Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wodotrysk
Autor: Charles Baudelaire

Biedaczko, znużyłaś oczęta, Więc ich nie podnoś, moja miła, I leż niedbale wyciągnięta, Tak, jak cię rozkosz zaskoczyła. Wodotrysk szemrze śród podwórza I dniem, i nocą nie umilka, On upojenie me przedłuża, Jakie wieczorna dała chwilka. Woda snopem tryska, Jak kwiatów tysiące, W które Febe ciska Swe barwy mieniące, — I w deszcz się rozpryska, W wielkie łzy błyszczące. Tak duch twój, gdy w nim rozgorzały Rozkosznych żądz pożary, W przestworza rwie się szybki, śmiały, Niebios go wabią czary, To znów roztapia się w żałości I spływa łzą tęsknoty Po niewidzialnej pochyłości, Aż w głębie mej istoty. Woda snopem tryska, Jak kwiatów tysiące, W które Febe ciska Swe barwy mieniące, — I w deszcz się rozpryska, W wielkie łzy błyszczące. Ty, którą noc tak wdziękiem stroi! O! słodko mi, gdy rozmarzony, Skłoniwszy skroń ku piersi twojej, Słucham wód skargi nieskończonej! O, błoga nocy, wodo śpiewna, Księżycu, drzewa, co tak drżycie: Ta wasza tęskność, czysta, rzewna — Jest to miłości mej odbicie. Woda snopem tryska, Jak kwiatów tysiące, W które Febe ciska Swe barwy mieniące, — I w deszcz się rozpryska, W wielkie łzy

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Charles Baudelaire <
Spis autorów:

- Hans Christian Andersen
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Fryderyk Hölderlin
- Aleksander Brückner
- Aleksander Fredro
- Wiktoras Gomulickis
- Gustave Kahn
- Rudyard Kipling
- nieznany
- Marceline Desbordes-Valmore


Polecamy:

Wiersz ten ci święcę
Harmonia wieczorna
Pies i flakon
Lśniąco w luny się kołyszę
Za Niemen hen precz
Próżnia
Wspomnienia niebieskiego mundurka
Barwy, głosy, wonie
Dziennik Franciszki
Krasnoludki

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Władysław Anczyc, Denis Diderot, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Antonina Domańska, René Descartes, Anatole le Braz, Wincenty Korab-Brzozowski, Stefan George, Charles Baudlaire, Alter Kacyzne, Stanisław Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Joachim Gasquet, Pedro Calderón de la Barca, Daniel Defoe, Maria Konopnicka, brak, Björnstjerne Björnson, Aleksander Brückner, Gustave Kahn, Stefan Grabiński, Hugo von Hofmannsthal, Andrzej Frycz Modrzewski, Aloysius Bertrand, Théodore de Banville, Louis le Cardonnel, Julius Hart, Eurypides, Fryderyk Hebbel, Maria Dąbrowska, Antoni Czechow, Johann Wolfgang von Goethe, Anatol France, Adam Asnyk, E. T. A. Hoffmann, Rudyard Kipling, Fagus, Casimir Delavigne, Józef Czechowicz, Maria De La Fayette, Michaił Bułhakow, Tadeusz Boy-Żeleński, Max Elskamp, Wiktor Gomulicki, Konstanty Gaszyński, Léon Deubel, Dōgen Kigen, Charles Baudelaire, Joseph Conrad, Rudolf G. Binding, Alfred Jarry, , Alojzy Feliński, Honore de Balzac, nieznany, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Max Dauthendey, Klemensas Junoša, Guillaume Apollinaire, Fryderyk Hölderlin, Anatole France, Hans Christian Andersen, Theodor Däubler, Michał Bałucki, Seweryn Goszczyński, George Gordon Byron, Bolesław Prus, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Guérin, Stanisław Brzozowski, Jacob i Wilhelm Grimm, Jan Kasprowicz, Wiktoras Gomulickis, Henry Bataille, James Oliver Curwood, Miguel de Cervantes Saavedra, Marceline Desbordes-Valmore, Francis Jammes, Zygmunt Gloger, Karl Gjellerup, Charles Cros, Marija Konopnicka, Frances Hodgson Burnett, Aleksander Fredro, Homer, Louis Gallet, Tristan Derème, Aleksander Dumas, Jean-Marc Bernard, Deotyma, Anton Czechow,

Mikołajki zbiorniki Betonowe
ts2 space TS2 SPACE ts2 satellite
© 2015 Zbiór książek.