Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Calineczka
Autor: Hans Christian Andersen

Pewna dobra kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy i rzekła: — Tak bym chciała mieć malutkie dziecko. Powiedz mi, co tu robić, żebym je miała? — O! To nietrudno — odpowiedziała czarownica — mogę ci doskonale poradzić. Masz tu ziarnko jęczmienia — ale to nie jest takie zwyczajne ziarnko, które sieją w polu albo sypią kurom na pokarm; zasadź je starannie w doniczce do kwiatów, a zobaczysz, co z tego będzie. — Dziękuję — rzekła poczciwa kobieta i zapłaciła jędzy dziesięć groszy, bo tyle to ziarnko kosztowało. Po powrocie do domu, zasadziła je starannie w doniczce od kwiatów i zaraz pokazała się mała roślinka, okryła się pięknymi listkami, a w środku wyrósł jakiś kwiat złotopurpurowy, podobny do tulipana, tylko zamknięty jak pączek. — Cóż to za prześliczny kwiat! — rzekła kobieta i tak była zachwycona, że całowała złote i czerwone płatki. W tej samej chwili jednak kwiat z wielkim łoskotem otworzył się i w środku, na zielonym dnie kielicha, gdzie zwykle mieści się słupek kwiatowy, stała sobie prześliczna mała dziewczynka. Nazwali ją Calineczką, gdyż była maluchna jak młoda pszczółka, tylko daleko zgrabniejsza. Kobieta wzięła zaraz łupinkę orzecha, ażeby w niej urządzić kolebkę dla swego dzieciątka; fiołkowe płatki posłużyły za sienniczek, a jeden płatek róży za kołderkę. W nocy Calineczka spała wybornie, a w dzień się bawiła na stole. Dobra kobieta postawiła na nim talerz z wodą, otoczony wiankiem kwiatów, których łodyżki były

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Louis Gallet
- Aleksander Fredro
- Maria Dąbrowska
- Francis Jammes
- Alfred Jarry
- E. T. A. Hoffmann
- Anatole le Braz
- Aloysius Bertrand
- Stanisław Brzozowski
- Adam Asnyk


Polecamy:

Zemsta
Orzeł i sroka
Lietuvaitės
świat
Utwory drobne
Trzaska i Zbroja
Laura i Filon
toruń
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowi
Latarnie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joachim Gasquet, Stefan George, Anton Czechow, Fryderyk Hölderlin, Fagus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Louis Gallet, Bolesław Prus, Stanisław Brzozowski, Léon Deubel, Max Elskamp, Jacob i Wilhelm Grimm, Marija Konopnicka, Seweryn Goszczyński, Deotyma, Hans Christian Andersen, E. T. A. Hoffmann, Marceline Desbordes-Valmore, James Oliver Curwood, Dōgen Kigen, Miguel de Cervantes Saavedra, Stefan Grabiński, Frances Hodgson Burnett, René Descartes, Henry Bataille, Michaił Bułhakow, Maria De La Fayette, Aleksander Fredro, Charles Baudelaire, Władysław Anczyc, Homer, Antonina Domańska, Karl Gjellerup, Alter Kacyzne, Jean-Marc Bernard, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Guérin, Antoni Czechow, Anatole France, Adam Asnyk, Anatol France, George Gordon Byron, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Théodore de Banville, Eurypides, Michał Bałucki, Maria Konopnicka, Johann Wolfgang von Goethe, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Brückner, Björnstjerne Björnson, Andrzej Frycz Modrzewski, Konstanty Gaszyński, Alfred Jarry, Rudyard Kipling, Theodor Däubler, Wiktoras Gomulickis, Anatole le Braz, Charles Cros, Daniel Defoe, Klemensas Junoša, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Guillaume Apollinaire, Casimir Delavigne, Józef Czechowicz, Francis Jammes, Julius Hart, Hugo von Hofmannsthal, Max Dauthendey, Zygmunt Gloger, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Charles Baudlaire, Gustave Kahn, Rudolf G. Binding, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Louis le Cardonnel, Denis Diderot, Tadeusz Boy-Żeleński, Aloysius Bertrand, Wiktor Gomulicki, Joseph Conrad, Aleksander Dumas, Alojzy Feliński, nieznany, Tristan Derème, brak, , Pedro Calderón de la Barca, Honore de Balzac, Fryderyk Hebbel,

pensjonaty barlinek
internet airmax
kolonoskopia toruń
© 2015 Zbiór książek.