Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wilk i człowiek
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Lis pewnego razu opowiadał wilkowi o sile człowieka. Żadne zwierzę nie mogło mu się oprzeć i zwierzęta musiały używać podstępu, ażeby się odeń obronić. Na to odpowiedział wilk: — Gdybym się kiedykolwiek natknął na człowieka, to chciałbym się z nim zmierzyć. — Mogę ci to ułatwić, — rzekł lis: — przyjdź do mnie jutro z rana, to ci pokażę człowieka. Wilk stawił się o świcie, a lis wyprowadził go na drogę, po której codziennie chodził myśliwy. Z początku szedł drogą inwalida wojskowy. — Czy to człowiek? — zapytał wilk? — Nie!, — odparł lis, — był nim dawniej. Potem szedł mały chłopiec do szkoły. — A ten, czy to człowiek? — Nie, ten dopiero ma być człowiekiem. Na koniec ukazał się myśliwy z dubeltówką na plecach i z nożem myśliwskim za pasem. I rzecze lis do wilka. — Widzisz, to idzie człowiek, z którym możesz się zmierzyć, ale ja co prędzej wrócę do nory. Wilk poszedł wprost na człowieka. Ten spostrzegł go i zawołał: — Szkoda, żem fuzji lotkami nie nabił! I z tymi słowy palnął śrutem wilkowi w oczy. Wilk skrzywił się niemiłosiernie, ale to go nie odstraszyło i wyszedł dalej. Wtedy myśliwy, wpakował mu drugi nabój. Wilk strawił ból i rzucił się na myśliwego. Wtedy ten wydobył noża i zadał mu parę ciosów z lewej i prawej strony, tak, że wilk, krwawiąc i krwawiąc, z rozpaczliwym wyciem wrócił do lisa. — I cóż, bracie wilku? — lis zapytał: — jakżeś sobie poradził z człowiekiem? — Ach, — odparł wilk, — nie wyobrażałem sobie tak mocnego człowieka. Zdjął on najprzód kij z pleców, dmuchnął nań i obrzucił mi czymś mordę. Strasznie mi to załaskotało. Potem jeszcze raz dmuchnął po kiju, a na nosie uczułem istny piorun z gradem, a gdy już byłem zupełnie blizko, wtedy wydobył sobie z ciała gołe żebro i tak mnie zaczął nim prać, że o mało nie padłem bez życia. — Widzisz, — rzecze lis, — tak to chwalcom

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Karl Gjellerup
- Anatole France
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Franciszek Karpiński
- Hans Christian Andersen
- Antonina Domańska
- Aloysius Bertrand
- Marija Konopnicka
- Anatole le Braz


Polecamy:

Dziewczynka i lalka
Bursztyn, żyto dojrzałe
Potwarz
Rozmaryn
Pieśń jesienna
Głos
Człowiek i morze
Ślimak i róża
żal
Utwory drobne

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
, Joachim Gasquet, Guillaume Apollinaire, Anton Czechow, Théodore de Banville, Aloysius Bertrand, Charles Guérin, Hans Christian Andersen, Antonina Domańska, George Gordon Byron, Tadeusz Boy-Żeleński, Fryderyk Hebbel, Charles Baudlaire, Marija Konopnicka, Franciszek Karpiński, Max Dauthendey, Konstanty Gaszyński, Gustave Kahn, nieznany, René Descartes, Casimir Delavigne, Daniel Defoe, Wiktor Gomulicki, Maria De La Fayette, Léon Deubel, Johann Wolfgang von Goethe, Karl Gjellerup, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Anatole France, Homer, Denis Diderot, Theodor Däubler, Stefan Grabiński, Frances Hodgson Burnett, Charles Baudelaire, Aleksander Brückner, Klemensas Junoša, Rudyard Kipling, E. T. A. Hoffmann, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Deotyma, Francis Jammes, Tristan Derème, Joseph Conrad, Adam Asnyk, Jan Kasprowicz, Julius Hart, Alter Kacyzne, Anatol France, Antoni Czechow, Marceline Desbordes-Valmore, Eurypides, Maria Konopnicka, Jean-Marc Bernard, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Michaił Bułhakow, Alfred Jarry, Rudolf G. Binding, Stanisław Brzozowski, Alojzy Feliński, Dōgen Kigen, Björnstjerne Björnson, Henry Bataille, Józef Czechowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Louis Gallet, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Dumas, Louis le Cardonnel, Seweryn Goszczyński, Honore de Balzac, Aleksander Fredro, Fryderyk Hölderlin, Stefan George, Miguel de Cervantes Saavedra, Max Elskamp, Andrzej Frycz Modrzewski, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatole le Braz, James Oliver Curwood, Władysław Anczyc, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Michał Bałucki, brak, Bolesław Prus, Zygmunt Gloger, Fagus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Hugo von Hofmannsthal,

ehotelsreviews.com/ho1415822/studios-happiness/zh/
desce tarasowej
© 2015 Zbiór książek.