Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dzwony
Autor: Hans Christian Andersen

W wielkim mieście, wśród gwaru i wrzawy ulicznej, w chwili, gdy słońce kryło się za domy i tylko niebo jaśniało jak złote pomiędzy kominami, słychać było czasem dźwięk szczególny, podobny do odgłosu dzwonu. Zdarzało się to rzadko i na krótką chwilę, gdyż turkot głuszył tajemnicze tony, a ludzie tak byli zajęci rozmaitymi sprawami, iż nie zawsze zwracali uwagę na wszystko, co dokoła nich brzmiało. Dziś ten usłyszał ów dzwon, jutro inny, każdy spoglądał w górę i powtarzał: — Słońce zachodzi. Ci jednak, którzy mieszkali za miastem lub byli przed wieczorem na przechadzce między małymi wiejskimi domkami, pośród pól i ogrodów, ci lepiej widzieli prześliczne niebo złoto-purpurowe i wyraźniej słyszeli odgłos dzwonu. I zdawało się wszystkim, że to dzwon kościelny, płynący z głębi lasu, który czernił się w oddali, i w tę stronę zwracały się wszystkie spojrzenia. Na koniec ludzie zaczęli rozmawiać o tajemniczym dźwięku, który nie był przecież złudzeniem, choć nie wiadomo, skąd pochodził, skoro go słyszało tylu. Bardzo wiele osób żartowało z tej historii, dowodząc, że nigdy, pomimo uwagi, nigdy nie słyszeli podobnego głosu ani o zachodzie, ani o wschodzie słońca. — A jednakże coś dźwięczy — odpowiadali inni. — Tylko — czy to dzwony? Czy kościelne? Czy naprawdę płyną z tego cichego lasu? Dźwięk jest jakiś dziwny, dziwnie potężny, silny, chociaż niby daleki. Można by to sprawdzić. Bogaci i biedni zapragnęli jednocześnie udać się do lasu, jedni wyruszyli powozami, piechotą drudzy. Droga okazała się jednak daleka i wielu powróciło

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Konstanty Gaszyński
- Louis le Cardonnel
- Theodor Däubler
- Władysław Anczyc
- Joseph Conrad
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Théodore de Banville
- Aleksander Dumas
- Dōgen Kigen


Polecamy:

Gdy się Chrystus rodzi
Heautontimoroumenos
Śmierć nędzarzy
dno
Pieśń o Narodzeniu Pańskim
melancholia
Latarnie
Czarna sukienka
elegia niemocy
Pieśń jesienna
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Jan Kasprowicz, Homer, Alter Kacyzne, Anatol France, Marija Konopnicka, Andrzej Frycz Modrzewski, Alojzy Feliński, Klemensas Junoša, Anton Czechow, Pedro Calderón de la Barca, Hugo von Hofmannsthal, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, Johann Wolfgang von Goethe, Michał Bałucki, Józef Czechowicz, Aleksander Fredro, Bolesław Prus, George Gordon Byron, Maria Dąbrowska, Max Elskamp, Charles Cros, Jean-Marc Bernard, Antonina Domańska, Stanisław Korab-Brzozowski, Rudolf G. Binding, Daniel Defoe, Joseph Conrad, Charles Guérin, Maria De La Fayette, Władysław Anczyc, Wincenty Korab-Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fagus, Tristan Derème, nieznany, Francis Jammes, Zygmunt Gloger, Adam Asnyk, Guillaume Apollinaire, Stefan Grabiński, Michaił Bułhakow, Aleksander Brückner, Aloysius Bertrand, Aleksander Dumas, Denis Diderot, Théodore de Banville, Honore de Balzac, Charles Baudelaire, Wiktoras Gomulickis, James Oliver Curwood, Gustave Kahn, Theodor Däubler, Anatole le Braz, Anatole France, E. T. A. Hoffmann, Konstanty Gaszyński, Seweryn Goszczyński, Henry Bataille, Frances Hodgson Burnett, Louis le Cardonnel, Karl Gjellerup, Fryderyk Hölderlin, Rudyard Kipling, Jacob i Wilhelm Grimm, Maria Konopnicka, brak, , Liudvika Didžiulienė-Žmona, Léon Deubel, Joachim Gasquet, Wiktor Gomulicki, Miguel de Cervantes Saavedra, Stefan George, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Casimir Delavigne, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Julius Hart, Eurypides, Antoni Czechow, René Descartes, Dōgen Kigen, Alfred Jarry, Franciszek Karpiński, Tadeusz Boy-Żeleński, Louis Gallet, Charles Baudlaire, Max Dauthendey, Stanisław Brzozowski, Deotyma,

pozycjonowanie stron program
znaczenia snów
Szamba betonowe Krosno
Zbiorniki oraz szamba betonowe
najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.