Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Olbrzymka
Autor: Charles Baudelaire

W czasach, kiedy natury potęgi niesforne Co dzień rodziły na świat dzieci jej potworne, Chciałbym u stóp olbrzymki pięknej, białośnieżnej, Żyć jak u stóp królewny młody kot lubieżny. I widzieć jak rozkwita jej dusza w jej ciele, I patrzeć na jej igrzysk straszliwe wesele, I zgadywać, czy serce jej gotuje gromy Po wilgotnej mgle w oczu błękitach widomej. I obiegać jej ciało od nocy do rana, I wpełzać na olbrzymie, krągłe jej kolana, I czasem, gdy znużona skwarami letnimi Wzdłuż pola — do spoczynku kładzie się na ziemi Usnąć niedbale — w cieniu piersi jej lubieżnej, Niby wzgórze spokojne — u stóp góry

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Charles Baudelaire <
Spis autorów:

- Gustave Kahn
- Marceline Desbordes-Valmore
- brak
- Aleksander Dumas
- Honore de Balzac
- Homer
- Władysław Anczyc
- Antoni Czechow
- Maria De La Fayette
- Stanisław Brzozowski


Polecamy:

Słodka potrawa
sam
Rocznica
Latarnie
mózg lat 12
Dziadek do orzechów
Anioł Pański
Marzenie ciekawego
Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
Chata w lesie

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
George Gordon Byron, Théodore de Banville, Stefan George, Jan Kasprowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Guérin, Marija Konopnicka, Alfred Jarry, Louis le Cardonnel, Bolesław Prus, Wiktor Gomulicki, E. T. A. Hoffmann, Johann Wolfgang von Goethe, Alter Kacyzne, Eurypides, Franciszek Karpiński, Anatole France, Guillaume Apollinaire, Konstanty Gaszyński, Léon Deubel, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alojzy Feliński, Julius Hart, Joseph Conrad, Michaił Bułhakow, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Tristan Derème, Stanisław Brzozowski, Homer, Francis Jammes, Charles Cros, René Descartes, Adam Asnyk, Klemensas Junoša, Gustave Kahn, Antonina Domańska, Jacob i Wilhelm Grimm, Joachim Gasquet, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Karl Gjellerup, Aleksander Dumas, Charles Baudlaire, Marceline Desbordes-Valmore, Anton Czechow, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Brückner, nieznany, Wiktoras Gomulickis, Denis Diderot, Rudyard Kipling, Antoni Czechow, Louis Gallet, Fryderyk Hölderlin, Władysław Anczyc, Maria De La Fayette, Charles Baudelaire, Wincenty Korab-Brzozowski, Jean-Marc Bernard, Seweryn Goszczyński, Aloysius Bertrand, Michał Bałucki, Fryderyk Hebbel, Maria Dąbrowska, Henry Bataille, Theodor Däubler, Casimir Delavigne, Stefan Grabiński, Zygmunt Gloger, brak, Dōgen Kigen, Deotyma, Honore de Balzac, Anatol France, Tadeusz Boy-Żeleński, Miguel de Cervantes Saavedra, Józef Czechowicz, Hugo von Hofmannsthal, Rudolf G. Binding, Pedro Calderón de la Barca, Fagus, Daniel Defoe, Aleksander Fredro, , Stanisław Korab-Brzozowski, Hans Christian Andersen, Frances Hodgson Burnett, James Oliver Curwood, Björnstjerne Björnson, Max Elskamp, Anatole le Braz, Max Dauthendey, Maria Konopnicka,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.