Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dzwony
Autor: Hans Christian Andersen

W wielkim mieście, wśród gwaru i wrzawy ulicznej, w chwili, gdy słońce kryło się za domy i tylko niebo jaśniało jak złote pomiędzy kominami, słychać było czasem dźwięk szczególny, podobny do odgłosu dzwonu. Zdarzało się to rzadko i na krótką chwilę, gdyż turkot głuszył tajemnicze tony, a ludzie tak byli zajęci rozmaitymi sprawami, iż nie zawsze zwracali uwagę na wszystko, co dokoła nich brzmiało. Dziś ten usłyszał ów dzwon, jutro inny, każdy spoglądał w górę i powtarzał: — Słońce zachodzi. Ci jednak, którzy mieszkali za miastem lub byli przed wieczorem na przechadzce między małymi wiejskimi domkami, pośród pól i ogrodów, ci lepiej widzieli prześliczne niebo złoto-purpurowe i wyraźniej słyszeli odgłos dzwonu. I zdawało się wszystkim, że to dzwon kościelny, płynący z głębi lasu, który czernił się w oddali, i w tę stronę zwracały się wszystkie spojrzenia. Na koniec ludzie zaczęli rozmawiać o tajemniczym dźwięku, który nie był przecież złudzeniem, choć nie wiadomo, skąd pochodził, skoro go słyszało tylu. Bardzo wiele osób żartowało z tej historii, dowodząc, że nigdy, pomimo uwagi, nigdy nie słyszeli podobnego głosu ani o zachodzie, ani o wschodzie słońca. — A jednakże coś dźwięczy — odpowiadali inni. — Tylko — czy to dzwony? Czy kościelne? Czy naprawdę płyną z tego cichego lasu? Dźwięk jest jakiś dziwny, dziwnie potężny, silny, chociaż niby daleki. Można by to sprawdzić. Bogaci i biedni zapragnęli jednocześnie udać się do lasu, jedni wyruszyli powozami, piechotą drudzy. Droga okazała się jednak daleka i wielu powróciło

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stanisław Brzozowski
- Hans Christian Andersen
- Rudyard Kipling
- Michaił Bułhakow
- nieznany
- Anatole France
- James Oliver Curwood
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Charles Guérin
- Władysław Anczyc


Polecamy:

O poprawie Rzeczypospolitej
Mysikrólik i niedźwiedź
Nasi okupanci
Dzisiaj w Betlejem
Młyn na wzgórzu
Król zamczyska
Mazurek
O pierwszej nad ranem
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowi
Laura i Filon

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antoni Czechow, Dōgen Kigen, Max Dauthendey, Deotyma, Stefan Grabiński, Louis Gallet, Charles Guérin, Henry Bataille, nieznany, Hugo von Hofmannsthal, Andrzej Frycz Modrzewski, Daniel Defoe, Wiktoras Gomulickis, Joseph Conrad, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Max Elskamp, Anatol France, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Gustave Kahn, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Dumas, Wiktor Gomulicki, Stefan George, Jan Kasprowicz, Klemensas Junoša, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Brückner, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alojzy Feliński, Guillaume Apollinaire, René Descartes, Denis Diderot, Stanisław Korab-Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Frances Hodgson Burnett, Konstanty Gaszyński, Wincenty Korab-Brzozowski, James Oliver Curwood, Józef Czechowicz, Władysław Anczyc, Bolesław Prus, Honore de Balzac, Anton Czechow, Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński, Fryderyk Hebbel, Maria Konopnicka, Francis Jammes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marija Konopnicka, Stanisław Brzozowski, Aloysius Bertrand, Louis le Cardonnel, Alfred Jarry, Alter Kacyzne, Hans Christian Andersen, Charles Cros, Maria De La Fayette, Adam Asnyk, brak, , Maria Dąbrowska, Léon Deubel, Antonina Domańska, Tadeusz Boy-Żeleński, Karl Gjellerup, Anatole France, Michaił Bułhakow, Julius Hart, Jacob i Wilhelm Grimm, Theodor Däubler, Tristan Derème, Homer, Eurypides, Zygmunt Gloger, Johann Wolfgang von Goethe, Anatole le Braz, Rudyard Kipling, Rudolf G. Binding, Fagus, Franciszek Karpiński, George Gordon Byron, Michał Bałucki, Miguel de Cervantes Saavedra, Björnstjerne Björnson, Casimir Delavigne, Charles Baudelaire, Joachim Gasquet, Théodore de Banville, Charles Baudlaire, Jean-Marc Bernard, Pedro Calderón de la Barca,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.