Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Calineczka
Autor: Hans Christian Andersen

Pewna dobra kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy i rzekła: — Tak bym chciała mieć malutkie dziecko. Powiedz mi, co tu robić, żebym je miała? — O! To nietrudno — odpowiedziała czarownica — mogę ci doskonale poradzić. Masz tu ziarnko jęczmienia — ale to nie jest takie zwyczajne ziarnko, które sieją w polu albo sypią kurom na pokarm; zasadź je starannie w doniczce do kwiatów, a zobaczysz, co z tego będzie. — Dziękuję — rzekła poczciwa kobieta i zapłaciła jędzy dziesięć groszy, bo tyle to ziarnko kosztowało. Po powrocie do domu, zasadziła je starannie w doniczce od kwiatów i zaraz pokazała się mała roślinka, okryła się pięknymi listkami, a w środku wyrósł jakiś kwiat złotopurpurowy, podobny do tulipana, tylko zamknięty jak pączek. — Cóż to za prześliczny kwiat! — rzekła kobieta i tak była zachwycona, że całowała złote i czerwone płatki. W tej samej chwili jednak kwiat z wielkim łoskotem otworzył się i w środku, na zielonym dnie kielicha, gdzie zwykle mieści się słupek kwiatowy, stała sobie prześliczna mała dziewczynka. Nazwali ją Calineczką, gdyż była maluchna jak młoda pszczółka, tylko daleko zgrabniejsza. Kobieta wzięła zaraz łupinkę orzecha, ażeby w niej urządzić kolebkę dla swego dzieciątka; fiołkowe płatki posłużyły za sienniczek, a jeden płatek róży za kołderkę. W nocy Calineczka spała wybornie, a w dzień się bawiła na stole. Dobra kobieta postawiła na nim talerz z wodą, otoczony wiankiem kwiatów, których łodyżki były

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Anatole France
- Johann Wolfgang von Goethe
- Stefan George
- Alojzy Feliński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Władysław Anczyc
- Fagus
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- René Descartes
- Aleksander Brückner


Polecamy:

Ojciec Goriot
Komedia ludzka Eugenia Grandet
Śmierć kochanków
Olbrzymka
Córa Albionu
Troškimas
Przesolił
śmierć
Do Malabarki
Dzieło sztuki

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Eurypides, Fagus, Charles Baudelaire, Antonina Domańska, Rudyard Kipling, Maria Dąbrowska, , Stefan George, Hans Christian Andersen, Rudolf G. Binding, Franciszek Karpiński, Tadeusz Boy-Żeleński, Max Elskamp, Hugo von Hofmannsthal, Guillaume Apollinaire, Denis Diderot, Marija Konopnicka, Maria Konopnicka, Klemensas Junoša, Wiktoras Gomulickis, Konstanty Gaszyński, Michaił Bułhakow, Daniel Defoe, Gustave Kahn, Stanisław Korab-Brzozowski, Jan Kasprowicz, Casimir Delavigne, Maria De La Fayette, E. T. A. Hoffmann, Alter Kacyzne, Deotyma, Seweryn Goszczyński, Joachim Gasquet, Charles Baudlaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Henry Bataille, Alfred Jarry, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatol France, Zygmunt Gloger, Adam Asnyk, Louis le Cardonnel, Jean-Marc Bernard, Aleksander Dumas, Francis Jammes, Max Dauthendey, Fryderyk Hebbel, Anatole le Braz, Jacob i Wilhelm Grimm, Dōgen Kigen, Tristan Derème, Björnstjerne Björnson, Bolesław Prus, René Descartes, Frances Hodgson Burnett, Anatole France, Johann Wolfgang von Goethe, George Gordon Byron, brak, Aleksander Fredro, Fryderyk Hölderlin, Charles Cros, Marceline Desbordes-Valmore, Józef Czechowicz, Homer, Théodore de Banville, James Oliver Curwood, Honore de Balzac, Theodor Däubler, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alojzy Feliński, Anton Czechow, Karl Gjellerup, Michał Bałucki, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Brückner, Wiktor Gomulicki, Léon Deubel, Władysław Anczyc, Stefan Grabiński, Joseph Conrad, Wincenty Korab-Brzozowski, Aloysius Bertrand, Charles Guérin, Louis Gallet, Julius Hart, Antoni Czechow, nieznany, Stanisław Brzozowski, Pedro Calderón de la Barca,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.