Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Towarzysz podróży
Autor: Hans Christian Andersen

Biedny Janek! Ojciec jego umierał po długiej i ciężkiej chorobie, lampa gasła na stole w ubogiej izdebce i nikogo z nim tu nie było. — Byłeś dobrym synem, Janku — rzekł umierający — i Bóg cię nie opuści, chociaż sam zostaniesz. Pamiętaj tylko zawsze kochać ludzi i czynić im tyle dobrego, ile będzie w twej mocy. Chory spojrzał na syna łagodnie, serdecznie i zamknął oczy — już na zawsze. Wyglądał, jakby zasnął. Janek płakał, bo nie miał nikogo na świecie, był zupełnie sierotą bez rodziny. Długo klęczał przy łóżku umarłego, całował rękę ojca, aż wreszcie znużony oparł głowę na twardej poręczy i zasnął. Dziwny miał sen. Śniło mu się, że był w niebie, słońce i księżyc wyszły na jego spotkanie i witały go pięknie; ojciec zdrów śmiał się jak dawniej wesoło, a królewna w złotej koronie na głowie z uśmiechem podała mu rekę. — Oto twoja narzeczona — rzekł mu ojciec — najpiękniejsza i najlepsza królewna na świecie. Ale trzeba na nią zasłużyć. Wtem Janek się obudził i wszystko zniknęło; ojciec leżał zimny i martwy na łóżku, w ciemnym pokoju nie było nikogo. W parę dni potem pochowano nieboszczyka. Biedny Janek szedł za trumną, gorzko płacząc; nie mógł się z tym pogodzić, że już nigdy w życiu nie zobaczy drogiego ojca. Trumnę złożono w głębokiej mogile i zasypano ziemią; Janek słyszał, jak ziemia padała na wieko, zakryła je i czuł tak wielki ból w sercu, jak gdyby pęknąć miało. Lecz zaśpiewano piękną pieśń pobożną, tak smutną, iż Jankowi łzy spłynęły z oczu i lżej mu było. Słońce świeciło na czystym błękicie, a drzewa

Polecamy

Nieczęsto przeprowadzki zamawia się w Krakowie między osieldami domów jednorodzinnych. Zwykle tak że klienci zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi regionami. Często przeprowadzka wymuszona jest zamianą miejsca pracy, tak by nie tracić zdędnego czasu w rano na pędzienie w korkach na w inne osiedle.

Czasami pojedyncza przeprowadzka podyktowana jest feriami w nauce. Uczniowie na okres wolny od lekcji rezygnują z mieszkania wyprowadzając się w swoje rodzinne strony do rodzinnych domów.

Rzadko ale nadal spotykanymi są przeprowadzki biur. Wpośród strefami ekonomicznymi w różnych połówkach Krakowa. Przewóz mebli Kraków wykonuje nasza firma przy pomocy bezpiecznych samochodów pickup'ów i busów o pojemności towaru do 3,5 tony. Nasi pracownicy uprawnieni są do wyładunku w parkingach wyznaczonych na czas wyładowania i załadowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aleksander Fredro, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stefan George, Michaił Bułhakow, Andrzej Frycz Modrzewski, Joachim Gasquet, Charles Cros, Hugo von Hofmannsthal, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Honore de Balzac, Eurypides, Rudyard Kipling, Aloysius Bertrand, Alter Kacyzne, Frances Hodgson Burnett, Marija Konopnicka, Miguel de Cervantes Saavedra, Antoni Czechow, Klemensas Junoša, Fagus, Max Elskamp, Pedro Calderón de la Barca, Rudolf G. Binding, Michał Bałucki, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatole France, Johann Wolfgang von Goethe, Władysław Anczyc, Franciszek Karpiński, Marceline Desbordes-Valmore, Stanisław Korab-Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Maria De La Fayette, Seweryn Goszczyński, Wiktor Gomulicki, Stefan Grabiński, Adam Asnyk, Fryderyk Hebbel, Francis Jammes, nieznany, E. T. A. Hoffmann, Jacob i Wilhelm Grimm, Louis le Cardonnel, Léon Deubel, Tadeusz Boy-Żeleński, George Gordon Byron, Henry Bataille, Antonina Domańska, Wiktoras Gomulickis, brak, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wincenty Korab-Brzozowski, Alojzy Feliński, Julius Hart, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Konstanty Gaszyński, Jan Kasprowicz, Deotyma, Louis Gallet, Charles Baudelaire, Aleksander Dumas, Stanisław Brzozowski, Max Dauthendey, Charles Baudlaire, Daniel Defoe, Jean-Marc Bernard, , Aleksander Brückner, Bolesław Prus, Gustave Kahn, Karl Gjellerup, Anatol France, Józef Czechowicz, Homer, Maria Dąbrowska, Joseph Conrad, René Descartes, Denis Diderot, Fryderyk Hölderlin, Casimir Delavigne, Zygmunt Gloger, Charles Guérin, Theodor Däubler, Alfred Jarry, James Oliver Curwood, Dōgen Kigen, Tristan Derème, Anton Czechow, Maria Konopnicka, Anatole le Braz, Théodore de Banville,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Do Justyny
Nasza szkapa
Anioł Pański
Asyż
Pomoc dajcie mi, rodacy
Na jagody
Ach! rzucić sieci zdarte
Życie poprzednie
Motylek
Bywaj dziewczę zdrowe

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.com.pl
profesjonalna przedstawicielka termomix. poznaj ceny najnowszego termomixu 2023 https://www.thermoszamka.pl/ umówić się na prezentacje zdrowych dań termomixowych już dziś
studio przegrywania hi8 digital8 mini dv cd oraz dvd przegrywanie kaset vhs białystok zapraszamy do przegrywania kaset betacam oraz wszystkich typów kaset
Dreaming of a mountain vacation? Find the perfect hotels at Hotels Porto Rotondo and enjoy beautiful views!
Vill du boka ett hotell i stadens centrum? Kolla in erbjudanden på hotelstayfinder och var nära sevärdheter!
© 2015 Zbiór książek.