Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wilk i człowiek
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Lis pewnego razu opowiadał wilkowi o sile człowieka. Żadne zwierzę nie mogło mu się oprzeć i zwierzęta musiały używać podstępu, ażeby się odeń obronić. Na to odpowiedział wilk: — Gdybym się kiedykolwiek natknął na człowieka, to chciałbym się z nim zmierzyć. — Mogę ci to ułatwić, — rzekł lis: — przyjdź do mnie jutro z rana, to ci pokażę człowieka. Wilk stawił się o świcie, a lis wyprowadził go na drogę, po której codziennie chodził myśliwy. Z początku szedł drogą inwalida wojskowy. — Czy to człowiek? — zapytał wilk? — Nie!, — odparł lis, — był nim dawniej. Potem szedł mały chłopiec do szkoły. — A ten, czy to człowiek? — Nie, ten dopiero ma być człowiekiem. Na koniec ukazał się myśliwy z dubeltówką na plecach i z nożem myśliwskim za pasem. I rzecze lis do wilka. — Widzisz, to idzie człowiek, z którym możesz się zmierzyć, ale ja co prędzej wrócę do nory. Wilk poszedł wprost na człowieka. Ten spostrzegł go i zawołał: — Szkoda, żem fuzji lotkami nie nabił! I z tymi słowy palnął śrutem wilkowi w oczy. Wilk skrzywił się niemiłosiernie, ale to go nie odstraszyło i wyszedł dalej. Wtedy myśliwy, wpakował mu drugi nabój. Wilk strawił ból i rzucił się na myśliwego. Wtedy ten wydobył noża i zadał mu parę ciosów z lewej i prawej strony, tak, że wilk, krwawiąc i krwawiąc, z rozpaczliwym wyciem wrócił do lisa. — I cóż, bracie wilku? — lis zapytał: — jakżeś sobie poradził z człowiekiem? — Ach, — odparł wilk, — nie wyobrażałem sobie tak mocnego człowieka. Zdjął on najprzód kij z pleców, dmuchnął nań i obrzucił mi czymś mordę. Strasznie mi to załaskotało. Potem jeszcze raz dmuchnął po kiju, a na nosie uczułem istny piorun z gradem, a gdy już byłem zupełnie blizko, wtedy wydobył sobie z ciała gołe żebro i tak mnie zaczął nim prać, że o mało nie padłem bez życia. — Widzisz, — rzecze lis, — tak to chwalcom

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

-
- Théodore de Banville
- Hugo von Hofmannsthal
- Louis le Cardonnel
- Zygmunt Gloger
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- E. T. A. Hoffmann
- Bolesław Prus
- Joseph Conrad
- Jacob i Wilhelm Grimm


Polecamy:

Pięć palców dłoni
Wino samotnika
Pieśń przyjacielska Przy kielichu
Upiór
Kopciuszek
ja karabin
coda
Duch we flaszce
Był to Berko sławny Żyd
Syrena
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antoni Czechow, Frances Hodgson Burnett, Anatole le Braz, Fryderyk Hölderlin, Wiktoras Gomulickis, Jean-Marc Bernard, Charles Baudlaire, Henry Bataille, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatole France, René Descartes, nieznany, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, Louis le Cardonnel, Charles Cros, Francis Jammes, Deotyma, Stefan George, Daniel Defoe, Michał Bałucki, Anatol France, brak, Léon Deubel, Louis Gallet, Stanisław Korab-Brzozowski, Fagus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Gustave Kahn, Casimir Delavigne, Honore de Balzac, Seweryn Goszczyński, Jan Kasprowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Guérin, Denis Diderot, Joseph Conrad, Max Dauthendey, Julius Hart, Tristan Derème, Alojzy Feliński, , Anton Czechow, Aleksander Fredro, Antonina Domańska, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria Dąbrowska, Joachim Gasquet, Rudyard Kipling, Klemensas Junoša, Michaił Bułhakow, Max Elskamp, Charles Baudelaire, Maria De La Fayette, Tadeusz Boy-Żeleński, Miguel de Cervantes Saavedra, Alter Kacyzne, Pedro Calderón de la Barca, George Gordon Byron, Theodor Däubler, Karl Gjellerup, Wiktor Gomulicki, Marija Konopnicka, Dōgen Kigen, Fryderyk Hebbel, Alfred Jarry, Władysław Anczyc, Rudolf G. Binding, Józef Czechowicz, Björnstjerne Björnson, Guillaume Apollinaire, E. T. A. Hoffmann, Hans Christian Andersen, Théodore de Banville, Franciszek Karpiński, Maria Konopnicka, Eurypides, James Oliver Curwood, Homer, Konstanty Gaszyński, Hugo von Hofmannsthal, Zygmunt Gloger, Aloysius Bertrand, Aleksander Brückner, Andrzej Frycz Modrzewski, Wincenty Korab-Brzozowski, Bolesław Prus, Johann Wolfgang von Goethe, Stefan Grabiński, Stanisław Brzozowski,

www.projekty-domow.org.pl
chorobowy.com.pl
sztuka365.info.pl
© 2015 Zbiór książek.