Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: świat
Autor: Józef Czechowicz

głębokie kliny ulic noc dzień światła pokotem lamp kule smugi w okien kwadratach chodzą kołem zaklętym witryn sklepowych roty świetlisty ich dwurząd ciasną ulicę oplata za szybą krągłe pudełeczka z blachy trumny rybek stłoczonych w śmierci oliwie strachu za drugą kanciaste rozpycha się żelastwo śruby haki pilniki tryskające jak wachlarz płasko za tamtą marzenie uwięzło barw i lekkości narkotyk krążą srebrne dziewczęta w seledynach i tiulu złotym nadpływa witryna inna koloru morza i zorzy tu kupiec ognie klejnotów na taflach kryształu rozłożył pasma okien jak pasy transmisyj snują się jeszcze jeszcze jeszcze pędzą lecą od wisły do wisły wiją się jak żyły sypią deszczem rzeczywistość spada płatkami liśćmi w mieście wichru i pędu nawała tęczowy zapałał wyścig więc także jezdnie rzeki asfaltu z szumem dążą do krańców wyłamują się z placów odchodzą zawile kręto zwieszając głowy pielgrzymie stąpa i latarń łańcuch i szyny idą drżące kół tramwajowych tętentem nie stoją domów cementowe sześciany klatki schodowe izby nie trwają nieruchome w mrozu szkle w lazurze jesieni lub wiośnianym wędrują mozolnie powolnie domy podłogi gnębi ciężar czworonożnych kroków tu ławy a tu stoły pełzną kołyski skrzynie na sprzętów powierzchniach toczy się gwiazdami pył w powietrzu ciemno czy widno drobinki płyną szeroko czas płynie jest nie ma będzie

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Joachim Gasquet
- Maria Dąbrowska
- Charles Cros
- Marija Konopnicka
- Maria Konopnicka
- Seweryn Goszczyński
- Aleksander Fredro
- Julius Hart
- Alter Kacyzne
- Karl Gjellerup


Polecamy:

Bezbronna istota
Słońce powstanie znowu…
Dzieło sztuki
Zwierciadło
Cudna mieszczka
Nieszczęście
Oddźwięki
wieczorem
Lśnienie jesienne
Don Juan
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stanisław Korab-Brzozowski, Léon Deubel, Joseph Conrad, , Casimir Delavigne, René Descartes, Aleksander Fredro, Fagus, Michaił Bułhakow, Anton Czechow, Andrzej Frycz Modrzewski, Fryderyk Hölderlin, Adam Asnyk, Rudolf G. Binding, Bolesław Prus, Charles Cros, Maria Konopnicka, Henry Bataille, George Gordon Byron, Tadeusz Boy-Żeleński, Alter Kacyzne, Aleksander Dumas, Antonina Domańska, Wiktor Gomulicki, Honore de Balzac, Pedro Calderón de la Barca, Alfred Jarry, Stanisław Brzozowski, Konstanty Gaszyński, Michał Bałucki, Dōgen Kigen, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Homer, nieznany, Louis Gallet, Maria Dąbrowska, Deotyma, Frances Hodgson Burnett, Władysław Anczyc, Anatol France, Denis Diderot, Marceline Desbordes-Valmore, Miguel de Cervantes Saavedra, Zygmunt Gloger, brak, Julius Hart, Charles Baudlaire, Rudyard Kipling, Jean-Marc Bernard, Eurypides, Charles Baudelaire, Francis Jammes, Maria De La Fayette, Antoni Czechow, Max Dauthendey, Guillaume Apollinaire, Aloysius Bertrand, Joachim Gasquet, Marija Konopnicka, Tristan Derème, Anatole France, Stefan Grabiński, E. T. A. Hoffmann, Daniel Defoe, Charles Guérin, Theodor Däubler, Hugo von Hofmannsthal, Louis le Cardonnel, Stefan George, Alojzy Feliński, Jacob i Wilhelm Grimm, Hans Christian Andersen, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fryderyk Hebbel, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Johann Wolfgang von Goethe, Seweryn Goszczyński, Aleksander Brückner, Théodore de Banville, Wincenty Korab-Brzozowski, Gustave Kahn, Wiktoras Gomulickis, Max Elskamp, Anatole le Braz, Karl Gjellerup, Björnstjerne Björnson, Klemensas Junoša, Józef Czechowicz, Jan Kasprowicz, James Oliver Curwood, Franciszek Karpiński, Liudvika Didžiulienė-Žmona,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.