Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Krasnoludek
Autor: Hans Christian Andersen

W pewnym dużym mieście, na lichem poddaszu mieszkał prawdziwy student: *prawdziwy* — to znaczy, że był ubogi i kochał naukę. Na dole w tym samym domu mieszkał prawdziwy kupiec, a tu *prawdziwy* znaczy, że posiadał sklep duży, pełen dobrego towaru i dom, który także był jego własnością. U kupca też zamieszkał krasnoludek, czyli kobold, bo różnie w różnych krajach nazywają te maleńkie istotki, w dzień starannie ukrywające się przed nami, a w nocy czuwające nad naszą pracą i majątkiem, jak niewidzialne duchy opiekuńcze. Ludzie też bardzo cenią pomoc krasnoludków i starają się pozyskać ich przyjaźń przez dary, jakie dla nich zostawiają. Złym ludziom krasnoludki pomagać nie lubią, a nawet często szkodzą, aby ich ukarać; nie mieszkają też u nich. Dlatego stały pobyt krasnoludka szczęście i zaszczyt przynosi domowi, bo zarazem świadczy o jego zacności. Nasz krasnoludek zamieszkał u kupca, bo tu było wygodnie, ciepło i dostatnio, a każdego roku na gwiazdkę zastawiano dla niego w sklepie obok kasy na czyściuteńkiej serwecie całą miseczkę miodu i osełkę najlepszego, świeżutkiego masła. Stać było na to kupca, ale krasnoludek umiał ocenić tę pamięć i trzymał się sklepu, sumiennie chroniąc od zniszczenia to, co w nim było najdroższego. Raz wieczorem wszedł student tylnymi drzwiami od podwórza, aby sobie kupić świecę i kawałek sera. Nie miał kogo przysłać po to, więc sam przyszedł: zabrał sprawunki, zapłacił, a kupiec i kupcowa skinęli mu życzliwie na dobranoc. Było to bardzo uprzejmie z ich strony, gdyż kupiec miał sklep własny, i dom cały należał do niego, a kupcowa

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stanisław Brzozowski
- Antoni Czechow
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Michaił Bułhakow
- Maria Konopnicka
- Casimir Delavigne
- Hugo von Hofmannsthal
- Maria Dąbrowska
- Deotyma
- Klemensas Junoša


Polecamy:

Na jagody
Pod baldachimem drzew
Wyznanie artysty
Żarcik
śpiewny pocałunek
O poprawie Rzeczypospolitej
Oczarowały noce letnie
Troškimas
Brązownicy
Harlem
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Maria Konopnicka, Louis le Cardonnel, Honore de Balzac, Liudvika Didžiulienė-Žmona, nieznany, Joseph Conrad, Homer, Charles Baudelaire, Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Tristan Derème, Miguel de Cervantes Saavedra, Hugo von Hofmannsthal, Rudyard Kipling, brak, Jean-Marc Bernard, Rudolf G. Binding, René Descartes, Michał Bałucki, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Louis Gallet, Aloysius Bertrand, George Gordon Byron, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Fredro, Charles Cros, Anatol France, Wincenty Korab-Brzozowski, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Maria Dąbrowska, Daniel Defoe, Théodore de Banville, Stefan Grabiński, Stanisław Brzozowski, Alter Kacyzne, Stefan George, Fagus, Max Dauthendey, Aleksander Brückner, Julius Hart, Alfred Jarry, Karl Gjellerup, Alojzy Feliński, Maria De La Fayette, Léon Deubel, Józef Czechowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Denis Diderot, Marceline Desbordes-Valmore, Franciszek Karpiński, Antoni Czechow, Björnstjerne Björnson, Anatole le Braz, Eurypides, Anatole France, Jacob i Wilhelm Grimm, Zygmunt Gloger, Seweryn Goszczyński, Henry Bataille, Guillaume Apollinaire, Johann Wolfgang von Goethe, Marija Konopnicka, Fryderyk Hölderlin, Deotyma, Charles Baudlaire, Aleksander Dumas, Frances Hodgson Burnett, James Oliver Curwood, Michaił Bułhakow, Adam Asnyk, Wiktoras Gomulickis, E. T. A. Hoffmann, , Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fryderyk Hebbel, Konstanty Gaszyński, Max Elskamp, Francis Jammes, Jan Kasprowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Dōgen Kigen, Stanisław Korab-Brzozowski, Joachim Gasquet, Theodor Däubler, Charles Guérin, Władysław Anczyc, Wiktor Gomulicki, Klemensas Junoša, Casimir Delavigne, Bolesław Prus, Tadeusz Boy-Żeleński,

www.wymiana-walut.info.pl
wedkujemy.com.pl
© 2015 Zbiór książek.