Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą.Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem.— Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*…Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy.Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem.Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę.— Wszystko dobrze… — szeptała —


Polecamy:

Nieczęsto przeprowadzki zamawia się w Krakowie pomiędzy budynkami. Często zdarza się sytuacja tak że przeprowadzający się zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi częściami miasta. Zwykle przeprowadzka wynika zamianą wygodą, tak by nie tracić cennego czasu w ciągu dnia na przedostawanie się w korkach na drugą stronę miasta.

Często pojedyncza przeprowadzka wymuszona jest przerwą w nauce. Uczniowie na okres wolny od roku szkolnego rezygnują z mieszkania wyprowadzając się daleko do rodzinnych domów.

Rzadko ale nadal cieszącymi się popularnością są przeprowadzki biur. Śród lokalami w nie tych samych dzielnicach Krakowa. Przewóz mebli Kraków realizuje nasza firma przy pomocy trwałych samochodów pickup'ów lub busów o ładunku do 3,5 tony. Nasi kierowcy mają pozwolenie do zatrzymywania w miejscach wyznaczonych na czas pakowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Liudvika Didžiulienė-Žmona, Rudyard Kipling, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudolf G. Binding, Karl Gjellerup, Anatole France, Léon Deubel, Anatole le Braz, Michał Bałucki, Charles Baudelaire, Honore de Balzac, Maria Dąbrowska, Hugo von Hofmannsthal, Stefan George, Michaił Bułhakow, Frances Hodgson Burnett, Joseph Conrad, Joachim Gasquet, Fagus, Aleksander Dumas, E. T. A. Hoffmann, Tristan Derème, Tadeusz Boy-Żeleński, Theodor Däubler, brak, Dōgen Kigen, nieznany, Pedro Calderón de la Barca, Louis le Cardonnel, Théodore de Banville, René Descartes, Antonina Domańska, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fryderyk Hölderlin, Jacob i Wilhelm Grimm, Anton Czechow, Marceline Desbordes-Valmore, James Oliver Curwood, Alojzy Feliński, Józef Czechowicz, Daniel Defoe, Aleksander Brückner, Eurypides, George Gordon Byron, Charles Baudlaire, Johann Wolfgang von Goethe, Zygmunt Gloger, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Bolesław Prus, Denis Diderot, Julius Hart, Seweryn Goszczyński, Fryderyk Hebbel, Stanisław Brzozowski, Casimir Delavigne, Klemensas Junoša, Björnstjerne Björnson, Alter Kacyzne, Jan Kasprowicz, Aloysius Bertrand, Charles Guérin, Wiktor Gomulicki, Hans Christian Andersen, Guillaume Apollinaire, Henry Bataille, Maria Konopnicka, Gustave Kahn, Stanisław Korab-Brzozowski, Alfred Jarry, Louis Gallet, Miguel de Cervantes Saavedra, Max Elskamp, Wincenty Korab-Brzozowski, Wiktoras Gomulickis, Francis Jammes, Maria De La Fayette, Jean-Marc Bernard, Homer, Charles Cros, Franciszek Karpiński, Marija Konopnicka, Stefan Grabiński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Fredro, Anatol France, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Max Dauthendey, Władysław Anczyc, Deotyma, Antoni Czechow, ,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Włóczęgi
Asyż
Małe niedole pożycia małżeńskiego
pod popiołem
Anioł Pański
Latarnie
Profesor Wilczur
Chore perły i inne opowiadania
De profundis
elegia żalu

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.net.pl
przegrywanie kaset hi8 video 8 i digital 8 przerywanie kaset hi8 przegrywanie kaset z kamer najwyższa jakość
fotowoltaika białystok
Хотите забронировать отель в центре города? Посмотрите предложения на Проживание Муртер и будьте рядом с достопримечательностями!
¿Buscas un hotel económico? ¡Encuentra las mejores ofertas en https://www.ehotelsreviews.com/ y ahorra dinero en alojamiento!
© 2015 Zbiór książek.