Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Calineczka
Autor: Hans Christian Andersen

Pewna dobra kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy i rzekła: — Tak bym chciała mieć malutkie dziecko. Powiedz mi, co tu robić, żebym je miała? — O! To nietrudno — odpowiedziała czarownica — mogę ci doskonale poradzić. Masz tu ziarnko jęczmienia — ale to nie jest takie zwyczajne ziarnko, które sieją w polu albo sypią kurom na pokarm; zasadź je starannie w doniczce do kwiatów, a zobaczysz, co z tego będzie. — Dziękuję — rzekła poczciwa kobieta i zapłaciła jędzy dziesięć groszy, bo tyle to ziarnko kosztowało. Po powrocie do domu, zasadziła je starannie w doniczce od kwiatów i zaraz pokazała się mała roślinka, okryła się pięknymi listkami, a w środku wyrósł jakiś kwiat złotopurpurowy, podobny do tulipana, tylko zamknięty jak pączek. — Cóż to za prześliczny kwiat! — rzekła kobieta i tak była zachwycona, że całowała złote i czerwone płatki. W tej samej chwili jednak kwiat z wielkim łoskotem otworzył się i w środku, na zielonym dnie kielicha, gdzie zwykle mieści się słupek kwiatowy, stała sobie prześliczna mała dziewczynka. Nazwali ją Calineczką, gdyż była maluchna jak młoda pszczółka, tylko daleko zgrabniejsza. Kobieta wzięła zaraz łupinkę orzecha, ażeby w niej urządzić kolebkę dla swego dzieciątka; fiołkowe płatki posłużyły za sienniczek, a jeden płatek róży za kołderkę. W nocy Calineczka spała wybornie, a w dzień się bawiła na stole. Dobra kobieta postawiła na nim talerz z wodą, otoczony wiankiem kwiatów, których łodyżki były

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Aleksander Fredro
- Maria Dąbrowska
- Antoni Czechow
- Stanisław Brzozowski
- Zygmunt Gloger
- Bolesław Prus
- Rudolf G. Binding
- Honore de Balzac
- Marceline Desbordes-Valmore
- Seweryn Goszczyński


Polecamy:

Wyznanie artysty
Głos
Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka
O przyjmowaniu wskazań
Bogurodzica
Ojciec Goriot
O przyjdź
Historia roku
Don Juan
Marsz weselny
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antoni Czechow, Max Elskamp, George Gordon Byron, Gustave Kahn, Wiktoras Gomulickis, brak, Tadeusz Boy-Żeleński, Hugo von Hofmannsthal, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria De La Fayette, Maria Dąbrowska, Francis Jammes, Charles Guérin, Guillaume Apollinaire, Józef Czechowicz, Théodore de Banville, Johann Wolfgang von Goethe, nieznany, Stefan George, Rudolf G. Binding, Charles Cros, Rudyard Kipling, Andrzej Frycz Modrzewski, Anton Czechow, Antonina Domańska, Marija Konopnicka, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Michał Bałucki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aloysius Bertrand, Anatole France, Eurypides, Deotyma, Louis le Cardonnel, Henry Bataille, Stefan Grabiński, Denis Diderot, Alter Kacyzne, Alojzy Feliński, Aleksander Fredro, Jean-Marc Bernard, Charles Baudelaire, Hans Christian Andersen, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Dumas, Anatole le Braz, Max Dauthendey, Aleksander Brückner, Karl Gjellerup, Klemensas Junoša, Anatol France, Michaił Bułhakow, Joseph Conrad, Miguel de Cervantes Saavedra, Björnstjerne Björnson, Tristan Derème, Wincenty Korab-Brzozowski, Daniel Defoe, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Fryderyk Hebbel, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wiktor Gomulicki, Casimir Delavigne, Alfred Jarry, René Descartes, Konstanty Gaszyński, Władysław Anczyc, Frances Hodgson Burnett, Seweryn Goszczyński, Pedro Calderón de la Barca, Charles Baudlaire, Stanisław Brzozowski, Honore de Balzac, Zygmunt Gloger, Theodor Däubler, Marceline Desbordes-Valmore, Bolesław Prus, Joachim Gasquet, Julius Hart, Homer, Jan Kasprowicz, Fagus, E. T. A. Hoffmann, Fryderyk Hölderlin, Franciszek Karpiński, Louis Gallet, , Léon Deubel, Dōgen Kigen, James Oliver Curwood,

dobra strona
jedwabne poszewki
Get monthly loan with licensed moneylenders https://moneylendersingapore.org/
© 2015 Zbiór książek.