Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Podróż
Autor: Charles Baudelaire

skrzynie świetne, Klejnoty — z gwiazd utkane i z niebios przestworza. Chcemy płynąć zasiadłszy fantazji okręty! Więc, aby rozweselić nasze straszne nudy, Przenieście na nasz duch jak płótno rozciągnięty — Waszych wspomnień obrazy z ich wszystkimi cudy! Mówcie, coście widzieli!… 4. Widzieliśmy wody I gwiazdy. Widzieliśmy też piaski bezludne — I mimo liczne klęski, burze, niepogody — Mieliśmy nieraz chwile, tak jak tutaj, nudne! Chwała słońca na morzu odzianym w fiolety, Chwała grodów w purpurze zachodu słonecznej: Krwawiły nasze serca, budziły podniety, Aby w toni lazurów pogrążyć się wiecznej. Bo najbogatsze miasta, najzłotsze pejzaże Nie miały nigdy owej barwy tajemniczej, Jaką mają przypadkiem z chmur zwite miraże, I zawsześmy tonęli w wiecznych żądz goryczy. Rozkosz w pragnieniu moce niezwalczone sieje. — Pragnienie, stare drzewo karmione rozkoszą, Gdy pień ci potężnieje, kora ci twardnieje, Konary twe wciąż wyżej w niebo się unoszą. Czy wiecznie kwitnąć będziesz, bardziej niespożyte Niż cyprys? — Jednakżeśmy starannie wybrali Kilka szkiców na wasze albumy niesyte, Bracia, którym jest piękne wszystko, co z oddali! Więc widzieliśmy bogów z trąbiastymi nosy; Trony, co pod ciężarem drogich cacek giną; Czarodziejskie pałace, co na złote trzosy Waszych wielkich bogaczów byłyby ruiną, Suknie, co są dla oczu narkotycznym trunkiem; Kobiety, co malują zęby i włos płowy; I kuglarzy, co węże pieszczą pocałunkiem. 5. I co jeszcze, co jeszcze? 6. O, dziecinne głowy! Ach, któż o najważniejszej rzeczy zapomina? Bez szukania widzieliśmy wszędzie wokoło, Gdzie tylko się unosi fatalna drabina — Nieśmiertelnego grzechu postać niewesołą. Kobieta — niewolnica — nędzna, dumna, głupia, Co wielbi się bez śmiechu i kocha bez wstrętu; Mąż jej, tyran zwierz, który chciwie żer swój skupia, Niewolnik niewolnicy — i zdrój ścieków mętu. Kat, który się weseli; ofiara, co jęczy; Święto, co krew rozlaną nasyca pachnidłem; Tyrania, co swym jadem nerwy królów dręczy; — Lud bezmyślnie chodzący pod biczów wędzidłem. Rozmaite religie do naszej podobne, A wszystkie prowadzące do niebiosów. Święci, Co, jak zbytniki w łoża wchodzący ozdobne, Stoją rozpustą gwoździ męczeńskich opięci. I ludzkość gadatliwa, geniuszem pijana, A skazana na wieczne błędy i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |


Podstawy księgowości w organizacjach pozarządowych

dotacje i darowizny w organizacjach pozarządowych

sprawozdawczość finansowa ngo

podatki w ngo

koszty działalności ngo

rozliczanie projektów unijnych

vat w ngo

prowadzenie ksiąg w ngo

obowiązki księgowe w organizacjach charytatywnych

ngo do kontroli

kpir w ngo

fundusze w ngo

dokumentacja w ngo

wynagrodzenia w ngo

audyt w ngo


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aleksander Fredro, James Oliver Curwood, Alter Kacyzne, Stefan George, Wiktor Gomulicki, Maria De La Fayette, Michał Bałucki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Johann Wolfgang von Goethe, René Descartes, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Marija Konopnicka, Théodore de Banville, Antoni Czechow, Max Elskamp, Tristan Derème, Anatole le Braz, Léon Deubel, Charles Baudlaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Michaił Bułhakow, Dōgen Kigen, Henry Bataille, Aloysius Bertrand, Denis Diderot, Maria Dąbrowska, Jan Kasprowicz, Józef Czechowicz, Louis Gallet, Andrzej Frycz Modrzewski, nieznany, Honore de Balzac, Franciszek Karpiński, Bolesław Prus, Aleksander Dumas, Daniel Defoe, Julius Hart, Björnstjerne Björnson, Anton Czechow, Adam Asnyk, Theodor Däubler, Rudolf G. Binding, Klemensas Junoša, E. T. A. Hoffmann, Fagus, Anatole France, Zygmunt Gloger, Miguel de Cervantes Saavedra, Stanisław Brzozowski, Charles Baudelaire, Gustave Kahn, Pedro Calderón de la Barca, Maria Konopnicka, Frances Hodgson Burnett, Fryderyk Hölderlin, , Alojzy Feliński, Charles Guérin, Max Dauthendey, Eurypides, Wincenty Korab-Brzozowski, George Gordon Byron, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Cros, Homer, Seweryn Goszczyński, Louis le Cardonnel, Guillaume Apollinaire, Deotyma, Stanisław Korab-Brzozowski, Rudyard Kipling, Hans Christian Andersen, brak, Fryderyk Hebbel, Wiktoras Gomulickis, Stefan Grabiński, Anatol France, Aleksander Brückner, Tadeusz Boy-Żeleński, Marceline Desbordes-Valmore, Karl Gjellerup, Joseph Conrad, Alfred Jarry, Hugo von Hofmannsthal, Casimir Delavigne, Władysław Anczyc, Francis Jammes, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jean-Marc Bernard, Joachim Gasquet, Antonina Domańska,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Życie-i-śmierć
na wsi
Mazur z 1831 roku
Błogosławieństwo
prowincja noc
przez kresy
Brązownicy
Pomoc dajcie mi, rodacy
Dziewczynka i lalka
Manekin trzcinowy

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Montaż i instalacja ogrodzeń
Otoczenie ogrodzenia
itever
bestrolety fanpage
dream-wed.eu




audi rsq3 detailing
© 2015 Zbiór książek.