Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Akordy jesienne
Autor: Jan Kasprowicz

Wiatr w pożółkłych huczy drzewach — niebo pełne czarnych chmur, A z ich kłębów kotłujących księżycowy, martwy blask Spłynie czasem ponad ziemię, co spoczywa niby twór, Ulepiony z mgieł i błota, od promiennych z dala łask. Nieodrodne dziecko ziemi, jej słabości nikły wzór, Sam się wlokę, jak ów rycerz, gdy mu wzięto tarcz i kask W jakimś strasznym, ciężkim boju — lub jak ptak, odarty z piór, Tak się wlokę, ogłuszony, w tej wichury szum i trzask. Ktoś mi szepce — widać, jakiś odrętwieniu wrogi duch —, Że ta ziemia pierś podnosi i że jęczy na swój los — Nic nie widzę! — nic nie słyszę! na to–m stracił wzrok i słuch. Tylko zmilknie wichr na chwilę, księżyc chmur rozpędzi tłok, Wówczas jakbym pierś tę widział i rzęrzący słyszał głos — I przeklinam wichr i księżyc, żem miał znowu słuch i wzrok. II Cóż, że jestem dziś samotny, jak smagany wichrem głóg? Cóż, że barwną swą koronę pośród zimnych tracę burz? Wszak naturze, matce wielkiej, zaciągnięty–m spłacił dług — I jam z pola wszak nie schodził, jak leniwiec albo tchórz! Niech mi syczy głos zawistny: więdniejące liście złóż! Niech odpycha mnie od siebie znikczemniałe plemię sług! I jam rzucił plonne ziarna, z których wzrosną pęki zbóż, By wzbogacić człowieczeństwa ten otwarty, wielki bróg! Szalej, wichrze! zrywaj liście! mieć śnieżycą! dżdżami pluj: Siecz po skroni! włos rozwiewaj! aż do ziemi krzyże gnij! Płaszcz potargaj na łachmany, z rąk podróżny wytrąć kij! Mogę stanąć, jak wylękły, mogę jęknąć na ten znój, Mogę skrzepłą krwią rozpaczy o niebieski rzucić skłon, Lecz tej dumy mi nie wydrze twój, szalony wichrze, gon! III Pełzam nieraz, jak gadzina, śród bagnistych skryta łąk, Jak potulne bydlę w jarzmie, tak swój twardy zginam kark! Nie śmiem wichrom spojrzeć w oczy, nie śmiem wznieść ku chmurze rąk I światłości niszczycielce cisnąć groźby z spiekłych warg. Nieraz patrząc, jak o skarby, które pośród krwawych mąk Zdobył wielki duch ludzkości, czerń szachrajski wiedzie targ, Ledwie wzgardę mam na ustach, ledwie słowo, godne ksiąg. Zniewieściałych trubadurów, ledwie łzawe krople skarg. Nieraz — duszo, nie kłam sobie! tych złowróżbnych słuchaj tchnień, Wiatr jesienny ci urąga! do swej dawnej mocy wróć! Nie wystarczy, coś posiała za

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | 7 |


Podstawy księgowości w organizacjach pozarządowych

dotacje i darowizny w organizacjach pozarządowych

sprawozdawczość finansowa ngo

podatki w ngo

koszty działalności ngo

rozliczanie projektów unijnych

vat w ngo

prowadzenie ksiąg w ngo

obowiązki księgowe w organizacjach charytatywnych

ngo do kontroli

kpir w ngo

fundusze w ngo

dokumentacja w ngo

wynagrodzenia w ngo

audyt w ngo


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joseph Conrad, Konstanty Gaszyński, Dōgen Kigen, Charles Cros, Michaił Bułhakow, Wincenty Korab-Brzozowski, Władysław Anczyc, Anton Czechow, Fryderyk Hölderlin, Klemensas Junoša, E. T. A. Hoffmann, Rudyard Kipling, Rudolf G. Binding, Frances Hodgson Burnett, Henry Bataille, Jean-Marc Bernard, Antoni Czechow, René Descartes, Anatol France, Maria De La Fayette, Anatole France, , Stefan Grabiński, Léon Deubel, Bolesław Prus, James Oliver Curwood, Miguel de Cervantes Saavedra, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatole le Braz, Aleksander Brückner, Tristan Derème, Eurypides, Hugo von Hofmannsthal, Louis le Cardonnel, Maria Konopnicka, Charles Baudelaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Dumas, Alter Kacyzne, Casimir Delavigne, Karl Gjellerup, brak, Max Dauthendey, Daniel Defoe, nieznany, Adam Asnyk, Charles Baudlaire, Fagus, Deotyma, Marceline Desbordes-Valmore, Zygmunt Gloger, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Julius Hart, Stanisław Brzozowski, Jacob i Wilhelm Grimm, Fryderyk Hebbel, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wiktoras Gomulickis, Alojzy Feliński, Michał Bałucki, Alfred Jarry, Stefan George, Aleksander Fredro, Marija Konopnicka, George Gordon Byron, Maria Dąbrowska, Francis Jammes, Antonina Domańska, Aloysius Bertrand, Denis Diderot, Gustave Kahn, Seweryn Goszczyński, Franciszek Karpiński, Max Elskamp, Joachim Gasquet, Hans Christian Andersen, Andrzej Frycz Modrzewski, Wiktor Gomulicki, Pedro Calderón de la Barca, Theodor Däubler, Honore de Balzac, Louis Gallet, Johann Wolfgang von Goethe, Homer, Théodore de Banville, Björnstjerne Björnson, Józef Czechowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Charles Guérin, Jan Kasprowicz,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Trzaska i Zbroja
Znasz-li ten kraj
O przyjmowaniu wskazań
toruń
Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac
Towarzysz podróży
wigilia
Hej, w dzień narodzenia
Jak skończyć z piekłem kobiet?
Dziewice konsystorskie

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Montaż i instalacja ogrodzeń
Otoczenie ogrodzenia
itever
bestrolety fanpage
bdb-biuro.org.pl




Хотите забронировать жилье в отелях? Посмотрите предложения на https://www.ehotelsreviews.com/hu-ru и сэкономьте деньги на проживании!
© 2015 Zbiór książek.