Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Krasnoludek
Autor: Hans Christian Andersen

W pewnym dużym mieście, na lichem poddaszu mieszkał prawdziwy student: *prawdziwy* — to znaczy, że był ubogi i kochał naukę. Na dole w tym samym domu mieszkał prawdziwy kupiec, a tu *prawdziwy* znaczy, że posiadał sklep duży, pełen dobrego towaru i dom, który także był jego własnością. U kupca też zamieszkał krasnoludek, czyli kobold, bo różnie w różnych krajach nazywają te maleńkie istotki, w dzień starannie ukrywające się przed nami, a w nocy czuwające nad naszą pracą i majątkiem, jak niewidzialne duchy opiekuńcze. Ludzie też bardzo cenią pomoc krasnoludków i starają się pozyskać ich przyjaźń przez dary, jakie dla nich zostawiają. Złym ludziom krasnoludki pomagać nie lubią, a nawet często szkodzą, aby ich ukarać; nie mieszkają też u nich. Dlatego stały pobyt krasnoludka szczęście i zaszczyt przynosi domowi, bo zarazem świadczy o jego zacności. Nasz krasnoludek zamieszkał u kupca, bo tu było wygodnie, ciepło i dostatnio, a każdego roku na gwiazdkę zastawiano dla niego w sklepie obok kasy na czyściuteńkiej serwecie całą miseczkę miodu i osełkę najlepszego, świeżutkiego masła. Stać było na to kupca, ale krasnoludek umiał ocenić tę pamięć i trzymał się sklepu, sumiennie chroniąc od zniszczenia to, co w nim było najdroższego. Raz wieczorem wszedł student tylnymi drzwiami od podwórza, aby sobie kupić świecę i kawałek sera. Nie miał kogo przysłać po to, więc sam przyszedł: zabrał sprawunki, zapłacił, a kupiec i kupcowa skinęli mu życzliwie na dobranoc. Było to bardzo uprzejmie z ich strony, gdyż kupiec miał sklep własny, i dom cały należał do niego, a kupcowa

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Klemensas Junoša
- Alojzy Feliński
- Bolesław Prus
- Guillaume Apollinaire
- Charles Guérin
- Casimir Delavigne
- Max Dauthendey
- Björnstjerne Björnson
- Charles Baudelaire
- Michaił Bułhakow


Polecamy:

Giaur
Miłość godnym nie nazwie
Zając i jeż
Kiwony
Lubię tych nagich epok bawić się wspomnieniem
jesień
ja karabin
Barwy, głosy, wonie
Chore perły i inne opowiadania
Idzie żołnierz borem, lasem

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Konstanty Gaszyński, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Dumas, Rudyard Kipling, Seweryn Goszczyński, Alter Kacyzne, Marija Konopnicka, Charles Guérin, Joseph Conrad, Hugo von Hofmannsthal, Honore de Balzac, Deotyma, Aloysius Bertrand, James Oliver Curwood, Björnstjerne Björnson, Maria Dąbrowska, Stanisław Brzozowski, Fagus, Max Elskamp, Franciszek Karpiński, Aleksander Brückner, Fryderyk Hölderlin, Władysław Anczyc, Léon Deubel, Charles Cros, Gustave Kahn, Tristan Derème, Rudolf G. Binding, nieznany, Anton Czechow, Maria Konopnicka, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore, Henry Bataille, Casimir Delavigne, Wincenty Korab-Brzozowski, Frances Hodgson Burnett, Denis Diderot, Stefan George, Stanisław Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Karl Gjellerup, Daniel Defoe, Joachim Gasquet, George Gordon Byron, Guillaume Apollinaire, Francis Jammes, Zygmunt Gloger, Bolesław Prus, brak, Klemensas Junoša, Alfred Jarry, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Hans Christian Andersen, Andrzej Frycz Modrzewski, Eurypides, Adam Asnyk, Théodore de Banville, Homer, Pedro Calderón de la Barca, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Louis Gallet, René Descartes, Jan Kasprowicz, Anatole le Braz, Dōgen Kigen, Louis le Cardonnel, Anatol France, Michaił Bułhakow, Aleksander Fredro, Tadeusz Boy-Żeleński, E. T. A. Hoffmann, Stefan Grabiński, Charles Baudelaire, Józef Czechowicz, Michał Bałucki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jacob i Wilhelm Grimm, Theodor Däubler, Julius Hart, Antoni Czechow, Charles Baudlaire, Maria De La Fayette, , Antonina Domańska, Jean-Marc Bernard, Max Dauthendey, Wiktoras Gomulickis, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatole France, Fryderyk Hebbel, Miguel de Cervantes Saavedra,

Ivnice septiky výroba a prodej
Całej Polski ceny producenta
http://www.lightcrew.eu
© 2015 Zbiór książek.