Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Choinka
Autor: Hans Christian Andersen

Rosła w lesie choinka, mała, ale śliczna. Miała też dobre miejsce: dużo powietrza, słońca i przyjemne towarzystwo starszych od siebie jodełek i sosen. Dobrze jej było, a jednak marzyła ciągle tylko o tym, aby wyrosnąć i być dużą, wielką. Nic jej przeto nie cieszyło: ani piękne słońce, ani powietrze czyste i pachnące, ani zabawy dzieci wiejskich, które przychodziły tu zbierać jagody. Biegały wtedy, śmiejąc się, dokoła drzewka, rozmawiały wesoło, albo siadały z pełnym garnuszkiem na ziemi i nawlekały czerwone poziomki niby korale na cieniutką słomkę. — Jaka ta mała choinka prześliczna — mówiły często, ale drzewko tylko się o to gniewało. — Długo też jeszcze będę taka mała? — myślało sobie. Gdyby umiało westchnąć, pewno by wzdychało, ale na to było za wcześnie. W następnym roku było znacznie większe. I znowu rok upłynął, i znowu przybyło mu gałęzi i wysokości. Aż poweselało. — Ach, jakbym chciała już być taka duża jak inne drzewa! — mówiło do siebie. — Wtedy bym rozpostarła szeroko konary, a z wierzchołka mogłabym patrzeć w świat daleko! Ptaki słałyby gniazda na moich gałęziach, które kołysałabym poważnie, wspaniale, z każdym powiewem wiatru! Tak jak inne drzewa. I znów zaczęło tęsknić i martwić się o to, że tak powoli rośnie. Nie cieszyło go ani słonko jasne, ani wesołe ptaki, ani purpurowe i złote chmurki wieczorem i rano po błękitnym niebie płynące. Potem nadeszła zima i śnieg biały grubo pokrył dokoła ziemię, iskrząc się w słońcu jak drobne diamenty. Wówczas choinka zmniejszyła się bardzo, zaledwo wystawała z

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Jean-Marc Bernard
- Théodore de Banville
- Francis Jammes
- Deotyma
- Franciszek Karpiński
- Homer
- Wiktoras Gomulickis
- Daniel Defoe
- Léon Deubel
- Anatole France


Polecamy:

Wincenty Korab-Brzozowski
Śmierć nędzarzy
dzień
Komedia ludzka Jaszczur
Albatros
Lulajże, Jezuniu
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
U króla Olch
Marsz ślubny
Wino samotnika
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Guillaume Apollinaire, Seweryn Goszczyński, Jacob i Wilhelm Grimm, Frances Hodgson Burnett, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Dumas, Léon Deubel, Stefan Grabiński, Casimir Delavigne, Wiktor Gomulicki, Charles Cros, Tadeusz Boy-Żeleński, Konstanty Gaszyński, brak, Théodore de Banville, Theodor Däubler, Charles Baudlaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Henry Bataille, nieznany, Pedro Calderón de la Barca, Charles Baudelaire, Hugo von Hofmannsthal, Joseph Conrad, Stanisław Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Louis Gallet, Fagus, Władysław Anczyc, Marceline Desbordes-Valmore, Björnstjerne Björnson, Jan Kasprowicz, Homer, Franciszek Karpiński, Klemensas Junoša, Maria Dąbrowska, Max Dauthendey, Max Elskamp, Anatole le Braz, , Fryderyk Hölderlin, Fryderyk Hebbel, Tristan Derème, Andrzej Frycz Modrzewski, Alter Kacyzne, Anatole France, Anton Czechow, Aloysius Bertrand, René Descartes, Charles Guérin, Eurypides, Maria De La Fayette, Daniel Defoe, Antoni Czechow, Rudyard Kipling, Miguel de Cervantes Saavedra, Bolesław Prus, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Fredro, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Maria Konopnicka, James Oliver Curwood, Aleksander Brückner, Honore de Balzac, Alfred Jarry, Wincenty Korab-Brzozowski, Alojzy Feliński, Deotyma, Hans Christian Andersen, Michaił Bułhakow, Michał Bałucki, Stefan George, Karl Gjellerup, George Gordon Byron, Francis Jammes, Jean-Marc Bernard, Marija Konopnicka, Joachim Gasquet, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Zygmunt Gloger, Rudolf G. Binding, Dōgen Kigen, Louis le Cardonnel, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatol France, Johann Wolfgang von Goethe, Denis Diderot, Julius Hart, Józef Czechowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Adam Asnyk,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.