Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: ranek
Autor: Józef Czechowicz

zaczęło się wiotko po pierwsze w mętnym tętnic szumie popłynęły bladawe koła srebrem lazurem się mieniąc na wylot skroś nocy słodkiej krzyknął tego nie umiem zawisły każde koło brzęknęło jak pieniądz po drugie wyjawiło się słowo *koncerka* płonęło wśród kół samotne we dwójkę z troską tego też nie znał więc ukradkiem na biurko zerkał tam słownik puchł i malał i znowu rosnął po trzecie niepodobna było wytrzymać tak gdy znienacka się zapadł w węże czarnych sprężyn trzepotał rękami tonąc na wznak zbudził się w oknie trwał księżyc trzecia rano godziny siwe i nowe zwyciężyć tak a jeśli wstać trudno auto poniosło na dworzec ciężką głowę potem pociągu pudło oczy senne a koła kołacą jawą wagon niski miażdży szyny śliskie na puszyste śniegowe stawy padały dziurkami czerwone iskry czytał się w ciemnościach węsząc jak zwierzę nurt mruczał powiewem przeżyć ale mącił zagubiał kluczył nie tak łatwo czytać siebie i nauczyć a tym bardziej że za okno wybiegał patrzył na śnieg ziemię płaską obłok jutrzni puszyste zero po lasach ją głaskał za obłokiem księżyc jeszcze semafor ale czego kieszeń notes reflektorem wytrysły notowania giełdowe cyfry znaki lilpop bank dyskontowy huta gryf starachowice a i słońce wzeszło czerwoną ławicą więc potem na cały dzień przestał być tajemniczym

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Hans Christian Andersen
- Alfred Jarry
- Marceline Desbordes-Valmore
- Marija Konopnicka
- Wiktor Gomulicki
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Max Elskamp
- George Gordon Byron


Polecamy:

Ideał
Tryumfy Króla niebieskiego
o matce
Oj Maluśki, Maluśki
Wańka
Panna de Scudéry
Dolinami rzek Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy
Kaprys
Lietuvaitės
elegia niemocy

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Anatole le Braz, Miguel de Cervantes Saavedra, Hugo von Hofmannsthal, Maria Konopnicka, Johann Wolfgang von Goethe, Anton Czechow, Michał Bałucki, Wiktoras Gomulickis, Gustave Kahn, Antonina Domańska, Charles Cros, René Descartes, Anatole France, Honore de Balzac, Alter Kacyzne, Joseph Conrad, nieznany, Daniel Defoe, Marceline Desbordes-Valmore, Denis Diderot, Fagus, Louis le Cardonnel, Tristan Derème, Maria De La Fayette, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Dumas, Stefan Grabiński, Franciszek Karpiński, Andrzej Frycz Modrzewski, Francis Jammes, Klemensas Junoša, Anatol France, Stefan George, Dōgen Kigen, Wiktor Gomulicki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Hans Christian Andersen, brak, Jan Kasprowicz, Léon Deubel, Charles Baudelaire, , Louis Gallet, Konstanty Gaszyński, Fryderyk Hölderlin, Pedro Calderón de la Barca, Deotyma, Alfred Jarry, Casimir Delavigne, Marija Konopnicka, George Gordon Byron, Julius Hart, Aleksander Fredro, Józef Czechowicz, Michaił Bułhakow, Aloysius Bertrand, Maria Dąbrowska, Henry Bataille, Theodor Däubler, Frances Hodgson Burnett, Joachim Gasquet, Alojzy Feliński, Max Elskamp, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Stanisław Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Jean-Marc Bernard, Guillaume Apollinaire, Seweryn Goszczyński, Björnstjerne Björnson, Tadeusz Boy-Żeleński, Wincenty Korab-Brzozowski, Władysław Anczyc, Homer, Rudyard Kipling, Adam Asnyk, Charles Baudlaire, Karl Gjellerup, Charles Guérin, Eurypides, Rudolf G. Binding, Zygmunt Gloger, E. T. A. Hoffmann, Théodore de Banville, Max Dauthendey, James Oliver Curwood, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fryderyk Hebbel, Antoni Czechow, Aleksander Brückner, Bolesław Prus, Stanisław Korab-Brzozowski,

iwonicz-zdroj.polskie-szamba-betonowe.pl
Tesné betónové žumpy Malacky lacná doprava
ts2 space iridium satellite phone ts2 satellite
© 2015 Zbiór książek.