Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Krasnoludek
Autor: Hans Christian Andersen

W pewnym dużym mieście, na lichem poddaszu mieszkał prawdziwy student: *prawdziwy* — to znaczy, że był ubogi i kochał naukę. Na dole w tym samym domu mieszkał prawdziwy kupiec, a tu *prawdziwy* znaczy, że posiadał sklep duży, pełen dobrego towaru i dom, który także był jego własnością. U kupca też zamieszkał krasnoludek, czyli kobold, bo różnie w różnych krajach nazywają te maleńkie istotki, w dzień starannie ukrywające się przed nami, a w nocy czuwające nad naszą pracą i majątkiem, jak niewidzialne duchy opiekuńcze. Ludzie też bardzo cenią pomoc krasnoludków i starają się pozyskać ich przyjaźń przez dary, jakie dla nich zostawiają. Złym ludziom krasnoludki pomagać nie lubią, a nawet często szkodzą, aby ich ukarać; nie mieszkają też u nich. Dlatego stały pobyt krasnoludka szczęście i zaszczyt przynosi domowi, bo zarazem świadczy o jego zacności. Nasz krasnoludek zamieszkał u kupca, bo tu było wygodnie, ciepło i dostatnio, a każdego roku na gwiazdkę zastawiano dla niego w sklepie obok kasy na czyściuteńkiej serwecie całą miseczkę miodu i osełkę najlepszego, świeżutkiego masła. Stać było na to kupca, ale krasnoludek umiał ocenić tę pamięć i trzymał się sklepu, sumiennie chroniąc od zniszczenia to, co w nim było najdroższego. Raz wieczorem wszedł student tylnymi drzwiami od podwórza, aby sobie kupić świecę i kawałek sera. Nie miał kogo przysłać po to, więc sam przyszedł: zabrał sprawunki, zapłacił, a kupiec i kupcowa skinęli mu życzliwie na dobranoc. Było to bardzo uprzejmie z ich strony, gdyż kupiec miał sklep własny, i dom cały należał do niego, a kupcowa

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Jan Kasprowicz
- Louis Gallet
- Józef Czechowicz
- Antonina Domańska
- Denis Diderot
- Rudyard Kipling
- Fryderyk Hebbel
- Stefan Grabiński
- Wiktoras Gomulickis
- Karl Gjellerup


Polecamy:

dno
Żądza nicestwa
Pomoc dajcie mi, rodacy
Ukradziony grosik
Mazurek
Łuk miłości
O przyjmowaniu wskazań
mózg lat 12
Calineczka
Starożytna Litwa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Dōgen Kigen, Johann Wolfgang von Goethe, Frances Hodgson Burnett, Tristan Derème, Charles Baudelaire, Władysław Anczyc, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, nieznany, Franciszek Karpiński, Eurypides, Gustave Kahn, Adam Asnyk, Zygmunt Gloger, Tadeusz Boy-Żeleński, Anatole France, Anatole le Braz, Honore de Balzac, Max Elskamp, Antoni Czechow, Rudyard Kipling, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wiktoras Gomulickis, E. T. A. Hoffmann, Casimir Delavigne, Jan Kasprowicz, Anton Czechow, Maria Konopnicka, Anatol France, Rudolf G. Binding, Stefan George, Deotyma, Julius Hart, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Jean-Marc Bernard, Max Dauthendey, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Liudvika Didžiulienė-Žmona, brak, Maria Dąbrowska, Michał Bałucki, Théodore de Banville, Aloysius Bertrand, Andrzej Frycz Modrzewski, Jacob i Wilhelm Grimm, Klemensas Junoša, Theodor Däubler, Francis Jammes, Marceline Desbordes-Valmore, , Louis Gallet, George Gordon Byron, Louis le Cardonnel, Aleksander Dumas, Józef Czechowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, René Descartes, Maria De La Fayette, Björnstjerne Björnson, Guillaume Apollinaire, Joseph Conrad, Charles Guérin, Wincenty Korab-Brzozowski, Stefan Grabiński, Marija Konopnicka, Miguel de Cervantes Saavedra, Hugo von Hofmannsthal, Pedro Calderón de la Barca, Karl Gjellerup, Homer, Denis Diderot, Fryderyk Hölderlin, Alfred Jarry, Antonina Domańska, Alojzy Feliński, Wiktor Gomulicki, Alter Kacyzne, Michaił Bułhakow, Hans Christian Andersen, Joachim Gasquet, Henry Bataille, Aleksander Fredro, Fryderyk Hebbel, Léon Deubel, Daniel Defoe, Konstanty Gaszyński, Charles Baudlaire, Bolesław Prus, Aleksander Brückner, Fagus, Charles Cros, Stanisław Brzozowski,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.