Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Akordy jesienne
Autor: Jan Kasprowicz

gdy wyprawić trzeba łów Na zwierzynę, szlachetniejszą od tych wieszczów płaskich czół Od pismaków ciasnej piersi, lecz mającej dosyć tchów, By bezcześcić ołtarz święty za magnacki, hojny stół? Ty spiesz dalej, pieśni nowa — w ślad melodii własnych spiesz! Tylko gdy się zbyt rozjuszy bezkarnością śmiały zwierz I twym śnieżnym płaszczem szarpnie, stań i okiem, gdzie się skrzą Groźne ognie dni idących, napastliwych wrogów zmierz: Nie potrzeba rąk podnosić, wołać jej: A milcz! A leż! Stchórzy zgraja i z skowytem lizać będzie stopę twą. X Pieśni nasza! smętno tobie i samotno? czujesz ból, Że ukochan przez cię człowiek nie chce słuchać twoich grań? Że ten świat, co od wielbiących twoją moc, jak pszczeli ul Tak się roił, dziś jest pusty? O nie zważaj, pieśni, nań! Graj obłokom, lasom szumnym, trawom, zbożom naszych pól Jak tęsknica, owinięta w pajęczyny wiewną tkań, Tym rozdrożnym jęcz zaroślom, do spróchniałych wierzb się tul, Zwierzaj żale swe ruczajom, na pradawnych kopcach stań. Tam słuchaczy znajdziesz chętnych, tam serdeczną znajdziesz brać, Która ciebie nie odepchnie: Jej, wzgardzona pieśni, graj, Na przestworza bezgraniczne szlij swój głos, na tysiąc staj… Z niewidzialnych rajów przyjdą dusze piewców, dziś już snać Zapomnianych, i z radością witać będą w dźwięku twym Zmartwywstanie swych nadziei, zapowitych w nowy rym XI My — przeżyci? My, jak kwiaty, które wczesny zwarzył mróz? My powiędłą mamy duszę śród zapadłych, ciasnych łon? A tak chwiejną, rozwichrzoną, jak korony białych brzóz, W które wicher z deszczem wali ? Wątły będzie jutro plon Naszej siejby?… Nie przeżyci!… Naszą pierś rozpiera ból, Lecz w tym bólu nie wyczerpań, nie rozkładu mieszka jad: Życie drga w nim mocą mocy, co wśród smutnych idzie pól Chmurnie, groźnie i stanowczo, by stracony zdobyć świat. Idzie cicha… Nie dźwięk fanfar, nie tryumfów głośny wrzask Towarzyszy jej w tej drodze… Idzie skromna i na twarz Nie przywdziewa ni proroków, ni kapłanów dumnych mask. Idzie jako prosty żołnierz… w szarym płaszczu… Idzie w dal Niewstrzymana… bo iść musi, choć ma jęk za przednią straż, A za sobą melancholię i tęsknicę, cień i żal… XII Powiadają, że w nas nie ma tytanicznych owych tchnień, Wstrząsających granitami;

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | 7 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Pedro Calderón de la Barca, Anatole le Braz, Rudolf G. Binding, Michał Bałucki, Aleksander Dumas, Guillaume Apollinaire, Adam Asnyk, Michaił Bułhakow, Fagus, Gustave Kahn, Wiktoras Gomulickis, E. T. A. Hoffmann, Józef Czechowicz, Casimir Delavigne, Daniel Defoe, Joseph Conrad, Jan Kasprowicz, Rudyard Kipling, Fryderyk Hebbel, Frances Hodgson Burnett, Théodore de Banville, Björnstjerne Björnson, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, James Oliver Curwood, Henry Bataille, Miguel de Cervantes Saavedra, Denis Diderot, Hugo von Hofmannsthal, Charles Cros, René Descartes, Charles Guérin, Antonina Domańska, Klemensas Junoša, Aloysius Bertrand, Charles Baudelaire, Francis Jammes, Zygmunt Gloger, Julius Hart, Homer, Konstanty Gaszyński, Theodor Däubler, Hans Christian Andersen, Aleksander Brückner, brak, Marija Konopnicka, Max Dauthendey, Maria Dąbrowska, Wiktor Gomulicki, Stefan Grabiński, Stanisław Brzozowski, Anatole France, Joachim Gasquet, Władysław Anczyc, Jacob i Wilhelm Grimm, Wincenty Korab-Brzozowski, Alter Kacyzne, Charles Baudlaire, Anatol France, Tristan Derème, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aleksander Fredro, Franciszek Karpiński, Stanisław Korab-Brzozowski, Marceline Desbordes-Valmore, Bolesław Prus, Alfred Jarry, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stefan George, , Léon Deubel, Seweryn Goszczyński, Louis Gallet, Max Elskamp, Deotyma, Louis le Cardonnel, Antoni Czechow, Honore de Balzac, Jean-Marc Bernard, Dōgen Kigen, Andrzej Frycz Modrzewski, Alojzy Feliński, Tadeusz Boy-Żeleński, Fryderyk Hölderlin, nieznany, Anton Czechow, Maria De La Fayette, Karl Gjellerup, Liudvika Didžiulienė-Žmona, George Gordon Byron, Eurypides, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Konopnicka,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Z Narodzenia Pana
Złote sidła
Kaprys
Wino samotnika
Brązownicy
Iliada
Bywaj dziewczę zdrowe
Zagadkowa natura
Podróż
Źrałe są w ogniu nurzane

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
Best Przeprowadzki




www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.