Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Choinka
Autor: Hans Christian Andersen

Rosła w lesie choinka, mała, ale śliczna. Miała też dobre miejsce: dużo powietrza, słońca i przyjemne towarzystwo starszych od siebie jodełek i sosen. Dobrze jej było, a jednak marzyła ciągle tylko o tym, aby wyrosnąć i być dużą, wielką. Nic jej przeto nie cieszyło: ani piękne słońce, ani powietrze czyste i pachnące, ani zabawy dzieci wiejskich, które przychodziły tu zbierać jagody. Biegały wtedy, śmiejąc się, dokoła drzewka, rozmawiały wesoło, albo siadały z pełnym garnuszkiem na ziemi i nawlekały czerwone poziomki niby korale na cieniutką słomkę. — Jaka ta mała choinka prześliczna — mówiły często, ale drzewko tylko się o to gniewało. — Długo też jeszcze będę taka mała? — myślało sobie. Gdyby umiało westchnąć, pewno by wzdychało, ale na to było za wcześnie. W następnym roku było znacznie większe. I znowu rok upłynął, i znowu przybyło mu gałęzi i wysokości. Aż poweselało. — Ach, jakbym chciała już być taka duża jak inne drzewa! — mówiło do siebie. — Wtedy bym rozpostarła szeroko konary, a z wierzchołka mogłabym patrzeć w świat daleko! Ptaki słałyby gniazda na moich gałęziach, które kołysałabym poważnie, wspaniale, z każdym powiewem wiatru! Tak jak inne drzewa. I znów zaczęło tęsknić i martwić się o to, że tak powoli rośnie. Nie cieszyło go ani słonko jasne, ani wesołe ptaki, ani purpurowe i złote chmurki wieczorem i rano po błękitnym niebie płynące. Potem nadeszła zima i śnieg biały grubo pokrył dokoła ziemię, iskrząc się w słońcu jak drobne diamenty. Wówczas choinka zmniejszyła się bardzo, zaledwo wystawała z

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stanisław Korab-Brzozowski
- Wiktoras Gomulickis
- Frances Hodgson Burnett
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Homer
- Rudyard Kipling
- René Descartes
- Honore de Balzac
- Théodore de Banville
- Marceline Desbordes-Valmore


Polecamy:

Włóczęgi
więzienie
Harmonia wieczorna
przeczucia
Mogiła wyklętego poety
zaułek
Lietuvaitės
Profesor Wilczur
preludium
Ukrzyżowanie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Baudelaire, Anton Czechow, Anatol France, Franciszek Karpiński, Wiktor Gomulicki, Fryderyk Hölderlin, Maria De La Fayette, Zygmunt Gloger, Guillaume Apollinaire, Hans Christian Andersen, Joseph Conrad, Fryderyk Hebbel, Karl Gjellerup, Seweryn Goszczyński, Charles Baudlaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Marija Konopnicka, Eurypides, Pedro Calderón de la Barca, Wiktoras Gomulickis, brak, Jacob i Wilhelm Grimm, Jean-Marc Bernard, Casimir Delavigne, Michaił Bułhakow, Aloysius Bertrand, Konstanty Gaszyński, Theodor Däubler, Miguel de Cervantes Saavedra, Klemensas Junoša, Adam Asnyk, Rudolf G. Binding, Anatole le Braz, Théodore de Banville, Charles Cros, Alter Kacyzne, Stefan Grabiński, Honore de Balzac, Marceline Desbordes-Valmore, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Louis le Cardonnel, Stanisław Brzozowski, Antonina Domańska, Antoni Czechow, E. T. A. Hoffmann, Tristan Derème, Denis Diderot, Deotyma, Johann Wolfgang von Goethe, Michał Bałucki, Aleksander Dumas, Max Dauthendey, Charles Guérin, Julius Hart, Rudyard Kipling, Joachim Gasquet, nieznany, Władysław Anczyc, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Björnstjerne Björnson, Bolesław Prus, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Henry Bataille, James Oliver Curwood, Gustave Kahn, Stefan George, Jan Kasprowicz, Louis Gallet, Fagus, Alojzy Feliński, Francis Jammes, Maria Konopnicka, Alfred Jarry, Aleksander Brückner, René Descartes, Dōgen Kigen, Daniel Defoe, Andrzej Frycz Modrzewski, Stanisław Korab-Brzozowski, Frances Hodgson Burnett, Homer, Max Elskamp, Léon Deubel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Hugo von Hofmannsthal, Wincenty Korab-Brzozowski, George Gordon Byron, Józef Czechowicz, Maria Dąbrowska, , Aleksander Fredro, Anatole France,

więcej info
learn
airmax internet
© 2015 Zbiór książek.