Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Remedium dla literatów
Autor: Alter Kacyzne

zdumionym wzrokiem zmierzył literata-samotnika i zawołał: — Idioto, o co ty mnie podejrzewasz? Szajke poczuł się dotknięty do żywego podejrzeniem Leona, łzy stanęły mu w oczach. Leon zaczął go przepraszać. Długo trwało, zanim Szajke dał się udobruchać. Ten właśnie incydent umocnił ich przyjaźń. Tylko Szajke go odwiedzał. Był jedyną nicią wiążącą go z utraconym domem. Poza tym Szajke był również zaprzyjaźniony z Basią, z czego nie robił tajemnicy. Za każdym razem przynosił Leonowi pozdrowienia od dziecka. Leon był mu za to bardzo wdzięczny. O Basię nie pytał. Wiedział, że Szajke nie jest człowiekiem, który będzie Basię szpiegował. Skoro Leon nie pytał, Szajke milczał. Nagle Szajke przestał się pokazywać. Trwało to około dziesięciu dni. Tak samo nagle i nieoczekiwanie dla Leona Szajke znowu pojawił się w jego samotni. Wpadł z impetem do pokoju Leona, z gołą głową o czerwonorudej czuprynie i z mnóstwem nowin. — Mazl tow Leonie! Izrael został ojcem! — Mazl tow. Syn czy córka? — Biedak zawsze ma szczęście. Wyobraź sobie, że i syn, i córka. Ta jego chuda, wątła żona urodziła mu bliźnięta. — Z kobietami nigdy nic nie wiadomo. — Mówią, że jego Dina miała ciężki poród. O mało nie umarła. — Wyobrażam sobie, jak cierpiała. Leon bardzo się tym przejął, był wprost wstrząśnięty. Ostatnio przeżywał cierpienia ludzi już nie tylko w wyobraźni. Odczuwał je fizycznie, wszystkimi fibrami duszy, wszystkimi nerami. — I dlatego tak długo cię tu nie było? — Nie. W ostatnich dniach nie było mnie w Warszawie. Przyjechałem już po wszystkim. Wyobraź sobie, że przeżyłem romantyczną przygodę. Bohaterką mego romansu jest… Hanka. — Hanka? Właśnie ta Hanka? — Czemu się dziwisz? Leon aż podskoczył z wrażenia: — Opowiadaj! Mów! To bardzo interesujące. Przecież to dzięki mnie poznałeś Hankę. — Ale ta cała historia jest przedziwna. Obawiam się, że nie uwierzysz. — Dlaczego mam nie wierzyć? — Czy wierzysz w Szamara? — Hm…— Leon się trochę skrzywił. Pod wpływem własnego bólu. Do swojej powieści nie potrzebował „szamarowej” bohaterki. Przełożył z jidysz Michał Friedman Rozdział pochodzi z powieści Silni i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Adam Asnyk, Théodore de Banville, Stefan George, James Oliver Curwood, Andrzej Frycz Modrzewski, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Brückner, Alfred Jarry, Julius Hart, Fryderyk Hölderlin, Frances Hodgson Burnett, Deotyma, Charles Cros, Max Elskamp, Joseph Conrad, E. T. A. Hoffmann, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatole France, Homer, Louis le Cardonnel, Marceline Desbordes-Valmore, Hugo von Hofmannsthal, Léon Deubel, Wincenty Korab-Brzozowski, Jean-Marc Bernard, Maria Dąbrowska, Michał Bałucki, René Descartes, Alojzy Feliński, Henry Bataille, George Gordon Byron, Jan Kasprowicz, Rudyard Kipling, Michaił Bułhakow, Francis Jammes, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aloysius Bertrand, Max Dauthendey, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Władysław Anczyc, Antoni Czechow, Anton Czechow, brak, Franciszek Karpiński, Jacob i Wilhelm Grimm, Tadeusz Boy-Żeleński, Joachim Gasquet, Dōgen Kigen, Klemensas Junoša, Charles Baudlaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alter Kacyzne, Miguel de Cervantes Saavedra, Fryderyk Hebbel, Charles Baudelaire, Anatol France, Hans Christian Andersen, Maria Konopnicka, Marija Konopnicka, Józef Czechowicz, Karl Gjellerup, Theodor Däubler, Tristan Derème, Bolesław Prus, Wiktor Gomulicki, Björnstjerne Björnson, Maria De La Fayette, Wiktoras Gomulickis, Anatole le Braz, Louis Gallet, nieznany, Seweryn Goszczyński, , Fagus, Stefan Grabiński, Johann Wolfgang von Goethe, Eurypides, Gustave Kahn, Guillaume Apollinaire, Charles Guérin, Aleksander Dumas, Honore de Balzac, Konstanty Gaszyński, Antonina Domańska, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, Zygmunt Gloger, Rudolf G. Binding, Stanisław Brzozowski, Casimir Delavigne, Daniel Defoe, Denis Diderot,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Lilia
Joja karan pats karalius
Głos
Śmierć kurki
Do czytelnika
Zwierciadło
Lulajże, Jezuniu
Warszawianka 1831
Zmrok poranny
Czerwone buciki

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.biz




jeśli szukasz mebli dziecięcych wysokiej jakości z polski świetnie trafiłeś https://nerko.pl/ łóżeczka dla dzieci, łóżko domek i wiele więcej!
© 2015 Zbiór książek.