Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pastuszek
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Był raz pastuszek, który wsławił się na całą okolicę przez mądre odpowiedzi, jakie dawał na czynione sobie zapytania. Król tamtejszy, dowiedziawszy się o tym, nie chciał wierzyć i kazał zawezwać malca do siebie. I rzecze doń: — Jeżeli mi trafnie odpowiesz na trzy pytania, jakie ci zadam, to będę cię traktował jak rodzonego syna i będziesz mieszkał w moim pałacu. — Jakież to są te pytania? — rzekł chłopiec. A król na to: Pierwsze jest takie: Ile kropli wody jest w morzach całego świata? — Miłościwy panie — odrzekł pastuszek — każ pozatykać wszystkie rzeki na ziemi, ażeby ani jedna kropla wody nie wpadła z nich do morza, zanim ich tu nie zliczę, a wtedy powiem ci, ile jest kropel w morzu. Król rzecze znowu: — Drugie pytanie brzmi: — Ile jest gwiazd na niebie? Na to odparł chłopiec: — Niech mi dadzą duży arkusz papieru. Gdy mu go dano, nastawiał piórem na nim tyle kropek, że ledwie je można było dostrzec, a tym bardziej zliczyć, bo aż oczy bolały, gdy się patrzyło na nie. Potem rzekł: — Tyle jest gwiazd na niebie, ile kropel na tym papierze. Policz je sobie: Ale nikt zliczyć ich nie zdołał. Król znowu się ozwał: Trzecie pytanie brzmi: — Ile sekund ma wieczność? Na to pastuszek odparł: — Jest na świecie pewna góra, która ma godzinę wzwyż, godzinę wszerz i godzinę w głąb i oto co sto lat zjawia się przy tej górze ptaszek i ostrzy sobie na niej dzióbek, a gdy już wyostrzy dzióbek, wtedy upływa pierwsza sekunda wieczności. I rzekł król: — Rozwiązałeś wszystkie trzy pytania, jak mędrzec, będziesz więc odtąd mieszkał w moim pałacu, a ja opiekować się tobą będę, jak rodzonym

Czytaj dalej: 1 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Léon Deubel, Konstanty Gaszyński, Andrzej Frycz Modrzewski, Casimir Delavigne, E. T. A. Hoffmann, Franciszek Karpiński, Max Elskamp, Guillaume Apollinaire, James Oliver Curwood, Stanisław Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Stefan Grabiński, Stanisław Korab-Brzozowski, Marija Konopnicka, Max Dauthendey, Tadeusz Boy-Żeleński, Gustave Kahn, Maria De La Fayette, Frances Hodgson Burnett, Louis Gallet, Pedro Calderón de la Barca, brak, Charles Guérin, Rudyard Kipling, Józef Czechowicz, Jean-Marc Bernard, Anatol France, Dōgen Kigen, Adam Asnyk, Anatole le Braz, Aloysius Bertrand, Théodore de Banville, Michaił Bułhakow, Charles Baudlaire, Honore de Balzac, Hugo von Hofmannsthal, Wiktoras Gomulickis, Homer, Stefan George, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aleksander Brückner, Alojzy Feliński, Wincenty Korab-Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Aleksander Dumas, , Antonina Domańska, Deotyma, Karl Gjellerup, Władysław Anczyc, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hölderlin, Jacob i Wilhelm Grimm, Joseph Conrad, Antoni Czechow, Charles Baudelaire, Tristan Derème, Alter Kacyzne, Joachim Gasquet, Marceline Desbordes-Valmore, nieznany, Denis Diderot, Seweryn Goszczyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Daniel Defoe, Hans Christian Andersen, Theodor Däubler, Wiktor Gomulicki, Charles Cros, Fagus, Anton Czechow, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Francis Jammes, René Descartes, Louis le Cardonnel, Michał Bałucki, George Gordon Byron, Maria Dąbrowska, Julius Hart, Henry Bataille, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatole France, Rudolf G. Binding, Bolesław Prus, Eurypides, Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Alfred Jarry, Aleksander Fredro, Klemensas Junoša, Johann Wolfgang von Goethe, Björnstjerne Björnson,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

knajpa
Dziadek do orzechów
dom świętego kazimierza
Harmonia wieczorna
Piękno
Wyrzut pośmiertny
Słówka
Cudzoziemiec
Malcy
Hej, w dzień narodzenia

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.eu
Θέλετε να κάνετε κράτηση σε ξενοδοχεία? Ελέγξτε τις προσφορές στο Κρατήσεις δωματίων Trani και εξοικονομήστε χρήματα στη διαμονή!
Op zoek naar een luxe hotel voor je vakantie? Vind de beste aanbiedingen op Hotels Eschwege en voel je speciaal!
© 2015 Zbiór książek.