Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Choinka
Autor: Hans Christian Andersen

Rosła w lesie choinka, mała, ale śliczna. Miała też dobre miejsce: dużo powietrza, słońca i przyjemne towarzystwo starszych od siebie jodełek i sosen. Dobrze jej było, a jednak marzyła ciągle tylko o tym, aby wyrosnąć i być dużą, wielką. Nic jej przeto nie cieszyło: ani piękne słońce, ani powietrze czyste i pachnące, ani zabawy dzieci wiejskich, które przychodziły tu zbierać jagody. Biegały wtedy, śmiejąc się, dokoła drzewka, rozmawiały wesoło, albo siadały z pełnym garnuszkiem na ziemi i nawlekały czerwone poziomki niby korale na cieniutką słomkę. — Jaka ta mała choinka prześliczna — mówiły często, ale drzewko tylko się o to gniewało. — Długo też jeszcze będę taka mała? — myślało sobie. Gdyby umiało westchnąć, pewno by wzdychało, ale na to było za wcześnie. W następnym roku było znacznie większe. I znowu rok upłynął, i znowu przybyło mu gałęzi i wysokości. Aż poweselało. — Ach, jakbym chciała już być taka duża jak inne drzewa! — mówiło do siebie. — Wtedy bym rozpostarła szeroko konary, a z wierzchołka mogłabym patrzeć w świat daleko! Ptaki słałyby gniazda na moich gałęziach, które kołysałabym poważnie, wspaniale, z każdym powiewem wiatru! Tak jak inne drzewa. I znów zaczęło tęsknić i martwić się o to, że tak powoli rośnie. Nie cieszyło go ani słonko jasne, ani wesołe ptaki, ani purpurowe i złote chmurki wieczorem i rano po błękitnym niebie płynące. Potem nadeszła zima i śnieg biały grubo pokrył dokoła ziemię, iskrząc się w słońcu jak drobne diamenty. Wówczas choinka zmniejszyła się bardzo, zaledwo wystawała z

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Charles Baudlaire
- René Descartes
- Rudyard Kipling
- Guillaume Apollinaire
- Stefan George
- Alojzy Feliński
- Théodore de Banville
- Louis Gallet
- Jacob i Wilhelm Grimm
- E. T. A. Hoffmann


Polecamy:

Pastuszka gęsi
Ukradziony grosik
Barwy, głosy, wonie
Dzieło sztuki
jedyna
Mędrcy świata
Kołysanka
Wincenty Korab-Brzozowski
Motylek
Patmos

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antonina Domańska, Antoni Czechow, Michał Bałucki, Francis Jammes, Louis Gallet, Theodor Däubler, Max Dauthendey, Fryderyk Hölderlin, James Oliver Curwood, Miguel de Cervantes Saavedra, Aleksander Fredro, , Zygmunt Gloger, Wiktor Gomulicki, Dōgen Kigen, Pedro Calderón de la Barca, Charles Cros, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Gustave Kahn, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, Homer, Max Elskamp, nieznany, Charles Baudlaire, Louis le Cardonnel, Franciszek Karpiński, Maria Konopnicka, Tristan Derème, Jan Kasprowicz, Théodore de Banville, George Gordon Byron, Fryderyk Hebbel, Andrzej Frycz Modrzewski, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Dumas, Joachim Gasquet, Hans Christian Andersen, Johann Wolfgang von Goethe, Michaił Bułhakow, Charles Baudelaire, Joseph Conrad, Konstanty Gaszyński, Henry Bataille, Seweryn Goszczyński, Frances Hodgson Burnett, René Descartes, Wiktoras Gomulickis, Rudolf G. Binding, Fagus, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Władysław Anczyc, Eurypides, Jacob i Wilhelm Grimm, Aloysius Bertrand, Guillaume Apollinaire, Bolesław Prus, Léon Deubel, Aleksander Brückner, Alter Kacyzne, Marija Konopnicka, Anatole France, Hugo von Hofmannsthal, Stefan Grabiński, Honore de Balzac, Deotyma, Stanisław Brzozowski, brak, Julius Hart, Tadeusz Boy-Żeleński, Björnstjerne Björnson, Rudyard Kipling, Anatole le Braz, Jean-Marc Bernard, Alojzy Feliński, Charles Guérin, Denis Diderot, Karl Gjellerup, Maria De La Fayette, Józef Czechowicz, Anatol France, Alfred Jarry, Maria Dąbrowska, Daniel Defoe, Casimir Delavigne, Adam Asnyk, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Stefan George, Klemensas Junoša, Anton Czechow,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.