Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pies i wróbel
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pewien kundel miał złego pana, który go głodem morzył. Gdy już nie mógł dłużej wytrzymać u niego, opuścił go ze smutkiem. Na ulicy spotyka wróbla, który rzecze: — Bracie kundlu, czemuś taki smutny? — Głodnym — pies odpowie — nie mam co jeść. — Pójdź ze mną, bracie, do miasta — rzekł na to wróbel — ja cię nakarmię do syta. Poszli tedy razem do miasta, a gdy się zbliżyli do sklepu rzeźnika, ozwie się wróbel do psa: — Zostań tutaj, a ja ci przyciągnę kawałek mięsa. Co rzekłszy, wróbel wpadł na wystawę sklepu i dopóty dziobał, targał i przysuwał kawałek mięsa, leżący na brzegu, aż go rzucił na ziemię. Pies mięso pochwycił, uciekł w kąt i pożarł. — A teraz — rzecze wróbel — pójdziemy do innego sklepu, to znowu ci dostarczę jaki kawałek, byleś się mógł nasycić. Gdy pies zeżarł i drugi kawałek, pyta go wróbel: — I cóż bracie kundlu, najadłeś się? — Tak — odparł pies — mięsa mam dosyć, ale chleba nie dostałem jeszcze. — Możesz mieć i chleb — rzekł wróbel — pójdź ze mną. Zaprowadził go do sklepu z pieczywem i póty dziobał w parkę bułeczek, aż ją zrzucił na ziemię, a gdy pies więcej zażądał, wskazał mu innego piekarza i znowu dostarczył mu chleba. Tak nasyciwszy kundla, pyta wróbel: — Cóż, braciszku, najadłeś się? — O tak! — odparł kundel — ale teraz chciałbym trochę wybiec za miasto. I obaj udali się na gościniec. A że było gorąco, gdy więc zaszli już dość daleko, pies rzecze: — Zmęczyłem się — i chciałbym się trochę przespać. — Dobrze, prześpij się — odparł wróbel. — Ja sobie przez ten czas posiedzę na gałązce. Pies położył się na drodze i usnął. Wtem z górki zjeżdża furman wozem w trzy konie z dwiema beczkami wina. Pomimo że widział śpiącego psa, woźnica koni nie skręca, lecz pędzi wprost na kundla. A wróbel skoczy doń i woła: — Woźnico, nie rób tego, bo ja zemszczę się na tobie! — E, co ty mi tam zrobisz! — odrzeknął woźnica i wpada prosto z końmi na kundla. Konie porwały śpiącego i w jednej chwili pozbawiły go życia. — Czekajże, kiedyś taki — zawołał wróbel: — zabiłeś mi brata-psa, zapłacisz mi za to końmi i winem. — Końmi i winem! — akurat! — odrzekł woźnica i popędził dalej. Wróbel pogonił za nim, wtłoczył się pod płótno wozu, którym były okryte beczki z winem, dopadł szpuntu w jednej z beczek i dopóty go dziobał, aż zrobił w nim dziurę, przez którą cała zawartość beczki wypłynęła na drogę. Słysząc ciekący płyn, woźnica odwrócił się, obejrzał beczki i zawołał: — O! ja nieszczęśliwy! — Nie dosyć ci jeszcze — odparł wróbel, po czym wpadł na jednego z koni i póty go dziobał w oczy, aż mu oba wydziobał. Gdy woźnica to spostrzegł, wydobył z bryki żelazny hak i chciał nim trafić w ptaka, ale wróbel frunął do góry, a woźnica trafił w łeb konia, który padł trupem. — O, ja nieszczęśliwy! — jęknął woźnica. — Nie dosyć ci jeszcze! — zawołał na to wróbel. Gdy woźnica odjechał dalej w parę

Czytaj dalej: 1 | 2 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Jean-Marc Bernard, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole France, Tadeusz Boy-Żeleński, Alter Kacyzne, Charles Baudlaire, Adam Asnyk, , Homer, Joachim Gasquet, Aleksander Dumas, Charles Cros, Andrzej Frycz Modrzewski, Anatol France, Max Elskamp, George Gordon Byron, Tristan Derème, Björnstjerne Björnson, Antoni Czechow, Fryderyk Hebbel, Maria Konopnicka, Théodore de Banville, Władysław Anczyc, Maria De La Fayette, Franciszek Karpiński, Rudyard Kipling, Aleksander Brückner, Casimir Delavigne, Joseph Conrad, Eurypides, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Henry Bataille, Fryderyk Hölderlin, Stanisław Brzozowski, Stefan George, Zygmunt Gloger, René Descartes, Michał Bałucki, Charles Baudelaire, Charles Guérin, Denis Diderot, Louis Gallet, Marceline Desbordes-Valmore, Stefan Grabiński, Józef Czechowicz, Konstanty Gaszyński, Gustave Kahn, Fagus, Antonina Domańska, nieznany, Aleksander Fredro, Jacob i Wilhelm Grimm, Jan Kasprowicz, Aloysius Bertrand, Anton Czechow, Francis Jammes, E. T. A. Hoffmann, Hugo von Hofmannsthal, Michaił Bułhakow, Frances Hodgson Burnett, Marija Konopnicka, James Oliver Curwood, Wiktoras Gomulickis, Rudolf G. Binding, Alfred Jarry, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Deotyma, Daniel Defoe, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatole le Braz, Theodor Däubler, Léon Deubel, Alojzy Feliński, Klemensas Junoša, Julius Hart, Hans Christian Andersen, Bolesław Prus, Miguel de Cervantes Saavedra, Maria Dąbrowska, Pedro Calderón de la Barca, Seweryn Goszczyński, Dōgen Kigen, Guillaume Apollinaire, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Louis le Cardonnel, Honore de Balzac, Johann Wolfgang von Goethe, brak, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Karl Gjellerup, Max Dauthendey, Wiktor Gomulicki,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Jak skończyć z piekłem kobiet?
Do czytelnika
Trzej bracia
Marzenie paryskie
Pieśń przyjacielska Przy kielichu
Błogosławieństwo
Orzeł i sroka
Lutnista
Kameleon
Śmierć urzędnika

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.eu




rowery warszawa
© 2015 Zbiór książek.