Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą.Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem.— Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*…Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy.Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem.Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę.— Wszystko dobrze… — szeptała —


Polecamy:

Nieczęsto przeprowadzki zamawia się w Krakowie pomiędzy budynkami. Często zdarza się sytuacja tak że przeprowadzający się zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi częściami miasta. Zwykle przeprowadzka wynika zamianą wygodą, tak by nie tracić cennego czasu w ciągu dnia na przedostawanie się w korkach na drugą stronę miasta.

Często pojedyncza przeprowadzka wymuszona jest przerwą w nauce. Uczniowie na okres wolny od roku szkolnego rezygnują z mieszkania wyprowadzając się daleko do rodzinnych domów.

Rzadko ale nadal cieszącymi się popularnością są przeprowadzki biur. Śród lokalami w nie tych samych dzielnicach Krakowa. Przeprowadzki Kraków realizuje nasza firma przy pomocy trwałych samochodów pickup'ów lub busów o ładunku do 3,5 tony. Nasi kierowcy mają pozwolenie do zatrzymywania w miejscach wyznaczonych na czas pakowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Fryderyk Hölderlin, Bolesław Prus, Denis Diderot, Rudyard Kipling, Björnstjerne Björnson, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Pedro Calderón de la Barca, Stanisław Brzozowski, Max Dauthendey, Maria Dąbrowska, Dōgen Kigen, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, James Oliver Curwood, Daniel Defoe, Frances Hodgson Burnett, Aleksander Fredro, Louis Gallet, Charles Baudlaire, Antonina Domańska, , Jan Kasprowicz, Alojzy Feliński, Joachim Gasquet, Charles Baudelaire, Maria De La Fayette, Anatol France, Stefan Grabiński, Rudolf G. Binding, Anatole le Braz, Joseph Conrad, Alter Kacyzne, Deotyma, Fryderyk Hebbel, brak, Max Elskamp, Jacob i Wilhelm Grimm, Marija Konopnicka, Louis le Cardonnel, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wiktoras Gomulickis, Tadeusz Boy-Żeleński, Julius Hart, Gustave Kahn, Zygmunt Gloger, Michał Bałucki, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Konopnicka, René Descartes, Casimir Delavigne, Michaił Bułhakow, Adam Asnyk, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Dumas, Guillaume Apollinaire, Seweryn Goszczyński, Alfred Jarry, Fagus, Homer, Theodor Däubler, Anton Czechow, Marceline Desbordes-Valmore, Francis Jammes, Jean-Marc Bernard, Józef Czechowicz, Léon Deubel, Théodore de Banville, Charles Cros, Konstanty Gaszyński, Aloysius Bertrand, Wiktor Gomulicki, Miguel de Cervantes Saavedra, Aleksander Brückner, Henry Bataille, Antoni Czechow, Eurypides, Honore de Balzac, Johann Wolfgang von Goethe, Anatole France, Stefan George, Andrzej Frycz Modrzewski, Władysław Anczyc, George Gordon Byron, nieznany, Klemensas Junoša, Charles Guérin, Franciszek Karpiński, Wincenty Korab-Brzozowski, Hans Christian Andersen, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Karl Gjellerup, Tristan Derème, E. T. A. Hoffmann,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

daleko
Fragment
polacy
Kołysanka
Coś
Słówka
Bogurodzica
Mała księżniczka
Olbrzymka
Złote sidła

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
it-ever.pl
spływy kajakowe na pomorzu po rzekach wieprza, słupia kamiennica. https://www.porzece.pl/ wypożyczalnia kajaków na spływ po pięknych nadmorskich rzekach w polsce
przedszkole ursynów
osteotomie dwupoziomowe rzeszów
bantu rzeszów
© 2015 Zbiór książek.