Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Brzydkie kaczątko
Autor: Hans Christian Andersen

Prześlicznie było na wsi. Lato gorące, pogodne, żółte zboże na polach, owies jeszcze zielony, na łąkach wielkie stogi pachnącego siana, a bociany przechadzają się powoli, na wysokich, czerwonych nogach i klekoczą po egipsku, bo takim językiem nauczyły się mówić od matek. Dokoła wielkie lasy, cieniste, szumiące, a w nich głębokie i ciche jeziora. Prześlicznie i cudownie było na wsi. Na pochyłości wzgórza jasne słońce oświetlało stary zamek z wieżycami i gankami, otoczony murem i szeroką wstęgą wolno płynącej wody. Z muru zwieszały się pnące rośliny, a wielkie liście łopianu schylały się aż do wody. I było pod nimi cicho i ciemno, jak w cienistym lesie. Pod jednym z takich liści młoda kaczka usłała sobie gniazdo i siedziała na jajach. Nudziło jej się bardzo, bo żadna z sąsiadek nie miała chęci w tak piękną pogodę rozmawiać z nią o tym, co słychać na świecie. Każda wolała pływać po przejrzystej wodzie, pluskać się i osuszać na ciepłym słoneczku, a ona tylko jedna, jak przykuta, siedzi w cieniu na gnieździe. Skończyło się wreszcie jej udręczenie, jajka zaczęły pękać i główka pisklęcia co chwila wysuwała się z innej skorupki, oznajmiając cienkim głosikiem, że żyje. — Pip, pip! — wołały wszystkie. — Kwa, kwa! — odpowiedziała im poważnie matka, a maleństwa zaczęły jej głos naśladować, opowiadając sobie, co widzą dookoła, i rozglądając się na wszystkie strony. Matka pozwalała im mówić i patrzeć, ile im się podoba, bo kolor zielony bardzo zdrowy na oczy. — Ach, jaki ten świat duży! — wołały kaczęta, dobywając się z ciasnej

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Tristan Derème
- Marceline Desbordes-Valmore
- Anatol France
- Eurypides
- Maria Konopnicka
- Léon Deubel
- Henry Bataille
- Antonina Domańska
- Charles Cros
- Stanisław Brzozowski


Polecamy:

Harmonia wieczorna
Coś
Na jagody
Żarcik
pod popiołem
Pieśń o Narodzeniu Pańskim
Cały świat byś ściągnęła
Podróż
Wino gałganiarza
Białośnieżka i Różanka

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Denis Diderot, E. T. A. Hoffmann, Charles Baudlaire, Léon Deubel, Daniel Defoe, Louis Gallet, Jan Kasprowicz, Joseph Conrad, Fagus, Adam Asnyk, Aloysius Bertrand, Józef Czechowicz, Karl Gjellerup, Wiktor Gomulicki, Antoni Czechow, Fryderyk Hölderlin, nieznany, Andrzej Frycz Modrzewski, Anatole le Braz, Aleksander Fredro, Fryderyk Hebbel, Maria De La Fayette, Klemensas Junoša, Stanisław Korab-Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Brückner, Jean-Marc Bernard, Eurypides, Homer, Guillaume Apollinaire, Stanisław Brzozowski, Louis le Cardonnel, Pedro Calderón de la Barca, Dōgen Kigen, Seweryn Goszczyński, Deotyma, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Joachim Gasquet, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatol France, Julius Hart, Hugo von Hofmannsthal, brak, Max Elskamp, René Descartes, Władysław Anczyc, Alfred Jarry, Marija Konopnicka, Zygmunt Gloger, Honore de Balzac, Francis Jammes, Tadeusz Boy-Żeleński, Charles Cros, Rudolf G. Binding, Frances Hodgson Burnett, George Gordon Byron, Théodore de Banville, Konstanty Gaszyński, Hans Christian Andersen, Stefan George, Alter Kacyzne, Michaił Bułhakow, Maria Dąbrowska, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Dumas, Charles Guérin, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Stefan Grabiński, Tristan Derème, Anatole France, Rudyard Kipling, Gustave Kahn, , Antonina Domańska, Maria Konopnicka, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Bolesław Prus, Max Dauthendey, Michał Bałucki, James Oliver Curwood, Wiktoras Gomulickis, Theodor Däubler, Henry Bataille, Anton Czechow, Casimir Delavigne, Björnstjerne Björnson, Johann Wolfgang von Goethe, Alojzy Feliński, Jacob i Wilhelm Grimm, Franciszek Karpiński, Charles Baudelaire, Marceline Desbordes-Valmore,

http://mduda.pl
http://www.lightcrew.eu
© 2015 Zbiór książek.