Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Krasnoludek
Autor: Hans Christian Andersen

W pewnym dużym mieście, na lichem poddaszu mieszkał prawdziwy student: *prawdziwy* — to znaczy, że był ubogi i kochał naukę. Na dole w tym samym domu mieszkał prawdziwy kupiec, a tu *prawdziwy* znaczy, że posiadał sklep duży, pełen dobrego towaru i dom, który także był jego własnością. U kupca też zamieszkał krasnoludek, czyli kobold, bo różnie w różnych krajach nazywają te maleńkie istotki, w dzień starannie ukrywające się przed nami, a w nocy czuwające nad naszą pracą i majątkiem, jak niewidzialne duchy opiekuńcze. Ludzie też bardzo cenią pomoc krasnoludków i starają się pozyskać ich przyjaźń przez dary, jakie dla nich zostawiają. Złym ludziom krasnoludki pomagać nie lubią, a nawet często szkodzą, aby ich ukarać; nie mieszkają też u nich. Dlatego stały pobyt krasnoludka szczęście i zaszczyt przynosi domowi, bo zarazem świadczy o jego zacności. Nasz krasnoludek zamieszkał u kupca, bo tu było wygodnie, ciepło i dostatnio, a każdego roku na gwiazdkę zastawiano dla niego w sklepie obok kasy na czyściuteńkiej serwecie całą miseczkę miodu i osełkę najlepszego, świeżutkiego masła. Stać było na to kupca, ale krasnoludek umiał ocenić tę pamięć i trzymał się sklepu, sumiennie chroniąc od zniszczenia to, co w nim było najdroższego. Raz wieczorem wszedł student tylnymi drzwiami od podwórza, aby sobie kupić świecę i kawałek sera. Nie miał kogo przysłać po to, więc sam przyszedł: zabrał sprawunki, zapłacił, a kupiec i kupcowa skinęli mu życzliwie na dobranoc. Było to bardzo uprzejmie z ich strony, gdyż kupiec miał sklep własny, i dom cały należał do niego, a kupcowa

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Joseph Conrad
- Wiktor Gomulicki
- Marceline Desbordes-Valmore
- Wiktoras Gomulickis
- Józef Czechowicz
- Klemensas Junoša
- Michaił Bułhakow
- Tristan Derème
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Denis Diderot


Polecamy:

Łaskawi jako książęta
Październik
Do Justyny
Orzeł i sroka
Albatros
Syrena
Śnieg spadnie
Choinka
Pęknięty dzwon
Brązownicy

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Guillaume Apollinaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Honore de Balzac, Maria De La Fayette, Stanisław Korab-Brzozowski, Władysław Anczyc, Alter Kacyzne, René Descartes, Tristan Derème, Dōgen Kigen, Louis Gallet, Casimir Delavigne, Jean-Marc Bernard, Aleksander Dumas, Marceline Desbordes-Valmore, , Hugo von Hofmannsthal, Klemensas Junoša, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Michaił Bułhakow, Max Elskamp, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Björnstjerne Björnson, Alojzy Feliński, Stanisław Brzozowski, Theodor Däubler, Anton Czechow, Daniel Defoe, Charles Guérin, Karl Gjellerup, Anatole France, Andrzej Frycz Modrzewski, Joachim Gasquet, Antoni Czechow, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Rudolf G. Binding, Fryderyk Hebbel, Adam Asnyk, Bolesław Prus, Francis Jammes, Stefan Grabiński, Hans Christian Andersen, Alfred Jarry, Johann Wolfgang von Goethe, Joseph Conrad, Miguel de Cervantes Saavedra, Jacob i Wilhelm Grimm, Théodore de Banville, Gustave Kahn, George Gordon Byron, Maria Dąbrowska, Eurypides, Marija Konopnicka, Rudyard Kipling, Tadeusz Boy-Żeleński, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Brückner, Fryderyk Hölderlin, Michał Bałucki, Homer, Max Dauthendey, Charles Baudelaire, Aleksander Fredro, Denis Diderot, Fagus, Charles Cros, Maria Konopnicka, Zygmunt Gloger, Anatol France, Julius Hart, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Stefan George, Charles Baudlaire, E. T. A. Hoffmann, Pedro Calderón de la Barca, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Frances Hodgson Burnett, Henry Bataille, Antonina Domańska, brak, nieznany, Anatole le Braz, Léon Deubel, Konstanty Gaszyński, Józef Czechowicz, Louis le Cardonnel, Wiktor Gomulicki, Aloysius Bertrand, Deotyma, Wiktoras Gomulickis,

Producent szamb betonowych i innych prefabrykatów:
http://biznesolawa24hat.eu
Jímky Středočeský kraj - spolehlivé řešení na
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.