Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wszechwiedzący doktór
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Był raz ubogi chłop nazwiskiem Rak, który, odstawiwszy do miasta furę drzewa na dwóch swoich osłach, sprzedał ją za dwa talary pewnemu doktorowi. Po wypłaceniu mu pieniędzy, doktór zasiadł właśnie do stołu. Zobaczył chłop, jak on sobie ładnie jadł i pił, i aż mu się serce ścisnęło na myśl, dlaczego by on także nie mógł być doktorem. Toteż zatrzymał się jeszcze przez chwilę i w końcu spytał się, czy nie mógł by być także doktorem. — O, mógłbyś — odrzecze doktór. — To stać się może bardzo prędko — rzekł doktór. — I cóż mam na to robić? — zapytał chłop. — Naprzód kup sobie abecadło takie, co to ma kogutka w środku; potem wóz swój i dwa osły zamień na pieniądze, za te pieniądze spraw sobie ubranie i wszystko, co dla lekarza jest niezbędne, następnie każ sobie wymalować szyld ze słowami: „Jestem doktór wszechwiedzący” i każ to przybić nade drzwiami. Chłop wykonał to wszystko jak najściślej. Gdy już teraz trochę popraktykował, ale jeszcze niezbyt wiele, pewnemu bogatemu panu skradziono dużo pieniędzy. Powiedział mu tedy ktoś, że istnieje doktór wszechwiedzący, że mieszka w takiej a takiej wiosce i że niezawodnie musi wiedzieć, co się stało z pieniędzmi. Okradziony pan kazał zaprząc konie do powozu, pojechał na wieś i zapytał chłopa, czy jest doktorem. Tak, to był on! — No to niech jedzie ze mną i niech odnajdzie skradzione pieniądze. — Owszem, pojadę! — rzekł na to chłop — ale i Kasia, żona moja, musi też pojechać ze mną. Pan zgodził się na to, kazał im obojgu wsiąść do powozu i razem z nimi pojechał. Gdy przybyli na dwór pański, zastali już stół nakryty, więc chłopa zaproszono do jadła. — Dobrze, ale i żona Kasia musi jeść także — odparł i wraz z żoną usiadł do stołu. Gdy pierwszy służący nadszedł z półmiskiem smacznej strawy, chłop potrącił babę i rzecze: — Kasiu, to był pierwszy! — a miał na myśli pierwszy półmisek jedzenia. Ale służący sądził, że chłop chciał przez to powiedzieć, że był to pierwszy złodziej, a że istotnie był złodziejem, przestraszył się i rzekł w kuchni do kolegów: — Ten doktór wie o wszystkim, biada nam! Powiedział o mnie, że byłem pierwszym. Drugi nie chciał wcale iść do jadalni, ale musiał. Gdy tedy wszedł z półmiskiem, znów chłop trąca żonę i mówi: — Patrz, Kasiu, to drugi! Lokaj również się zatrwożył i o mało nie zemdlał. Trzeciemu nie lepiej się powiodło. Chłop znowu rzekł: — Kasiu! to już trzeci! Czwarty musiał wnieść przykryty półmisek, a pan ozwał się do doktora, żeby pokazał swoją sztukę i odgadł, co jest na półmisku. A były to raki. Chłop popatrzył na półmisek, a nie umiejąc sobie poradzić, westchnął: — O, ja Rak nieszczęśliwy! Usłyszawszy te słowa, pan zawołał: — Skoro on to odgadł, to on wie także, gdzie są pieniądze. Ale lokaje mieli okropnego stracha. Skinęli przeto na chłopa, ażeby wyszedł do nich. Gdy się zbliżył, wszyscy czterej przyznali mu się do kradzieży

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Charles Cros
- Tristan Derème
- Antoni Czechow
- Klemensas Junoša
- Konstanty Gaszyński
- George Gordon Byron
- Maria Dąbrowska
- Aleksander Fredro
- Aloysius Bertrand
- Frances Hodgson Burnett


Polecamy:

Przybieżeli do Betlejem
Kameleon
narzeczona
Pieśń o Rolandzie
Kiwony
Dolinami rzek Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy
Gaśnięcie
nic więcej
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowi
Marzenie paryskie

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Johann Wolfgang von Goethe, Francis Jammes, Hugo von Hofmannsthal, Bolesław Prus, Joachim Gasquet, Honore de Balzac, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Fredro, Adam Asnyk, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Rudolf G. Binding, Alfred Jarry, George Gordon Byron, Louis le Cardonnel, Karl Gjellerup, Franciszek Karpiński, Anatole France, Deotyma, Jacob i Wilhelm Grimm, Władysław Anczyc, Maria Konopnicka, Anatole le Braz, Maria Dąbrowska, René Descartes, Stefan George, Théodore de Banville, Guillaume Apollinaire, Józef Czechowicz, Casimir Delavigne, Charles Baudelaire, Klemensas Junoša, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fagus, Anton Czechow, Henry Bataille, Charles Guérin, Stefan Grabiński, Alter Kacyzne, Eurypides, Julius Hart, Stanisław Korab-Brzozowski, Gustave Kahn, Jean-Marc Bernard, Charles Baudlaire, Louis Gallet, E. T. A. Hoffmann, Daniel Defoe, Anatol France, Alojzy Feliński, Joseph Conrad, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Michał Bałucki, Björnstjerne Björnson, Denis Diderot, Antonina Domańska, Wiktor Gomulicki, Max Elskamp, Frances Hodgson Burnett, Aleksander Brückner, Fryderyk Hölderlin, Aloysius Bertrand, Charles Cros, Konstanty Gaszyński, Dōgen Kigen, , Tadeusz Boy-Żeleński, Theodor Däubler, Zygmunt Gloger, Wincenty Korab-Brzozowski, Marceline Desbordes-Valmore, Léon Deubel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Michaił Bułhakow, Stanisław Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudyard Kipling, Maria De La Fayette, James Oliver Curwood, Tristan Derème, Jan Kasprowicz, Marija Konopnicka, nieznany, Wiktoras Gomulickis, brak, Seweryn Goszczyński, Aleksander Dumas, Antoni Czechow, Max Dauthendey, Pedro Calderón de la Barca, Homer, Hans Christian Andersen, Fryderyk Hebbel,

ts2 space TS2 SPACE ts2 satellite
ehotelsreviews.com/ho1415822/studios-happiness/zh/
© 2015 Zbiór książek.