Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dziwny Żyd
Autor: Alter Kacyzne

Salomona. Przecież ten mądry król także bratał się ze zwierzętami. Umiał nawet mówić w ich języku. Na stole w jadalni stał duży, pękaty samowar, z którego dobywały się dźwięki przypominające brzęczenie much uwięzionych w pajęczynie. Przy stole siedział już przyjaciel Berla, Chaim Lurie. Siedział pochylony nad jakimś dużym czasopismem. Zatopiony w lekturze, nie usłyszał, jak Berl wszedł do jadalni. — Dzień dobry, Chaimie! — Kogóż ja widzę? Poganiacza niedźwiedzi we własnej osobie! A co z twoją krową? — A więc i do ciebie to dotarło! Znasz już najnowsze wieści. — Akulina, oby była zdrowa, przynosi mi nowiny z osady razem z pierwszą pocztą. — U Chaima Luriego siwe włosy kontrastowały z gładką, młodą twarzą. Zakrawało to na wybryk natury. Jego bródka zaś, wąsy i brwi były czarne jak dawniej, w czasach młodości. Dla Berla Chaim Lurie był starszym towarzyszem i bratem w wyznawanej ideologii. Był typowym okazem starego narodnika („Narodnaja Wola”). Nosił długie włosy i krótko przystrzyżoną bródkę. Lud często nazywał narodników „Chrystusami”. Chaim był teraz gościem Berla. Jako oficer związku ziemstw objechał właśnie linię frontu. Miał nawet na sobie oficerski mundur. Do Berla zajechał po to, żeby trochę odpocząć, uporządkować swoje notatki z objazdu i napisać książkę o okropnościach wojny. Dla wygody gościa Berl poczynił zmiany w swoim rozkładzie dnia. Śniadanie spożywał teraz godzinę później niż zwykle, i to w swoim pokoju jadalnym, a nie z całą hałastrą w dworskiej kantynie. Akulina przyniosła jemu i gościowi z ogólnej kuchni miskę gotowanych ziemniaków ze śledziami. Chaim Lurie elegancko posmarował bułki masłem, a na deser zostawił sobie ciastko. — Z czego się śmiejesz, Akulinko? — zapytał Lurie. Akulina właśnie odkręciła kurek samowara i nalewała do szklanki herbatę. Chwila była nieodpowiednia, bo nagłe pytanie Luriego mogło spowodować, że nie zakręci kurka, a gorąca woda wyleje się na rękę i na stół. Szeroka i płaska jak płatek macy twarz Akuliny jeszcze bardziej rozciągnęła się w uśmiechu. Kobieta, nie zważając na swoje obfite kształty, wybiegła pospiesznie za drzwi, żeby wybuchnąć niepohamowanym śmiechem. — Ona zawsze tak się zachowuje — oświadczył Lurie. — Dlaczego ją zawstydzasz, mój ty idealisto? — Bo jej to sprawia przyjemność, człowieku. Pokaż jej palec, zaraz zacznie się śmiać. — Oj! Oj! Kurek! Kurek! Akulina zapomniała zakręcić kurek samowara i gorąca woda zalała obrus. Lurie na ten widok roześmiał się, zaś Berl tylko się uśmiechnął. Nawet w towarzystwie ludzi bliskich nie pozwalał sobie na swobodny śmiech. Uporał się dość szybko z miską kartofli, po

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan Grabiński, Théodore de Banville, Louis le Cardonnel, Stanisław Brzozowski, Jean-Marc Bernard, Léon Deubel, Theodor Däubler, Julius Hart, Charles Cros, Alter Kacyzne, Homer, Klemensas Junoša, Andrzej Frycz Modrzewski, Antoni Czechow, Max Elskamp, Bolesław Prus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wiktor Gomulicki, Jacob i Wilhelm Grimm, Maria Dąbrowska, Frances Hodgson Burnett, Francis Jammes, Zygmunt Gloger, Pedro Calderón de la Barca, Anatole le Braz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, , E. T. A. Hoffmann, Charles Guérin, Rudyard Kipling, Aloysius Bertrand, Józef Czechowicz, Björnstjerne Björnson, Eurypides, Honore de Balzac, Miguel de Cervantes Saavedra, Aleksander Fredro, Władysław Anczyc, Fryderyk Hebbel, Stefan George, Charles Baudlaire, Dōgen Kigen, Daniel Defoe, Franciszek Karpiński, Michaił Bułhakow, Anatole France, Casimir Delavigne, Tristan Derème, Marija Konopnicka, René Descartes, Charles Baudelaire, Karl Gjellerup, Anton Czechow, Anatol France, Tadeusz Boy-Żeleński, Rudolf G. Binding, Johann Wolfgang von Goethe, Henry Bataille, Fryderyk Hölderlin, Antonina Domańska, Joachim Gasquet, Deotyma, Michał Bałucki, Maria De La Fayette, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Max Dauthendey, Joseph Conrad, Guillaume Apollinaire, Hugo von Hofmannsthal, Seweryn Goszczyński, Gustave Kahn, James Oliver Curwood, brak, Jan Kasprowicz, Aleksander Dumas, Wiktoras Gomulickis, Denis Diderot, Alojzy Feliński, George Gordon Byron, nieznany, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Hans Christian Andersen, Aleksander Brückner, Marceline Desbordes-Valmore, Adam Asnyk, Louis Gallet, Alfred Jarry, Fagus, Maria Konopnicka,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka
w pejzażu
Powinowactwo cieni i kwiatów o zmierzchu
Zagubienie aureoli
Wspomnienia niebieskiego mundurka
Hej, w dzień narodzenia
Komedia ludzka Gobseck
Zegar
Kapitan Lazare
Rota

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Fotowoltaika Rzeszów
itever.eu




potrzebujesz pomoc przy legalnej aborcji w czechach? aborcja czechy - https://aborcja.cz/ nasza klinika mieści się w szpitalu biloviec. jesteśmy profesjonalnym gabinetem ginekologicznym
Procurando um hotel barato? Encontre as melhores ofertas em www.ehotelsreviews.com/saint-aygulf-fr--1463978-pt e economize dinheiro em acomodações!
Betonové dvoukomorové jímky jsou vyrobeny z
© 2015 Zbiór książek.