Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Testament
Autor: Fagus

Zatroskany o kunszty, znalazłem się w matni. Z rymopisów bezliku dziś jestem ostatni. Długo rojeniem górnym durzyła się głowa, Jak sprząc siłę idei z wspaniałością słowa: Lecz doświadczam, że próba, którą wciąż się czyni, Jest daremna w stosunku do boskiej przyczyny. Przysięgam, że przenigdy podmuch próżnej chwały Nie musnął mnie: igraszki czczość niedoskonałej; Szczerość niesforna, oto jedyna ma duma: Nieznany, jaki byłem, o ustroniu dumam; Opuściłem je z żalem, żołnierz bezimienny, Pod nazwaniem przybranym drukując ten senny Poemat życia, tęskniąc za słodyczą mroku (Harpokrates jest mitem tak pełnym uroku!). Gościńcem wędrowałem przez pory najkrótsze, I to niemal wbrew sobie: jutro, lub pojutrze Zamieszkam, tak jak wprzódy, celę pustelnika, Gdzie ledwo echo bogów z daleka przenika, Jeśli rzec wolno, poza ziemią, z umarłymi; Na razie, Boże, gadam, co o sobie wiemy, Wkroczywszy ongi, sługa tej Literatury, Jak w klasztor, by podsłuchać Twych aniołów chóry. Ot, śluby wypełnione wiernie: monomana, Któremu łaska wierszy niekiedy jest dana. To wystarczy. Lecz przyjrzyj się blaskowi wierszy, Mój gościu: ten jest godny pychy

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Fagus <
Spis autorów:

- Frances Hodgson Burnett
- Charles Guérin
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Theodor Däubler
- Wiktoras Gomulickis
- René Descartes
- Anatol France
- Marija Konopnicka
- Michaił Bułhakow
- Andrzej Frycz Modrzewski


Polecamy:

Pastuszka gęsi
Komedia ludzka Córka Ewy
Sprzeczność
Jedna jeszcze wiosna
Do młodych
Dziadek do orzechów
Do czytelnika
Monna Kerywel
śmierć
Calineczka

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aleksander Dumas, Wiktor Gomulicki, James Oliver Curwood, Karl Gjellerup, Stefan George, Alter Kacyzne, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Frances Hodgson Burnett, Miguel de Cervantes Saavedra, Marija Konopnicka, Aloysius Bertrand, Seweryn Goszczyński, Jean-Marc Bernard, Fryderyk Hölderlin, Daniel Defoe, Klemensas Junoša, Marceline Desbordes-Valmore, Anatole France, Tristan Derème, Andrzej Frycz Modrzewski, Joseph Conrad, Anatole le Braz, Jacob i Wilhelm Grimm, Bolesław Prus, Deotyma, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Eurypides, Maria Dąbrowska, Casimir Delavigne, Stefan Grabiński, Julius Hart, Björnstjerne Björnson, Jan Kasprowicz, Władysław Anczyc, Léon Deubel, Homer, Antoni Czechow, Michaił Bułhakow, Stanisław Korab-Brzozowski, Théodore de Banville, George Gordon Byron, Adam Asnyk, Rudyard Kipling, Max Elskamp, Michał Bałucki, Wiktoras Gomulickis, Maria Konopnicka, Rudolf G. Binding, Alojzy Feliński, Franciszek Karpiński, Alfred Jarry, brak, Aleksander Fredro, Konstanty Gaszyński, Hans Christian Andersen, Antonina Domańska, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Gustave Kahn, Stanisław Brzozowski, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Guérin, Honore de Balzac, Charles Baudlaire, Hugo von Hofmannsthal, E. T. A. Hoffmann, Theodor Däubler, Guillaume Apollinaire, Henry Bataille, Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Józef Czechowicz, Charles Baudelaire, Fagus, Anton Czechow, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Brückner, René Descartes, Francis Jammes, Dōgen Kigen, Louis le Cardonnel, nieznany, Denis Diderot, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hebbel, Max Dauthendey, Anatol France, , Maria De La Fayette, Louis Gallet, Joachim Gasquet,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.