Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Marsz weselny
Autor: Björnstjerne Björnson

zauważyli niczego. Spojrzeli po sobie i nagle Jan pochylił się i wziął ją na ręce. Od czasu dzieciństwa nikt jej nie nosił. Było w tym coś, co ją przejęło poczuciem bezsiły. Spojrzała nań promiennie i otoczyła ramieniem jego szyję. On był jej opiekunem, jej przyszłością, jej wieczystym szczęściem — musiała ulec temu uczuciu. Nie zamienili jednego słowa. On trzymał ją, ona jego. Zaniósł ją na poprzednie miejsce. Tam usiadł i przytulił ją do siebie. Odwróciła nieco głowę, by nie spostrzegł, że tak źle wygląda. Właśnie miał jej głowę zwrócić ku sobie, gdy tuż przed nimi rozległ się okrzyk pełen zdumienia: — Mildrid! Była to Inga. Przyszła tutaj śladem psa. Mildrid zerwała się, pobiegła do przyjaciółki, otoczyła ramieniem jej szyję i położyła jej głowę na ramieniu. Inga objęła ją wpół. — Któż on? — zapytała szeptem. Ale Mildrid milczała. Jan zbliżył się z wolna i wyciągnął rękę do Ingi. — Myślałem, że mnie znasz, Ingo. Jestem Jan Haugen. Mildrid położyła dłoń na jego ręku i spoglądała na przyjaciółkę z uczuciem zawstydzenia i szczęścia zarazem. Jan chwycił swą strzelbę i pożegnał się szybko. Na odchodnym szepnął Mildrid: — Będę tu często przychodził! Odprowadziły go obie na dół, na skłon hali, i patrzyły, póki nie znikł w dali. Mildrid oparła się o Ingę, a ona zrozumiała, że o nic pytać nie powinna. Potwierdziła to Mildrid, mówiąc: — Nie pytaj! Nie mogłabym mówić! Po chwili wróciły do koliby. Tutaj przypomniała sobie Mildrid, że robota nietknięta. Zabrały się do niej obie żwawo. Przez cały czas nie mówiły prawie nic, chyba o tym, co dotyczyło samej pracy. Raz tylko Mildrid zatrzymała się i rzekła: — Prawda, jaki on śliczny? Postawiła obiad na stole, ale sama jeść nie mogła, mimo że odczuwała potrzebę jadła i snu. Inga odeszła jak mogła najprędzej. Czuła, że Mildrid pragnie zostać sama. Po odejściu przyjaciółki rzuciła się na łóżko. Chciała odświeżyć sobie w pamięci wypadki dnia, chciała przypomnieć sobie wszystko, co mówił. Zamiast tego jednak zaczęła znowu badać swoje postępowanie i stwierdziła, że przez cały czas nie powiedziała jednego słowa… ani jednego! Usiadła na łóżku. Cóż on sobie o niej pomyśli? Czyż nie co innego, jak to, że jest bezwolnym stworzeniem? Czyż przywiązanie jego może wobec tego długo potrwać? Myśl ta nie pozwalała jej zasnąć. I znowu jak wczoraj usiadła przed domem. Była przyzwyczajona zważać pilnie na swe postępowanie, a w tym, co uczyniła dziś i wczoraj, nie było za grosz zastanowienia, nawet przystojności! Wszakże należy trzymać swe uczucia w karbach. A cóż ona uczyniła? Oto oddała się bez gestu oporu człowiekowi, którego ujrzała wczoraj po raz pierwszy! On sam musi nią lada chwila pogardzić… Dlatego nie śmiała powiedzieć ni słowa nawet przyjaciółce takiej jak Inga! Beret wróciła z pierwszym dźwiękiem dzwonków idącej z pastwiska trzody. Zastała siostrę leżącą na ziemi. Kiedy po dobrej chwili Mildrid podniosła głowę, miała oczy zapłakane i wyraz cierpienia na twarzy. Natomiast Beret była czerwona, spocona i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Baudelaire, Klemensas Junoša, nieznany, Tristan Derème, Daniel Defoe, Stefan Grabiński, Maria De La Fayette, Jan Kasprowicz, Michaił Bułhakow, Fagus, Frances Hodgson Burnett, Zygmunt Gloger, Aleksander Dumas, Anatole France, Julius Hart, Rudyard Kipling, Joseph Conrad, Léon Deubel, Johann Wolfgang von Goethe, Władysław Anczyc, Józef Czechowicz, Charles Baudlaire, Franciszek Karpiński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatol France, Tadeusz Boy-Żeleński, Fryderyk Hebbel, Homer, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jean-Marc Bernard, Théodore de Banville, Eurypides, Dōgen Kigen, Marija Konopnicka, Aleksander Brückner, Guillaume Apollinaire, Charles Guérin, Alfred Jarry, Michał Bałucki, James Oliver Curwood, Honore de Balzac, Fryderyk Hölderlin, Konstanty Gaszyński, Marceline Desbordes-Valmore, Theodor Däubler, Pedro Calderón de la Barca, Anatole le Braz, Anton Czechow, Alter Kacyzne, Rudolf G. Binding, Antonina Domańska, E. T. A. Hoffmann, Karl Gjellerup, Stefan George, Aleksander Fredro, Antoni Czechow, Gustave Kahn, Stanisław Brzozowski, Max Elskamp, brak, Wiktoras Gomulickis, Wiktor Gomulicki, George Gordon Byron, Louis Gallet, Deotyma, Seweryn Goszczyński, Maria Dąbrowska, Aloysius Bertrand, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Björnstjerne Björnson, Henry Bataille, Francis Jammes, Miguel de Cervantes Saavedra, Stanisław Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Wincenty Korab-Brzozowski, Alojzy Feliński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Jacob i Wilhelm Grimm, Bolesław Prus, Andrzej Frycz Modrzewski, Max Dauthendey, Denis Diderot, Charles Cros, René Descartes, , Hugo von Hofmannsthal, Louis le Cardonnel, Joachim Gasquet, Maria Konopnicka, Casimir Delavigne, Hans Christian Andersen,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Życie poprzednie
Amor i czaszka
Druga księga dżungli
Miłość godnym nie nazwie
Order
Bogurodzica
Cudna mieszczka
Na skraju łączki mokrej
dom świętego kazimierza
Zamek kaniowski

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.com.pl




Etsitkö täydellistä hotellia? Löydä parhaat tarjoukset osoitteesta hotels-world.pl ja nauti oleskelustasi!
Plánujete výlet s rodinou? Najděte nejlepší nabídky na https://www.ehotelsreviews.com/horseshoe-bay-au-90 a užijte si čas strávený s dětmi!
Looking for a budget accommodation for a spontaneous getaway? Find the best offers at Lodging Cook Islands and save money!
Szambo betonowe m szamba zbiorniki na
Generalnie w naszej ofercie
© 2015 Zbiór książek.