Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Calineczka
Autor: Hans Christian Andersen

Pewna dobra kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy i rzekła: — Tak bym chciała mieć malutkie dziecko. Powiedz mi, co tu robić, żebym je miała? — O! To nietrudno — odpowiedziała czarownica — mogę ci doskonale poradzić. Masz tu ziarnko jęczmienia — ale to nie jest takie zwyczajne ziarnko, które sieją w polu albo sypią kurom na pokarm; zasadź je starannie w doniczce do kwiatów, a zobaczysz, co z tego będzie. — Dziękuję — rzekła poczciwa kobieta i zapłaciła jędzy dziesięć groszy, bo tyle to ziarnko kosztowało. Po powrocie do domu, zasadziła je starannie w doniczce od kwiatów i zaraz pokazała się mała roślinka, okryła się pięknymi listkami, a w środku wyrósł jakiś kwiat złotopurpurowy, podobny do tulipana, tylko zamknięty jak pączek. — Cóż to za prześliczny kwiat! — rzekła kobieta i tak była zachwycona, że całowała złote i czerwone płatki. W tej samej chwili jednak kwiat z wielkim łoskotem otworzył się i w środku, na zielonym dnie kielicha, gdzie zwykle mieści się słupek kwiatowy, stała sobie prześliczna mała dziewczynka. Nazwali ją Calineczką, gdyż była maluchna jak młoda pszczółka, tylko daleko zgrabniejsza. Kobieta wzięła zaraz łupinkę orzecha, ażeby w niej urządzić kolebkę dla swego dzieciątka; fiołkowe płatki posłużyły za sienniczek, a jeden płatek róży za kołderkę. W nocy Calineczka spała wybornie, a w dzień się bawiła na stole. Dobra kobieta postawiła na nim talerz z wodą, otoczony wiankiem kwiatów, których łodyżki były

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Louis Gallet
- Charles Baudelaire
- Maria Dąbrowska
- Antoni Czechow
- Klemensas Junoša
- Charles Cros
- Gustave Kahn
- Joseph Conrad
- Alojzy Feliński
- Marija Konopnicka


Polecamy:

Złote sidła
Pieśń o Rolandzie
Życie poprzednie
we czterech
Harmonia wieczorna
Puk z Pukowej Górki
Muza chora
o niebie
Pożegnanie z Lindorą w górach
Samowiedzy! Boleści!

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Michaił Bułhakow, Frances Hodgson Burnett, Fryderyk Hebbel, nieznany, Karl Gjellerup, Alojzy Feliński, Józef Czechowicz, Bolesław Prus, George Gordon Byron, Homer, Max Dauthendey, Gustave Kahn, Anatol France, Charles Guérin, Seweryn Goszczyński, Franciszek Karpiński, James Oliver Curwood, Hans Christian Andersen, Guillaume Apollinaire, Rudolf G. Binding, Louis Gallet, Julius Hart, Dōgen Kigen, Denis Diderot, Rudyard Kipling, Jan Kasprowicz, Wiktoras Gomulickis, Louis le Cardonnel, Honore de Balzac, Adam Asnyk, Eurypides, Aloysius Bertrand, Deotyma, Tristan Derème, Marceline Desbordes-Valmore, Léon Deubel, Johann Wolfgang von Goethe, Jean-Marc Bernard, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wiktor Gomulicki, Stanisław Korab-Brzozowski, René Descartes, brak, Stefan Grabiński, , Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Charles Cros, Björnstjerne Björnson, Konstanty Gaszyński, Władysław Anczyc, Max Elskamp, Fagus, Joachim Gasquet, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Hugo von Hofmannsthal, Charles Baudelaire, Klemensas Junoša, Theodor Däubler, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Baudlaire, Maria Konopnicka, Marija Konopnicka, Daniel Defoe, Andrzej Frycz Modrzewski, Joseph Conrad, Pedro Calderón de la Barca, Alter Kacyzne, Antoni Czechow, Stefan George, Stanisław Brzozowski, Francis Jammes, Aleksander Dumas, Anton Czechow, Alfred Jarry, E. T. A. Hoffmann, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria De La Fayette, Anatole France, Anatole le Braz, Aleksander Brückner, Henry Bataille, Jacob i Wilhelm Grimm, Antonina Domańska, Miguel de Cervantes Saavedra, Zygmunt Gloger, Théodore de Banville, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Dąbrowska, Michał Bałucki, Casimir Delavigne, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Fredro,

Ivnice septiky výroba a prodej
Całej Polski ceny producenta
© 2015 Zbiór książek.