Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
Autor: nieznany

Tam na błoniu błyszczy kwiecie, Stoi ułan na widecie. A dziewczyna jak malina Niesie koszyk róż. Stój, poczekaj, moja duszko! Gdzie tak drobną stąpasz nóżką. Jam z tej chatki rwała kwiatki I powracam już. Próżne twoje są wymówki, Pójdziesz ze mną do placówki. Ach ja biedna — sama jedna, Matka czeka mnie. Stąd są wrogi o pół mili, Pewnie ciebie namówili. Ja uboga — nie znam wroga, Nie widziałam, nie. Może kryjesz wrogów tłuszcze. Daj buziaka, to cię puszczę. Jam nie taka — dam buziaka, Tylko z konia zsiądź. Z konia zsiądę, prawo złamię, Za to kulą w łeb dostanę. Żal mi ciebie, jak Bóg w niebie, Bo się zgubisz sam. Gdy szczęśliwie wrócę z boju, Gdzież cię mam szukać w pokoju? Tu w tej chatce — przy mej matce, Nad tą rzeczką wwyż, A jak zginę, co tak snadnie, To buziaczek mi przepadnie. Wierna tobie — na twym grobie, Pocałuję

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Anton Czechow
- Karl Gjellerup
- Max Elskamp
- Hugo von Hofmannsthal
- Maria Konopnicka
- Aloysius Bertrand
- Théodore de Banville
- Maria Dąbrowska
- Francis Jammes
- Anatol France


Polecamy:

Druga księga dżungli
jesień
Słońce powstanie znowu…
Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
Reineke-Lis
Robinson Crusoe
pieśń
Anioł Pański
Matka
Manekin trzcinowy

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Pedro Calderón de la Barca, Jean-Marc Bernard, Władysław Anczyc, Stefan Grabiński, Joachim Gasquet, George Gordon Byron, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, Fryderyk Hölderlin, Daniel Defoe, Stanisław Brzozowski, Charles Baudlaire, Karl Gjellerup, Henry Bataille, nieznany, Franciszek Karpiński, Louis Gallet, Tristan Derème, Wincenty Korab-Brzozowski, Casimir Delavigne, Francis Jammes, Hugo von Hofmannsthal, Dōgen Kigen, Zygmunt Gloger, Andrzej Frycz Modrzewski, Léon Deubel, Aleksander Brückner, Rudolf G. Binding, Bolesław Prus, Charles Baudelaire, Jan Kasprowicz, Eurypides, brak, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alter Kacyzne, Klemensas Junoša, Alfred Jarry, Anatol France, Theodor Däubler, Antoni Czechow, Jacob i Wilhelm Grimm, Maria Konopnicka, Charles Cros, Alojzy Feliński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wiktoras Gomulickis, Julius Hart, Miguel de Cervantes Saavedra, Honore de Balzac, Adam Asnyk, Rudyard Kipling, René Descartes, Théodore de Banville, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Marija Konopnicka, Homer, Fryderyk Hebbel, Gustave Kahn, Marceline Desbordes-Valmore, Max Dauthendey, James Oliver Curwood, , Michaił Bułhakow, Maria De La Fayette, Wiktor Gomulicki, Denis Diderot, Anatole France, Antonina Domańska, Charles Guérin, Anatole le Braz, Johann Wolfgang von Goethe, Seweryn Goszczyński, Guillaume Apollinaire, Hans Christian Andersen, Max Elskamp, Aleksander Dumas, Anton Czechow, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Boy-Żeleński, Aloysius Bertrand, Fagus, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, E. T. A. Hoffmann, Louis le Cardonnel, Stefan George, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Michał Bałucki, Deotyma, Aleksander Fredro, Józef Czechowicz, Björnstjerne Björnson,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.