Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Choinka
Autor: Hans Christian Andersen

Rosła w lesie choinka, mała, ale śliczna. Miała też dobre miejsce: dużo powietrza, słońca i przyjemne towarzystwo starszych od siebie jodełek i sosen. Dobrze jej było, a jednak marzyła ciągle tylko o tym, aby wyrosnąć i być dużą, wielką. Nic jej przeto nie cieszyło: ani piękne słońce, ani powietrze czyste i pachnące, ani zabawy dzieci wiejskich, które przychodziły tu zbierać jagody. Biegały wtedy, śmiejąc się, dokoła drzewka, rozmawiały wesoło, albo siadały z pełnym garnuszkiem na ziemi i nawlekały czerwone poziomki niby korale na cieniutką słomkę. — Jaka ta mała choinka prześliczna — mówiły często, ale drzewko tylko się o to gniewało. — Długo też jeszcze będę taka mała? — myślało sobie. Gdyby umiało westchnąć, pewno by wzdychało, ale na to było za wcześnie. W następnym roku było znacznie większe. I znowu rok upłynął, i znowu przybyło mu gałęzi i wysokości. Aż poweselało. — Ach, jakbym chciała już być taka duża jak inne drzewa! — mówiło do siebie. — Wtedy bym rozpostarła szeroko konary, a z wierzchołka mogłabym patrzeć w świat daleko! Ptaki słałyby gniazda na moich gałęziach, które kołysałabym poważnie, wspaniale, z każdym powiewem wiatru! Tak jak inne drzewa. I znów zaczęło tęsknić i martwić się o to, że tak powoli rośnie. Nie cieszyło go ani słonko jasne, ani wesołe ptaki, ani purpurowe i złote chmurki wieczorem i rano po błękitnym niebie płynące. Potem nadeszła zima i śnieg biały grubo pokrył dokoła ziemię, iskrząc się w słońcu jak drobne diamenty. Wówczas choinka zmniejszyła się bardzo, zaledwo wystawała z

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Zygmunt Gloger
- Wiktoras Gomulickis
- Frances Hodgson Burnett
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- E. T. A. Hoffmann
- Max Dauthendey
- Daniel Defoe
- Anatole France
- Hugo von Hofmannsthal
- Julius Hart


Polecamy:

Cierpienia młodego Wertera
Gdy śliczna Panna
Pójdźmy wszyscy do stajenki
knajpa
Wilk i człowiek
Lubię tych nagich epok bawić się wspomnieniem
Przesłanie
Mazurek
W knajpie
Krasnoludki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Marceline Desbordes-Valmore, Hans Christian Andersen, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, Stefan George, Léon Deubel, Theodor Däubler, George Gordon Byron, nieznany, brak, Rudolf G. Binding, Guillaume Apollinaire, Maria Konopnicka, Franciszek Karpiński, Honore de Balzac, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Brückner, Tadeusz Boy-Żeleński, Alojzy Feliński, Daniel Defoe, Max Dauthendey, E. T. A. Hoffmann, Charles Guérin, Denis Diderot, Jan Kasprowicz, Rudyard Kipling, Frances Hodgson Burnett, Max Elskamp, Antoni Czechow, Bolesław Prus, Joachim Gasquet, Maria Dąbrowska, Stefan Grabiński, Louis le Cardonnel, Anatole le Braz, Anatole France, Maria De La Fayette, Joseph Conrad, René Descartes, Homer, Fryderyk Hebbel, Anatol France, Louis Gallet, Théodore de Banville, Michał Bałucki, Henry Bataille, Zygmunt Gloger, Michaił Bułhakow, James Oliver Curwood, Wiktor Gomulicki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Cros, Björnstjerne Björnson, Aleksander Dumas, Tristan Derème, Seweryn Goszczyński, Antonina Domańska, Władysław Anczyc, Karl Gjellerup, Alfred Jarry, Julius Hart, Klemensas Junoša, Casimir Delavigne, Adam Asnyk, Francis Jammes, Alter Kacyzne, Józef Czechowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Fagus, Anton Czechow, Pedro Calderón de la Barca, Fryderyk Hölderlin, Charles Baudelaire, Jean-Marc Bernard, Liudvika Didžiulienė-Žmona, , Charles Baudlaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Deotyma, Dōgen Kigen, Aleksander Fredro, Eurypides, Hugo von Hofmannsthal, Aloysius Bertrand, Gustave Kahn, Andrzej Frycz Modrzewski, Marija Konopnicka, Wiktoras Gomulickis, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Brzozowski,

komentarz z strony
dobra strona
komputerek.info.pl
imprezy dla dzieci katowice
fotoalbum ręcznie wykonany
© 2015 Zbiór książek.