Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
Autor: nieznany

Tam na błoniu błyszczy kwiecie, Stoi ułan na widecie. A dziewczyna jak malina Niesie koszyk róż. Stój, poczekaj, moja duszko! Gdzie tak drobną stąpasz nóżką. Jam z tej chatki rwała kwiatki I powracam już. Próżne twoje są wymówki, Pójdziesz ze mną do placówki. Ach ja biedna — sama jedna, Matka czeka mnie. Stąd są wrogi o pół mili, Pewnie ciebie namówili. Ja uboga — nie znam wroga, Nie widziałam, nie. Może kryjesz wrogów tłuszcze. Daj buziaka, to cię puszczę. Jam nie taka — dam buziaka, Tylko z konia zsiądź. Z konia zsiądę, prawo złamię, Za to kulą w łeb dostanę. Żal mi ciebie, jak Bóg w niebie, Bo się zgubisz sam. Gdy szczęśliwie wrócę z boju, Gdzież cię mam szukać w pokoju? Tu w tej chatce — przy mej matce, Nad tą rzeczką wwyż, A jak zginę, co tak snadnie, To buziaczek mi przepadnie. Wierna tobie — na twym grobie, Pocałuję

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- E. T. A. Hoffmann
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Marceline Desbordes-Valmore
- Léon Deubel
- Deotyma
- Theodor Däubler
- Rudolf G. Binding
- Alfred Jarry
- Aleksander Dumas
- Max Dauthendey


Polecamy:

Pod starą wierzbą
zdrada
Orzeł i sroka
elegia żalu
Sed non satiata
Bogurodzica
Białośnieżka i Różanka
Herman i Dorota
O pierwszej nad ranem
Mysikrólik i niedźwiedź

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Honore de Balzac, Homer, René Descartes, Max Dauthendey, Charles Baudelaire, Anatole France, Andrzej Frycz Modrzewski, Franciszek Karpiński, Francis Jammes, Wiktoras Gomulickis, Jacob i Wilhelm Grimm, Joseph Conrad, Fryderyk Hebbel, Alfred Jarry, Louis le Cardonnel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, George Gordon Byron, Guillaume Apollinaire, Jean-Marc Bernard, Tadeusz Boy-Żeleński, Stefan Grabiński, Léon Deubel, Wincenty Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Hugo von Hofmannsthal, E. T. A. Hoffmann, Michaił Bułhakow, Klemensas Junoša, Deotyma, Marceline Desbordes-Valmore, Stefan George, Julius Hart, Józef Czechowicz, Joachim Gasquet, Stanisław Brzozowski, Maria De La Fayette, Charles Guérin, Michał Bałucki, Tristan Derème, Alter Kacyzne, Aleksander Fredro, Maria Dąbrowska, Stanisław Korab-Brzozowski, Henry Bataille, Björnstjerne Björnson, Konstanty Gaszyński, Max Elskamp, Rudyard Kipling, Maria Konopnicka, Dōgen Kigen, Fagus, Antoni Czechow, Théodore de Banville, James Oliver Curwood, Pedro Calderón de la Barca, Anton Czechow, Gustave Kahn, Charles Baudlaire, Anatol France, Frances Hodgson Burnett, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Denis Diderot, Aleksander Brückner, Casimir Delavigne, Jan Kasprowicz, Charles Cros, Hans Christian Andersen, Eurypides, Louis Gallet, Anatole le Braz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Zygmunt Gloger, Władysław Anczyc, Aleksander Dumas, Alojzy Feliński, nieznany, brak, Fryderyk Hölderlin, Bolesław Prus, Marija Konopnicka, Theodor Däubler, Miguel de Cervantes Saavedra, Aloysius Bertrand, Wiktor Gomulicki, Antonina Domańska, , Rudolf G. Binding, Karl Gjellerup, Daniel Defoe, Johann Wolfgang von Goethe, Seweryn Goszczyński,

Szamba betonowe Ustka
http://mduda.pl
http://www.idealdomicil.eu
http://anmar-vip.pl
sennik znaczenia snów
© 2015 Zbiór książek.