Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: In memoriam trzech wielkich aktorów
Autor: Hugo von Hofmannsthal

czuła: Teatr okropny, realności scena! Tedy zeń wszystkie opadały kunszty Przeobrażenia, jak szmaty, i biedna Drżąca duszyczka szła, patrząc dziecięco. Tedy wplątany był w grę bezlitosną, Niepojmujący, jak wzrosła w torturę; I każdy krok wciąż głębiej, niż poprzedni, I bezlitosny każdy znak milczący: Oblicze nocy brało udział w spisku, Wiatr się sprzysięgał, wiaterek łagodny, I wszystko przeciw niemu. Pospolitych Dusz nie usidla tak los mroczny, czułym Stawia potrzaski nad siły. I wzeszedł Dzień taki, gdy się podźwignął, i oko Udręką wysilone pragnął skąpać W przeczuciach i snach wiotkich, tedy zrzucił, Jak nadto ciężki płaszcz z bark zgiętych, życie Mocnym i drobnym gestem, już nie bacząc Na rozetlony pył u skraju płaszcza: Postaci, które kruszyły się w nicość. Tak go wspomnijcie. Niech struny dostojne Wskrzeszą go, drżące tą nieludzką dolą, A mnie pozwólcie zamilknąć: tu kres ów, Kędy się słowa skąpe łamią w wargach. III O, jego głos mieć, aby wznieść tę skargę! Z jego godnością królewską móc stanąć Przed wasze oczy z moją skargą. Wtedy Godzina byłaby zaiste wielka, I królewskości poblask na mnie, więcej, Niźli żałoba: w dzieła bowiem władców Wspaniałość jest wmieszana, boski zachwyt W żal, gdy tarzają się w mogiły prochach. O, ów głos, gdyby zatrzepotał skrzydłem Wiejąc nad nami! — Bo i skądże brzmiał? Skąd to dudniło o ucho? Kto prawił Językiem takim? O, jaki tu gadał Książe i demon? Z tych desek drewnianych Czyj głos? Kto z krtani przemawiał młodzieńczej Romea, najstraszliwszą chrypką dyszał Z gardła Ryszarda i szept wyłamywał Z zamarłych Tassa warg? O, kto? Nieprzeobrażon przez wszystkie przemiany, Czarodziej, nigdy nieoczarowany, Nieporuszony, co rwał nas na strzępy, Bardzo daleki, choć zdał się najbliższy, I bardziej obcy w sobie, niż ktokolwiek, Najsamotniejszy ponad samotnymi, Wysłannik przed wszystkimi, bezimienny Pana nad Pany zwiastun ów: najsroższy. Pominął nas, przeminął. Dusza jego Zbyt szybką duszą była, a źrenica Nadto podobna oku ptaka. — Gmach ten Ongi

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Wiktoras Gomulickis, Zygmunt Gloger, Hugo von Hofmannsthal, Stefan George, James Oliver Curwood, Pedro Calderón de la Barca, Théodore de Banville, Aloysius Bertrand, Wiktor Gomulicki, Bolesław Prus, Michał Bałucki, Andrzej Frycz Modrzewski, Konstanty Gaszyński, Tristan Derème, Henry Bataille, Władysław Anczyc, Józef Czechowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, George Gordon Byron, Joachim Gasquet, Seweryn Goszczyński, Aleksander Dumas, Anatol France, Fagus, E. T. A. Hoffmann, Louis le Cardonnel, Antonina Domańska, Francis Jammes, Alojzy Feliński, Jan Kasprowicz, Klemensas Junoša, Franciszek Karpiński, Adam Asnyk, René Descartes, Eurypides, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Léon Deubel, Jean-Marc Bernard, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Dōgen Kigen, Max Elskamp, Aleksander Brückner, Charles Baudelaire, Marija Konopnicka, Honore de Balzac, Johann Wolfgang von Goethe, Louis Gallet, Maria Konopnicka, Charles Baudlaire, Maria De La Fayette, Anatole le Braz, Alfred Jarry, Antoni Czechow, Casimir Delavigne, Hans Christian Andersen, nieznany, Max Dauthendey, Guillaume Apollinaire, Charles Guérin, Björnstjerne Björnson, Frances Hodgson Burnett, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, brak, Stanisław Brzozowski, Wincenty Korab-Brzozowski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria Dąbrowska, Anton Czechow, Joseph Conrad, Miguel de Cervantes Saavedra, Stefan Grabiński, Alter Kacyzne, Homer, Daniel Defoe, Fryderyk Hölderlin, Deotyma, , Gustave Kahn, Fryderyk Hebbel, Anatole France, Julius Hart, Theodor Däubler, Aleksander Fredro, Charles Cros, Karl Gjellerup, Rudyard Kipling, Rudolf G. Binding, Tadeusz Boy-Żeleński, Marceline Desbordes-Valmore, Stanisław Korab-Brzozowski, Denis Diderot, Michaił Bułhakow,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

W razurze
Pan Grubas
Hymn do piękna
zaułek
Śnieg spadnie
Księżna De Clèves
Komedia ludzka Gobseck
Okna
Do Justyny O wdzięczności
Fragment

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.biz




Pojemność Wymiar szer x dł x wys Cena l cm x
© 2015 Zbiór książek.