Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: W biurze pocztowym
Autor: Antoni Czechow

Pochowaliśmy w tych dniach młodziutką żonę naszego starego poczmistrza Słodkopiewcewa. Zakopawszy w ziemi piękną zmarłą, udaliśmy się zwyczajem ojców i dziadów na stypę do biura pocztowego. Gdy podano bliny, staruszek-wdowiec zaczął gorzko płakać i powiedział: — Bliny takie rumianiutkie, jak nieboszczka. Takie piękne, jak ona. Akurat. — Tak — zgodzili się biesiadnicy — rzeczywiście, piękna była. Kobieta — pierwsza klasa. — Ta-ak… Wszyscy ją podziwiali… Ale kochałem ją nie za urodę i nie za łagodny charakter. Te cechy są w ogóle właściwe naturze kobiecej i spotykają się dość często na naszym padole. Kochałem ją za inną zaletę jej duszy. Mianowicie, kochałem nieboszczkę — świeć Panie nad jej duszą! — za to, że będąc z usposobienia żywa i lekkomyślna, była zawsze wierna swemu mężowi. Dochowywała mi wierności, chociaż miała zaledwie dwadzieścia lat, gdy tymczasem ja mam blisko sześćdziesiąt. Była wierna mnie, starcowi! Diakon, który z nami był na uczcie, wymownym mrukiem i kaszlem wyraził co do tego powątpiewanie. — Pan widocznie nie wierzy? — zwrócił się do niego wdowiec. — Nie powiem, że nie wierzę — odrzekł zakłopotany diakon — a tak, wie pan, młode żony obecnie już zanadto tego… owego… — rendez-vous, sauce provençale. — Pan wątpi, a ja panu dowiodę! Wzmacniałem jej wierność różnymi środkami, że tak powiem, strategicznej natury, w rodzaju fortyfikacji. Przy mojej taktyce i przebiegłości, nie mogła mnie w żaden sposób zdradzić. Uciekałem się do wybiegów, dla ochrony swego łoża małżeńskiego. Znam takie słowa, w rodzaju zaklęcia. Wyrzeknę te słowa i basta! — mogę spać spokojnie. — Jakież to słowa? — Bardzo proste. Rozpowszechniałem po mieście brzydką pogłoskę. Panowie znają doskonale tę pogłoskę. Mówiłem wszystkim: żona moja Alena żyje z policmajstrem Zalichwackim. Tych słów było dość! Nikt w świecie nie śmiał uwijać się koło żony z obawy przed policmajstrem. Gdy ją kto zobaczył z daleka, uciekał, co sił, żeby Zalchiwacki czego nie pomyślał. He-he-he… Niechby tylko spróbował zaczepić tego wąsatego draba — zaraz miałby z pięć protokołów z powodu stanu sanitarnego. — A więc żona pańska nie żyła z Zalichwackim?! — zdumieli się wszyscy. — Nie, to był mój wybieg… He-he-he! Zręcznie was oszukałem, młodzi. Co? Trzy minuty przeszły w milczeniu. Siedzieliśmy z zamkniętymi ustami, odczuwając wstyd i upokorzenie, że tak chytrze nas nabrał ten tłusty starzec z czerwonym nosem. — No, da Bóg, ożeni się pan powtórnie — mruknął

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Antoni Czechow <
Spis autorów:

- Stefan Grabiński
- Seweryn Goszczyński
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Julius Hart
- Joachim Gasquet
- Maria De La Fayette
- Théodore de Banville
- Pedro Calderón de la Barca
- Maria Dąbrowska
- René Descartes


Polecamy:

Albatros
Hej, w dzień narodzenia
żal
Słodka potrawa
elegia uśpienia
do tereski z lisieux
ampułki
Marzenie paryskie
A cóż z tą Dzieciną…
Choinka

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alter Kacyzne, brak, Fryderyk Hölderlin, Stanisław Brzozowski, Theodor Däubler, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Francis Jammes, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, Honore de Balzac, Stanisław Korab-Brzozowski, Deotyma, Jean-Marc Bernard, Johann Wolfgang von Goethe, Max Elskamp, Frances Hodgson Burnett, Stefan Grabiński, Maria Dąbrowska, Joachim Gasquet, Tadeusz Boy-Żeleński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aleksander Dumas, Maria Konopnicka, Alojzy Feliński, Louis Gallet, Aleksander Fredro, Anatol France, Wiktoras Gomulickis, Dōgen Kigen, Louis le Cardonnel, Wiktor Gomulicki, Bolesław Prus, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Hugo von Hofmannsthal, Władysław Anczyc, Karl Gjellerup, Charles Baudlaire, , Alfred Jarry, Henry Bataille, Jan Kasprowicz, Aleksander Brückner, Charles Guérin, Fagus, Charles Cros, Seweryn Goszczyński, Antoni Czechow, Zygmunt Gloger, Pedro Calderón de la Barca, E. T. A. Hoffmann, Marceline Desbordes-Valmore, Julius Hart, Denis Diderot, Casimir Delavigne, Théodore de Banville, Michaił Bułhakow, Daniel Defoe, Eurypides, Józef Czechowicz, Stefan George, Andrzej Frycz Modrzewski, Hans Christian Andersen, Klemensas Junoša, Michał Bałucki, Joseph Conrad, René Descartes, Charles Baudelaire, Franciszek Karpiński, Adam Asnyk, James Oliver Curwood, Marija Konopnicka, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Konstanty Gaszyński, Wincenty Korab-Brzozowski, Björnstjerne Björnson, Anton Czechow, nieznany, Léon Deubel, Rudolf G. Binding, Maria De La Fayette, Rudyard Kipling, Tristan Derème, Homer, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatole France, George Gordon Byron, Aloysius Bertrand, Jacob i Wilhelm Grimm, Max Dauthendey, Miguel de Cervantes Saavedra, Fryderyk Hebbel,

Chystáte se na stavbu bydlení, chalupy nebo jiné
Mikołajki zbiorniki Betonowe
ts2 space TS2 SPACE ts2 satellite
ehotelsreviews.com/ho1415822/studios-happiness/zh/
© 2015 Zbiór książek.