Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Żarcik
Autor: Anton Czechow

Słoneczne zimowe południe. Jest silny trzaskający mróz i kędziorki na skroniach oraz puszek na górnej wardze Nadzieńki, która trzyma mnie pod rękę, pokrywają się srebrzystym szronem. Stoimy na wysokiej górze. U naszych stóp ściele się pochyła płaszczyzna, w której słońce przegląda się, jak w lustrze. Obok nas małe saneczki, obite jasnoczerwonym suknem. — Zjedźmy na dół, Nadzieżdo Pietrowno, błagam. Tylko raz jeden. Zapewniam panią, że nic nam się nie stanie. Ale Nadzieńka boi się. Cała przestrzeń od jej malutkich kaloszy do końca lodowej góry wydaje się straszną, niezmiernie głęboką przepaścią. Skoro tylko proponują jej, by wsiadła do saneczek, serce zamiera i oddech się zapiera już wówczas, kiedy spogląda na dół, a cóż dopiero byłoby, gdyby zaryzykowała polecieć w przepaści. Umarłaby, zwariowała! — Błagam panią, mówię… Nie trzeba się bać. Zrozum pani, że to jest tchórzostwo, brak charakteru. Nadzieńka nareszcie ustępuje i po jej twarzy widzę, że ustępuje z narażeniem życia. Wsadzam ją bladą, drżącą do sanek, obejmuję ręką i razem z nią staczam się w przepaść. Sanki pędzą jak strzała. Rozcinane powietrze bije po twarzy, wyje, szumi w uszach, szarpie, szczypie boleśnie, chce zerwać nam głowy. Pęd powietrza zapiera nam oddech. Zda się, że szatan porwał nas w swe objęcia i z wyciem ciągnie do piekła. Otaczające przedmioty zlewają się w jedną długą, niepowstrzymanie biegnącą linię. Jeszcze jedna chwila i zdaje się, zginiemy! — Kocham cię, Nadziu! — mówię półgłosem. Sanki zaczynają zwalniać biegu, wycie wiatru i skrzypienie płozów nie są już tak straszne, oddech przestaje zamierać i jesteśmy nareszcie na dole… Pomagam jej wstać. — Za nic w świecie więcej nie pojadę — mówi, patrząc na mnie szerokimi, pełnymi przerażenia oczyma. — Za nic w świecie! O mało nie umarłam. Po pewnym czasie przychodzi do siebie i już zagląda mi w oczy pytająco: czy powiedziałem owe trzy słowa, czy też przywidziały się jej w szumie wiatru?… A ja stoję obok, palę papierosa i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- René Descartes
- Anatole France
- Marija Konopnicka
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Casimir Delavigne
- Konstanty Gaszyński
- Klemensas Junoša
- Henry Bataille
- Dōgen Kigen


Polecamy:

Pod baldachimem drzew
Warkocz
Dama Kameliowa Dramat w 5 aktach
Otchłań
Flirt z Melpomeną
Przypadek
Panna de Scudéry
Powinowactwo cieni i kwiatów o zmierzchu
Lilia
Rozmaryn
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Władysław Anczyc, Charles Baudlaire, Seweryn Goszczyński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatole France, Anatol France, Marceline Desbordes-Valmore, Björnstjerne Björnson, Pedro Calderón de la Barca, Joseph Conrad, Aloysius Bertrand, Tadeusz Boy-Żeleński, Alfred Jarry, Bolesław Prus, Louis Gallet, Denis Diderot, Henry Bataille, Gustave Kahn, Max Dauthendey, George Gordon Byron, Fryderyk Hölderlin, Wincenty Korab-Brzozowski, Alojzy Feliński, Julius Hart, Charles Guérin, Joachim Gasquet, Charles Cros, Jan Kasprowicz, Max Elskamp, Miguel de Cervantes Saavedra, brak, Frances Hodgson Burnett, Maria Dąbrowska, Aleksander Fredro, Charles Baudelaire, Théodore de Banville, Stefan George, Johann Wolfgang von Goethe, Homer, Konstanty Gaszyński, Dōgen Kigen, Wiktoras Gomulickis, Eurypides, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Hugo von Hofmannsthal, Jean-Marc Bernard, Deotyma, Karl Gjellerup, Aleksander Dumas, James Oliver Curwood, E. T. A. Hoffmann, Antoni Czechow, Michał Bałucki, Fryderyk Hebbel, Stanisław Brzozowski, Theodor Däubler, Léon Deubel, , Fagus, Stanisław Korab-Brzozowski, Marija Konopnicka, Maria De La Fayette, Alter Kacyzne, Anton Czechow, Aleksander Brückner, Anatole le Braz, Daniel Defoe, René Descartes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Guillaume Apollinaire, Franciszek Karpiński, nieznany, Zygmunt Gloger, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudolf G. Binding, Tristan Derème, Francis Jammes, Michaił Bułhakow, Antonina Domańska, Casimir Delavigne, Adam Asnyk, Józef Czechowicz, Maria Konopnicka, Hans Christian Andersen, Klemensas Junoša, Louis le Cardonnel, Honore de Balzac, Stefan Grabiński, Rudyard Kipling, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wiktor Gomulicki,

Betonové Jímky Sezimovo Ústí
niedrogie szamba betonowe
szamba i zbiorniki betonowe
© 2015 Zbiór książek.