Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bąk i piłka
Autor: Hans Christian Andersen

Bąk i piłka leżały w pudełku drewnianym z innymi zabawkami. Bąk rzekł do piłki: — Czy nie zechciałabyś się ze mną ożenić, ponieważ i tak mieszkamy razem w tym pudełku? Ale piłka, która była obszyta safianem, nie raczyła mu nawet odpowiedzieć. Nazajutrz chłopczyk, właściciel zabawek, obejrzał zepsutego trochę bąka, usiadł na ziemi, wyjął pudełko z farbami, pomalował go na żółto i czerwono, umocował lepiej sztyfcik mosiężny pośrodku i bąk błyszczał jak złoto, kiedy go nakręcił i puścił na podłodze. — Spojrzyj na mnie — rzekł bąk do piłki. — Czy widzisz, jak wspaniale wyglądam? Cóż ty na to? Może byśmy się dziś ożenili, albo choć zaręczyli? Pomyśl, czy można dobrać lepszą parę: ty skaczesz a ja tańczę. Jesteśmy dla siebie stworzeni i szczęśliwszych małżonków nie znajdziesz na całym świecie. — Tak myślisz? — odpowiedziała dumnie piłka. — A czy wiesz, do kogo mówisz? Zrobiono mnie z safianowych pantofli pana radcy. Takich miałam rodziców! A wewnątrz mam korek hiszpański! — A mój krążek jest mahoniowy — odparł bąk — i sam burmistrz mnie wytoczył na swojej amatorskiej tokarni. Nie dotknęła mnie ręka rzemieślnika, pochodzę z najlepszego domu w całym mieście. — Czy ci tylko można wierzyć? — zauważyła piłka wahająco. — Bodaj by mi pękł sznurek! Bodaj bym się więcej nie ruszył z tego miejsca, jeżeli kłamię! — Pięknie umiesz się bronić — rzekła piłka — ale nie mogę. Doprawdy, nie mogę. Jestem prawie zaręczona z jaskółką. Ile razy podlecę w ogrodzie w powietrze,

Polecamy

Rzadko przeprowadzki zamawia się w Krakowie pomiędzy osieldami domów jednorodzinnych. Rzadko tak że szukający zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi częściami miasta. Rzadko przeprowadzka uwarunkowana jest nabyciem wygodą, tak by nie tracić czasu w rano na pędzienie w korkach na w inne osiedle. Rzadko tylko przeprowadzka podyktowana jest urlopem dziekańskim w nauce. Uczniowie na czas wolny od obowiązków rezygnują z mieszkania wyprowadzając się do rodzinnych miejscowości do rodzinnych domów. Czasami ale nadal zarezerwowanymi są przeprowadzki lokali biurowych. Pośród parkami technologcznymi w nie tychsamych osiedlach Krakowa. Przeprowadzki Kraków przyjmuje nasza firma przy pomocy porządnych aut pickupów oraz busów o ładunku do trzech i pół tony. Nasi fachowcy uprawnieni są do wyładunku w miejscach wyznaczonych na czas wyładowania i załadowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Anatol France, , Miguel de Cervantes Saavedra, Władysław Anczyc, Fagus, Francis Jammes, Stefan Grabiński, Léon Deubel, Wiktor Gomulicki, Anton Czechow, Wiktoras Gomulickis, Franciszek Karpiński, Charles Guérin, Marija Konopnicka, Gustave Kahn, Theodor Däubler, Anatole France, Antoni Czechow, Aloysius Bertrand, Maria De La Fayette, Fryderyk Hebbel, René Descartes, Anatole le Braz, Maria Konopnicka, Antonina Domańska, Hans Christian Andersen, Zygmunt Gloger, brak, Charles Baudelaire, Casimir Delavigne, Jean-Marc Bernard, Adam Asnyk, James Oliver Curwood, Józef Czechowicz, Stanisław Brzozowski, Maria Dąbrowska, Eurypides, Aleksander Brückner, George Gordon Byron, Aleksander Dumas, Konstanty Gaszyński, Fryderyk Hölderlin, Dōgen Kigen, Frances Hodgson Burnett, Denis Diderot, Bolesław Prus, Alfred Jarry, Charles Cros, Homer, Björnstjerne Björnson, Joachim Gasquet, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Fredro, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Michaił Bułhakow, Jacob i Wilhelm Grimm, Max Dauthendey, Max Elskamp, Karl Gjellerup, Hugo von Hofmannsthal, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Théodore de Banville, Louis le Cardonnel, Guillaume Apollinaire, Marceline Desbordes-Valmore, Seweryn Goszczyński, Johann Wolfgang von Goethe, Stefan George, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wincenty Korab-Brzozowski, Alter Kacyzne, Henry Bataille, Tadeusz Boy-Żeleński, Louis Gallet, Deotyma, Honore de Balzac, Stanisław Korab-Brzozowski, Tristan Derème, Jan Kasprowicz, Klemensas Junoša, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Julius Hart, Rudyard Kipling, Rudolf G. Binding, Michał Bałucki, Andrzej Frycz Modrzewski, nieznany, Daniel Defoe, Joseph Conrad, Charles Baudlaire, Alojzy Feliński,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

elegia uśpienia
Damy
Oj Maluśki, Maluśki
Das Fräulein von Scuderi
Puk z Pukowej Górki
Motylek
Sprzeczność
Znachor
Trzej bracia
samobójstwo

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.biz
https://adultarea.pl
zabiegi operacyjne stawów rzeszów
pozycjonowanie trzebiatów
pozycjonowanie tolkmicko
pozycjonowanie tomaszów lubelski
© 2015 Zbiór książek.