Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dzwony
Autor: Hans Christian Andersen

W wielkim mieście, wśród gwaru i wrzawy ulicznej, w chwili, gdy słońce kryło się za domy i tylko niebo jaśniało jak złote pomiędzy kominami, słychać było czasem dźwięk szczególny, podobny do odgłosu dzwonu. Zdarzało się to rzadko i na krótką chwilę, gdyż turkot głuszył tajemnicze tony, a ludzie tak byli zajęci rozmaitymi sprawami, iż nie zawsze zwracali uwagę na wszystko, co dokoła nich brzmiało. Dziś ten usłyszał ów dzwon, jutro inny, każdy spoglądał w górę i powtarzał: — Słońce zachodzi. Ci jednak, którzy mieszkali za miastem lub byli przed wieczorem na przechadzce między małymi wiejskimi domkami, pośród pól i ogrodów, ci lepiej widzieli prześliczne niebo złoto-purpurowe i wyraźniej słyszeli odgłos dzwonu. I zdawało się wszystkim, że to dzwon kościelny, płynący z głębi lasu, który czernił się w oddali, i w tę stronę zwracały się wszystkie spojrzenia. Na koniec ludzie zaczęli rozmawiać o tajemniczym dźwięku, który nie był przecież złudzeniem, choć nie wiadomo, skąd pochodził, skoro go słyszało tylu. Bardzo wiele osób żartowało z tej historii, dowodząc, że nigdy, pomimo uwagi, nigdy nie słyszeli podobnego głosu ani o zachodzie, ani o wschodzie słońca. — A jednakże coś dźwięczy — odpowiadali inni. — Tylko — czy to dzwony? Czy kościelne? Czy naprawdę płyną z tego cichego lasu? Dźwięk jest jakiś dziwny, dziwnie potężny, silny, chociaż niby daleki. Można by to sprawdzić. Bogaci i biedni zapragnęli jednocześnie udać się do lasu, jedni wyruszyli powozami, piechotą drudzy. Droga okazała się jednak daleka i wielu powróciło

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Konstanty Gaszyński
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Anatole France
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Marceline Desbordes-Valmore
- Denis Diderot
- Alfred Jarry
- Antonina Domańska
- Karl Gjellerup


Polecamy:

Gaj święcony
mózg lat 12
pieśń
Znachor
Utwory drobne
Chata w lesie
Kariera Nikodema Dyzmy
ballada z tamtej strony
preludium
Lulajże, Jezuniu
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Wincenty Korab-Brzozowski, Julius Hart, Alter Kacyzne, Bolesław Prus, Maria De La Fayette, Maria Konopnicka, Charles Guérin, James Oliver Curwood, Guillaume Apollinaire, Max Dauthendey, Casimir Delavigne, Louis Gallet, Antonina Domańska, Fryderyk Hölderlin, Hans Christian Andersen, Andrzej Frycz Modrzewski, Stefan George, Fagus, Seweryn Goszczyński, René Descartes, Rudyard Kipling, Karl Gjellerup, Homer, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatole le Braz, Aloysius Bertrand, Johann Wolfgang von Goethe, Rudolf G. Binding, Franciszek Karpiński, Miguel de Cervantes Saavedra, Alfred Jarry, Alojzy Feliński, Klemensas Junoša, Dōgen Kigen, Wiktor Gomulicki, Aleksander Dumas, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Deotyma, Louis le Cardonnel, Józef Czechowicz, Zygmunt Gloger, Aleksander Brückner, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Théodore de Banville, Theodor Däubler, Michał Bałucki, Maria Dąbrowska, Francis Jammes, Antoni Czechow, Wiktoras Gomulickis, Adam Asnyk, Marija Konopnicka, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jean-Marc Bernard, Joseph Conrad, Liudvika Didžiulienė-Žmona, , Konstanty Gaszyński, Björnstjerne Björnson, George Gordon Byron, Léon Deubel, Władysław Anczyc, Frances Hodgson Burnett, Honore de Balzac, brak, Tristan Derème, Max Elskamp, Joachim Gasquet, Aleksander Fredro, Charles Baudlaire, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Henry Bataille, Anatole France, Hugo von Hofmannsthal, Marceline Desbordes-Valmore, E. T. A. Hoffmann, Stanisław Brzozowski, Denis Diderot, Fryderyk Hebbel, Daniel Defoe, Eurypides, Tadeusz Boy-Żeleński, Charles Baudelaire, nieznany, Anatol France, Charles Cros, Gustave Kahn, Stefan Grabiński, Jan Kasprowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Pedro Calderón de la Barca,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.