Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Coś
Autor: Hans Christian Andersen

Nie mam wielkich pretensji — rzekł najstarszy z pięciu braci — chcę być człowiekiem pożytecznym, chcę być *czymś*. Najskromniejsza nawet praca zasługuje na szacunek, bo coś ludziom przynosi. Ot, na przykład, zajmę się wyrobem cegły, prosta to rzecz, a potrzebna. I już nie będę niczym: choć cegiełki zostaną po mnie na świadectwo, że czasu nie marnowałem. — To mi zajęcie! — zaśmiał się brat drugi. — Trudno naprawdę znaleźć coś prostszego — zwyczajna praca wyrobnika, którą maszyna równie dobrze spełniać może. Co do mnie, inaczej myślę; chcę być *czymś* rzeczywiście i dlatego obieram rzemiosło murarza. To już zapewne co innego: na takim stanowisku nie zastąpi mnie martwe narzędzie. I przyszłość także piękna, bo na nią zasłużę, wznosząc ludziom trwałe i wygodne domy; zostanę z czasem obywatelem miasta, może jakim starszym w radzie albo w cechu, będę miał własną czeladź, dom, każdy się do mnie odezwie z szacunkiem: — panie majstrze! To coś znaczy. Człowiek czuje, że jest przecie czymś na świecie. Trzeci brat lekceważąco wzruszył ramionami. — I ty niewiele żądasz, mój kochany — rzekł z uśmiechem. — Cóż to jest murarz? Prosty rzemieślnik, nic więcej. Iluż to ludzi w mieście patrzeć będzie na ciebie z góry i uważać cię za coś niższego? Za nic prawie, ot za jakąś tam mrówkę z mrowiska. Ja mam większe pragnienia, chcę czegoś lepszego, chcę się wznieść wyżej, zostać *czymś* naprawdę i dlatego postanowiłem obrać zawód budowniczego. To już jest praca wyższa, umysłowa, i nie każdy jest do niej zdolny. Daje też większeCzasami przeprowadzki realizuje się w Krakowie między budynkami. Nieczęsto tak że klienci zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi regionami. Rzadko przeprowadzka wymuszona jest zamianą lokalizacji szkoły, tak by nie tracić ciągle czasu w rano na dotarcie do w korkach na w inne osiedle. Rzadko pojedyncza przeprowadzka wynika przestojem w nauce. Studentki na okres wolny od lekcji zmieniają mieszkania wyprowadzając się w swoje rodzinne strony do rodzinnych domów. Niekiedy ale nadal częstymi są przeprowadzki biur. Pośród business parkami w nie tych samych dzielnicach Krakowa. Przewóz mebli Kraków realizuje nasza firma przy pomocy niezawodnych samochodów pickupów lub busów o ładowności do trzech i pół tony. Nasi pracownicy uprawnieni są do wyładunku w parkingach wyznaczonych na czas załadowania i wyładowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aleksander Dumas, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Baudelaire, Wiktoras Gomulickis, , Eurypides, Aleksander Fredro, Johann Wolfgang von Goethe, Stanisław Korab-Brzozowski, Homer, James Oliver Curwood, Frances Hodgson Burnett, Hugo von Hofmannsthal, Bolesław Prus, Anatol France, Francis Jammes, Zygmunt Gloger, Miguel de Cervantes Saavedra, George Gordon Byron, Antonina Domańska, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Konopnicka, Marija Konopnicka, Pedro Calderón de la Barca, Léon Deubel, Anton Czechow, Seweryn Goszczyński, Louis Gallet, Honore de Balzac, Fagus, Joachim Gasquet, Klemensas Junoša, Antoni Czechow, Hans Christian Andersen, Charles Cros, Charles Baudlaire, Alfred Jarry, Alojzy Feliński, Stefan Grabiński, Rudyard Kipling, Théodore de Banville, Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Guérin, Adam Asnyk, Denis Diderot, Władysław Anczyc, Fryderyk Hebbel, Stefan George, Michaił Bułhakow, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Brückner, Deotyma, Józef Czechowicz, Tadeusz Boy-Żeleński, Max Elskamp, nieznany, Theodor Däubler, Wiktor Gomulicki, Henry Bataille, Guillaume Apollinaire, Franciszek Karpiński, Louis le Cardonnel, Joseph Conrad, Daniel Defoe, Anatole France, Marceline Desbordes-Valmore, Casimir Delavigne, E. T. A. Hoffmann, Maria De La Fayette, Max Dauthendey, Alter Kacyzne, Andrzej Frycz Modrzewski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Rudolf G. Binding, Gustave Kahn, Julius Hart, Jan Kasprowicz, Anatole le Braz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, René Descartes, Konstanty Gaszyński, Michał Bałucki, Björnstjerne Björnson, brak, Tristan Derème, Karl Gjellerup, Dōgen Kigen, Maria Dąbrowska, Aloysius Bertrand, Jean-Marc Bernard, Stanisław Brzozowski,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

w kolorowej nocy
Die Leiden des jungen Werther
In memoriam Böcklina
piłsudski
zdrada
piosenka czeski domek
Herman i Dorota
Poglądy księdza Hieronima Coignarda
Antoni Gorecki
jedyna

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.com.pl
fotowoltaika kielce
Busques l'allotjament perfecte a Kampango Classic Hotel ? Descobreix les millors ofertes al nostre lloc web i gaudeix d'un hotel confortable!
Plánujete dovolenou s rodinou? Najděte rodinné hotely na Ubytování Licanray a strávte aktivní čas se svými nejbližšími!
Szukasz luksusowego hotelu na wakacje? Znajdź najlepsze oferty na Noclegi Namibia i poczuj się wyjątkowo!
© 2015 Zbiór książek.