Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dzwony
Autor: Hans Christian Andersen

W wielkim mieście, wśród gwaru i wrzawy ulicznej, w chwili, gdy słońce kryło się za domy i tylko niebo jaśniało jak złote pomiędzy kominami, słychać było czasem dźwięk szczególny, podobny do odgłosu dzwonu. Zdarzało się to rzadko i na krótką chwilę, gdyż turkot głuszył tajemnicze tony, a ludzie tak byli zajęci rozmaitymi sprawami, iż nie zawsze zwracali uwagę na wszystko, co dokoła nich brzmiało. Dziś ten usłyszał ów dzwon, jutro inny, każdy spoglądał w górę i powtarzał: — Słońce zachodzi. Ci jednak, którzy mieszkali za miastem lub byli przed wieczorem na przechadzce między małymi wiejskimi domkami, pośród pól i ogrodów, ci lepiej widzieli prześliczne niebo złoto-purpurowe i wyraźniej słyszeli odgłos dzwonu. I zdawało się wszystkim, że to dzwon kościelny, płynący z głębi lasu, który czernił się w oddali, i w tę stronę zwracały się wszystkie spojrzenia. Na koniec ludzie zaczęli rozmawiać o tajemniczym dźwięku, który nie był przecież złudzeniem, choć nie wiadomo, skąd pochodził, skoro go słyszało tylu. Bardzo wiele osób żartowało z tej historii, dowodząc, że nigdy, pomimo uwagi, nigdy nie słyszeli podobnego głosu ani o zachodzie, ani o wschodzie słońca. — A jednakże coś dźwięczy — odpowiadali inni. — Tylko — czy to dzwony? Czy kościelne? Czy naprawdę płyną z tego cichego lasu? Dźwięk jest jakiś dziwny, dziwnie potężny, silny, chociaż niby daleki. Można by to sprawdzić. Bogaci i biedni zapragnęli jednocześnie udać się do lasu, jedni wyruszyli powozami, piechotą drudzy. Droga okazała się jednak daleka i wielu powróciło

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Alfred Jarry
- Henry Bataille
- Theodor Däubler
- Franciszek Karpiński
- Maria Konopnicka
- Guillaume Apollinaire
- Charles Baudelaire
- Karl Gjellerup
- Eurypides
- Louis Gallet


Polecamy:

Trzej bracia
Matka
Modlitwa estety
Pies i flakon
Lutnista
Cudna mieszczka
toruń
Słówka
Kwiaty
we czterech
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Wiktor Gomulicki, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Fryderyk Hölderlin, Wiktoras Gomulickis, Aloysius Bertrand, Aleksander Brückner, Guillaume Apollinaire, Julius Hart, Daniel Defoe, Seweryn Goszczyński, Frances Hodgson Burnett, Stanisław Korab-Brzozowski, Henry Bataille, Homer, Zygmunt Gloger, Francis Jammes, nieznany, Adam Asnyk, Józef Czechowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Hugo von Hofmannsthal, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anatol France, Théodore de Banville, Gustave Kahn, Rudyard Kipling, Miguel de Cervantes Saavedra, Jean-Marc Bernard, Stefan George, Joachim Gasquet, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria Dąbrowska, George Gordon Byron, , Max Dauthendey, Björnstjerne Björnson, Jan Kasprowicz, Konstanty Gaszyński, Fryderyk Hebbel, Deotyma, Maria De La Fayette, Stanisław Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Anton Czechow, Louis le Cardonnel, Charles Cros, Michał Bałucki, Louis Gallet, Denis Diderot, Władysław Anczyc, Maria Konopnicka, Antonina Domańska, Stefan Grabiński, Anatole le Braz, Antoni Czechow, Eurypides, Joseph Conrad, Charles Baudelaire, Klemensas Junoša, Aleksander Fredro, Marija Konopnicka, Franciszek Karpiński, Marceline Desbordes-Valmore, Tristan Derème, Rudolf G. Binding, Alojzy Feliński, Karl Gjellerup, Aleksander Dumas, Charles Baudlaire, James Oliver Curwood, Charles Guérin, Jacob i Wilhelm Grimm, brak, Honore de Balzac, Theodor Däubler, Fagus, Alter Kacyzne, Pedro Calderón de la Barca, Bolesław Prus, Michaił Bułhakow, Dōgen Kigen, Johann Wolfgang von Goethe, Anatole France, René Descartes, Alfred Jarry, Tadeusz Boy-Żeleński, Léon Deubel, Max Elskamp, Casimir Delavigne, Hans Christian Andersen, Andrzej Frycz Modrzewski,

album na zdjęcia
thorma.com.pl
© 2015 Zbiór książek.