Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Brzydkie kaczątko
Autor: Hans Christian Andersen

Prześlicznie było na wsi. Lato gorące, pogodne, żółte zboże na polach, owies jeszcze zielony, na łąkach wielkie stogi pachnącego siana, a bociany przechadzają się powoli, na wysokich, czerwonych nogach i klekoczą po egipsku, bo takim językiem nauczyły się mówić od matek. Dokoła wielkie lasy, cieniste, szumiące, a w nich głębokie i ciche jeziora. Prześlicznie i cudownie było na wsi. Na pochyłości wzgórza jasne słońce oświetlało stary zamek z wieżycami i gankami, otoczony murem i szeroką wstęgą wolno płynącej wody. Z muru zwieszały się pnące rośliny, a wielkie liście łopianu schylały się aż do wody. I było pod nimi cicho i ciemno, jak w cienistym lesie. Pod jednym z takich liści młoda kaczka usłała sobie gniazdo i siedziała na jajach. Nudziło jej się bardzo, bo żadna z sąsiadek nie miała chęci w tak piękną pogodę rozmawiać z nią o tym, co słychać na świecie. Każda wolała pływać po przejrzystej wodzie, pluskać się i osuszać na ciepłym słoneczku, a ona tylko jedna, jak przykuta, siedzi w cieniu na gnieździe. Skończyło się wreszcie jej udręczenie, jajka zaczęły pękać i główka pisklęcia co chwila wysuwała się z innej skorupki, oznajmiając cienkim głosikiem, że żyje. — Pip, pip! — wołały wszystkie. — Kwa, kwa! — odpowiedziała im poważnie matka, a maleństwa zaczęły jej głos naśladować, opowiadając sobie, co widzą dookoła, i rozglądając się na wszystkie strony. Matka pozwalała im mówić i patrzeć, ile im się podoba, bo kolor zielony bardzo zdrowy na oczy. — Ach, jaki ten świat duży! — wołały kaczęta, dobywając się z ciasnej

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Louis le Cardonnel
- Wiktor Gomulicki
- Stanisław Brzozowski
- Marceline Desbordes-Valmore
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Anatole le Braz
- Maria Dąbrowska


Polecamy:

Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac
Ropucha
Porta Nigra
Lutnista
Znasz-li ten kraj
Kwiaty
Wańka
we czterech
Marsz weselny
Krysia bezimienna
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
, Zygmunt Gloger, Marceline Desbordes-Valmore, Wiktoras Gomulickis, Max Elskamp, Michał Bałucki, Alojzy Feliński, Björnstjerne Björnson, Adam Asnyk, Seweryn Goszczyński, Louis Gallet, Alfred Jarry, Hugo von Hofmannsthal, Józef Czechowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Wincenty Korab-Brzozowski, Léon Deubel, Bolesław Prus, Henry Bataille, Charles Guérin, Alter Kacyzne, Rudyard Kipling, Klemensas Junoša, Fagus, Michaił Bułhakow, Julius Hart, Anatole le Braz, Aleksander Dumas, Tristan Derème, Antonina Domańska, James Oliver Curwood, Aloysius Bertrand, Pedro Calderón de la Barca, Jean-Marc Bernard, E. T. A. Hoffmann, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Theodor Däubler, Franciszek Karpiński, Hans Christian Andersen, Frances Hodgson Burnett, Stefan George, Jacob i Wilhelm Grimm, Antoni Czechow, René Descartes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marija Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Brzozowski, Jan Kasprowicz, Guillaume Apollinaire, Andrzej Frycz Modrzewski, brak, Aleksander Fredro, Joseph Conrad, Daniel Defoe, Charles Baudelaire, Joachim Gasquet, Aleksander Brückner, Anton Czechow, Denis Diderot, Władysław Anczyc, Théodore de Banville, Deotyma, Stanisław Korab-Brzozowski, Homer, Anatol France, nieznany, Maria De La Fayette, Karl Gjellerup, Charles Cros, Francis Jammes, Gustave Kahn, Fryderyk Hebbel, Honore de Balzac, Maria Dąbrowska, Maria Konopnicka, Anatole France, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Max Dauthendey, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Baudlaire, Johann Wolfgang von Goethe, Rudolf G. Binding, Dōgen Kigen, George Gordon Byron, Stefan Grabiński, Louis le Cardonnel, Fryderyk Hölderlin, Eurypides, Casimir Delavigne,

www.projekty-domow.org.pl
ksiegowych.net.pl
Get monthly loan with licensed moneylenders https://moneylendersingapore.org/
album ślubny
© 2015 Zbiór książek.