Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Brzydkie kaczątko
Autor: Hans Christian Andersen

Prześlicznie było na wsi. Lato gorące, pogodne, żółte zboże na polach, owies jeszcze zielony, na łąkach wielkie stogi pachnącego siana, a bociany przechadzają się powoli, na wysokich, czerwonych nogach i klekoczą po egipsku, bo takim językiem nauczyły się mówić od matek. Dokoła wielkie lasy, cieniste, szumiące, a w nich głębokie i ciche jeziora. Prześlicznie i cudownie było na wsi. Na pochyłości wzgórza jasne słońce oświetlało stary zamek z wieżycami i gankami, otoczony murem i szeroką wstęgą wolno płynącej wody. Z muru zwieszały się pnące rośliny, a wielkie liście łopianu schylały się aż do wody. I było pod nimi cicho i ciemno, jak w cienistym lesie. Pod jednym z takich liści młoda kaczka usłała sobie gniazdo i siedziała na jajach. Nudziło jej się bardzo, bo żadna z sąsiadek nie miała chęci w tak piękną pogodę rozmawiać z nią o tym, co słychać na świecie. Każda wolała pływać po przejrzystej wodzie, pluskać się i osuszać na ciepłym słoneczku, a ona tylko jedna, jak przykuta, siedzi w cieniu na gnieździe. Skończyło się wreszcie jej udręczenie, jajka zaczęły pękać i główka pisklęcia co chwila wysuwała się z innej skorupki, oznajmiając cienkim głosikiem, że żyje. — Pip, pip! — wołały wszystkie. — Kwa, kwa! — odpowiedziała im poważnie matka, a maleństwa zaczęły jej głos naśladować, opowiadając sobie, co widzą dookoła, i rozglądając się na wszystkie strony. Matka pozwalała im mówić i patrzeć, ile im się podoba, bo kolor zielony bardzo zdrowy na oczy. — Ach, jaki ten świat duży! — wołały kaczęta, dobywając się z ciasnej

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Julius Hart
- Wiktor Gomulicki
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Björnstjerne Björnson
- Max Elskamp
- Theodor Däubler
- Adam Asnyk
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Anton Czechow


Polecamy:

Starożytna Litwa
ampułki
Jak skończyć z piekłem kobiet?
ja karabin
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
zdrada
Kubuś fatalista i jego pan
Do P. Davida, snycerza posągów
dzisiaj verdun
daleko

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
brak, Jean-Marc Bernard, Charles Baudlaire, Stefan Grabiński, Honore de Balzac, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fagus, Frances Hodgson Burnett, Antonina Domańska, Adam Asnyk, Fryderyk Hölderlin, Aloysius Bertrand, Pedro Calderón de la Barca, George Gordon Byron, Konstanty Gaszyński, Julius Hart, Wiktor Gomulicki, Guillaume Apollinaire, Karl Gjellerup, Theodor Däubler, Max Dauthendey, Miguel de Cervantes Saavedra, Michał Bałucki, Stanisław Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Charles Guérin, Michaił Bułhakow, Björnstjerne Björnson, Charles Cros, Charles Baudelaire, Marija Konopnicka, Henry Bataille, Zygmunt Gloger, Aleksander Fredro, Casimir Delavigne, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, James Oliver Curwood, Maria De La Fayette, Louis le Cardonnel, Louis Gallet, Théodore de Banville, Jan Kasprowicz, Stefan George, Alfred Jarry, Anatole France, E. T. A. Hoffmann, Józef Czechowicz, Stanisław Brzozowski, Hugo von Hofmannsthal, Alter Kacyzne, Tadeusz Boy-Żeleński, Denis Diderot, Anatol France, Bolesław Prus, Léon Deubel, Max Elskamp, Seweryn Goszczyński, Andrzej Frycz Modrzewski, Deotyma, Francis Jammes, Eurypides, Władysław Anczyc, Johann Wolfgang von Goethe, Anton Czechow, Anatole le Braz, Tristan Derème, Wiktoras Gomulickis, Gustave Kahn, nieznany, Maria Dąbrowska, Joseph Conrad, Joachim Gasquet, Rudyard Kipling, Jacob i Wilhelm Grimm, Daniel Defoe, Rudolf G. Binding, Dōgen Kigen, Aleksander Brückner, Maria Konopnicka, Hans Christian Andersen, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, , Liudvika Didžiulienė-Žmona, René Descartes, Homer, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Klemensas Junoša, Aleksander Dumas, Alojzy Feliński, Antoni Czechow, Wincenty Korab-Brzozowski,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.