Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dziewczynka z zapałkami
Autor: Hans Christian Andersen

Zimno było, śnieg padał, ściemniało się coraz bardziej, wieczór się zbliżał. Ostatni dzień roku skończy się niedługo. Zima. Przez ulice zasypane śniegiem, w zmroku idzie dziewczynka bosa, z gołą głową i coś niesie w fartuszku. Dlaczego bosa? To cała historia. Rano miała pantofle, stare i zniszczone, za duże na nią, stare pantofle matki, ale je pogubiła. Dwa powozy nadjeżdżały właśnie z stron przeciwnych, a ona chciała prędko przebiec przez ulicę; biegła co sił, słyszała straszny tętent kopyt, turkot kół, tuż za nią — ach, uciekła przecież, ale boso. Jeden pantofel tak zginął, że go nie mogła znaleźć wśród ciemności, a drugi porwał jakiś chłopiec i ze śmiechem uciekł daleko. Więc szła boso biedna dziewczynka po śniegu, a nogi jej zsiniały i poczerwieniały. Jedną ręką ściskała czerwony fartuszek, w którym niosła kilkanaście paczek zapałek na sprzedaż, a w drugiej ręce miała jedną paczkę i tę podsuwała nieśmiało przechodniom, aby zwrócić na siebie ich uwagę. Ale nikt po nią nie sięgnął, nikt dzisiaj nic nie kupił jeszcze od dziewczynki, nie miała ani grosika zarobku. Drżała z zimna i głodu, idąc z wolna przez ulice, podobniejsza do cienia, niż do żywego dziecka. Białe płatki śniegu osiadały jej na długich, jasnych włosach, które ciepłym płaszczem osłaniały plecy i szyję dziewczynki. Ładnie jej było w tym złocistym płaszczu ze srebrzystymi gwiazdami nad czołem, lecz nie myślała o tym. Więcej zajmował ją przyjemny zapach pieczonej gęsi, który co chwila uderzał jej głodem zaostrzone powonienie. Ludzie żegnali stary rok wesoło, a ona taka głodna i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |

https://mapatransportu92468.activablog.com/18598063/little-known-facts-about-mapa-przychodni
https://hectorguiyk.dm-blog.com/16540329/usg-olkusz
https://mapa-przeprowadzek78902.thezenweb.com/About-Mapa-Przeprowadzki-Zwierzyniec-Krak-w-53092593
https://carter7f42bkd0.life3dblog.com/profile
https://mapa-przeprowadzek91345.full-design.com/Mapa-Fundamentals-Explained-58974200
https://mapaprzeprowadzek35791.uzblog.net/mapa-przeprowadzki-stare-miasto-krak-w-an-overview-30891423
https://advertising-agency-birmin51740.blogdon.net/the-best-side-of-mapa-przychodni-olkusz-gynecologist-32714238
https://linkingbookmark.com/story13915938/mapa-strony
https://techonpage.com/story14136269/mapa-przeprowadzek
https://matthew5t01zyx0.wikitron.com/user


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Andrzej Frycz Modrzewski, Gustave Kahn, Maria De La Fayette, Anton Czechow, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hebbel, Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Brückner, Louis Gallet, Jan Kasprowicz, Władysław Anczyc, Karl Gjellerup, Marija Konopnicka, Léon Deubel, Michaił Bułhakow, Fagus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Hugo von Hofmannsthal, Julius Hart, Maria Dąbrowska, René Descartes, Anatole France, Max Elskamp, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Baudlaire, Konstanty Gaszyński, Max Dauthendey, Deotyma, Antonina Domańska, Joachim Gasquet, Rudolf G. Binding, Frances Hodgson Burnett, Stefan George, Wiktor Gomulicki, Seweryn Goszczyński, Johann Wolfgang von Goethe, Casimir Delavigne, Antoni Czechow, brak, Aleksander Fredro, Homer, , Miguel de Cervantes Saavedra, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Honore de Balzac, Charles Baudelaire, Denis Diderot, nieznany, George Gordon Byron, Fryderyk Hölderlin, Jean-Marc Bernard, Anatole le Braz, Michał Bałucki, Aloysius Bertrand, Stanisław Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Guillaume Apollinaire, Joseph Conrad, Francis Jammes, Alfred Jarry, Charles Guérin, Rudyard Kipling, Theodor Däubler, Tristan Derème, Marceline Desbordes-Valmore, Dōgen Kigen, Stefan Grabiński, Pedro Calderón de la Barca, Wiktoras Gomulickis, Daniel Defoe, Franciszek Karpiński, Charles Cros, Alter Kacyzne, Henry Bataille, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Dumas, Alojzy Feliński, James Oliver Curwood, Jacob i Wilhelm Grimm, Bolesław Prus, Wincenty Korab-Brzozowski, Théodore de Banville, Eurypides, Anatol France, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Józef Czechowicz, Maria Konopnicka, Louis le Cardonnel, Klemensas Junoša, Stanisław Brzozowski,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Przybieżeli do Betlejem
Okna
wieczorem
Kaprys
Pięć palców dłoni
Cudna mieszczka
Projekcje
O pierwszej nad ranem
Mendel Gdański
De profundis

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przychodni Olkusz
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
itever.com.pl
www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.