Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wykrzyknik
Autor: Anton Czechow

W wigilię Bożego Narodzenia urzędnik Pierekładin położył się spać, obrażony i przygnębiony. — Odczep się, zły duchu! — krzyknął na żonę, gdy go spytała, czemu jest taki pochmurny. Pochodziło to zaś stąd, że właśnie wrócił z towarzystwa, gdzie usłyszał wiele dla siebie nieprzyjemnych i krzywdzących rzeczy. Początkowo mówiono o pożytku oświaty w ogóle, potem niepostrzeżenie rozmowa przeszła na stopień wykształcenia urzędników, przy czym wypowiedziano wiele uwag i nawet drwinek z powodu niskiego stanu tego wykształcenia. I tu, jak to zwykle bywa w rosyjskich kompaniach, od kwestii ogólnych zwrócono się wkrótce do osobistych. — Weźmy, na przykład, pana — zwrócił się do Pierekładina pewien młodzieniec. — Pan zajmuje porządne stanowisko, a jakie pan otrzymał wykształcenie? — Żadnego. Od nas nawet nie wymaga się wykształcenia — krótko odpowiedział Pierekładin. — Wystarczy pisać poprawnie — oto wszystko! — A gdzie się pan nauczył pisać poprawnie? — Przyzwyczaiłem się… Przez czterdzieści lat pracy można nabrać wprawy. Naturalnie z początku było trudno, robiłem błędy, ale potem przyzwyczaiłem się… i nic. — A znaki przestankowe? — I znaki przestankowe… prawidłowo stawiam. — Hm… — zmieszał się młodzieniec. — Ale przyzwyczajenie, to niezupełnie to samo, co wykształcenie. Nie dość, że pan stawia prawidłowo znaki przestankowe… nie dość! Trzeba je stawiać świadomie! stawia pan przecinek — i musi pan wiedzieć, po co go pan stawia. A ta wasza nieświadoma ortografia — grosza niewarta. Jest to robota mechaniczna — i nic więcej. Pierekładin zamilkł i nawet uśmiechnął się łagodnie (młodzieniec był synem radcy stanu), ale teraz, kładąc się spać, pełen był oburzenia i gniewu. …Czterdzieści lat służyłem — myślał — i nikt mnie głupcem nie nazywał, a teraz, patrzcie, jacy się krytycy znaleźli!… Nieświadomie… odruchowo… Robota mechaniczna… Ach, pal cię diabli, ja może jeszcze lepiej od ciebie rozumiem, chociaż w twoich uniwersytetach nie byłem… Wylawszy w myśli na swego krytyka cały zapas znanych mu wymysłów i ogrzawszy się pod kołdrą, Pierekładin zaczął się powoli uspokajać. …Wiem, rozumiem… — myślał, zasypiając. —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- Julius Hart
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Anatol France
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Tristan Derème
- brak
- Michał Bałucki
- Marceline Desbordes-Valmore
- Józef Czechowicz
- George Gordon Byron


Polecamy:

Komedia ludzka Gobseck
Październik
Epigraf na potępioną książkę
Zagubienie aureoli
Wyznanie
żal
świat
Kaprys
Zaczarowana Królewna
Słodka potrawa

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan Grabiński, Björnstjerne Björnson, Charles Cros, Marceline Desbordes-Valmore, Alfred Jarry, Konstanty Gaszyński, Casimir Delavigne, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Baudelaire, Michał Bałucki, Maria Dąbrowska, Antoni Czechow, Seweryn Goszczyński, Wincenty Korab-Brzozowski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Hans Christian Andersen, Michaił Bułhakow, Anatole France, Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Brückner, Jacob i Wilhelm Grimm, Max Elskamp, Aleksander Fredro, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Maria De La Fayette, Fagus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alter Kacyzne, brak, Aleksander Dumas, Wiktoras Gomulickis, Denis Diderot, Guillaume Apollinaire, Théodore de Banville, Deotyma, Francis Jammes, Johann Wolfgang von Goethe, Henry Bataille, Józef Czechowicz, Adam Asnyk, Miguel de Cervantes Saavedra, E. T. A. Hoffmann, Karl Gjellerup, Rudolf G. Binding, Anton Czechow, Stanisław Brzozowski, Homer, Joachim Gasquet, Stanisław Korab-Brzozowski, Klemensas Junoša, Pedro Calderón de la Barca, James Oliver Curwood, Joseph Conrad, Charles Baudlaire, Marija Konopnicka, Tristan Derème, Eurypides, , Fryderyk Hebbel, Louis le Cardonnel, Alojzy Feliński, Fryderyk Hölderlin, Daniel Defoe, Anatole le Braz, Hugo von Hofmannsthal, Jean-Marc Bernard, Léon Deubel, Honore de Balzac, Wiktor Gomulicki, Zygmunt Gloger, Louis Gallet, Aloysius Bertrand, Rudyard Kipling, Frances Hodgson Burnett, Antonina Domańska, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Max Dauthendey, nieznany, Charles Guérin, Anatol France, Bolesław Prus, Dōgen Kigen, Gustave Kahn, George Gordon Byron, Stefan George, Władysław Anczyc, Julius Hart, Theodor Däubler, Maria Konopnicka, René Descartes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort,

Mikołajki zbiorniki Betonowe
Szamba betonowe Ostrów Lubelski
ts2 space TS2 SPACE ts2 satellite
ehotelsreviews.com/ho1415822/studios-happiness/zh/
© 2015 Zbiór książek.