Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Herman i Dorota
Autor: Johann Wolfgang von Goethe

schwyciła wątek rozmowy: „Synu, że słuszność z tobą, niech świadczy przykład rodziców; Myśmy się także pobrali nie w chwilach radości, lecz w smutku. Pomnę, lat temu dwadzieścia, w niedzielę, podczas posuchy Wybuchł straszny ów pożar, co miasto obrócił w perzynę. Ludzie święto spędzali po wsiach, po karczmach i młynach, Gdy krzyknięto na trwogę. Płomienie się szybko szerzyły, Chłonąc w prawo i w lewo to domy, to spichrze ze zbożem, Bo nie było tam komu ratować, i wody zabrakło. Zgorzał rynek, a z nim domostwo naszych rodziców, Z cała prawie chudobą. Jam z płaczem noc przesiedziała. Strzegąc skrzyń ocalonych, i gratów, i wiązek z pościelą. W końcu zmorzył mnie sen, a gdy o chłodzie porannym Wschód mnie słońca rozbudził, ujrzałam dym i pożogę, Mury wpół obalone i czarne, sterczące kominy. Serce się w piersi ścisnęło; lecz słońce weszło wspaniale, Budząc w duszy zwątpiałej otuchę. Zerwałam się szybko I pobiegłam ku gruzom naszego domu, zobaczyć, Czy nie znajdę swych kur, bo byłam jeszcze dziecinną. Kiedy tak przełaziłam przez belki i zgliszcza dymiące I stanęłam ze smutkiem na gruzach rodzinnej siedziby, Tyś nadchodził, ojczulku, z przeciwnej strony, szukając Konia, co ci go pożar zasypał; głownie tlejące Wkoło stajni leżały, lecz zwierza nie było i śladu. I tak chwilę na siebie patrzyliśmy smutnie i łzawo, Bo runęła przegroda dzieląca nasze podwórza. Potem ty mnie ująłeś za rękę, mówiąc: Elżbieto, Co tu robisz? Odejdźmy, bo gruz podeszwy ci spali. I chwyciłeś mnie w pół i niosłeś przez swoje podwórze, Aż do bramy sklepionej, co jedna, nietknięta pożarem. Stała tak jak dziś stoi, i mimo wzdragania się mego, W czoło-ś mnie pocałował i rzekłeś te słowa znaczące: Patrz, mój dom jest zniszczony. Dopomóż mi go odbudować, A ja za to nawzajem i twemu ojcu pomogę. — Jam cię nie zrozumiała; aż matka twoja do ojca Przyszła w swaty, i wkrótce się związek skojarzył serdeczny… Nieraz dziś jeszcze radośnie wspominam ową pożogę I wspaniały wschód słońca, bo dały mi męża dobrego. Więc ci chwalę, Hermanie, że z taką ufnością dziecięcą Mówisz nam dziś o miłości, pomimo czasów burzliwych, I że chciałbyś się nawet ożenić, nie bacząc na wojnę”. Na to znów się gospodarz odezwał skwapliwie i żywo: „Dobre są to zasady, i twoja opowieść,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 |


Podstawy księgowości w organizacjach pozarządowych

dotacje i darowizny w organizacjach pozarządowych

sprawozdawczość finansowa ngo

podatki w ngo

koszty działalności ngo

rozliczanie projektów unijnych

vat w ngo

prowadzenie ksiąg w ngo

obowiązki księgowe w organizacjach charytatywnych

ngo do kontroli

kpir w ngo

fundusze w ngo

dokumentacja w ngo

wynagrodzenia w ngo

audyt w ngo


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:


pogotowie kanalizacyjne szybka i skuteczna pomoc w naglych awariach

pogotowie kanalizacyjne szybka pomoc w naglych awariach

pogotowie kanalizacyjne szybka i skuteczna pomoc w awariach kanalizacyjnych

pogotowie kanalizacyjne krakow szybka pomoc w naglych awariach

pogotowie kanalizacyjne krakow szybka pomoc w naglych awariach

pogotowie kanalizacyjne krakow szybka pomoc w awariach kanalizacyjnych

pogotowie kanalizacyjne krakow szybka i profesjonalna pomoc w kazdej sytuacji

pogotowie kanalizacyjne szybka pomoc w naglych awariach kanalizacji

Wincenty Korab-Brzozowski, Stefan George, James Oliver Curwood, Władysław Anczyc, Charles Guérin, Guillaume Apollinaire, Alfred Jarry, Stefan Grabiński, Józef Czechowicz, Anton Czechow, Julius Hart, Theodor Däubler, George Gordon Byron, Fryderyk Hölderlin, Fagus, Deotyma, Henry Bataille, Alojzy Feliński, Anatole France, Anatole le Braz, E. T. A. Hoffmann, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Klemensas Junoša, Max Dauthendey, Louis le Cardonnel, Stanisław Brzozowski, Hans Christian Andersen, Eurypides, Tadeusz Boy-Żeleński, Joseph Conrad, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wiktor Gomulicki, Marija Konopnicka, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Dumas, Stanisław Korab-Brzozowski, Denis Diderot, Aleksander Fredro, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Brückner, Anatol France, Miguel de Cervantes Saavedra, Björnstjerne Björnson, Gustave Kahn, Honore de Balzac, Charles Cros, Tristan Derème, Wiktoras Gomulickis, Homer, Dōgen Kigen, Théodore de Banville, Francis Jammes, Daniel Defoe, Andrzej Frycz Modrzewski, Alter Kacyzne, Fryderyk Hebbel, Rudyard Kipling, Pedro Calderón de la Barca, Charles Baudlaire, Maria Konopnicka, Antonina Domańska, Aloysius Bertrand, nieznany, Maria De La Fayette, Marceline Desbordes-Valmore, Konstanty Gaszyński, Jan Kasprowicz, , Charles Baudelaire, Adam Asnyk, Rudolf G. Binding, Frances Hodgson Burnett, Casimir Delavigne, Jacob i Wilhelm Grimm, Karl Gjellerup, Jean-Marc Bernard, Seweryn Goszczyński, Maria Dąbrowska, Léon Deubel, Joachim Gasquet, Zygmunt Gloger, Bolesław Prus, Franciszek Karpiński, René Descartes, brak, Michaił Bułhakow, Antoni Czechow, Max Elskamp, Johann Wolfgang von Goethe, Louis Gallet, Michał Bałucki,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

W biurze pocztowym
Lilia
Mazurek
Człowiek i kamień
świat
Daremne żale
elegia uśpienia
Giaur
Śmierć urzędnika
piosenka czeski domek

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Montaż i instalacja ogrodzeń
Otoczenie ogrodzenia
itever
bestrolety fanpage
bdb-biuro.info


© 2015 Zbiór książek.