Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Brzydkie kaczątko
Autor: Hans Christian Andersen

Prześlicznie było na wsi. Lato gorące, pogodne, żółte zboże na polach, owies jeszcze zielony, na łąkach wielkie stogi pachnącego siana, a bociany przechadzają się powoli, na wysokich, czerwonych nogach i klekoczą po egipsku, bo takim językiem nauczyły się mówić od matek. Dokoła wielkie lasy, cieniste, szumiące, a w nich głębokie i ciche jeziora. Prześlicznie i cudownie było na wsi. Na pochyłości wzgórza jasne słońce oświetlało stary zamek z wieżycami i gankami, otoczony murem i szeroką wstęgą wolno płynącej wody. Z muru zwieszały się pnące rośliny, a wielkie liście łopianu schylały się aż do wody. I było pod nimi cicho i ciemno, jak w cienistym lesie. Pod jednym z takich liści młoda kaczka usłała sobie gniazdo i siedziała na jajach. Nudziło jej się bardzo, bo żadna z sąsiadek nie miała chęci w tak piękną pogodę rozmawiać z nią o tym, co słychać na świecie. Każda wolała pływać po przejrzystej wodzie, pluskać się i osuszać na ciepłym słoneczku, a ona tylko jedna, jak przykuta, siedzi w cieniu na gnieździe. Skończyło się wreszcie jej udręczenie, jajka zaczęły pękać i główka pisklęcia co chwila wysuwała się z innej skorupki, oznajmiając cienkim głosikiem, że żyje. — Pip, pip! — wołały wszystkie. — Kwa, kwa! — odpowiedziała im poważnie matka, a maleństwa zaczęły jej głos naśladować, opowiadając sobie, co widzą dookoła, i rozglądając się na wszystkie strony. Matka pozwalała im mówić i patrzeć, ile im się podoba, bo kolor zielony bardzo zdrowy na oczy. — Ach, jaki ten świat duży! — wołały kaczęta, dobywając się z ciasnej

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Franciszek Karpiński
- Anatol France
- George Gordon Byron
- Hugo von Hofmannsthal
- Wiktor Gomulicki
- Théodore de Banville
- Adam Asnyk
- Seweryn Goszczyński
-
- Liudvika Didžiulienė-Žmona


Polecamy:

Moesta et errabunda
Kiwony
śmierć
U króla Olch
Staruszki
Słówka
Syrena
Warkocz
pamięci zniknionego
Piękno
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Franciszek Karpiński, Daniel Defoe, Michał Bałucki, Rudolf G. Binding, Seweryn Goszczyński, Homer, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anatol France, Björnstjerne Björnson, Antoni Czechow, , Pedro Calderón de la Barca, Henry Bataille, Anatole le Braz, Hugo von Hofmannsthal, Léon Deubel, James Oliver Curwood, Maria Dąbrowska, Wincenty Korab-Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Louis le Cardonnel, Eurypides, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Francis Jammes, Adam Asnyk, Anton Czechow, Fryderyk Hebbel, Jan Kasprowicz, Alter Kacyzne, Charles Guérin, Jacob i Wilhelm Grimm, Jean-Marc Bernard, Denis Diderot, Aleksander Fredro, Gustave Kahn, Józef Czechowicz, Deotyma, Klemensas Junoša, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole France, Joseph Conrad, Andrzej Frycz Modrzewski, Théodore de Banville, Alfred Jarry, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Brückner, Honore de Balzac, George Gordon Byron, Rudyard Kipling, nieznany, Władysław Anczyc, Charles Baudelaire, Guillaume Apollinaire, Stefan George, Aleksander Dumas, Frances Hodgson Burnett, Stefan Grabiński, Fryderyk Hölderlin, Antonina Domańska, Marija Konopnicka, Theodor Däubler, Julius Hart, Alojzy Feliński, Konstanty Gaszyński, Maria Konopnicka, Wiktoras Gomulickis, Charles Baudlaire, Hans Christian Andersen, Louis Gallet, Michaił Bułhakow, Casimir Delavigne, Charles Cros, Johann Wolfgang von Goethe, Miguel de Cervantes Saavedra, Max Elskamp, E. T. A. Hoffmann, brak, Aloysius Bertrand, Max Dauthendey, Bolesław Prus, Tristan Derème, Tadeusz Boy-Żeleński, Joachim Gasquet, Stanisław Brzozowski, Dōgen Kigen, Fagus, Zygmunt Gloger, Maria De La Fayette, René Descartes, Karl Gjellerup, Wiktor Gomulicki,

administrowanie stronami internetowymi www
pieczątki katowice
manicure ursynów
wózek z półkami
© 2015 Zbiór książek.