Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bracia, patrzcie jeno…
Autor: nieznany

Bracia, patrzcie jeno, jak niebo goreje! Znać, że coś dziwnego w Betlejem się dzieje. Rzućmy budy, warty, stada, niechaj nimi Pan Bóg włada, a my do Betlejem. Patrzcie, jak tam gwiazda światłem swoim miga, pewnie dla uczczenia Pana swego ściga. Krokiem śmiałym i wesołym śpieszmy i uderzmy czołem przed Panem w Betlejem. Wszakże powiedziałem, że cuda ujrzymy: Dziecię, Boga świata, w żłobie zobaczymy. Patrzcie, jak biednie okryte w żłobie Panię znakomite w szopie przy Betlejem. Jak prorok powiedział: Panna zrodzi syna, Dla ludu całego szczęśliwa nowina; Nam zas radość w tej tu chwili, Gdyśmy Pana zobaczyli, W szopie przy Betlejem. Betlejem miasteczko, w Juda sławnym będzie, Pamiętnym się stanie w tym kraju i wszędzie. Ucieszmy się więc ziomkowie, Pana tego już uczniowie, W szopie przy Betlejem. Obchodząc pamiątkę odwiedzin pasterzy, każdy czciciel Boga, co w Chrystusa wierzy, niech się cieszy i raduje, że Zbawcę swego znajduje w szopie przy

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- nieznany
- Aleksander Dumas
- Charles Baudlaire
- Charles Baudelaire
- Karl Gjellerup
- Aleksander Fredro
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Antonina Domańska
- Théodore de Banville
- Julius Hart


Polecamy:

pod dworcem głównym w warszawie
wieczorem
Dzisiaj w Betlejem
Słońce powstanie znowu…
Dzieje Tristana i Izoldy
Komedia ludzka Eugenia Grandet
A cóż z tą Dzieciną…
Bywaj dziewczę zdrowe
Hanusia Wierzynkówna
Listek z nieba
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joseph Conrad, Joachim Gasquet, James Oliver Curwood, George Gordon Byron, Alter Kacyzne, Anton Czechow, Tadeusz Boy-Żeleński, Andrzej Frycz Modrzewski, Karl Gjellerup, Adam Asnyk, Francis Jammes, Józef Czechowicz, Hugo von Hofmannsthal, Björnstjerne Björnson, Max Dauthendey, Aleksander Brückner, Charles Baudlaire, Maria De La Fayette, E. T. A. Hoffmann, Konstanty Gaszyński, Théodore de Banville, Casimir Delavigne, Alojzy Feliński, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Guérin, Anatol France, Wiktor Gomulicki, Alfred Jarry, Miguel de Cervantes Saavedra, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Dōgen Kigen, Charles Cros, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Jan Kasprowicz, Pedro Calderón de la Barca, Louis Gallet, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Daniel Defoe, Henry Bataille, Marija Konopnicka, Homer, Léon Deubel, Fryderyk Hebbel, Denis Diderot, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Władysław Anczyc, Eurypides, René Descartes, Antoni Czechow, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska, Anatole le Braz, Anatole France, , Frances Hodgson Burnett, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Jean-Marc Bernard, Charles Baudelaire, Stefan Grabiński, Theodor Däubler, Deotyma, Wiktoras Gomulickis, Max Elskamp, Marceline Desbordes-Valmore, Louis le Cardonnel, Zygmunt Gloger, Aleksander Dumas, Tristan Derème, Julius Hart, Seweryn Goszczyński, Aleksander Fredro, Aloysius Bertrand, Michaił Bułhakow, Johann Wolfgang von Goethe, Rudyard Kipling, Franciszek Karpiński, Stanisław Brzozowski, Jacob i Wilhelm Grimm, Honore de Balzac, Hans Christian Andersen, Rudolf G. Binding, Michał Bałucki, Fryderyk Hölderlin, Bolesław Prus, Klemensas Junoša, Stanisław Korab-Brzozowski, Fagus, brak, Guillaume Apollinaire, Stefan George, nieznany,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.