Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dzwony
Autor: Hans Christian Andersen

W wielkim mieście, wśród gwaru i wrzawy ulicznej, w chwili, gdy słońce kryło się za domy i tylko niebo jaśniało jak złote pomiędzy kominami, słychać było czasem dźwięk szczególny, podobny do odgłosu dzwonu. Zdarzało się to rzadko i na krótką chwilę, gdyż turkot głuszył tajemnicze tony, a ludzie tak byli zajęci rozmaitymi sprawami, iż nie zawsze zwracali uwagę na wszystko, co dokoła nich brzmiało. Dziś ten usłyszał ów dzwon, jutro inny, każdy spoglądał w górę i powtarzał: — Słońce zachodzi. Ci jednak, którzy mieszkali za miastem lub byli przed wieczorem na przechadzce między małymi wiejskimi domkami, pośród pól i ogrodów, ci lepiej widzieli prześliczne niebo złoto-purpurowe i wyraźniej słyszeli odgłos dzwonu. I zdawało się wszystkim, że to dzwon kościelny, płynący z głębi lasu, który czernił się w oddali, i w tę stronę zwracały się wszystkie spojrzenia. Na koniec ludzie zaczęli rozmawiać o tajemniczym dźwięku, który nie był przecież złudzeniem, choć nie wiadomo, skąd pochodził, skoro go słyszało tylu. Bardzo wiele osób żartowało z tej historii, dowodząc, że nigdy, pomimo uwagi, nigdy nie słyszeli podobnego głosu ani o zachodzie, ani o wschodzie słońca. — A jednakże coś dźwięczy — odpowiadali inni. — Tylko — czy to dzwony? Czy kościelne? Czy naprawdę płyną z tego cichego lasu? Dźwięk jest jakiś dziwny, dziwnie potężny, silny, chociaż niby daleki. Można by to sprawdzić. Bogaci i biedni zapragnęli jednocześnie udać się do lasu, jedni wyruszyli powozami, piechotą drudzy. Droga okazała się jednak daleka i wielu powróciło

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Franciszek Karpiński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Max Elskamp
- Daniel Defoe
- nieznany
- Anatole le Braz
- Alojzy Feliński
- Władysław Anczyc
- Max Dauthendey
- Alfred Jarry


Polecamy:

Pod baldachimem drzew
Chore perły i inne opowiadania
Okna
Do Justyny O wdzięczności
Wieczory
pamięci zniknionego
Do Malabarki
Boże Narodzenie
O przyjdź
Brązownicy
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
brak, Frances Hodgson Burnett, Stefan Grabiński, Michaił Bułhakow, Maria Dąbrowska, George Gordon Byron, Fryderyk Hebbel, Honore de Balzac, Henry Bataille, Józef Czechowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Johann Wolfgang von Goethe, Wiktor Gomulicki, Wincenty Korab-Brzozowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Władysław Anczyc, Stefan George, Hugo von Hofmannsthal, Zygmunt Gloger, nieznany, Casimir Delavigne, Denis Diderot, Anatole France, Max Dauthendey, Deotyma, Tristan Derème, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Klemensas Junoša, Aloysius Bertrand, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Seweryn Goszczyński, Marija Konopnicka, E. T. A. Hoffmann, Joseph Conrad, Miguel de Cervantes Saavedra, Louis Gallet, Tadeusz Boy-Żeleński, Joachim Gasquet, Francis Jammes, Alojzy Feliński, Anatol France, Charles Guérin, Fryderyk Hölderlin, Karl Gjellerup, Jean-Marc Bernard, , Antonina Domańska, Léon Deubel, Theodor Däubler, James Oliver Curwood, Eurypides, Alter Kacyzne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Théodore de Banville, Maria Konopnicka, Stanisław Brzozowski, Alfred Jarry, Björnstjerne Björnson, Fagus, Anton Czechow, Anatole le Braz, Max Elskamp, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Julius Hart, Maria De La Fayette, Guillaume Apollinaire, Konstanty Gaszyński, Rudolf G. Binding, Aleksander Brückner, Aleksander Fredro, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Dumas, Jacob i Wilhelm Grimm, René Descartes, Bolesław Prus, Charles Cros, Adam Asnyk, Dōgen Kigen, Hans Christian Andersen, Charles Baudlaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Antoni Czechow, Charles Baudelaire, Gustave Kahn, Michał Bałucki, Louis le Cardonnel, Rudyard Kipling, Homer, Pedro Calderón de la Barca, Jan Kasprowicz, Daniel Defoe,

krzyżak i podpora wału, wały kardana
piękne niepowtarzalne jedyne w swoim rodzaju sesje plenerowe ślubne opatrzone piekną fotografią
wizytówki katowice
gabka florystyczna
czyste powietrze
© 2015 Zbiór książek.