Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Testament
Autor: Fagus

Zatroskany o kunszty, znalazłem się w matni. Z rymopisów bezliku dziś jestem ostatni. Długo rojeniem górnym durzyła się głowa, Jak sprząc siłę idei z wspaniałością słowa: Lecz doświadczam, że próba, którą wciąż się czyni, Jest daremna w stosunku do boskiej przyczyny. Przysięgam, że przenigdy podmuch próżnej chwały Nie musnął mnie: igraszki czczość niedoskonałej; Szczerość niesforna, oto jedyna ma duma: Nieznany, jaki byłem, o ustroniu dumam; Opuściłem je z żalem, żołnierz bezimienny, Pod nazwaniem przybranym drukując ten senny Poemat życia, tęskniąc za słodyczą mroku (Harpokrates jest mitem tak pełnym uroku!). Gościńcem wędrowałem przez pory najkrótsze, I to niemal wbrew sobie: jutro, lub pojutrze Zamieszkam, tak jak wprzódy, celę pustelnika, Gdzie ledwo echo bogów z daleka przenika, Jeśli rzec wolno, poza ziemią, z umarłymi; Na razie, Boże, gadam, co o sobie wiemy, Wkroczywszy ongi, sługa tej Literatury, Jak w klasztor, by podsłuchać Twych aniołów chóry. Ot, śluby wypełnione wiernie: monomana, Któremu łaska wierszy niekiedy jest dana. To wystarczy. Lecz przyjrzyj się blaskowi wierszy, Mój gościu: ten jest godny pychy

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Fagus <
Spis autorów:

- Anatole le Braz
- Louis Gallet
- Alter Kacyzne
- Alojzy Feliński
- Joachim Gasquet
- Michał Bałucki
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Maria De La Fayette
- René Descartes
- Max Dauthendey


Polecamy:

W razurze
Z Narodzenia Pana
Okna
daleko
Błogosławieństwo
Jutrzenka duszy
Lubię tych nagich epok bawić się wspomnieniem
front
Marzenie ciekawego
o niebie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Adam Asnyk, Fagus, Bolesław Prus, Michał Bałucki, Daniel Defoe, Anatol France, Charles Baudlaire, Maria Konopnicka, Fryderyk Hebbel, , brak, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Fredro, Aloysius Bertrand, Michaił Bułhakow, Theodor Däubler, nieznany, Honore de Balzac, Maria De La Fayette, Deotyma, Aleksander Dumas, Alfred Jarry, Marceline Desbordes-Valmore, Seweryn Goszczyński, Björnstjerne Björnson, Julius Hart, Władysław Anczyc, Tristan Derème, Rudolf G. Binding, Fryderyk Hölderlin, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Pedro Calderón de la Barca, Joachim Gasquet, Hugo von Hofmannsthal, Léon Deubel, Antonina Domańska, Frances Hodgson Burnett, Francis Jammes, Dōgen Kigen, Maria Dąbrowska, Stefan Grabiński, Wiktoras Gomulickis, Gustave Kahn, Jan Kasprowicz, Klemensas Junoša, Louis le Cardonnel, Zygmunt Gloger, Hans Christian Andersen, René Descartes, Henry Bataille, Charles Guérin, Eurypides, Johann Wolfgang von Goethe, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Brückner, Guillaume Apollinaire, Jean-Marc Bernard, Rudyard Kipling, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stefan George, Max Elskamp, Max Dauthendey, Anatole France, Stanisław Brzozowski, Franciszek Karpiński, Wiktor Gomulicki, Joseph Conrad, Charles Cros, Homer, Konstanty Gaszyński, Alter Kacyzne, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anton Czechow, George Gordon Byron, Charles Baudelaire, Antoni Czechow, James Oliver Curwood, Denis Diderot, Alojzy Feliński, Karl Gjellerup, Miguel de Cervantes Saavedra, Casimir Delavigne, E. T. A. Hoffmann, Théodore de Banville, Tadeusz Boy-Żeleński, Wincenty Korab-Brzozowski, Józef Czechowicz, Louis Gallet, Stanisław Korab-Brzozowski, Marija Konopnicka, Anatole le Braz, Andrzej Frycz Modrzewski,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.