Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
Autor: nieznany

Tam na błoniu błyszczy kwiecie, Stoi ułan na widecie. A dziewczyna jak malina Niesie koszyk róż. Stój, poczekaj, moja duszko! Gdzie tak drobną stąpasz nóżką. Jam z tej chatki rwała kwiatki I powracam już. Próżne twoje są wymówki, Pójdziesz ze mną do placówki. Ach ja biedna — sama jedna, Matka czeka mnie. Stąd są wrogi o pół mili, Pewnie ciebie namówili. Ja uboga — nie znam wroga, Nie widziałam, nie. Może kryjesz wrogów tłuszcze. Daj buziaka, to cię puszczę. Jam nie taka — dam buziaka, Tylko z konia zsiądź. Z konia zsiądę, prawo złamię, Za to kulą w łeb dostanę. Żal mi ciebie, jak Bóg w niebie, Bo się zgubisz sam. Gdy szczęśliwie wrócę z boju, Gdzież cię mam szukać w pokoju? Tu w tej chatce — przy mej matce, Nad tą rzeczką wwyż, A jak zginę, co tak snadnie, To buziaczek mi przepadnie. Wierna tobie — na twym grobie, Pocałuję

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Karl Gjellerup
- Zygmunt Gloger
- Aleksander Fredro
- Fagus
- Hans Christian Andersen
- Wiktoras Gomulickis
- Michaił Bułhakow
- Frances Hodgson Burnett
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz


Polecamy:

Na Wzgórzu Śmierci
Latarnie
śmierć2
Amor i czaszka
Okna
Warszawianka 1831
Komedia ludzka Eugenia Grandet
front
Hej, w dzień narodzenia
Za Niemen hen precz
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Eurypides, E. T. A. Hoffmann, Guillaume Apollinaire, Joseph Conrad, Rudolf G. Binding, Michał Bałucki, Karl Gjellerup, Seweryn Goszczyński, Alfred Jarry, Miguel de Cervantes Saavedra, Michaił Bułhakow, Adam Asnyk, Hans Christian Andersen, Fryderyk Hölderlin, Andrzej Frycz Modrzewski, Frances Hodgson Burnett, Maria Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Konstanty Gaszyński, Johann Wolfgang von Goethe, Gustave Kahn, Marceline Desbordes-Valmore, Louis Gallet, Aleksander Fredro, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Max Dauthendey, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Maria Dąbrowska, George Gordon Byron, Stanisław Brzozowski, Władysław Anczyc, Max Elskamp, Wiktoras Gomulickis, Jan Kasprowicz, Theodor Däubler, Charles Cros, Léon Deubel, Henry Bataille, , Louis le Cardonnel, James Oliver Curwood, Francis Jammes, Franciszek Karpiński, Daniel Defoe, Bolesław Prus, Maria De La Fayette, Joachim Gasquet, Anatole le Braz, Fagus, Anatole France, Zygmunt Gloger, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marija Konopnicka, nieznany, Aleksander Brückner, Charles Guérin, Stefan Grabiński, René Descartes, Alter Kacyzne, Dōgen Kigen, Charles Baudelaire, Théodore de Banville, Deotyma, Julius Hart, Honore de Balzac, Józef Czechowicz, Björnstjerne Björnson, Anatol France, Aloysius Bertrand, Alojzy Feliński, brak, Tadeusz Boy-Żeleński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stefan George, Jean-Marc Bernard, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Baudlaire, Fryderyk Hebbel, Homer, Jacob i Wilhelm Grimm, Klemensas Junoša, Denis Diderot, Antoni Czechow, Anton Czechow, Antonina Domańska, Hugo von Hofmannsthal, Rudyard Kipling, Tristan Derème, Aleksander Dumas, Casimir Delavigne, Pedro Calderón de la Barca,

bramy garażowe hormann lublin, napędy
najlepszy i najbardziej profesjonalny dom pogrzebowy warszawa w którym panuje profesjonalna obsługa
course
Wysokiej jakości obraz z Kamera Świdnica Kościół na żywo na stronie www
najlepszy psychiatra łódź
© 2015 Zbiór książek.