Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: świat
Autor: Józef Czechowicz

głębokie kliny ulic noc dzień światła pokotem lamp kule smugi w okien kwadratach chodzą kołem zaklętym witryn sklepowych roty świetlisty ich dwurząd ciasną ulicę oplata za szybą krągłe pudełeczka z blachy trumny rybek stłoczonych w śmierci oliwie strachu za drugą kanciaste rozpycha się żelastwo śruby haki pilniki tryskające jak wachlarz płasko za tamtą marzenie uwięzło barw i lekkości narkotyk krążą srebrne dziewczęta w seledynach i tiulu złotym nadpływa witryna inna koloru morza i zorzy tu kupiec ognie klejnotów na taflach kryształu rozłożył pasma okien jak pasy transmisyj snują się jeszcze jeszcze jeszcze pędzą lecą od wisły do wisły wiją się jak żyły sypią deszczem rzeczywistość spada płatkami liśćmi w mieście wichru i pędu nawała tęczowy zapałał wyścig więc także jezdnie rzeki asfaltu z szumem dążą do krańców wyłamują się z placów odchodzą zawile kręto zwieszając głowy pielgrzymie stąpa i latarń łańcuch i szyny idą drżące kół tramwajowych tętentem nie stoją domów cementowe sześciany klatki schodowe izby nie trwają nieruchome w mrozu szkle w lazurze jesieni lub wiośnianym wędrują mozolnie powolnie domy podłogi gnębi ciężar czworonożnych kroków tu ławy a tu stoły pełzną kołyski skrzynie na sprzętów powierzchniach toczy się gwiazdami pył w powietrzu ciemno czy widno drobinki płyną szeroko czas płynie jest nie ma będzie

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Fagus
- Hans Christian Andersen
- Maria Konopnicka
- James Oliver Curwood
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Fryderyk Hölderlin
- Władysław Anczyc
- George Gordon Byron
- Stefan George
- Alojzy Feliński


Polecamy:

Kaprys
Idzie stary wiarus
Dusza wina
Za chlebem
Błogosławieństwo
Pobudka grunwaldzka
świat
Łuk miłości
Hanusia Wierzynkówna
Historia żółtej ciżemki

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Cros, Johann Wolfgang von Goethe, Björnstjerne Björnson, Stanisław Brzozowski, Max Dauthendey, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Brückner, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, George Gordon Byron, Karl Gjellerup, Marija Konopnicka, Julius Hart, Charles Baudelaire, brak, Franciszek Karpiński, Wiktoras Gomulickis, Francis Jammes, Adam Asnyk, Anatole France, Aloysius Bertrand, Andrzej Frycz Modrzewski, Tristan Derème, Stefan George, Hugo von Hofmannsthal, Seweryn Goszczyński, Fryderyk Hölderlin, Alojzy Feliński, René Descartes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Louis Gallet, Anatole le Braz, Henry Bataille, Joseph Conrad, Maria Konopnicka, Maria De La Fayette, Hans Christian Andersen, Aleksander Dumas, Jan Kasprowicz, Casimir Delavigne, Gustave Kahn, Aleksander Fredro, Miguel de Cervantes Saavedra, Jacob i Wilhelm Grimm, Eurypides, Daniel Defoe, nieznany, Marceline Desbordes-Valmore, Fagus, Antonina Domańska, Michał Bałucki, Alfred Jarry, Rudolf G. Binding, Wincenty Korab-Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Wiktor Gomulicki, E. T. A. Hoffmann, Stanisław Korab-Brzozowski, , Dōgen Kigen, Stefan Grabiński, Rudyard Kipling, Józef Czechowicz, Charles Guérin, Théodore de Banville, Deotyma, Alter Kacyzne, Guillaume Apollinaire, Antoni Czechow, Jean-Marc Bernard, Honore de Balzac, Frances Hodgson Burnett, Joachim Gasquet, James Oliver Curwood, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Léon Deubel, Bolesław Prus, Maria Dąbrowska, Tadeusz Boy-Żeleński, Theodor Däubler, Anatol France, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Homer, Zygmunt Gloger, Władysław Anczyc, Max Elskamp, Charles Baudlaire, Konstanty Gaszyński, Klemensas Junoša, Louis le Cardonnel, Denis Diderot,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.