Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Herman i Dorota
Autor: Johann Wolfgang von Goethe

mierzonym, Niech no wyśmiał wstążeczkę u czapki, lub szlafrok indyjski, Co tak pięknie go stroił, a dziś darowany ubogim: Wtedy w gniewie straszliwym ściskałem pięści i wściekle Napadałem szyderców, i biłem kułakiem na oślep, Że zaledwo, skrwawieni, spod ciosów się moich wymknęli. I tak krzepko wzrastałem, i wielem znosił od ojca, Który nieraz zły humor odbijał na mnie łajaniem; Bo gdy zajście miał w radzie, lub przykrość jaką na mieście, Zwyklem ja pokutował za winy jego kolegów. Często samaś mnie przecie, mateczko, żałować musiała. Alem milczał z pokorą, i w sercu chowałem wspomnienie Tylu dobrodziejstw rodziców, co na to tylko pracują, Żeby dla nas gromadzić wszelaki dostatek i zasób, Sami sobie ujmując, by coś oszczędzić dla dzieci. Lecz nie tylko dostatki stanowią szczęście na świecie, Nie stanowią go ziemi rozległe i bujne obszary; Bo starzeje się ojciec, a z nim starzeją i syny, Nie zaznawszy radości i z troską wieczystą o jutro. Spojrzyj, matko, na piękne te niwy, na plony bogate, Na winnice, ogrody i gumna: wszystko to nasze. Ale gdy rzucę wzrokiem na dom, na moje okienko, Kędy mi w cichej izdebce dzień za dniem życie upływa, Kędy tyle wieczorów spędziłem i nocy i ranków — Wtedy samotnym się czuję; ta izba, te pola, te łany, Wszystko smutne i puste: mnie, matko, brak towarzyszki”. Aż odpowie mu na to rozsądna matka w te słowa: „Synu, pewnie goręcej nie pragniesz kochanki i żony, Jako pragną synowej rodzice Twoi. Toć zawsze Do zalotów godziwych obojeśmy cię nakłaniali, Lecz od dawna to wiem i dziś mnie serce ostrzega, że swatanie daremne, jeżeli w chwili właściwej Przed młodzianem nie stanie dziewica dlań przeznaczona. Otóż, synu, poznaję, żeś wybór stanowczy uczynił: Więc nie ukrywaj przede mną, co matki przeczuciem odgadłam: Serca twojego wybraną jest owa dziewczyna-wygnanka”. „Tak, nie mylisz się, matko — odrzecze Herman; to ona! Ją wybrałem, i jeśli jej dzisiaj w dom nie wprowadzę, To na zawsze utracić ją mogę w zamieszce wojennej; A daremnie mi wtenczas uśmiechać się będzie swym plonem Piękne ojca dziedzictwo, daremnie dom nasz i ogród; Nawet twoje pieszczoty, o matko, mnie nie pocieszą. Miłość, czuję to dziś, wszelakie związki rodzinne Targa, a nowe kojarzy; nie sama tylko dziewica Ojca i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 |


Podstawy księgowości w organizacjach pozarządowych

dotacje i darowizny w organizacjach pozarządowych

sprawozdawczość finansowa ngo

podatki w ngo

koszty działalności ngo

rozliczanie projektów unijnych

vat w ngo

prowadzenie ksiąg w ngo

obowiązki księgowe w organizacjach charytatywnych

ngo do kontroli

kpir w ngo

fundusze w ngo

dokumentacja w ngo

wynagrodzenia w ngo

audyt w ngo


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:


pogotowie kanalizacyjne szybka pomoc w naglych awariach kanalizacji

pogotowie kanalizacyjne szybka pomoc w naglych awariach kanalizacji

pogotowie kanalizacyjne szybka i skuteczna pomoc w naglych awariach

pogotowie kanalizacyjne szybka pomoc w naglych awariach

pogotowie kanalizacyjne krakow szybka pomoc w naglych awariach

pogotowie kanalizacyjne krakow szybka pomoc w naglych awariach

Tanie rolety

Przetykanie kanalizacji dom i firma

Katalog stron promocja

Katalog stron promocja SEO

Hugo von Hofmannsthal, Francis Jammes, René Descartes, Fryderyk Hölderlin, Stanisław Brzozowski, Fagus, Charles Baudelaire, Louis le Cardonnel, Jan Kasprowicz, Anton Czechow, Antonina Domańska, Joachim Gasquet, Hans Christian Andersen, Konstanty Gaszyński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anatole France, nieznany, Adam Asnyk, Aleksander Brückner, Charles Baudlaire, Anatol France, Klemensas Junoša, Eurypides, Max Dauthendey, Frances Hodgson Burnett, Louis Gallet, Aleksander Fredro, Tadeusz Boy-Żeleński, Max Elskamp, Björnstjerne Björnson, Wiktoras Gomulickis, Stefan George, Maria Dąbrowska, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole le Braz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Deotyma, Charles Guérin, Fryderyk Hebbel, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria De La Fayette, Wiktor Gomulicki, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Honore de Balzac, Jacob i Wilhelm Grimm, Homer, Casimir Delavigne, Maria Konopnicka, Seweryn Goszczyński, Théodore de Banville, James Oliver Curwood, Tristan Derème, George Gordon Byron, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Gustave Kahn, Daniel Defoe, Stefan Grabiński, Władysław Anczyc, Alter Kacyzne, Michaił Bułhakow, Michał Bałucki, Franciszek Karpiński, Aloysius Bertrand, Rudyard Kipling, Jean-Marc Bernard, E. T. A. Hoffmann, Miguel de Cervantes Saavedra, Guillaume Apollinaire, Julius Hart, Léon Deubel, Dōgen Kigen, Józef Czechowicz, Johann Wolfgang von Goethe, , Aleksander Dumas, Bolesław Prus, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Cros, Theodor Däubler, Antoni Czechow, Karl Gjellerup, Alfred Jarry, Alojzy Feliński, Pedro Calderón de la Barca, Marceline Desbordes-Valmore, Denis Diderot, Marija Konopnicka, Rudolf G. Binding, brak, Joseph Conrad, Zygmunt Gloger, Henry Bataille,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Śmierć kochanków
Do czytelnika
Snycerzu, szukaj bacznie
Ropucha
Poglądy księdza Hieronima Coignarda
Pieśń przyjacielska Przy kielichu
Piekło kobiet
Na Wzgórzu Śmierci
Bursztyn, żyto dojrzałe
wąwozy czasu

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Montaż i instalacja ogrodzeń
Otoczenie ogrodzenia
itever
bestrolety fanpage
bdb-biuro.org.pl


© 2015 Zbiór książek.