Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Calineczka
Autor: Hans Christian Andersen

Pewna dobra kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy i rzekła: — Tak bym chciała mieć malutkie dziecko. Powiedz mi, co tu robić, żebym je miała? — O! To nietrudno — odpowiedziała czarownica — mogę ci doskonale poradzić. Masz tu ziarnko jęczmienia — ale to nie jest takie zwyczajne ziarnko, które sieją w polu albo sypią kurom na pokarm; zasadź je starannie w doniczce do kwiatów, a zobaczysz, co z tego będzie. — Dziękuję — rzekła poczciwa kobieta i zapłaciła jędzy dziesięć groszy, bo tyle to ziarnko kosztowało. Po powrocie do domu, zasadziła je starannie w doniczce od kwiatów i zaraz pokazała się mała roślinka, okryła się pięknymi listkami, a w środku wyrósł jakiś kwiat złotopurpurowy, podobny do tulipana, tylko zamknięty jak pączek. — Cóż to za prześliczny kwiat! — rzekła kobieta i tak była zachwycona, że całowała złote i czerwone płatki. W tej samej chwili jednak kwiat z wielkim łoskotem otworzył się i w środku, na zielonym dnie kielicha, gdzie zwykle mieści się słupek kwiatowy, stała sobie prześliczna mała dziewczynka. Nazwali ją Calineczką, gdyż była maluchna jak młoda pszczółka, tylko daleko zgrabniejsza. Kobieta wzięła zaraz łupinkę orzecha, ażeby w niej urządzić kolebkę dla swego dzieciątka; fiołkowe płatki posłużyły za sienniczek, a jeden płatek róży za kołderkę. W nocy Calineczka spała wybornie, a w dzień się bawiła na stole. Dobra kobieta postawiła na nim talerz z wodą, otoczony wiankiem kwiatów, których łodyżki były

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Max Elskamp
- Seweryn Goszczyński
- nieznany
- Maria Dąbrowska
- Théodore de Banville
- Wiktoras Gomulickis
- Honore de Balzac
- Stanisław Brzozowski
- Wiktor Gomulicki
- Francis Jammes


Polecamy:

Wincenty Korab-Brzozowski
Słońce powstanie znowu…
mózg lat 12
Rocznica
Zagadkowa natura
Boże Narodzenie
Głos
Królowa śniegu
Otchłań
Ukradziony grosik
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Anatole France, James Oliver Curwood, Jan Kasprowicz, Rudolf G. Binding, Aleksander Brückner, Konstanty Gaszyński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Klemensas Junoša, Louis le Cardonnel, Karl Gjellerup, Max Dauthendey, Alfred Jarry, Wiktoras Gomulickis, Rudyard Kipling, Honore de Balzac, Wiktor Gomulicki, Tadeusz Boy-Żeleński, Alojzy Feliński, Seweryn Goszczyński, Björnstjerne Björnson, Theodor Däubler, Anatol France, Antoni Czechow, Théodore de Banville, Frances Hodgson Burnett, Maria Dąbrowska, Miguel de Cervantes Saavedra, Gustave Kahn, Władysław Anczyc, Jean-Marc Bernard, Stefan Grabiński, E. T. A. Hoffmann, Aloysius Bertrand, Julius Hart, Marija Konopnicka, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Homer, Michaił Bułhakow, Charles Baudelaire, Hugo von Hofmannsthal, Henry Bataille, Antonina Domańska, Guillaume Apollinaire, Charles Guérin, Pedro Calderón de la Barca, Jacob i Wilhelm Grimm, Marceline Desbordes-Valmore, René Descartes, Maria Konopnicka, Fryderyk Hebbel, Charles Cros, Casimir Delavigne, brak, Joachim Gasquet, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Józef Czechowicz, Deotyma, Michał Bałucki, Bolesław Prus, Eurypides, Stefan George, Anton Czechow, Fagus, Stanisław Brzozowski, Hans Christian Andersen, Daniel Defoe, Anatole le Braz, Léon Deubel, Johann Wolfgang von Goethe, Wincenty Korab-Brzozowski, Francis Jammes, Tristan Derème, Charles Baudlaire, Denis Diderot, Louis Gallet, Adam Asnyk, Maria De La Fayette, Joseph Conrad, Fryderyk Hölderlin, Franciszek Karpiński, Alter Kacyzne, Max Elskamp, Aleksander Dumas, , George Gordon Byron, Dōgen Kigen, Stanisław Korab-Brzozowski, Zygmunt Gloger, Andrzej Frycz Modrzewski, nieznany, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aleksander Fredro,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.