Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
Autor: nieznany

Tam na błoniu błyszczy kwiecie, Stoi ułan na widecie. A dziewczyna jak malina Niesie koszyk róż. Stój, poczekaj, moja duszko! Gdzie tak drobną stąpasz nóżką. Jam z tej chatki rwała kwiatki I powracam już. Próżne twoje są wymówki, Pójdziesz ze mną do placówki. Ach ja biedna — sama jedna, Matka czeka mnie. Stąd są wrogi o pół mili, Pewnie ciebie namówili. Ja uboga — nie znam wroga, Nie widziałam, nie. Może kryjesz wrogów tłuszcze. Daj buziaka, to cię puszczę. Jam nie taka — dam buziaka, Tylko z konia zsiądź. Z konia zsiądę, prawo złamię, Za to kulą w łeb dostanę. Żal mi ciebie, jak Bóg w niebie, Bo się zgubisz sam. Gdy szczęśliwie wrócę z boju, Gdzież cię mam szukać w pokoju? Tu w tej chatce — przy mej matce, Nad tą rzeczką wwyż, A jak zginę, co tak snadnie, To buziaczek mi przepadnie. Wierna tobie — na twym grobie, Pocałuję

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- E. T. A. Hoffmann
- Julius Hart
- Max Dauthendey
- Charles Baudelaire
- Jan Kasprowicz
- Stanisław Brzozowski
- Maria De La Fayette
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Aleksander Brückner
- Charles Cros


Polecamy:

ranek
bez nut
Bracia, patrzcie jeno…
W razurze
Marsz strzelców
Śmierć kurki
dom świętego kazimierza
Księga dżungli
Nieszczęście
Troškimas
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Louis le Cardonnel, Bolesław Prus, nieznany, brak, Józef Czechowicz, Denis Diderot, Aleksander Dumas, Max Dauthendey, Władysław Anczyc, Charles Guérin, Daniel Defoe, Dōgen Kigen, Miguel de Cervantes Saavedra, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudyard Kipling, Theodor Däubler, Joseph Conrad, Homer, Maria Konopnicka, Casimir Delavigne, Max Elskamp, Anatol France, Théodore de Banville, Marceline Desbordes-Valmore, Franciszek Karpiński, Pedro Calderón de la Barca, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wiktoras Gomulickis, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Antonina Domańska, Rudolf G. Binding, Hans Christian Andersen, Alfred Jarry, Stefan Grabiński, Maria Dąbrowska, Deotyma, Aleksander Fredro, Julius Hart, Tadeusz Boy-Żeleński, Tristan Derème, Maria De La Fayette, Wiktor Gomulicki, Jean-Marc Bernard, Alojzy Feliński, Alter Kacyzne, Björnstjerne Björnson, Francis Jammes, Stefan George, Anatole le Braz, , Jacob i Wilhelm Grimm, Stanisław Brzozowski, George Gordon Byron, Fagus, Michaił Bułhakow, Eurypides, James Oliver Curwood, Charles Baudlaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Louis Gallet, Anton Czechow, Joachim Gasquet, Michał Bałucki, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Konstanty Gaszyński, Klemensas Junoša, Hugo von Hofmannsthal, René Descartes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Karl Gjellerup, Aleksander Brückner, Anatole France, Charles Cros, Fryderyk Hebbel, Honore de Balzac, E. T. A. Hoffmann, Wincenty Korab-Brzozowski, Marija Konopnicka, Fryderyk Hölderlin, Léon Deubel, Charles Baudelaire, Antoni Czechow, Frances Hodgson Burnett, Aloysius Bertrand, Johann Wolfgang von Goethe, Guillaume Apollinaire, Gustave Kahn, Zygmunt Gloger, Adam Asnyk, Henry Bataille, Seweryn Goszczyński, Jan Kasprowicz,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.