Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ptaszki
Autor: Johann Wolfgang von Goethe

— Postąpim sobie z niemi jak każdy zdobywca, żyjących zabijem dla dobra ich potomstwa. PTAK CZWARTY A przystanąż na to? BURZYCKI W naszym są ręku. — Odkupim od bogów deszcz, założym wielkie cysterny i pojedynczo wynajmować je będziem ziemianom w czasie posuchy, ile który z nich do pola lub ogrodu potrzebować będzie. To jest tylko zarys planów mych wielkich; — bo szczegóły nieprzejrzane. — Krótko mówiąc, będziecie panami! — Z bogami postąpim sobie jak z starymi krewnemi — którzy z wygnania wrócili, z ludźmi, — jak z zawojowanym krajem, z zwierzętami — szczególniej z insektami, które w państwie naszem żyć muszą, jak z niewolnikami np. tak jak Turcy z Rajasami; — Anglicy z Indianami. PTAKI Tylko natychmiast — natychmiast. BURZYCKI Zaraz, zaraz! ale to tak prędko nie da się uskutecznić. Rozważcie dobrze! Wybierzcie z tuzin lub ile chcecie z grona waszego, na wasz koszt, którzy by to wielkie dzieło „połączonemi siłami” dokonać się podjęli. PTAKI Bynajmniej! Tyś nam plan podał, ty go wykonaj! — Bądź nam doradcą, przewodnikiem wodzem! BURZYCKI Zawstydzacie mnie. DUDAS Namyślasz się? BURZYCKI Bądź spokojny, los nasz już zabezpieczony. PTAKI / wskazując Dudasa / A ten? co po nim? Maż tu zostać? Przydaż się on na co? BURZYCKI On jest niezbędnym! PTAKI Cóż ty umiesz —? w czem lud przewyższasz? DUDAS Umiem świstać! PTAKI Ślicznie, ślicznie! o jakiż to przedziwny — niezbędny obywatel. — Od dziś my ludem szczęśliwym! — do Burzyckiego Ty nami rządź, a on niech śwista! Już nam na niczem nie zbywa! BURZYCKI / zawstydzony / Czy tak być ma? PTAKI Przyjmujesz? BURZYCKI / kłania się / CHÓR Dotrzymaj słowa! Dzierż kraj panowanie, My twoimi poddanymi, Uczyń nas dumnym bogom, Dumniejszym ludziom równymi. Epilog Pierwszy, co treść tej pociesznej gawędy Arcydowcipnie na scenę wprowadził, Był Arystofan, Gracyj pieszczoch psotny. Jeśli zaś wieszcz nasz, który szczerze pragnie, W podobny sposób i śmiech na godzinkę, Jak i na chwileczkę rozwagę w was wzbudzić, W tem albo owem niechcący przewinił, To was najszczerzej, ustami mojemi O przebaczenie łaskawe uprasza. Będąc słusznymi, przyznać mu zechcecie, Że skok z Atenów aż do Etherburga Jest istnem salto mortale. Oraz zapewnia was, że osławione Żarty owego znanego psotnika Z taką skromnością i dobrodusznością Wznowił, że pewną nadzieję mieć może, Zyskania waszych najłaskawszych względów. Chciejcież rozważyć, wszak rozwagi chwilka Każdemu z ludzi przydatną być może; Że równa sprawa z żartem jak i raną, Którą zadając, mimo szczerych chęci, Rozmiaru, ściśle oznaczyć nie można. Teraz w krótkości poniekąd wstęp tylko Całego dzieła, na próbkę podajem; Ale jeśli się podobać wam będzie, Nie omieszkamy, ile zdolność starczy, Dalszy tok sprawy tej, jakkolwiek dziwnej, Jednak istotnej — obszernie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, , Anatol France, Aleksander Fredro, Fryderyk Hebbel, Charles Guérin, Michaił Bułhakow, Anatole le Braz, Théodore de Banville, Jean-Marc Bernard, Dōgen Kigen, Maria Konopnicka, Marija Konopnicka, Joachim Gasquet, Léon Deubel, Anatole France, Stefan George, Aleksander Brückner, Honore de Balzac, Antoni Czechow, Björnstjerne Björnson, Karl Gjellerup, Tristan Derème, Deotyma, Homer, Pedro Calderón de la Barca, Charles Cros, Jan Kasprowicz, Michał Bałucki, Charles Baudelaire, Johann Wolfgang von Goethe, Wiktoras Gomulickis, Julius Hart, Casimir Delavigne, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Henry Bataille, Seweryn Goszczyński, brak, Klemensas Junoša, Antonina Domańska, Fagus, Alojzy Feliński, Max Elskamp, Aleksander Dumas, nieznany, Hans Christian Andersen, Fryderyk Hölderlin, Zygmunt Gloger, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Denis Diderot, Maria De La Fayette, Frances Hodgson Burnett, Bolesław Prus, Wincenty Korab-Brzozowski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Franciszek Karpiński, René Descartes, Louis Gallet, Miguel de Cervantes Saavedra, Eurypides, Konstanty Gaszyński, Władysław Anczyc, Wiktor Gomulicki, Francis Jammes, Charles Baudlaire, Stanisław Brzozowski, Rudolf G. Binding, Max Dauthendey, E. T. A. Hoffmann, Anton Czechow, James Oliver Curwood, Józef Czechowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Gustave Kahn, Daniel Defoe, Alter Kacyzne, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Guillaume Apollinaire, Aloysius Bertrand, Stefan Grabiński, Rudyard Kipling, Joseph Conrad, Andrzej Frycz Modrzewski, Louis le Cardonnel, Marceline Desbordes-Valmore, Tadeusz Boy-Żeleński, Theodor Däubler, Hugo von Hofmannsthal, George Gordon Byron, Alfred Jarry, Adam Asnyk,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Przesłanie
Pięć palców dłoni
mózg lat 12
Kapitanowie zuchy
Próżnia
Polny kwiatek
Jezus malusieńki
Reineke-Lis
Dzisiaj w Betlejem
dzień

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.com.pl




www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.