Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Czerwone buciki
Autor: Hans Christian Andersen

Była sobie mała dziewczynka, bardzo uboga i ładna. Nazywała się Karusia. W lecie chodziła boso, a na zimę miała duże drewniane saboty. Ale w tych było jej zimno, o zimno! Aż małe nożyny stawały się całkiem czerwone. Poczciwa szewcowa ulitowała się nad nią i ze starej czerwonej chustki uszyła jej pantofelki. Były brzydkie i niezgrabne, ale z dobrego serca pochodziły i dziewczynka ucieszyła się niezmiernie. Właśnie iść miała na pogrzeb matki, kiedy szewcowa przyniosła jej ten podarunek; włożyła je natychmiast na bose nożyny i szła tak ucieszona, iż zapomniała zupełnie, że w ubogiej trumnie spoczywa jej matka. Jakaś niemłoda pani jechała powozem i zdjęła ją litość nad biedną dziewczynką. Rzekła więc do proboszcza: — Zabiorę tę małą, chcę się nią opiekować. Zrobiła to przez dobroć, lecz Karusia pewna była, że tak ją zachwyciły czerwone trzewiczki. I później tak myślała, chociaż dobra pani powiedziała, że są szkaradne i kazała je spalić. Odtąd Karusia była zawsze czysto i porządnie ubrana, uczyła się czytać, szyć i wszystkiego, co jest dziewczynce potrzebne, a ludzie mówili o niej, że jest ładna. Lecz Karusia wierzyła temu, co jej mówiło zwierciadło, a ono jej szeptało co chwila zdradziecko: — Jesteś piękna, prześliczna, najpiękniejsza w świecie! Raz przyjechała do miasta królowa z małą córeczką i stanęły w zamku. Ciekawi ludzie zbiegali się zewsząd, żeby zobaczyć królową i królewnę, ale najwięcej po to, żeby się przekonać, jak obie są ubrane. I Karusi o to najwięcej chodziło, toteż nie wiedziała, co robić z radości, gdy ujrzała na ganku

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Tristan Derème
- Léon Deubel
- Maria Dąbrowska
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Franciszek Karpiński
- Deotyma
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Karl Gjellerup
-


Polecamy:

Miłość godnym nie nazwie
Ach! rzucić sieci zdarte
śmierć2
Gdy się Chrystus rodzi
Człowiek i morze
Słowik
Das Fräulein von Scuderi
Głos
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Ptaszki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Gustave Kahn, Władysław Anczyc, Zygmunt Gloger, Antonina Domańska, Julius Hart, Maria Konopnicka, Anatole France, Björnstjerne Björnson, Seweryn Goszczyński, Stefan George, E. T. A. Hoffmann, Charles Guérin, Homer, Michaił Bułhakow, Franciszek Karpiński, Guillaume Apollinaire, Charles Baudlaire, Joseph Conrad, Maria Dąbrowska, Tadeusz Boy-Żeleński, Alojzy Feliński, Fryderyk Hölderlin, Fryderyk Hebbel, Eurypides, Francis Jammes, Jacob i Wilhelm Grimm, Léon Deubel, Dōgen Kigen, Honore de Balzac, Aloysius Bertrand, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Baudelaire, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Louis Gallet, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Miguel de Cervantes Saavedra, James Oliver Curwood, Fagus, Stefan Grabiński, Klemensas Junoša, Wiktor Gomulicki, brak, , Aleksander Fredro, Andrzej Frycz Modrzewski, Pedro Calderón de la Barca, Jan Kasprowicz, Maria De La Fayette, Anton Czechow, Jean-Marc Bernard, Max Elskamp, Hugo von Hofmannsthal, Denis Diderot, René Descartes, Anatol France, Stanisław Korab-Brzozowski, Max Dauthendey, Antoni Czechow, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Brückner, Marija Konopnicka, Michał Bałucki, George Gordon Byron, Frances Hodgson Burnett, Konstanty Gaszyński, nieznany, Tristan Derème, Anatole le Braz, Józef Czechowicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Karl Gjellerup, Joachim Gasquet, Daniel Defoe, Charles Cros, Louis le Cardonnel, Henry Bataille, Rudyard Kipling, Théodore de Banville, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Dumas, Stanisław Brzozowski, Casimir Delavigne, Marceline Desbordes-Valmore, Adam Asnyk, Wincenty Korab-Brzozowski, Deotyma, Alter Kacyzne, Hans Christian Andersen, Rudolf G. Binding, Bolesław Prus, Theodor Däubler, Alfred Jarry,

najlepszy w warszawie fotograf przedszkolny i w województwie mazowieckim
najlepsze i profesjonalne usługi takie jak filmowanie warszawa dla firm osób prywatnych
sypialnie na wymiar katowice
catering dietetyczny poznań
© 2015 Zbiór książek.