Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: W złym humorze
Autor: Anton Czechow

Komisarz okręgowy Semion Ilicz Praczkin chodził z kąta w kąt po swoim pokoju i starał się stłumić w sobie nieprzyjemne uczucie. Wczoraj pojechał w sprawach urzędowych do naczelnika wojskowego, zasiadł przypadkowo do kart i przegrał osiem rubli. Suma nieznaczna, drobna, ale diablik chciwości i pożądliwości siedział w uchu komisarza i robił mu wymówki za rozrzutność. — Osiem rubli — wielka rzecz! — tłumił w sobie Praczkin tego diablika. — Ludzie więcej przegrywają i nic… Poza tym, pieniądze — to rzecz do zdobycia. Pojedzie się raz do fabryki albo do traktierni na łowy — osiem rubli gotowe, a nawet jeszcze więcej. — „Zima… Włościanin uroczyście…” — monotonnie kuł w sąsiednim pokoju syn komisarza, Wania. — „Włościanin uroczyście… saniami pierwszy znaczy ślad…” — I odegrać się można… Co to tam „uroczyście”? — „…Włościanin uroczyście… znaczy ślad… znaczy ślad…” …Uroczyście… — rozmyśla dalej Praczkin. — Wsypałbym mu dziesięć batów, to by nie bardzo był uroczysty. Zamiast być uroczystym, lepiej by podatki płacił. Osiem rubli — wielka rzecz! To nie osiem tysięcy. Zawsze można się odegrać!.. — „…Kobyłka, śnieg pod stopą czując… stopą czując, kłusem przebiega…” …Może ma galopem pędzić? Jaki się kłusak znalazł, proszę bardzo! Szkapa — szkapą zostanie. Dureń chłop, gotów po pijanemu pędzić konia, a jak wpadnie do przerębla albo do parowu, to tylko z nim kłopot. Pędź, pędź mi tylko, to ci taką nauczkę dam, że pięć lat popamiętasz!… I po com z małej wyszedł? Gdybym był wyszedł z asa trefl — nie byłbym bez dwóch. — „…Pryskając wokół śnieżnym puchem, kibitka śmiga żywym ruchem… pryskając wokół śnieżnym puchem…” …„Pryskając śnieżnym puchem”… Też ktoś taką rzecz wymyślił!… I pozwalają to pisać, Boże, zmiłuj się! A wszystkiemu winna ta dziesiątka! Diabli ją przynieśli nie w porę! — „…Na folwarku biega malec… malec… w saneczki gwałtem wsadził psa… wsadził…” …To znaczy, że się najadł, kiedy biega i zbytkuje… A rodzice nie mają tyle rozumu, żeby go do pracy zasadzić. Zamiast psa wozić, lepiej by drzewo rąbał albo Pismo Święte czytał… I psów się też rozpłodziło — ani przejść. Nie powinienem był po kolacji siadać. Zjeść kolację i odjechać. — „…Choć ból doskwiera, mknie, co tchu, a matka z okna grozi mu..” …Grozi, grozi… A nie chce jej się wyjść na dwór i ukarać… Podnieść kożuszek i czyk-czyk, czyk-czyk! To jest lepsze, jak palcem grozić… Jeszcze z

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- Jan Kasprowicz
- George Gordon Byron
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Wiktoras Gomulickis
- Wiktor Gomulicki
- Charles Cros
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Henry Bataille


Polecamy:

Pieśń o Narodzeniu Pańskim
Powinowactwo cieni i kwiatów o zmierzchu
Rocznica
O przyjmowaniu wskazań
Październik
Dama Kameliowa Dramat w 5 aktach
Był to Berko sławny Żyd
Chata w lesie
Der goldne Topf
Herman i Dorota

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Guérin, Władysław Anczyc, Rudolf G. Binding, Adam Asnyk, Gustave Kahn, Antonina Domańska, Anatol France, Hans Christian Andersen, Homer, Deotyma, George Gordon Byron, Stanisław Korab-Brzozowski, Jan Kasprowicz, Jean-Marc Bernard, E. T. A. Hoffmann, Charles Baudlaire, Louis le Cardonnel, Zygmunt Gloger, Léon Deubel, Antoni Czechow, brak, Henry Bataille, Max Dauthendey, Aleksander Fredro, Anatole France, Stefan Grabiński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Dumas, Charles Cros, Francis Jammes, Konstanty Gaszyński, Dōgen Kigen, Guillaume Apollinaire, Daniel Defoe, nieznany, Michał Bałucki, Charles Baudelaire, Marceline Desbordes-Valmore, Eurypides, Louis Gallet, Théodore de Banville, Theodor Däubler, Joseph Conrad, Karl Gjellerup, Johann Wolfgang von Goethe, Wiktoras Gomulickis, Anton Czechow, Max Elskamp, Denis Diderot, Alojzy Feliński, Maria Konopnicka, Tristan Derème, Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Brückner, Rudyard Kipling, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wincenty Korab-Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Józef Czechowicz, Stefan George, Maria De La Fayette, Seweryn Goszczyński, Joachim Gasquet, Björnstjerne Björnson, Klemensas Junoša, Maria Dąbrowska, Fagus, , René Descartes, Aloysius Bertrand, Marija Konopnicka, Casimir Delavigne, Julius Hart, Alter Kacyzne, Honore de Balzac, Anatole le Braz, Fryderyk Hölderlin, Miguel de Cervantes Saavedra, Stanisław Brzozowski, Bolesław Prus, Fryderyk Hebbel, Michaił Bułhakow, Wiktor Gomulicki, James Oliver Curwood, Jacob i Wilhelm Grimm, Alfred Jarry, Pedro Calderón de la Barca, Frances Hodgson Burnett, Franciszek Karpiński, Hugo von Hofmannsthal,

Chystáte se na stavbu bydlení, chalupy nebo jiné
Szamba betonowe Ostrów Lubelski
ts2 space TS2 SPACE ts2 satellite
ehotelsreviews.com/ho1415822/studios-happiness/zh/
desce tarasowej
© 2015 Zbiór książek.