Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Krasnoludek
Autor: Hans Christian Andersen

W pewnym dużym mieście, na lichem poddaszu mieszkał prawdziwy student: *prawdziwy* — to znaczy, że był ubogi i kochał naukę. Na dole w tym samym domu mieszkał prawdziwy kupiec, a tu *prawdziwy* znaczy, że posiadał sklep duży, pełen dobrego towaru i dom, który także był jego własnością. U kupca też zamieszkał krasnoludek, czyli kobold, bo różnie w różnych krajach nazywają te maleńkie istotki, w dzień starannie ukrywające się przed nami, a w nocy czuwające nad naszą pracą i majątkiem, jak niewidzialne duchy opiekuńcze. Ludzie też bardzo cenią pomoc krasnoludków i starają się pozyskać ich przyjaźń przez dary, jakie dla nich zostawiają. Złym ludziom krasnoludki pomagać nie lubią, a nawet często szkodzą, aby ich ukarać; nie mieszkają też u nich. Dlatego stały pobyt krasnoludka szczęście i zaszczyt przynosi domowi, bo zarazem świadczy o jego zacności. Nasz krasnoludek zamieszkał u kupca, bo tu było wygodnie, ciepło i dostatnio, a każdego roku na gwiazdkę zastawiano dla niego w sklepie obok kasy na czyściuteńkiej serwecie całą miseczkę miodu i osełkę najlepszego, świeżutkiego masła. Stać było na to kupca, ale krasnoludek umiał ocenić tę pamięć i trzymał się sklepu, sumiennie chroniąc od zniszczenia to, co w nim było najdroższego. Raz wieczorem wszedł student tylnymi drzwiami od podwórza, aby sobie kupić świecę i kawałek sera. Nie miał kogo przysłać po to, więc sam przyszedł: zabrał sprawunki, zapłacił, a kupiec i kupcowa skinęli mu życzliwie na dobranoc. Było to bardzo uprzejmie z ich strony, gdyż kupiec miał sklep własny, i dom cały należał do niego, a kupcowa

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Klemensas Junoša
- brak
- Fagus
- Max Dauthendey
- Antonina Domańska
- Tristan Derème
- Charles Guérin
- Marceline Desbordes-Valmore
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Adam Asnyk


Polecamy:

Człowiek i morze
Trzy pióra
elegia niemocy
Pod baldachimem drzew
więzienie
Ptaszki
Pies i flakon
Harmonia wieczorna
Das Fräulein von Scuderi
Latarnie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Klemensas Junoša, nieznany, Wiktoras Gomulickis, Théodore de Banville, René Descartes, Seweryn Goszczyński, Pedro Calderón de la Barca, Jan Kasprowicz, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Konopnicka, Guillaume Apollinaire, Max Dauthendey, Frances Hodgson Burnett, Franciszek Karpiński, Fryderyk Hebbel, Homer, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Joseph Conrad, Hans Christian Andersen, Anatol France, Bolesław Prus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Władysław Anczyc, Tristan Derème, Stanisław Korab-Brzozowski, Fagus, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria De La Fayette, Theodor Däubler, Aleksander Dumas, brak, Henry Bataille, Alfred Jarry, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatole France, Michał Bałucki, Zygmunt Gloger, Joachim Gasquet, Fryderyk Hölderlin, Karl Gjellerup, George Gordon Byron, Charles Cros, Anatole le Braz, Maria Dąbrowska, Jacob i Wilhelm Grimm, Francis Jammes, James Oliver Curwood, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Honore de Balzac, Max Elskamp, Antonina Domańska, Stefan Grabiński, Denis Diderot, Gustave Kahn, Miguel de Cervantes Saavedra, Eurypides, Rudolf G. Binding, Aleksander Fredro, Jean-Marc Bernard, Michaił Bułhakow, E. T. A. Hoffmann, Rudyard Kipling, , Alojzy Feliński, Léon Deubel, Julius Hart, Louis Gallet, Dōgen Kigen, Józef Czechowicz, Aloysius Bertrand, Charles Baudelaire, Charles Guérin, Wiktor Gomulicki, Stanisław Brzozowski, Daniel Defoe, Casimir Delavigne, Alter Kacyzne, Björnstjerne Björnson, Andrzej Frycz Modrzewski, Antoni Czechow, Stefan George, Anton Czechow, Aleksander Brückner, Tadeusz Boy-Żeleński, Louis le Cardonnel, Deotyma, Marceline Desbordes-Valmore, Adam Asnyk, Hugo von Hofmannsthal, Charles Baudlaire, Marija Konopnicka,

course
czytaj tutaj więcej
gąbka florystyczna
kolonoskopia toruń
© 2015 Zbiór książek.