Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Reguły dla gospodarzów domu
Autor: Franciszek Karpiński

Przysłowie niesie: jaki pan i słudzy tacy. Gospodarz ma dać przykład do cnoty i pracy. ------------------------------------------------ Lenistwo traci, praca zyskuje ostrożna. Nie odkładaj na jutro, co dziś zrobić można. ------------------------------------------------ Dla każdej rzeczy miejsce naznaczyć należy, Uważaj, czy każda rzecz na swem miejscu leży. ------------------------------------------------ Zajrzyj często w każdy kąt. By ich nie karano, Pilni będą służebni, robiąc, co kazano. ------------------------------------------------ Trzeba tę opinią zrobić w niższych domu, Że rządca umie rządzić, bez krzywdy nikomu. ------------------------------------------------ Jak najprostsza linia jest najkrótszą wszędzie, To co może być proste, niech krzywe nie będzie. ------------------------------------------------ Przewiduj, zapobiegaj, byś straty nie miewał; Głupi mówi po szkodzie: „Jam się nie spodziewał!” ------------------------------------------------ W zagrodzie i blisko niej niech się nic nie pali, Ogień wielu pogubił, co mu dowierzali. ------------------------------------------------ Masz się zawsze do robót gruntownych sposobić, Nie dosyć to jest zrobić, ale dobrze zrobić. ------------------------------------------------ Nie polegaj ze wszystkiem na innych posłudze, Ile można sam dojrzyj; ślepe oczy cudze. ------------------------------------------------ Miej dozór, twój robotnik żeby nie próżnował; Miej litość, i nad siłę żeby nie pracował. ------------------------------------------------ Dziś napraw, co potrzeba koniecznie naprawić; Jutro może taż praca w dwójnasób zabawić. ------------------------------------------------ To rób w pogodę, a to odkładaj na słotę, Ale zawsze namyśl się, nim zaczniesz robotę. ------------------------------------------------ Nie umiesz czego zrobić, lepiej szukać rady, Niż ze szkodą popełnić w twej robocie wady. ------------------------------------------------ Nie pytaj się, czy pełnia, czyli kwadra nieba; Pracuj każdego czasu, gdy co robić trzeba. ------------------------------------------------ Porządne ochędóstwo i w domu, i wszędzie, Dobrego gospodarza pierwszym znakiem będzie. ------------------------------------------------ Nie dokończysz wszystkiego, pracując dniem całym; Ma co robić gospodarz, byle chciał być

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Heautontimoroumenos
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
Epigraf na potępioną książkę
Kameleon
Puk z Pukowej Górki
O przyjdź
przez kresy
Podróż
Do Malabarki
pieśń

Fotograf Warszawa
Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
itever.net.pl


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Julius Hart, Joseph Conrad, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Brückner, Stefan Grabiński, Aleksander Dumas, Frances Hodgson Burnett, Anatole France, , Michał Bałucki, Jean-Marc Bernard, Hugo von Hofmannsthal, Casimir Delavigne, nieznany, Antonina Domańska, Jacob i Wilhelm Grimm, Adam Asnyk, Théodore de Banville, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria De La Fayette, Daniel Defoe, Zygmunt Gloger, Hans Christian Andersen, Charles Baudelaire, Max Elskamp, Björnstjerne Björnson, Rudyard Kipling, Marija Konopnicka, Maria Dąbrowska, Michaił Bułhakow, George Gordon Byron, Karl Gjellerup, Max Dauthendey, Charles Guérin, Homer, Bolesław Prus, Dōgen Kigen, Antoni Czechow, Francis Jammes, Tadeusz Boy-Żeleński, Guillaume Apollinaire, Rudolf G. Binding, Marceline Desbordes-Valmore, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Fredro, Franciszek Karpiński, Louis Gallet, Wiktor Gomulicki, E. T. A. Hoffmann, Alfred Jarry, Tristan Derème, brak, Władysław Anczyc, Wiktoras Gomulickis, Henry Bataille, Pedro Calderón de la Barca, Alter Kacyzne, Gustave Kahn, Anatole le Braz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fagus, Joachim Gasquet, Aloysius Bertrand, Fryderyk Hölderlin, Alojzy Feliński, Stefan George, Stanisław Korab-Brzozowski, Honore de Balzac, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Konstanty Gaszyński, René Descartes, Deotyma, Denis Diderot, Charles Cros, Maria Konopnicka, Léon Deubel, Anton Czechow, Jan Kasprowicz, Eurypides, Louis le Cardonnel, Józef Czechowicz, James Oliver Curwood, Anatol France, Miguel de Cervantes Saavedra, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Klemensas Junoša, Stanisław Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Charles Baudlaire, Seweryn Goszczyński, Theodor Däubler,

weekend we wrocławiu
© 2015 Zbiór książek.