Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
Autor: nieznany

Tam na błoniu błyszczy kwiecie, Stoi ułan na widecie. A dziewczyna jak malina Niesie koszyk róż. Stój, poczekaj, moja duszko! Gdzie tak drobną stąpasz nóżką. Jam z tej chatki rwała kwiatki I powracam już. Próżne twoje są wymówki, Pójdziesz ze mną do placówki. Ach ja biedna — sama jedna, Matka czeka mnie. Stąd są wrogi o pół mili, Pewnie ciebie namówili. Ja uboga — nie znam wroga, Nie widziałam, nie. Może kryjesz wrogów tłuszcze. Daj buziaka, to cię puszczę. Jam nie taka — dam buziaka, Tylko z konia zsiądź. Z konia zsiądę, prawo złamię, Za to kulą w łeb dostanę. Żal mi ciebie, jak Bóg w niebie, Bo się zgubisz sam. Gdy szczęśliwie wrócę z boju, Gdzież cię mam szukać w pokoju? Tu w tej chatce — przy mej matce, Nad tą rzeczką wwyż, A jak zginę, co tak snadnie, To buziaczek mi przepadnie. Wierna tobie — na twym grobie, Pocałuję

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Aleksander Dumas
- Louis Gallet
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Konstanty Gaszyński
- Theodor Däubler
- René Descartes
- Pedro Calderón de la Barca
- Alojzy Feliński
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Seweryn Goszczyński


Polecamy:

Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków
Widmo
Wpatruj się co wieczor
Bezbronna istota
Die Leiden des jungen Werther
Kapitanowie zuchy
Dolinami rzek Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy
knajpa
Wyznanie
Lord Jim
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Theodor Däubler, Francis Jammes, Björnstjerne Björnson, Franciszek Karpiński, Fagus, Henry Bataille, Józef Czechowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatole France, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Guérin, Maria Konopnicka, Théodore de Banville, Fryderyk Hebbel, Bolesław Prus, Aleksander Fredro, nieznany, Léon Deubel, Antoni Czechow, Alfred Jarry, Gustave Kahn, Jacob i Wilhelm Grimm, Rudyard Kipling, Deotyma, Alojzy Feliński, Klemensas Junoša, Zygmunt Gloger, Antonina Domańska, Konstanty Gaszyński, Władysław Anczyc, , Stanisław Brzozowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Brückner, Tristan Derème, Stanisław Korab-Brzozowski, Karl Gjellerup, Anatol France, Michaił Bułhakow, Honore de Balzac, Homer, Max Dauthendey, Anton Czechow, Hugo von Hofmannsthal, Charles Cros, E. T. A. Hoffmann, René Descartes, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Baudelaire, Seweryn Goszczyński, Maria De La Fayette, Wiktor Gomulicki, Miguel de Cervantes Saavedra, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jan Kasprowicz, Hans Christian Andersen, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alter Kacyzne, Anatole le Braz, Joseph Conrad, Guillaume Apollinaire, Michał Bałucki, Adam Asnyk, Rudolf G. Binding, Max Elskamp, Marija Konopnicka, Aleksander Dumas, George Gordon Byron, Stefan Grabiński, Denis Diderot, Jean-Marc Bernard, James Oliver Curwood, Julius Hart, Pedro Calderón de la Barca, Tadeusz Boy-Żeleński, Frances Hodgson Burnett, Joachim Gasquet, Daniel Defoe, Eurypides, Fryderyk Hölderlin, Wiktoras Gomulickis, brak, Stefan George, Dōgen Kigen, Casimir Delavigne, Charles Baudlaire, Maria Dąbrowska, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aloysius Bertrand, Louis Gallet, Louis le Cardonnel,

Business Opportunity Business Opportunity Analysis Forecast
montaż wind
paczki dla dzieci łódź
© 2015 Zbiór książek.