Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: dym
Autor: Maria Konopnicka

wypadła jej z ręki… Dziwne bo przybierał kształty i barwy. To jak żelazna gadzina, wywijał się sam z własnych przegubów, coraz dalej, coraz wyżej; to jak leciuchna zasłona, w powietrzu wiał, siejąc przed siebie obłoczki różane; to jak z kadzielnicy, prosto w górę szedł, wełniąc sięmiękko po krajach; to jak olbrzymi pióropusz, pod słońce się palił, z komina, jak z hełmu, za wiatrem wiejąc; to się w jakieś postacie cudne wydłużał, w jakieś mary nieziemskie, jakieś widzenia… Czasem go wiatr wydymał, jak żagle wielkiego statku; czasem rozrywał, niby kłęby pakuł; czasem pędził, jak tuman czarniawy. A zadżdżyło się na świecie, to chmurą ciężką nad kominem stał, i płatami po dachach się wieszał, i tłukł nad ziemią, nie wiedząc, kędy się dziać. Gdy przyszła zima, zapalała wdowa lampkę u komina i robiła przy niej grube na sprzedaż pończochy. Ale choć od okienka wiało srodze i szron aż do izby zalatywał przez spróchniałe ramy, podchodziła do niego co raz, żeby na fabrykę spojrzeć. Gorzała ona wprost facjatki długim szeregiem oświetlonych okien, huczała wewnętrzną pracą płuc swoich olbrzymich, szczękała żelastwem, dźwięczała biciem młotów, zgrzytała zębami pił, syczała żądłami topionych metalów. Dym, który teraz na tle głębokiego granitu niebios walił z jej komina, płomienny był, ogniami ziejący, snopy iskier ciskał, jak race. Szerokie łuny od niego skroś nieba szły i het, precz, odbijały wielkie ciche zorze… Patrzała na nie wdowa w zadumaniu. Z zadumy tej wyrywało się gwizdanie kosa, który, rozbudzony światłem, bijącym z fabryki w

Polecamy

Czasami przeprowadzki realizuje się w Krakowie między blokami. Najczęstsze zdarza się sytuacja tak że klienci zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi częściami miasta. Niekiedy przeprowadzka spowodowana jest zamianą wygodą, tak by nie tracić zdędnego czasu w pod wieczór na przedostawanie się w korkach na w inną dzielnicę.

Zwykle szybka przeprowadzka podyktowana jest wakacjami w nauce. Studentki na okres wolny od roku szkolnego zamieniają mieszkania wyprowadzając się w swoje rodzinne strony do rodzinnych domów.

Nieczęsto ale nadal zarezerwowanymi są przeprowadzki biur. Pomiędzy lokalami w nie tychsamych częściach Krakowa. Przewóz mebli Kraków wykonuje nasza firma przy pomocy porządnych samochodów pickup'ów i busów o pojemności do 3,5 tony. Nasi kierowcy mają pozwolenie do załadunku w parkingach wyznaczonych na czas załadowania i wyładowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |


Podstawy księgowości w organizacjach pozarządowych

dotacje i darowizny w organizacjach pozarządowych

sprawozdawczość finansowa ngo

podatki w ngo

koszty działalności ngo

rozliczanie projektów unijnych

vat w ngo

prowadzenie ksiąg w ngo

obowiązki księgowe w organizacjach charytatywnych

ngo do kontroli

kpir w ngo

fundusze w ngo

dokumentacja w ngo

wynagrodzenia w ngo

audyt w ngo


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Max Dauthendey, René Descartes, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Homer, Denis Diderot, Björnstjerne Björnson, Anatole le Braz, Francis Jammes, Stanisław Brzozowski, Adam Asnyk, Konstanty Gaszyński, Honore de Balzac, Jan Kasprowicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatole France, Rudyard Kipling, Dōgen Kigen, Rudolf G. Binding, Karl Gjellerup, Joachim Gasquet, James Oliver Curwood, Marija Konopnicka, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Seweryn Goszczyński, Henry Bataille, Fryderyk Hebbel, Pedro Calderón de la Barca, Deotyma, Tristan Derème, Stefan Grabiński, Hugo von Hofmannsthal, Fagus, Eurypides, Joseph Conrad, Michaił Bułhakow, Léon Deubel, Maria Dąbrowska, Fryderyk Hölderlin, Alfred Jarry, Stanisław Korab-Brzozowski, Alojzy Feliński, Zygmunt Gloger, Anton Czechow, Maria De La Fayette, Wiktoras Gomulickis, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Casimir Delavigne, Gustave Kahn, Bolesław Prus, brak, Charles Cros, Wiktor Gomulicki, Andrzej Frycz Modrzewski, Miguel de Cervantes Saavedra, Guillaume Apollinaire, Józef Czechowicz, Hans Christian Andersen, Louis le Cardonnel, Tadeusz Boy-Żeleński, Max Elskamp, Klemensas Junoša, nieznany, Théodore de Banville, Michał Bałucki, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Baudelaire, Theodor Däubler, E. T. A. Hoffmann, Frances Hodgson Burnett, Antonina Domańska, Jacob i Wilhelm Grimm, Antoni Czechow, Alter Kacyzne, Maria Konopnicka, Franciszek Karpiński, Aleksander Dumas, Louis Gallet, Aleksander Brückner, Władysław Anczyc, Aloysius Bertrand, Julius Hart, Charles Baudlaire, George Gordon Byron, Aleksander Fredro, Anatol France, , Marceline Desbordes-Valmore, Stefan George, Jean-Marc Bernard, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Guérin, Daniel Defoe,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Pójdźmy wszyscy do stajenki
Dusza wina
Dziewczynka z zapałkami
Pieśń przyjacielska Przy kielichu
Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
jedyna
Chata w lesie
Kapitan Lazare
Trzy pióra
Asyż

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Montaż i instalacja ogrodzeń
Otoczenie ogrodzenia
itever
bestrolety fanpage
dream-wed.pl




www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.