Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bachantki
Autor: Eurypides

bachanckich korowodach najprzedniejszy wodzu nasz! Jak ja rada, widząc ciebie, w tej samotnej pustce, och! DIONIZOS Ogarnęło cię zwątpienie z oną chwilą, gdy mnie w loch Prowadzono, gdy mnie Penthej kazał zepchnąć w kaźni mrok! PRZODOWNICA CHÓRU Tak! Bo jeśli szwank byś poniósł, któż by mój prowadził krok? Ale powiedz, jak uszedłeś z tych więziennych łotra bram? DIONIZOS Bez mozołu, bez wysiłku ocaliłem się ja sam. PRZODOWNICA CHÓRU Jak to? Zali cię nie spętał? Nie skrępował ci tych rąk? DIONIZOS I tu sobie pokpiwałem z jego trudów, z jego mąk — Zdało mu się, że mnie wiąże, że mnie w mocy swojej ma, Że dotyka mych się członków, lecz nadzieja była czcza! Byka dopadł przy korycie, gdzie przytroczyć mnie on chciał, Jął kolana mi krępować i racice, jak na schwał! Tchu mu zbrakło, sapał, zgrzytał, z ciała potu ciekł mu zdrój, Wargi do krwi gryzł zębami! Nie wołałem doń: A stój! Jenom cicho siedział przy nim, patrząc na to. W tenże czas Przybył Bachus, wstrząsnął domem, ciężki mu wymierzył raz, Z grobu matki swej wyrzucił płomienisty ognia słup! I Pentheus, zobaczywszy ten płonący święty grób, Mniemał, że mu dom się pali, że zniweczon jego próg, Jął się rzucać na wsze strony, tu i tam, i do swych sług Począł krzyczeć na ratunek, Acheloa, widać, głąb Chciał wyczerpać: kto żyw tylko, pod zamkowy przybiegł zrąb — Nadaremnie! I on również, myśląc, że to płona rzecz, Przestał bawić się ratunkiem, jeno goły chwycił miecz I do wnętrza wpadł. Snać bał się, że mu jeszcze mogę zbiec. Wówczas Bromios, tak przypuszczam, gdy ten zaczął kłuć i siec W myśli, że tak mnie on siecze, podsunął mu twór ze mgieł: Wydało się Penthejowi, że mnie sobie wziął na kieł, A on w próżnię ciął przejrzystą! Nie dość, że go Bach tak zwiódł, Jeszcze on się stał dla niego sprawcą innych, wielkich szkód: Pałac w gruzy mu rozsadził, w perzynę obrócił dom Z bólu, że mnie ujrzał w pętach, że mnie spotkał taki srom! I on upadł ze zmęczenia, rzucił płony miecz o ziem — On, śmiertelny, słaby człowiek, co w zuchwalstwie począł swem Toczyć walkę z samym bogiem! I spokojnie, jakby nic, O Pentheja się nie troszcząc, ja u waszych staję lic. Lecz zda mi się, że to jego skrzypią kierpce — jakby szedł Tutaj do nas! O, zapewne, wnet on zjawi się tu, wnet! Ciekaw jestem, co też powie na to wszystko ten nasz gość? Choćby z złości on aż dyszał,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 29 | 30 | 31 | 32 |


Podstawy księgowości w organizacjach pozarządowych

dotacje i darowizny w organizacjach pozarządowych

sprawozdawczość finansowa ngo

podatki w ngo

koszty działalności ngo

rozliczanie projektów unijnych

vat w ngo

prowadzenie ksiąg w ngo

obowiązki księgowe w organizacjach charytatywnych

ngo do kontroli

kpir w ngo

fundusze w ngo

dokumentacja w ngo

wynagrodzenia w ngo

audyt w ngo


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Daniel Defoe, Anatole France, Stanisław Korab-Brzozowski, Tristan Derème, Frances Hodgson Burnett, Deotyma, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antonina Domańska, Stanisław Brzozowski, George Gordon Byron, Maria Konopnicka, Władysław Anczyc, Seweryn Goszczyński, Guillaume Apollinaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Julius Hart, Anatole le Braz, Bolesław Prus, Jan Kasprowicz, Zygmunt Gloger, Wiktor Gomulicki, brak, Alter Kacyzne, Wincenty Korab-Brzozowski, Max Elskamp, Theodor Däubler, Dōgen Kigen, Józef Czechowicz, Wiktoras Gomulickis, Stefan Grabiński, Rudolf G. Binding, Eurypides, Stefan George, Honore de Balzac, Adam Asnyk, Anton Czechow, Louis le Cardonnel, Pedro Calderón de la Barca, Max Dauthendey, Marceline Desbordes-Valmore, Hans Christian Andersen, Johann Wolfgang von Goethe, Antoni Czechow, Joachim Gasquet, Rudyard Kipling, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fryderyk Hölderlin, Michaił Bułhakow, E. T. A. Hoffmann, Joseph Conrad, Jacob i Wilhelm Grimm, Fagus, Homer, Charles Baudelaire, Charles Baudlaire, Maria De La Fayette, Alojzy Feliński, Louis Gallet, Gustave Kahn, Hugo von Hofmannsthal, Björnstjerne Björnson, Alfred Jarry, Marija Konopnicka, James Oliver Curwood, Konstanty Gaszyński, Karl Gjellerup, Henry Bataille, Tadeusz Boy-Żeleński, nieznany, Michał Bałucki, Jean-Marc Bernard, Aleksander Fredro, Fryderyk Hebbel, Aleksander Brückner, Denis Diderot, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Klemensas Junoša, Charles Guérin, Aleksander Dumas, , Francis Jammes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Léon Deubel, Casimir Delavigne, René Descartes, Charles Cros, Théodore de Banville, Anatol France, Maria Dąbrowska, Miguel de Cervantes Saavedra, Aloysius Bertrand, Franciszek Karpiński,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Niepowrotne
Pod starą wierzbą
Cyganie w podróży
Akordy jesienne
Samowiedzy! Boleści!
zdrada
Ptaszki
melancholia
Próżnia
Pieśń jesienna

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Montaż i instalacja ogrodzeń
Otoczenie ogrodzenia
itever
bestrolety fanpage
itever.biz




jeśli szukasz mebli dziecięcych wysokiej jakości z polski świetnie trafiłeś https://nerko.pl/ łóżeczka dla dzieci, łóżko domek i wiele więcej!
© 2015 Zbiór książek.