Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wańka
Autor: Anton Czechow

Wańka Żuków, oddany przed trzema miesiącami do terminu do szewca Alochina, w wigilię Bożego Narodzenia nie kładł się spać. Doczekawszy czasu, kiedy majster i czeladnicy poszli na pasterkę, wydobył z majstrowej szafy flaszeczkę z atramentem, pióro z zardzewiałą stalówką i, położywszy przed sobą pomięty arkusz papieru, zaczął pisać. Zanim nakreślił pierwszą literę, obejrzał się kilka razy trwożliwie na drzwi i okno, zerknął na pociemniały święty obraz, od którego w obie strony wzdłuż ścian ciągnęły się półki z kopytami, i westchnął przeciągle. Papier leżał na ławce, chłopiec zaś sam klęczał przed nią. „Miły dziaduniu, Konstanty Makaryczu! — pisał. — Piszę do ciebie list. Ślę ci życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkiego najlepszego od Pana Boga. Nie mam ani ojca, ani matuli, tylko ty jeden mi zostałeś.” Wańka skierował wzrok na ciemne okno, w którym migotało odbicie jego świeczki, i jak żywy stanął mu przed oczyma dziadek, Konstanty Makarycz, który służył za nocnego stróża u państwa Żywarowych. Jest to drobny, chuderlawy, ale niezwykle żywy i ruchliwy staruszek lat sześćdziesięciu pięciu, z wiecznie uśmiechniętym i pijanym wzrokiem. Za nim, łeb opuściwszy, stąpa stara suka „Kasztanka” i pies „Piskorz”, nazwany tak z powodu czarnej sierści i długiego, jak u łasicy, ciała. Ten „Piskorz”, uniżony i łagodny, jednakowo uprzejmie patrzy na swoich i na obcych, ale nie cieszy się zaufaniem. Pod tą uniżonością i pokorą kryje się jezuicka przewrotność w najwyższym stopniu. Nikt lepiej od niego nie potrafi podkraść się i capnąć za nogę, wleźć do lodowni albo ukraść chłopu kurę. Już niejednokrotnie podbijano mu tylne nogi, dwa razy go wieszano, co tydzień bito go prawie na śmierć, ale za każdym razem przychodził do siebie. Teraz dziadek na pewno stoi przed bramą, mruży oczy na jaskrawoczerwone okna cerkwi i przytupując wojłokowymi butami, gawędzi z czeladzią. Kołatka wisi mu u pasa. Klaszcze w ręce, zżyma się na chłód, starczo chichocze, szczypie to pokojówkę, to kucharkę. — Tabaczki sobie zażyjemy, co? — mówi, podstawiając babom swoją tabakierkę. Baby zażywają i kichają.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- Anatol France
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Homer
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Pedro Calderón de la Barca
- Rudolf G. Binding
- Johann Wolfgang von Goethe
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka


Polecamy:

mózg lat 12
Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka
Za Niemen hen precz
Piękno
Lulajże, Jezuniu
ballada z tamtej strony
Wiersz ten ci święcę
Komedia ludzka Jaszczur
Cudna mieszczka
Prządka

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Rudyard Kipling, Marceline Desbordes-Valmore, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stefan George, Konstanty Gaszyński, Joachim Gasquet, Alfred Jarry, Anatole le Braz, René Descartes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Pedro Calderón de la Barca, Wiktor Gomulicki, Tristan Derème, Hans Christian Andersen, nieznany, Stanisław Korab-Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, Jean-Marc Bernard, Léon Deubel, Gustave Kahn, Francis Jammes, Aleksander Dumas, Fagus, Franciszek Karpiński, , Honore de Balzac, Stanisław Brzozowski, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Guérin, Maria Konopnicka, Wincenty Korab-Brzozowski, Daniel Defoe, Józef Czechowicz, Charles Baudelaire, James Oliver Curwood, Rudolf G. Binding, Eurypides, Klemensas Junoša, Théodore de Banville, Andrzej Frycz Modrzewski, Frances Hodgson Burnett, Zygmunt Gloger, Anatole France, George Gordon Byron, Maria De La Fayette, Hugo von Hofmannsthal, Björnstjerne Björnson, Wiktoras Gomulickis, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Fredro, Denis Diderot, Michał Bałucki, E. T. A. Hoffmann, Adam Asnyk, Louis le Cardonnel, Seweryn Goszczyński, Aleksander Brückner, Tadeusz Boy-Żeleński, Michaił Bułhakow, Antoni Czechow, Dōgen Kigen, Henry Bataille, Charles Cros, brak, Alojzy Feliński, Anton Czechow, Stefan Grabiński, Theodor Däubler, Deotyma, Joseph Conrad, Julius Hart, Alter Kacyzne, Karl Gjellerup, Homer, Antonina Domańska, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Guillaume Apollinaire, Jan Kasprowicz, Louis Gallet, Max Dauthendey, Max Elskamp, Bolesław Prus, Aloysius Bertrand, Maria Dąbrowska, Fryderyk Hebbel, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Władysław Anczyc, Miguel de Cervantes Saavedra, Marija Konopnicka, Anatol France, Charles Baudlaire, Casimir Delavigne,

Mikołajki zbiorniki Betonowe
Szamba betonowe Ostrów Lubelski
ehotelsreviews.com/ho1415822/studios-happiness/zh/
desce tarasowej
© 2015 Zbiór książek.