Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Cień
Autor: Hans Christian Andersen

W gorących krajach słońce pali tak okropnie, że skóra ludzka od jego promieni ciemnieje, aż staje się zupełnie czarna jak u murzynów.Pewien młody uczony z naszych stron północnych udał się w kraje gorące. O różnicy klimatu wiedział bardzo dobrze z książek, ale się wielu rzeczy nie domyślał. Nie przypuszczał na przykład, że w ciągu dnia, kiedy słońce świeci jasno, będzie musiał jak wszyscy tamtejsi mieszkańcy siedzieć zamknięty w domu. Wyglądało to, jakby wszyscy w mieście spali: zamykano okiennice, drzwi i bramy, zapuszczano ciężkie rolety. Na ulicach było pusto. Na tej ulicy zwłaszcza, gdzie zamieszkał nasz młody uczony, niepodobna było wytrzymać: słońce świeciło na niej od rana do nocy i zdawało się biedakowi, że siedzi w rozpalonym piecu.To gniewało go i męczyło, schudł i pobladł: nawet cień jego się skurczył i krył, jak mógł, przed słońcem czekając, aż zajdzie, aby odżyć znowu. Przyjemnie i zabawnie było patrzeć na to: ledwo wniesiono światło do pokoju, cień prostował się, wydłużał, grubiał, rozpościerał po ścianie i suficie. Musiał się wyciągać, aby nabrać sił i rozmiarów.I uczony młodzieniec też oddychał. Otwierał okna, siadał na balkonie, a gdy zgasły ostatnie zorze i gwiazdy zamigotały na niebie, zdawało mu się, że wraca do życia. Całe miasto także budziło się ze snu: na balkonach, które przy każdym mieszkaniu znajdują się w tych krajach, ukazywali się ludzie, ażeby odetchnąć trochę chłodniejszym powietrzem; ulica się zaludniała. Krawcy i szewcy siadali przed swymi sklepami, wynoszono krzesła, stoliki i światła, rozlegały się śmiechy i rozmowy. Tu idą

Polecamy

Rzadko przeprowadzki zamawia się w Krakowie między osiedlami. Rzadko tak że wyprowadzający się zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi . Nieczęsto przeprowadzka spowodowana jest zamianą wygodą, tak by nie tracić zbyt długiego czasu w rano na przedostawanie się w korkach na w inne osiedle.

Zwykle szybka przeprowadzka wymuszona jest dziekanką w nauce. Studentki na czas wolny od obowiązków opuszczają mieszkania wyprowadzając się do rodzinnych miejscowości do rodzinnych domów.

Nieczęsto ale nadal cieszącymi się popularnością są przeprowadzki całych biur. Wpośród lokalami w różnych dzielnicach Krakowa. Przewóz mebli Kraków przyjmuje nasza firma przy pomocy niezawodnych aut pickup'ów lub busów o ładowności do 3,5 tony. Nasi fachowcy mają pozwolenie do wyładunku w lokalizacjach wyznaczonych na czas załadowania i wyładowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Guérin, Jean-Marc Bernard, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, René Descartes, Bolesław Prus, Anatol France, Karl Gjellerup, Gustave Kahn, Honore de Balzac, Theodor Däubler, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Andrzej Frycz Modrzewski, Casimir Delavigne, nieznany, Wincenty Korab-Brzozowski, Joseph Conrad, brak, Eurypides, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, Michał Bałucki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stanisław Brzozowski, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatole le Braz, Seweryn Goszczyński, Stefan George, Klemensas Junoša, Max Dauthendey, , James Oliver Curwood, Stefan Grabiński, Julius Hart, Hugo von Hofmannsthal, Johann Wolfgang von Goethe, Konstanty Gaszyński, Léon Deubel, Tadeusz Boy-Żeleński, Max Elskamp, Aloysius Bertrand, Rudolf G. Binding, Maria Konopnicka, Anton Czechow, Denis Diderot, Józef Czechowicz, Fryderyk Hebbel, Louis le Cardonnel, Frances Hodgson Burnett, Jacob i Wilhelm Grimm, Guillaume Apollinaire, Dōgen Kigen, Charles Baudelaire, Miguel de Cervantes Saavedra, Alter Kacyzne, Deotyma, Joachim Gasquet, Louis Gallet, Franciszek Karpiński, Fagus, Maria Dąbrowska, Francis Jammes, Pedro Calderón de la Barca, Antoni Czechow, Anatole France, Maria De La Fayette, Alojzy Feliński, Charles Baudlaire, Homer, Tristan Derème, Wiktor Gomulicki, Aleksander Dumas, Henry Bataille, Michaił Bułhakow, Aleksander Brückner, Jan Kasprowicz, Rudyard Kipling, Alfred Jarry, Wiktoras Gomulickis, Antonina Domańska, Adam Asnyk, Władysław Anczyc, Théodore de Banville, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Cros, E. T. A. Hoffmann, George Gordon Byron, Daniel Defoe, Björnstjerne Björnson, Marija Konopnicka, Hans Christian Andersen,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Lietuvaitės
Cudzoziemiec
Flirt z Melpomeną
Katarynka
Po ciemku
Komedia ludzka Córka Ewy
prowincja noc
Duch we flaszce
piosenka czeski domek
Podróż

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
it-ever.pl
Хотите забронировать отель в центре города? Посмотрите предложения на Проживание Муртер и будьте рядом с достопримечательностями!
Мечтаете об отпуске в горах? Найдите идеальные отели на Sublime petite maison à Koira Kano и наслаждайтесь прекрасными видами!
© 2015 Zbiór książek.