Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Choinka
Autor: Hans Christian Andersen

Rosła w lesie choinka, mała, ale śliczna. Miała też dobre miejsce: dużo powietrza, słońca i przyjemne towarzystwo starszych od siebie jodełek i sosen. Dobrze jej było, a jednak marzyła ciągle tylko o tym, aby wyrosnąć i być dużą, wielką. Nic jej przeto nie cieszyło: ani piękne słońce, ani powietrze czyste i pachnące, ani zabawy dzieci wiejskich, które przychodziły tu zbierać jagody. Biegały wtedy, śmiejąc się, dokoła drzewka, rozmawiały wesoło, albo siadały z pełnym garnuszkiem na ziemi i nawlekały czerwone poziomki niby korale na cieniutką słomkę. — Jaka ta mała choinka prześliczna — mówiły często, ale drzewko tylko się o to gniewało. — Długo też jeszcze będę taka mała? — myślało sobie. Gdyby umiało westchnąć, pewno by wzdychało, ale na to było za wcześnie. W następnym roku było znacznie większe. I znowu rok upłynął, i znowu przybyło mu gałęzi i wysokości. Aż poweselało. — Ach, jakbym chciała już być taka duża jak inne drzewa! — mówiło do siebie. — Wtedy bym rozpostarła szeroko konary, a z wierzchołka mogłabym patrzeć w świat daleko! Ptaki słałyby gniazda na moich gałęziach, które kołysałabym poważnie, wspaniale, z każdym powiewem wiatru! Tak jak inne drzewa. I znów zaczęło tęsknić i martwić się o to, że tak powoli rośnie. Nie cieszyło go ani słonko jasne, ani wesołe ptaki, ani purpurowe i złote chmurki wieczorem i rano po błękitnym niebie płynące. Potem nadeszła zima i śnieg biały grubo pokrył dokoła ziemię, iskrząc się w słońcu jak drobne diamenty. Wówczas choinka zmniejszyła się bardzo, zaledwo wystawała z

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Joseph Conrad
- Casimir Delavigne
- Pedro Calderón de la Barca
- brak
- Michaił Bułhakow
- Anatol France
- Aleksander Fredro
- Honore de Balzac
- Wiktoras Gomulickis
- Johann Wolfgang von Goethe


Polecamy:

Pieśń o Narodzeniu Pańskim
Lilia
Znachor
przez kresy
Trzy pióra
Snycerzu, szukaj bacznie
Przybieżeli do Betlejem
Marysieńka Sobieska
Cierpienia młodego Wertera
Rozmaryn

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joseph Conrad, Jacob i Wilhelm Grimm, Francis Jammes, Wincenty Korab-Brzozowski, George Gordon Byron, Anatole France, Aleksander Brückner, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antonina Domańska, Aloysius Bertrand, Rudolf G. Binding, Eurypides, Tristan Derème, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatol France, Stefan George, Wiktoras Gomulickis, Frances Hodgson Burnett, Józef Czechowicz, Konstanty Gaszyński, Julius Hart, Max Elskamp, Jan Kasprowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Baudelaire, Gustave Kahn, Stanisław Korab-Brzozowski, Hans Christian Andersen, Deotyma, Władysław Anczyc, Fryderyk Hölderlin, Zygmunt Gloger, Charles Baudlaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Karl Gjellerup, Wiktor Gomulicki, Alfred Jarry, Maria Konopnicka, James Oliver Curwood, Honore de Balzac, Aleksander Fredro, Dōgen Kigen, Alojzy Feliński, Fagus, Michaił Bułhakow, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Johann Wolfgang von Goethe, Max Dauthendey, Charles Cros, Léon Deubel, Fryderyk Hebbel, Anton Czechow, Anatole le Braz, nieznany, Guillaume Apollinaire, Antoni Czechow, Klemensas Junoša, Joachim Gasquet, Björnstjerne Björnson, Rudyard Kipling, Marceline Desbordes-Valmore, Denis Diderot, Michał Bałucki, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Pedro Calderón de la Barca, René Descartes, Theodor Däubler, Louis Gallet, Louis le Cardonnel, Franciszek Karpiński, Jean-Marc Bernard, Hugo von Hofmannsthal, Stefan Grabiński, , Daniel Defoe, Alter Kacyzne, Adam Asnyk, Maria De La Fayette, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Dumas, brak, Henry Bataille, Stanisław Brzozowski, Maria Dąbrowska, Homer, Seweryn Goszczyński, Bolesław Prus, Marija Konopnicka, Théodore de Banville, Casimir Delavigne, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Guérin,

http://anmar-vip.pl
programy do pozycjonowania
sennik znaczenia snów
© 2015 Zbiór książek.