Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Katarynka
Autor: Bolesław Prus

Na ulicy Miodowej co dzień około południa można było spotkać jegomościa w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskiej. Latem nosił on wykwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder. Jegomość miał twarz rumianą, szpakowate faworytyi siwe, łagodne oczy. Chodził pochylony, trzymając ręce w kieszeniach. W dzień pogodny nosił pod pachą laskę; w pochmurny — dźwigał jedwabny parasol angielski. Był zawsze głęboko zamyślony i posuwał się z wolna. Około Kapucynów dotykał pobożnie ręką kapelusza i przechodził na drugą stronę ulicy, ażeby zobaczyć u Pika, jak stoi barometr i termometr, potem znowu zawracał na prawy chodnik, zatrzymywał się przed wystawą Mieczkowskiego, oglądał fotografie Modrzejewskiej —- i szedł dalej. W drodze ustępował każdemu, a potrącony uśmiechał się życzliwie. Jeżeli kiedy spostrzegał ładną kobietę, zakładał binokle, aby przypatrzeć się jej. Ale że robił to flegmatycznie, więc zwykle spotykał go zawód. Ten jegomość był to — pan Tomasz. Pan Tomasz trzydzieści lat chodził ulicą Miodową i nieraz myślał, że się na niej wiele rzeczy zmieniło. Toż samo ulica Miodowa pomyśleć by mogła o nim. Gdy był jeszcze obrońcą, biegał tak prędko, że nie uciekłaby przed nim żadna szwaczka wracająca z magazynu do domu. Był wesoły, rozmowny, trzymał się prosto, miał czuprynę i nosił wąsy zakręcone ostro do góry. Już wówczas sztuki piękne robiły na nim wrażenie, ale czasu im nie poświęcał, bo szalał — za

Polecamy

Rzadko przeprowadzki organizuje się w Krakowie między osiedlami. Nieczęsto zdarza się tak że pytający zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi dzielnicami. Niekiedy przeprowadzka spowodowana jest nabyciem lokalizacji szkoły, tak by nie tracić zbyt długiego czasu w ciągu dnia na dojazd w korkach na w inną dzielnicę.

Czasami tylko przeprowadzka wymuszona jest dziekanką w nauce. Uczniowie na czas wolny od obowiązków zmieniają mieszkania wyprowadzając się niedaleko do rodzinnych domów.

Nieczęsto ale nadal popularnymi są przeprowadzki całych biur. Pomiędzy lokalami w nie tychsamych połówkach Krakowa. Przewóz mebli Kraków Przeprowadzki Kraków wykonuje nasza firma przy pomocy bezpiecznych aut pickup'ów i busów o pojemności towaru do 3,5 tony. Nasi pracownicy mają pozwolenie do załadunku w lokalizacjach wyznaczonych na czas wyładunku przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alojzy Feliński, Casimir Delavigne, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, Joseph Conrad, Maria De La Fayette, Tristan Derème, Stefan Grabiński, Homer, Stanisław Brzozowski, Hans Christian Andersen, Aleksander Brückner, Stanisław Korab-Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, Charles Baudelaire, Pedro Calderón de la Barca, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudolf G. Binding, Antoni Czechow, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Jean-Marc Bernard, Anton Czechow, Adam Asnyk, René Descartes, George Gordon Byron, Władysław Anczyc, Maria Dąbrowska, Théodore de Banville, Gustave Kahn, Charles Guérin, Guillaume Apollinaire, Joachim Gasquet, Konstanty Gaszyński, Denis Diderot, Theodor Däubler, Aloysius Bertrand, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Louis Gallet, E. T. A. Hoffmann, brak, Antonina Domańska, Frances Hodgson Burnett, Rudyard Kipling, Max Elskamp, Anatole le Braz, Henry Bataille, Jacob i Wilhelm Grimm, nieznany, Karl Gjellerup, Dōgen Kigen, Michaił Bułhakow, Stefan George, Julius Hart, Anatole France, Max Dauthendey, Honore de Balzac, Andrzej Frycz Modrzewski, Józef Czechowicz, Anatol France, Charles Cros, Maria Konopnicka, Aleksander Dumas, Deotyma, Bolesław Prus, Charles Baudlaire, Fryderyk Hebbel, Tadeusz Boy-Żeleński, Michał Bałucki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Björnstjerne Björnson, Franciszek Karpiński, , Marceline Desbordes-Valmore, Francis Jammes, James Oliver Curwood, Léon Deubel, Zygmunt Gloger, Johann Wolfgang von Goethe, Hugo von Hofmannsthal, Eurypides, Marija Konopnicka, Alter Kacyzne, Wiktoras Gomulickis, Seweryn Goszczyński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alfred Jarry, Daniel Defoe, Wiktor Gomulicki, Jan Kasprowicz, Louis le Cardonnel, Fagus, Klemensas Junoša,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Północ już była
Za chlebem
Smutek księżyca
Czerw drzewa zwiędłe toczy
deszcz w concarneau
Orzeł i sroka
ranek
zaułek
samobójstwo
dzień

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
it-ever.eu
ginekolog warszawa
© 2015 Zbiór książek.