Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Cień
Autor: Hans Christian Andersen

W gorących krajach słońce pali tak okropnie, że skóra ludzka od jego promieni ciemnieje, aż staje się zupełnie czarna jak u murzynów.Pewien młody uczony z naszych stron północnych udał się w kraje gorące. O różnicy klimatu wiedział bardzo dobrze z książek, ale się wielu rzeczy nie domyślał. Nie przypuszczał na przykład, że w ciągu dnia, kiedy słońce świeci jasno, będzie musiał jak wszyscy tamtejsi mieszkańcy siedzieć zamknięty w domu. Wyglądało to, jakby wszyscy w mieście spali: zamykano okiennice, drzwi i bramy, zapuszczano ciężkie rolety. Na ulicach było pusto. Na tej ulicy zwłaszcza, gdzie zamieszkał nasz młody uczony, niepodobna było wytrzymać: słońce świeciło na niej od rana do nocy i zdawało się biedakowi, że siedzi w rozpalonym piecu.To gniewało go i męczyło, schudł i pobladł: nawet cień jego się skurczył i krył, jak mógł, przed słońcem czekając, aż zajdzie, aby odżyć znowu. Przyjemnie i zabawnie było patrzeć na to: ledwo wniesiono światło do pokoju, cień prostował się, wydłużał, grubiał, rozpościerał po ścianie i suficie. Musiał się wyciągać, aby nabrać sił i rozmiarów.I uczony młodzieniec też oddychał. Otwierał okna, siadał na balkonie, a gdy zgasły ostatnie zorze i gwiazdy zamigotały na niebie, zdawało mu się, że wraca do życia. Całe miasto także budziło się ze snu: na balkonach, które przy każdym mieszkaniu znajdują się w tych krajach, ukazywali się ludzie, ażeby odetchnąć trochę chłodniejszym powietrzem; ulica się zaludniała. Krawcy i szewcy siadali przed swymi sklepami, wynoszono krzesła, stoliki i światła, rozlegały się śmiechy i rozmowy. Tu idą

Polecamy

Rzadko przeprowadzki zamawia się w Krakowie między osiedlami. Rzadko tak że wyprowadzający się zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi . Nieczęsto przeprowadzka spowodowana jest zamianą wygodą, tak by nie tracić zbyt długiego czasu w rano na przedostawanie się w korkach na w inne osiedle.

Zwykle szybka przeprowadzka wymuszona jest dziekanką w nauce. Studentki na czas wolny od obowiązków opuszczają mieszkania wyprowadzając się do rodzinnych miejscowości do rodzinnych domów.

Nieczęsto ale nadal cieszącymi się popularnością są przeprowadzki całych biur. Wpośród lokalami w różnych dzielnicach Krakowa. https://bestprzeprowadzki.pl/przeprowadzki-krakow Przeprowadzki Kraków przyjmuje nasza firma przy pomocy niezawodnych aut pickup'ów lub busów o ładowności do 3,5 tony. Nasi fachowcy mają pozwolenie do wyładunku w lokalizacjach wyznaczonych na czas załadowania i wyładowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |

https://socialnetworkadsinfo.com/story15031693/mapa
https://mapaprzeprowadzek01346.blogocial.com/The-2-Minute-Rule-for-Mapa-Przeprowadzki-Swoszowice-Krak-w-51293774
https://brandon9l39ncq2.wikiitemization.com/user
https://mapatransportu59136.diowebhost.com/70986128/a-review-of-mapa-przeprowadzki-podgurze-duchackie-kraków
https://rafaelfxmcs.fireblogz.com/46941250/5-essential-elements-for-mapa-przeprowadzki-bieńczyce-kraków
https://us-health-insurance-leads36797.gynoblog.com/18824764/an-unbiased-view-of-przychodnia-olkusz-pro-familia-mapa
https://bookmarkhard.com/story13931076/mapa-transportu
https://mapa-przeprowadzek79012.bcbloggers.com/18754330/getting-my-mapa-przychodni-ultrasound-in-olkusz-to-work
https://griffintrmfz.life3dblog.com/18592641/everything-about-mapa-przeprowadzki-swoszowice-kraków
https://single-bookmark.com/story13996584/mapa-przychodni


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Pedro Calderón de la Barca, Joseph Conrad, Aleksander Brückner, Fryderyk Hölderlin, Jacob i Wilhelm Grimm, Björnstjerne Björnson, Casimir Delavigne, Zygmunt Gloger, Miguel de Cervantes Saavedra, Alter Kacyzne, Aleksander Dumas, Eurypides, Anatole France, Stefan Grabiński, Hugo von Hofmannsthal, Louis le Cardonnel, Jean-Marc Bernard, Johann Wolfgang von Goethe, Denis Diderot, Deotyma, Theodor Däubler, Karl Gjellerup, Rudyard Kipling, Guillaume Apollinaire, Louis Gallet, Marija Konopnicka, Anatol France, brak, Tadeusz Boy-Żeleński, nieznany, Théodore de Banville, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Cros, Antonina Domańska, Alfred Jarry, Adam Asnyk, Stefan George, George Gordon Byron, Daniel Defoe, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Francis Jammes, Maria De La Fayette, Bolesław Prus, Dōgen Kigen, Stanisław Brzozowski, Wiktoras Gomulickis, Michał Bałucki, Michaił Bułhakow, Fryderyk Hebbel, James Oliver Curwood, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Hans Christian Andersen, Józef Czechowicz, Julius Hart, Homer, Joachim Gasquet, Franciszek Karpiński, Charles Baudelaire, , Léon Deubel, Klemensas Junoša, Charles Guérin, E. T. A. Hoffmann, Jan Kasprowicz, Aleksander Fredro, Anton Czechow, Stanisław Korab-Brzozowski, Max Dauthendey, René Descartes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Rudolf G. Binding, Maria Konopnicka, Charles Baudlaire, Władysław Anczyc, Gustave Kahn, Henry Bataille, Konstanty Gaszyński, Fagus, Max Elskamp, Andrzej Frycz Modrzewski, Frances Hodgson Burnett, Wiktor Gomulicki, Seweryn Goszczyński, Honore de Balzac, Tristan Derème, Antoni Czechow, Anatole le Braz, Aloysius Bertrand, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Maria Dąbrowska, Alojzy Feliński, Wincenty Korab-Brzozowski,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Lietuvaitės
Październik
Szydło w worku
Polny kwiatek
Cudna mieszczka
daleko
Amor i czaszka
Towarzysz podróży
Lulajże, Jezuniu
Na skraju łączki mokrej

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przychodni Olkusz
Mapa przeprowadzek itever.net
www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.