Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Brzydkie kaczątko
Autor: Hans Christian Andersen

Prześlicznie było na wsi. Lato gorące, pogodne, żółte zboże na polach, owies jeszcze zielony, na łąkach wielkie stogi pachnącego siana, a bociany przechadzają się powoli, na wysokich, czerwonych nogach i klekoczą po egipsku, bo takim językiem nauczyły się mówić od matek. Dokoła wielkie lasy, cieniste, szumiące, a w nich głębokie i ciche jeziora. Prześlicznie i cudownie było na wsi. Na pochyłości wzgórza jasne słońce oświetlało stary zamek z wieżycami i gankami, otoczony murem i szeroką wstęgą wolno płynącej wody. Z muru zwieszały się pnące rośliny, a wielkie liście łopianu schylały się aż do wody. I było pod nimi cicho i ciemno, jak w cienistym lesie. Pod jednym z takich liści młoda kaczka usłała sobie gniazdo i siedziała na jajach. Nudziło jej się bardzo, bo żadna z sąsiadek nie miała chęci w tak piękną pogodę rozmawiać z nią o tym, co słychać na świecie. Każda wolała pływać po przejrzystej wodzie, pluskać się i osuszać na ciepłym słoneczku, a ona tylko jedna, jak przykuta, siedzi w cieniu na gnieździe. Skończyło się wreszcie jej udręczenie, jajka zaczęły pękać i główka pisklęcia co chwila wysuwała się z innej skorupki, oznajmiając cienkim głosikiem, że żyje. — Pip, pip! — wołały wszystkie. — Kwa, kwa! — odpowiedziała im poważnie matka, a maleństwa zaczęły jej głos naśladować, opowiadając sobie, co widzą dookoła, i rozglądając się na wszystkie strony. Matka pozwalała im mówić i patrzeć, ile im się podoba, bo kolor zielony bardzo zdrowy na oczy. — Ach, jaki ten świat duży! — wołały kaczęta, dobywając się z ciasnej

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Louis Gallet
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Aleksander Brückner
- Antonina Domańska
- Władysław Anczyc
- Denis Diderot
- Gustave Kahn
- Léon Deubel
- Bolesław Prus
- Jean-Marc Bernard


Polecamy:

Hanusia Wierzynkówna
Fatalne jaja
Pożegnanie z Lindorą w górach
Przypadek
Testament
Sekret
Brązownicy
Latarnie
Krysia bezimienna
A cóż z tą Dzieciną…
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan Grabiński, Seweryn Goszczyński, Denis Diderot, Tristan Derème, Józef Czechowicz, Daniel Defoe, René Descartes, Adam Asnyk, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Guillaume Apollinaire, Joachim Gasquet, Theodor Däubler, Hugo von Hofmannsthal, Björnstjerne Björnson, brak, Władysław Anczyc, Jacob i Wilhelm Grimm, Louis le Cardonnel, Homer, Jan Kasprowicz, Anatole France, Théodore de Banville, Maria Dąbrowska, Casimir Delavigne, Charles Baudlaire, Rudolf G. Binding, Johann Wolfgang von Goethe, Max Elskamp, Francis Jammes, Hans Christian Andersen, Aleksander Brückner, Fagus, Maria De La Fayette, Gustave Kahn, Alojzy Feliński, Anatol France, Aloysius Bertrand, Miguel de Cervantes Saavedra, Karl Gjellerup, Aleksander Dumas, George Gordon Byron, Michał Bałucki, Charles Cros, Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Fredro, Alter Kacyzne, Fryderyk Hölderlin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, , Deotyma, Klemensas Junoša, Fryderyk Hebbel, Konstanty Gaszyński, Honore de Balzac, Michaił Bułhakow, Maria Konopnicka, Joseph Conrad, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Marceline Desbordes-Valmore, Bolesław Prus, Wiktor Gomulicki, nieznany, Pedro Calderón de la Barca, Anatole le Braz, Antonina Domańska, Wincenty Korab-Brzozowski, Léon Deubel, Zygmunt Gloger, Henry Bataille, Dōgen Kigen, Wiktoras Gomulickis, Jean-Marc Bernard, Franciszek Karpiński, Max Dauthendey, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Baudelaire, Stefan George, E. T. A. Hoffmann, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alfred Jarry, Louis Gallet, Marija Konopnicka, Eurypides, Stanisław Korab-Brzozowski, Stanisław Brzozowski, Anton Czechow, Antoni Czechow, Charles Guérin, Frances Hodgson Burnett, James Oliver Curwood, Rudyard Kipling, Julius Hart,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.