Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wodotrysk
Autor: Charles Baudelaire

Biedaczko, znużyłaś oczęta, Więc ich nie podnoś, moja miła, I leż niedbale wyciągnięta, Tak, jak cię rozkosz zaskoczyła. Wodotrysk szemrze śród podwórza I dniem, i nocą nie umilka, On upojenie me przedłuża, Jakie wieczorna dała chwilka. Woda snopem tryska, Jak kwiatów tysiące, W które Febe ciska Swe barwy mieniące, — I w deszcz się rozpryska, W wielkie łzy błyszczące. Tak duch twój, gdy w nim rozgorzały Rozkosznych żądz pożary, W przestworza rwie się szybki, śmiały, Niebios go wabią czary, To znów roztapia się w żałości I spływa łzą tęsknoty Po niewidzialnej pochyłości, Aż w głębie mej istoty. Woda snopem tryska, Jak kwiatów tysiące, W które Febe ciska Swe barwy mieniące, — I w deszcz się rozpryska, W wielkie łzy błyszczące. Ty, którą noc tak wdziękiem stroi! O! słodko mi, gdy rozmarzony, Skłoniwszy skroń ku piersi twojej, Słucham wód skargi nieskończonej! O, błoga nocy, wodo śpiewna, Księżycu, drzewa, co tak drżycie: Ta wasza tęskność, czysta, rzewna — Jest to miłości mej odbicie. Woda snopem tryska, Jak kwiatów tysiące, W które Febe ciska Swe barwy mieniące, — I w deszcz się rozpryska, W wielkie łzy

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Charles Baudelaire <
Spis autorów:

- Wincenty Korab-Brzozowski
- Adam Asnyk
- Daniel Defoe
- Charles Guérin
- Anton Czechow
- Miguel de Cervantes Saavedra
- James Oliver Curwood
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anatol France


Polecamy:

Remedium dla literatów
Trzy pióra
Giaur
Order
Wilk i człowiek
jednakowo
Lord Jim
Z jednego gniazda
Mali czarodzieje
Krasnoludki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antoni Czechow, Charles Guérin, Joseph Conrad, Rudolf G. Binding, Seweryn Goszczyński, Pedro Calderón de la Barca, Henry Bataille, Denis Diderot, Karl Gjellerup, Rudyard Kipling, Marceline Desbordes-Valmore, Jan Kasprowicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stefan Grabiński, James Oliver Curwood, Charles Cros, Aleksander Fredro, Hugo von Hofmannsthal, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Johann Wolfgang von Goethe, nieznany, Louis Gallet, Charles Baudlaire, George Gordon Byron, Franciszek Karpiński, Louis le Cardonnel, Charles Baudelaire, Zygmunt Gloger, Klemensas Junoša, Theodor Däubler, Jean-Marc Bernard, Casimir Delavigne, Aleksander Brückner, Alojzy Feliński, Stanisław Korab-Brzozowski, Théodore de Banville, Deotyma, Gustave Kahn, Joachim Gasquet, Jacob i Wilhelm Grimm, Wiktoras Gomulickis, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatole France, Aleksander Dumas, Hans Christian Andersen, Władysław Anczyc, Björnstjerne Björnson, Dōgen Kigen, Andrzej Frycz Modrzewski, Alfred Jarry, Stefan George, Konstanty Gaszyński, Fryderyk Hölderlin, René Descartes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Daniel Defoe, Tadeusz Boy-Żeleński, Bolesław Prus, Michał Bałucki, Max Dauthendey, Maria De La Fayette, Aloysius Bertrand, Antonina Domańska, Léon Deubel, Francis Jammes, Anatole le Braz, Adam Asnyk, Fagus, Anatol France, Maria Dąbrowska, Michaił Bułhakow, Frances Hodgson Burnett, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Brzozowski, Max Elskamp, , brak, E. T. A. Hoffmann, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria Konopnicka, Fryderyk Hebbel, Tristan Derème, Honore de Balzac, Eurypides, Józef Czechowicz, Marija Konopnicka, Anton Czechow, Guillaume Apollinaire, Homer, Alter Kacyzne, Wiktor Gomulicki, Julius Hart,

bilety mystic festival
najlepsza w jakości i cenie fotografia szkolna czternastu fotografów szkolnych
http://www.dekoracjemieszkaniowe.pl
ciekawa historia
© 2015 Zbiór książek.