Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
Autor: nieznany

Tam na błoniu błyszczy kwiecie, Stoi ułan na widecie. A dziewczyna jak malina Niesie koszyk róż. Stój, poczekaj, moja duszko! Gdzie tak drobną stąpasz nóżką. Jam z tej chatki rwała kwiatki I powracam już. Próżne twoje są wymówki, Pójdziesz ze mną do placówki. Ach ja biedna — sama jedna, Matka czeka mnie. Stąd są wrogi o pół mili, Pewnie ciebie namówili. Ja uboga — nie znam wroga, Nie widziałam, nie. Może kryjesz wrogów tłuszcze. Daj buziaka, to cię puszczę. Jam nie taka — dam buziaka, Tylko z konia zsiądź. Z konia zsiądę, prawo złamię, Za to kulą w łeb dostanę. Żal mi ciebie, jak Bóg w niebie, Bo się zgubisz sam. Gdy szczęśliwie wrócę z boju, Gdzież cię mam szukać w pokoju? Tu w tej chatce — przy mej matce, Nad tą rzeczką wwyż, A jak zginę, co tak snadnie, To buziaczek mi przepadnie. Wierna tobie — na twym grobie, Pocałuję

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Björnstjerne Björnson
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Alter Kacyzne
-
- Pedro Calderón de la Barca
- Stanisław Brzozowski
- Anatol France
- Theodor Däubler
- Liudvika Didžiulienė-Žmona


Polecamy:

Pastuszek
Lubię tych nagich epok bawić się wspomnieniem
Mysikrólik i niedźwiedź
Modlitwa estety
O poprawie Rzeczypospolitej
Król żab
Oddźwięki
Charaktery i anegdoty
ampułki
Historia roku
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Johann Wolfgang von Goethe, Rudyard Kipling, Frances Hodgson Burnett, Louis Gallet, Max Elskamp, Honore de Balzac, Deotyma, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fryderyk Hölderlin, Alojzy Feliński, Franciszek Karpiński, Adam Asnyk, Klemensas Junoša, Maria Dąbrowska, Henry Bataille, Daniel Defoe, Stefan Grabiński, Michaił Bułhakow, Aleksander Fredro, Bolesław Prus, Antoni Czechow, Wiktor Gomulicki, Antonina Domańska, Karl Gjellerup, nieznany, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, Joachim Gasquet, George Gordon Byron, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jan Kasprowicz, Francis Jammes, Maria De La Fayette, Michał Bałucki, Stanisław Brzozowski, Aleksander Dumas, Aloysius Bertrand, Björnstjerne Björnson, Zygmunt Gloger, René Descartes, Julius Hart, Pedro Calderón de la Barca, Jean-Marc Bernard, Tadeusz Boy-Żeleński, Dōgen Kigen, Jacob i Wilhelm Grimm, Tristan Derème, Charles Guérin, Konstanty Gaszyński, Anatole France, Gustave Kahn, Władysław Anczyc, Hans Christian Andersen, Charles Cros, Fagus, Rudolf G. Binding, Homer, Maria Konopnicka, Hugo von Hofmannsthal, Seweryn Goszczyński, Aleksander Brückner, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, Louis le Cardonnel, Anatol France, Alfred Jarry, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stefan George, Anton Czechow, Charles Baudlaire, Józef Czechowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Léon Deubel, Max Dauthendey, James Oliver Curwood, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Marija Konopnicka, Fryderyk Hebbel, E. T. A. Hoffmann, Denis Diderot, Casimir Delavigne, Charles Baudelaire, Alter Kacyzne, brak, Wiktoras Gomulickis, Theodor Däubler, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, Joseph Conrad, Théodore de Banville, Marceline Desbordes-Valmore, ,

czytaj dalej na tej stronie
dobra strona
rolniczek.info.pl
pola namiotowe
www.staremosty.pl
© 2015 Zbiór książek.