś piękna, prześliczna, najpiękniejsza w świecie! Raz przyjechała do miasta królowa z małą córeczką i stanęły w zamku. Ciekawi ludzie zbiegali się zewsząd, żeby zobaczyć królową i królewnę, ale najwięcej po to, żeby się przekonać, jak obie są ubrane. I Karusi o to najwięcej chodziło, toteż nie wiedziała, co robić z radości, gdy ujrzała na ganku

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Aleksander Brückner
- Charles Baudelaire
- Fryderyk Hölderlin
- Fryderyk Hebbel
- James Oliver Curwood
- Aloysius Bertrand
- Antonina Domańska
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Miguel de Cervantes Saavedra


Polecamy:

Dziewczynka i lalka
Przypomnienie dawnej miłości Pieśń pasterska
Wilk i człowiek
Biedny młynarczyk i kotek
imieniny
Kubuś fatalista i jego pan
Bogurodzica
Judyta
Laura i Filon
Kameleon

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Honore de Balzac, Joseph Conrad, Guillaume Apollinaire, Józef Czechowicz, Charles Guérin, Bolesław Prus, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, Michaił Bułhakow, Aloysius Bertrand, Seweryn Goszczyński, Alojzy Feliński, Fryderyk Hölderlin, Tristan Derème, Wiktor Gomulicki, James Oliver Curwood, Alter Kacyzne, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Baudlaire, Johann Wolfgang von Goethe, Gustave Kahn, Wincenty Korab-Brzozowski, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Fredro, Jan Kasprowicz, Daniel Defoe, Franciszek Karpiński, Theodor Däubler, Aleksander Brückner, Dōgen Kigen, Jean-Marc Bernard, Max Dauthendey, Rudolf G. Binding, Zygmunt Gloger, Charles Baudelaire, Louis le Cardonnel, brak, Denis Diderot, Anton Czechow, Maria Konopnicka, René Descartes, Björnstjerne Björnson, Francis Jammes, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Théodore de Banville, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatole le Braz, Homer, Karl Gjellerup, Stefan George, Michał Bałucki, Andrzej Frycz Modrzewski, Antonina Domańska, Alfred Jarry, Stanisław Brzozowski, Henry Bataille, Deotyma, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Dumas, Liudvika Didžiulienė-Žmona, E. T. A. Hoffmann, Marija Konopnicka, Charles Cros, Klemensas Junoša, Louis Gallet, Rudyard Kipling, Eurypides, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatol France, Anatole France, Władysław Anczyc, Maria Dąbrowska, Julius Hart, Maria De La Fayette, Pedro Calderón de la Barca, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Casimir Delavigne, Hans Christian Andersen, Adam Asnyk, Fagus, , Stefan Grabiński, Max Elskamp, Frances Hodgson Burnett, Antoni Czechow, Joachim Gasquet, Miguel de Cervantes Saavedra, nieznany, Léon Deubel, Hugo von Hofmannsthal, George Gordon Byron,

Ivnice septiky výroba a prodej
http://mduda.pl
http://anmar-vip.pl
Ser du etter et 4 stjerner hotell i De
beaver shot
© 2015 Zbiór książek.