Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wilk i człowiek
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Lis pewnego razu opowiadał wilkowi o sile człowieka. Żadne zwierzę nie mogło mu się oprzeć i zwierzęta musiały używać podstępu, ażeby się odeń obronić. Na to odpowiedział wilk: — Gdybym się kiedykolwiek natknął na człowieka, to chciałbym się z nim zmierzyć. — Mogę ci to ułatwić, — rzekł lis: — przyjdź do mnie jutro z rana, to ci pokażę człowieka. Wilk stawił się o świcie, a lis wyprowadził go na drogę, po której codziennie chodził myśliwy. Z początku szedł drogą inwalida wojskowy. — Czy to człowiek? — zapytał wilk? — Nie!, — odparł lis, — był nim dawniej. Potem szedł mały chłopiec do szkoły. — A ten, czy to człowiek? — Nie, ten dopiero ma być człowiekiem. Na koniec ukazał się myśliwy z dubeltówką na plecach i z nożem myśliwskim za pasem. I rzecze lis do wilka. — Widzisz, to idzie człowiek, z którym możesz się zmierzyć, ale ja co prędzej wrócę do nory. Wilk poszedł wprost na człowieka. Ten spostrzegł go i zawołał: — Szkoda, żem fuzji lotkami nie nabił! I z tymi słowy palnął śrutem wilkowi w oczy. Wilk skrzywił się niemiłosiernie, ale to go nie odstraszyło i wyszedł dalej. Wtedy myśliwy, wpakował mu drugi nabój. Wilk strawił ból i rzucił się na myśliwego. Wtedy ten wydobył noża i zadał mu parę ciosów z lewej i prawej strony, tak, że wilk, krwawiąc i krwawiąc, z rozpaczliwym wyciem wrócił do lisa. — I cóż, bracie wilku? — lis zapytał: — jakżeś sobie poradził z człowiekiem? — Ach, — odparł wilk, — nie wyobrażałem sobie tak mocnego człowieka. Zdjął on najprzód kij z pleców, dmuchnął nań i obrzucił mi czymś mordę. Strasznie mi to załaskotało. Potem jeszcze raz dmuchnął po kiju, a na nosie uczułem istny piorun z gradem, a gdy już byłem zupełnie blizko, wtedy wydobył sobie z ciała gołe żebro i tak mnie zaczął nim prać, że o mało nie padłem bez życia. — Widzisz, — rzecze lis, — tak to chwalcom

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Fagus
- Joseph Conrad
- Homer
- Hans Christian Andersen
- Wiktor Gomulicki
- Aleksander Fredro
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Stanisław Brzozowski
- Anatole le Braz
- Théodore de Banville


Polecamy:

Dziewice konsystorskie
Królowa śniegu
Chata w lesie
Jutrzenka duszy
Amor i czaszka
Elegia
Do Justyny O wdzięczności
Ritter Gluck
Brązownicy
Dzieło sztuki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Tadeusz Boy-Żeleński, Charles Guérin, Theodor Däubler, Louis Gallet, Joachim Gasquet, Aloysius Bertrand, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Michał Bałucki, Denis Diderot, Aleksander Dumas, Charles Baudlaire, Hugo von Hofmannsthal, Francis Jammes, E. T. A. Hoffmann, Gustave Kahn, Frances Hodgson Burnett, Antoni Czechow, Adam Asnyk, Wiktoras Gomulickis, Jean-Marc Bernard, Marija Konopnicka, Fryderyk Hebbel, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, Stefan George, Johann Wolfgang von Goethe, Władysław Anczyc, Zygmunt Gloger, Stefan Grabiński, nieznany, Franciszek Karpiński, James Oliver Curwood, Joseph Conrad, Maria Konopnicka, Fryderyk Hölderlin, Stanisław Brzozowski, Deotyma, Daniel Defoe, Louis le Cardonnel, brak, Anatole France, Aleksander Brückner, Pedro Calderón de la Barca, Charles Baudelaire, Józef Czechowicz, Wiktor Gomulicki, Konstanty Gaszyński, Antonina Domańska, Dōgen Kigen, Rudyard Kipling, Anton Czechow, Maria Dąbrowska, Marceline Desbordes-Valmore, Jacob i Wilhelm Grimm, Björnstjerne Björnson, Jan Kasprowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alter Kacyzne, Léon Deubel, Henry Bataille, Max Elskamp, Tristan Derème, Eurypides, Homer, Max Dauthendey, Anatol France, Casimir Delavigne, Michaił Bułhakow, Rudolf G. Binding, Wincenty Korab-Brzozowski, René Descartes, Bolesław Prus, Anatole le Braz, Théodore de Banville, Charles Cros, Fagus, Julius Hart, Alfred Jarry, Honore de Balzac, Maria De La Fayette, Miguel de Cervantes Saavedra, Alojzy Feliński, Klemensas Junoša, Karl Gjellerup, Liudvika Didžiulienė-Žmona, , George Gordon Byron, Seweryn Goszczyński, Andrzej Frycz Modrzewski, Guillaume Apollinaire, Hans Christian Andersen, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa,

koszulki z nadrukiem giżycko
przeszkody jeździeckie
wózki do płyt
© 2015 Zbiór książek.