Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wańka
Autor: Anton Czechow

Wańka Żuków, oddany przed trzema miesiącami do terminu do szewca Alochina, w wigilię Bożego Narodzenia nie kładł się spać. Doczekawszy czasu, kiedy majster i czeladnicy poszli na pasterkę, wydobył z majstrowej szafy flaszeczkę z atramentem, pióro z zardzewiałą stalówką i, położywszy przed sobą pomięty arkusz papieru, zaczął pisać. Zanim nakreślił pierwszą literę, obejrzał się kilka razy trwożliwie na drzwi i okno, zerknął na pociemniały święty obraz, od którego w obie strony wzdłuż ścian ciągnęły się półki z kopytami, i westchnął przeciągle. Papier leżał na ławce, chłopiec zaś sam klęczał przed nią. „Miły dziaduniu, Konstanty Makaryczu! — pisał. — Piszę do ciebie list. Ślę ci życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkiego najlepszego od Pana Boga. Nie mam ani ojca, ani matuli, tylko ty jeden mi zostałeś.” Wańka skierował wzrok na ciemne okno, w którym migotało odbicie jego świeczki, i jak żywy stanął mu przed oczyma dziadek, Konstanty Makarycz, który służył za nocnego stróża u państwa Żywarowych. Jest to drobny, chuderlawy, ale niezwykle żywy i ruchliwy staruszek lat sześćdziesięciu pięciu, z wiecznie uśmiechniętym i pijanym wzrokiem. Za nim, łeb opuściwszy, stąpa stara suka „Kasztanka” i pies „Piskorz”, nazwany tak z powodu czarnej sierści i długiego, jak u łasicy, ciała. Ten „Piskorz”, uniżony i łagodny, jednakowo uprzejmie patrzy na swoich i na obcych, ale nie cieszy się zaufaniem. Pod tą uniżonością i pokorą kryje się jezuicka przewrotność w najwyższym stopniu. Nikt lepiej od niego nie potrafi podkraść się i capnąć za nogę, wleźć do lodowni albo ukraść chłopu kurę. Już niejednokrotnie podbijano mu tylne nogi, dwa razy go wieszano, co tydzień bito go prawie na śmierć, ale za każdym razem przychodził do siebie. Teraz dziadek na pewno stoi przed bramą, mruży oczy na jaskrawoczerwone okna cerkwi i przytupując wojłokowymi butami, gawędzi z czeladzią. Kołatka wisi mu u pasa. Klaszcze w ręce, zżyma się na chłód, starczo chichocze, szczypie to pokojówkę, to kucharkę. — Tabaczki sobie zażyjemy, co? — mówi, podstawiając babom swoją tabakierkę. Baby zażywają i kichają.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- Adam Asnyk
- Aloysius Bertrand
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Pedro Calderón de la Barca
- E. T. A. Hoffmann
- Michaił Bułhakow
- Dōgen Kigen
- Francis Jammes
- René Descartes
- Tadeusz Boy-Żeleński


Polecamy:

daleko
Aptekarzowa
Moesta et errabunda
O poprawie Rzeczypospolitej
westchnienie
Bachantki
Mogiła wyklętego poety
melancholia
O krasnoludkach i sierotce Marysi
Źrałe są w ogniu nurzane
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Guillaume Apollinaire, Joachim Gasquet, Johann Wolfgang von Goethe, Gustave Kahn, Michał Bałucki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Maria De La Fayette, Louis Gallet, , Aleksander Dumas, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hebbel, Adam Asnyk, Aleksander Brückner, Charles Baudlaire, Alfred Jarry, Hans Christian Andersen, Hugo von Hofmannsthal, Max Elskamp, Fagus, Jan Kasprowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Frances Hodgson Burnett, Tristan Derème, Józef Czechowicz, James Oliver Curwood, George Gordon Byron, Charles Baudelaire, Wiktoras Gomulickis, Théodore de Banville, Maria Konopnicka, Aloysius Bertrand, Marceline Desbordes-Valmore, Alojzy Feliński, Rudolf G. Binding, Stefan George, Homer, Denis Diderot, Eurypides, E. T. A. Hoffmann, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatol France, Stanisław Korab-Brzozowski, Honore de Balzac, brak, Deotyma, Casimir Delavigne, Alter Kacyzne, Max Dauthendey, Charles Cros, Jean-Marc Bernard, Marija Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Julius Hart, Antoni Czechow, Pedro Calderón de la Barca, Wincenty Korab-Brzozowski, Anton Czechow, Rudyard Kipling, Franciszek Karpiński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatole France, Maria Dąbrowska, Aleksander Fredro, Bolesław Prus, Charles Guérin, Władysław Anczyc, Michaił Bułhakow, Dōgen Kigen, Theodor Däubler, Fryderyk Hölderlin, Björnstjerne Björnson, Antonina Domańska, Stefan Grabiński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anatole le Braz, nieznany, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Brzozowski, Daniel Defoe, Louis le Cardonnel, Karl Gjellerup, Miguel de Cervantes Saavedra, Konstanty Gaszyński, René Descartes, Léon Deubel, Klemensas Junoša, Seweryn Goszczyński, Tadeusz Boy-Żeleński, Francis Jammes, Henry Bataille, Joseph Conrad,

bilety mystic festival
http://www.dekoracjemieszkaniowe.pl
aleksandra saletra
© 2015 Zbiór książek.